Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o świecącą choinkę

25 Gru 2015 15:52 537 4
  • Poziom 4  
    Witam,

mam w domu taka małą plastikową choinkę. Po włączeniu świeci się na różne kolory które co chwilę się zmieniają, raz miga szybciej raz wolniej, czasem gaśnie szybko, czasem się powoli przyciemnia, generalnie sporo różnych kombinacji. Zastanawia mnie na jakiej zasadzie to działa gdyż cała zawartość choinki to jedna dioda (z jedna katoda i jedna anoda), trzy baterie i włącznik zwierający odwód. Powiedzcie mi, gdzie jest zaprogramowane w jaki sposób i na jaki kolor ma migać dioda? Nie ma tam żadnego scalaka ani nic w tym rodzaju

Proszę o odpowiedź gdyż bardzo mnie to ciekawi ;)
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Jest to specjalna dioda Led RGB z układem w środku,nic nie jest zaprogramowane po prostu układ robi w koło to samo.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Ta dioda jest układem scalonym zawierajacym w sobie diodę RGB i jej sterownik. Po podłączeniu zasilania układ załącza dane sekcje w diodzie - R/G/B lub kilka na raz tworząc kolory inne niż podstawowe oraz je załącza/wyłącza/ściemnia/rozjaśnia w zależności od wykonywanego programu. To własnie ten układ jest odpowiedzialny za wszystkie kombinacje. Albo jest on zaprogramowany fabrycznie (przed zalaniem diody plastikiem) lub jest to układ nieprogramowalny i wykonuje on swoje funkcje w zależności od elementów zewnętrznych (małe kondensatory/rezystory ukryte w okolicy struktury scalonej układu), choć stawiam na to że jednak jest to układ programowalny.

Co do "rozsyłania" światła po choince, którą próbuję sobie wyobrazić, to jest ono rozwiązane za pomocą światłowodów, wewnątrz których wiązka światła z diody jest odbijana, aż do końca światłowodu, kiedy można zobaczyć właśnie to światło.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Można taki układ sterowania wpakować w samą obudowę diody, można dodać na płytce z LED'em w postaci t.zw. "kleksa" - układ mikroprocesora zaprojektowany wyłącznie do tej jednej funkcji. Jak jest w konkretnej choince - nie wiem. Sam sprawdź.
    Kiedyś na bazarku "od chińczyka" kupiłem za całe 1 zł coś podobnego: Podstawka pod drinka z diodą LED zmieniającą płynnie kolory. Razem z obudową płytką z "kleksem", wyłącznikiem, koszykiem na trzy baterie i trójkolorową diodą - 1 zł. Kupiłem właśnie, żeby zobaczyć "jak to jest zrobione"...

Dodano po 6 [minuty]:

DJ_Dexinter napisał:
    Co do "rozsyłania" światła po choince,
    Chyba widziałem taką samą - cała zrobiona z czegoś jak pleksa - więc wystarczyło podświetlić w jednym miejscu, a światło się rozchodziło samo po całości, a na krawędziach świeciło jaśniej...
  • Poziom 4  
    dzieki wielkie za odpowiedzi ;) nie spodziewałem się że istnieją takie diody LED :D