Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Za wysoka temperatura CO

grzegorzmce 24 Gru 2015 23:07 2439 16
  • #1 24 Gru 2015 23:07
    grzegorzmce
    Poziom 11  

Mam piec marki Żywiec bodajże z sterownikiem tech piec ogrzewa co i cwu od jakiś 2 tygodni na piecu wyskakuje mi za wysoka temperatura co(pojawiła się 2 razy) piec z podajnikiem na ekogroszek. Po tej sytuacji w popielniku mam dużo niespalonego węgla a na sterowniku nic nie świeci po ponownym włączeniu pojawia się alarm za wysoka temp co i idzie tylko pompa na co cwu(co według mnie jest właściwe). Co może być przyczyną tego komunikatu i węgla niedopalonego w popielniu po tym komunikacie? Podczas normalnej pracy zdarza się że drobne kawałki węgla znajdją się w popielniu(minimalne kawałki zazwyczaj sam pył i drobne kawałki żwiru) ale nie aż tyle bo praktycznie zostaje wtedy sam węgiel. W domu 9 grzejników ma założony termostat 4 nie bo podejrzewam że to może być przyczyną(co według mnie nie wyjaśnia nie spalonego węgla w popielniku i gaśnięcia wyświetlacza choć to opinia teścia której nie jestem pewien powiedział że nic nie świeciło). Na powrocie do pieca jest zawór 3 drożny który był nastawiony na 5 w skali od 1 do 10 po tych sytuacjach ustawiłem go na 9 żeby w razie czego ta temperatura szła na grzejniki żeby nie rozsadziło pieca. Piec 25kW do tej pory szedł bez większych problemów.

• Fibaro
  • #2 25 Gru 2015 22:10
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

Za wysoka to znaczy? Ile pokazuje sterownik?
    Jak myślisz (lub zaobserwowałeś) - temperatura osiąga niebezpieczny poziom podczas pracy kotła, czy w stanie utrzymania?

• Fibaro
  • #3 25 Gru 2015 22:23
    grzegorzmce
    Poziom 11  

No jak zeszlem do piwnicy bylo 82 na termometrze analogowym ten od pieca chyba sie nie wyswietlal tylko pisalo za wysoka temperatura tak jak mowilem to bylo w dlugich odstepach czasu a calymi dniami nie siedze w piwnicy. Teraz piec pracuje normalnie. Na moje oko to w sterowniku nie wylaczyl sie przekaznik od podajnika i stad cos takiego. Na piecu temp zadana to 54 rosnie przy zalaczonej pompie na dom do 56. W chwili wystapienia problemu piec mial zalaczona pompe na dom i grzal cwu

• #4 25 Gru 2015 22:27
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

grzegorzmce napisał:
    Na moje oko to w sterowniku nie wylaczyl sie przekaznik od podajnika i stad cos takiego.

Nie. To nie przez to.
    grzegorzmce napisał:
    Na piecu temp zadana to 54 rosnie przy zalaczonej pompie na dom do 56

Zaraz, zaraz - temperatura zadana rośnie? Temperatura wody w kotle może, ale zadana?!
    Podaj jakie masz ustawione temperatury załączania pomp.
    Podaj czasy podawania opału oraz przerwy zarówno dla stanu pracy, jak i dla stanu podtrzymania.

• #5 25 Gru 2015 22:35
    grzegorzmce
    Poziom 11  

Sorki temp zadana to 54 a na piecu przy normalnej pracy rosnie do 56. Czas podawania 13 s przerwa 46s. Dmuchawa sie zalacza przy 52 stopniach i podaje wegiel przez 13 s potem tylko dmucha az znowu po tych 46s sie zalaczy podajnik i tak w kolo macieja az beda 54 stopnie. Jak mowisz ze to nie wina sterownika to skad prawie caly popielnik wegla mialem a normalnie jest popiół.
    Temperatura zalaczenia pompy to 47 stopni
    A czas jak temp jest powyzej zadanej i do podtrzymania pracy kotla gdy np pompa na dom jest wylaczona i woda w bojleze jest ciepla to chyba 26 albo 30 min nie pamietam dokladnie wtedy przez 14s podaje wegiel i dmucha co przy zalaczonej pompie na dom napewno nie mialo miejsca

• #6 25 Gru 2015 23:14
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

grzegorzmce napisał:
    Sorki temp zadana to 54 a na piecu przy normalnej pracy rosnie do 56. Czas podawania 13 s przerwa 46s. Dmuchawa sie zalacza przy 52 stopniach i podaje wegiel przez 13 s potem tylko dmucha az znowu po tych 46s sie zalaczy podajnik i tak w kolo macieja az beda 54 stopnie. Jak mowisz ze to nie wina sterownika to skad prawie caly popielnik wegla mialem a normalnie jest popiół.

Temperatura zalaczenia pompy to 47 stopni
    Ustawienia wydają się OK.
    grzegorzmce napisał:
    A czas jak temp jest powyzej zadanej i do podtrzymania pracy kotla gdy np pompa na dom jest wylaczona i woda w bojleze jest ciepla to chyba 26 albo 30 min nie pamietam dokladnie wtedy przez 14s podaje wegiel i dmucha co przy zalaczonej pompie na dom napewno nie mialo miejsca

A tej części nie rozumiem. Przeczytałem to tak:
    Jeżeli piec nie ma po co pracować (bo w domu ciepło, woda gorąca) to piec pracuje podając węgiel przez 14s i dmuchając.
    Poza tym czasu bezczynności (podtrzymania) się nie ustala - to jest zależne od temperatury w domu i korzystania z CWU.

Jak wygląda u Ciebie palenisko? Możesz czytelne zdjęcie?
    Jaką zadaną temperaturę CWU masz ustawioną, oraz jaki wymiennik ciepła (bojler z podkową?)?

Dodano po 9 [minuty]:

Poza tym spójrz:
    http://kotlyzywiec.eu/instrukcje/st37h.pdf
    Punkty II. e) oraz II. p)

Widzisz adnotację na czerwono?
    Podaj jak wyglądają u Ciebie te nastawy.

• #7 25 Gru 2015 23:16
    grzegorzmce
    Poziom 11  

no chodzi o to że przykładowo idzie pompa cwu nagrzeje wode w bojlerze i wtedy woda nie jest nigdzie pompowana no to temperatura bardzo powoli spada do zadanej to żeby piec nie wygasł całkiem raz na pół godziny załączy się podawanie na pare s razem z dmuchawą i ogień(w zasadzie to żar) podtrzymuje się cały czas. Przynajmniej tak rozumie tą funkcje nie załącza się przy załączonej pompie na dom bo wtedy nie ma przerw po pół godziny więc to nie ma związku z tematem. Tak to idzie już 7 lat i do tej pory nie było problemu. Nie mam zdjęcia.
    Mnie tylko interesuje możliwy powód pojawienia się takiej temperatury na piecu oraz całego popielnika niespalonego węgla, jeżeli mówisz że to napewno nie sterownik to co może być innego?

• #8 25 Gru 2015 23:30
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

grzegorzmce napisał:
    Tak to idzie już 7 lat i do tej pory nie było problemu.
    A tego wcześniej nie mówiłeś...
    grzegorzmce napisał:
    Mnie tylko interesuje możliwy powód pojawienia się takiej temperatury na piecu oraz całego popielnika niespalonego węgla, jeżeli mówisz że to napewno nie sterownik to co może być innego?

Problem zaczął się od początku tego okresu grzewczego, czy dopiero teraz (gdy piec tej "zimy" już trochę poprawnie popracował?
    Jak dużo było tego niespalonego węgla - był wymieszany z popiołem, czy tak, jakbś wsypał tak 2 wiadra węgla?
    Możliwe, że temperatura urosła tak bardzo, że piec wyłączył się i włączył podajnik na bodajże 10 minut, by szybko wygasić piec i nie dopuścić do przykrych skutków.
    Czemu temperatura urosła? Odpowiedz najpierw na powyższe pytanie.

• Fibaro
  • #9 25 Gru 2015 23:35
    grzegorzmce
    Poziom 11  

Piec troche pracował, nie ten węgiel był nie spalony i nie wymieszany z popiołem to znaczy popiół był ale na dole musiało się uzbierać gdy normalnie pracował. Tego węgla nie było dwa wiadra ale 1:D No właśnie o tym pisałem że piec się wyłączył(tak teść powiedział) jak go zresetował to szła popa tylko i wyświetlił się alarm.

• #10 25 Gru 2015 23:42
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

Więc kwestię węgla mamy wyjaśnioną. Pozostaje jeszcze kwestia dużej temperatury.
    Co do ustawienia zaworu trójdrożnego - nie masz pojęcia po co on tam jest. Ustawiając go w ten sposób możesz szybko pozbyć się pieca. Ustaw go na 4 (tzn by 60%wody leciało na grzejniki, a 40% na powrót.
    Woda która wraca z grzejników do pieca jest stosunkowo zimna - schłodziłaby pewien punkt w piecu, gdzie zaczęłaby się skraplać woda. W tym miejscu korozja gwarantowana. Gorąca woda ma się tą zimną wodą zmieszać, i nie dopuścić do powstania tego punktu. Pieca nie wysadzisz - jest trochę mądrzejszy niż jego przodkowie.
    Rozumiem, że teraz piec pracuje poprawnie?

• #11 25 Gru 2015 23:54
    grzegorzmce
    Poziom 11  

No ja wiem o co chodzi ale powiem ci tak że wprowadziłem się do tego domu z 2 lata temu i cały czas było ustawione na 10(więc raczej jest tak że jeżeli ustawie na 4 to 60% pójdzie na powrót a 40% na grzejniki) . Zmieniłem to z rok temu bo właśnie wyczytałem to o czym mówisz ale stwierdziłem że może być tak że jak pozakładane są termostaty i dojdzie do sytuacji gdzie przykładowo wszystkie grzejniki się otworzą to piec będzie się nagrzewał a nastąpi sytuacja że naraz się wszystkie zamkną to te ciepło z pieca nie odbiorą te 4 grzejniki bez termostatów tym bardziej że tylko 40% będzie szło na nie(to i tak moim zdaniem nie wyjaśnia węgla niespalonego w popielniku). Nie ma się co martwić jak się rozcieknie to się kupi nowy ten już swoje przeszedł zresztą jak było na 10 a zmniejszałem to teść mówił po co to ruszam.
    Ale wracając do tematu co może być przyczyną takiej sytuacji że temp rośnie tak bardzo a węgiel nie spalony jest w popielniku.
    Od wczoraj od 15 pracuje normalnie
    Hmmm to mówisz że sterownik załączył podajnik żeby wygasić piec dziwne w instrukcji nic nie ma na ten temat myślałem że wystarczyło by aby sterownik wyłączył dmuchawe notabene gdyby to tak działało jak mówisz a nastąpiło by sklejenie styków dmuchawy to wybuch pieca mamy murowany bo będzie sypać węgiel i powietrze dmuchać.
    Ta sytuacja że podajnik załącza się na 10 min następuje w chwili załączenia alarmu zabezpieczenia pojemnika paliwa http://kotlyzywiec.eu/instrukcje/instrukcja_st37_zywiec.pdf
    W instrukcji co prawda nie ma tego komunikatu który mi wyskoczył ale jest opisana sytuacja przy priorytecie bojlera że wyłącza dmuchawe i podajnik gdy to nie pomaga załącza pompe co a jak to nie pomaga to przy 85 stopniach załącza alarm.
    Takze w instrukcji pisze ze gdy temp przekroczy 85 stopni bimetal wylacza podajnik i dmuchawa zalacza pompy wiec napewno nie masz racji ze to jest powodem nie spalonego wegla

• #12 26 Gru 2015 12:18
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

grzegorzmce napisał:

Hmmm to mówisz że sterownik załączył podajnik żeby wygasić piec dziwne w instrukcji nic nie ma na ten temat myślałem że wystarczyło by aby sterownik wyłączył dmuchawe
    W teorii wystarczy - w praktyce różne rzeczy się zdarzają.
    grzegorzmce napisał:
    notabene gdyby to tak działało jak mówisz a nastąpiło by sklejenie styków dmuchawy to wybuch pieca mamy murowany bo będzie sypać węgiel i powietrze dmuchać.
    Eh... Kolego, kolego... Po pierwsze w sterowniku nie ma żadnych przekaźników - są triaki. Tam styku nie ma. Poza tym przeczytaj punkt III.b) w instrukcji. Powyżej 90 stopni czujnik bimetaliczny odłączy podajnik i dmuchawę gdyby nawet sterownik był uszkodzony. Każdy sterownik gasi piec w ten sposób w takich warunkach.
    grzegorzmce napisał:
    Ta sytuacja że podajnik załącza się na 10 min następuje w chwili załączenia alarmu zabezpieczenia pojemnika paliwa
    Też.
    grzegorzmce napisał:

Takze w instrukcji pisze ze gdy temp przekroczy 85 stopni bimetal wylacza podajnik i dmuchawa zalacza pompy wiec napewno nie masz racji ze to jest powodem nie spalonego wegla
    A gdzie to Kolega wyczytał?

Skoro piec działał poprawnie przez długi czas, to mam pewien pomysł. Czy od wystąpienia awarii ustawienia pieca były zmieniane? Czy ustawienie przesłony czopucha było zmieniane? Jeżeli nie - jakie jest teraz?
    Kiedyś podczas czyszczenia pieca trąciłem szczotką tą przesłonę, która zamknęła komin.

• #13 26 Gru 2015 12:31
    grzegorzmce
    Poziom 11  

Ta przyslona jest calkiem otwarta i nie da sie jej ruszyc. No dobrze ale sam piszesz ze po przekroczeniu temperatury sterownik wylacza podajnik i dmuchawe a nie dosypuje jeszcze wegla. Druga sprawa jest to ze nic nie zmieniajac piec chodzil 2 tygodnie i nic sie nie dzialo az wyskoczylo 2 raz. To co spowodowalo nagle taka sytuacje? I dlaczego teraz chodzi dobrze a nic nie zmienilem. W poniedzialek zadzwonie do producenta i zapytam co sterownik robi przy takiej awarii

• #14 26 Gru 2015 12:40
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

To pomóż jej trochę i ustaw na 1/2 (lub trochę więcej).
    Tak, ale doczytałeś jakiej temperatury? 90C.
    Wiem czemu temperatura urosła aż piec musiał zdusić płomień. Patrz:
    W domu jest gorąco, a na piecu dziwnie duża temperatura. Piec chce to ciepło oddać na grzejniki, ale termostaty są pozamykane. I co? Pompa mieli w miejscu. I piec musiał się wyłączyć.
    Zapytam ponownie - wymiennik CWU to bojler z podkową?

• #15 26 Gru 2015 12:53
    grzegorzmce
    Poziom 11  

nie wiem co to bojler z podkową tam jest zbiornik do którego wchodzą rurki z co i z wody i sterownik puszcza na niego osobną pompe. Napisałem ci że nie idzie tego ruszyć a nie urwie tego.

• #16 26 Gru 2015 13:01
    Kraniec_Internetów
    Poziom 36  

Podejrzewałem złe ustawienie przesłony, ale to nie to.
    Na tą chwilę pustka w głowie.
    Węgiel kupiłeś taki sam (z tego samego źródła) jak co roku?

• #17 11 Gru 2017 22:38
    grzegorzmce
    Poziom 11  

rozwiązaniem problemu była wymiana sterownika ponieważ się zepsuł z tego powodu takie dziwy się działy

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo