logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Termet GCO-DP-21-03 - Gotuje wodę, wzrasta ciśnienie - błąd E02

gezaj 31 Gru 2015 13:51 11970 36
Najlepsze odpowiedzi

Co powoduje przegrzewanie wody, wzrost ciśnienia i błąd E02 w kotle Termet GCO-DP-21-03?

Przyczyną było zatkanie obiegu przez kamień w wymienniku oraz uszkodzony kondensator pompy, przez co pompa buczała, grzała się i nie zapewniała prawidłowego przepływu wody [#15309057][#15308651][#15313709] Najpierw trzeba sprawdzić, czy wirnik pompy się obraca, odpowietrzyć ją przez śrubę na osi i skontrolować filtr na powrocie CO oraz filtr zimnej wody [#15285649][#15327683] Wymiennik należy wyjąć i przepłukać, bo u autora wlot był niemal całkiem zatkany odłamkami kamienia, a po czyszczeniu i wymianie oringów kocioł przestał cieknąć [#15308651][#15398346] Jeśli pompa nadal buczy lub się przegrzewa, warto sprawdzić kondensator — w tym przypadku wymiana kondensatora 2 µF przywróciła pracę kotła [#15312724][#15313709][#15318137] Dla obiegu CO ustawienie pompy na II było zalecane, a dla CWU na III [#15327683]
REKLAMA
  • #1 15285620
    gezaj
    Poziom 10  
    Posty: 113
    Ocena: 15
    Opiszę całą historię po kolei bo może to być istotne.
    Kapało mi z zaworu bezpieczeństwa, niedużo, ale chciałem poprawić, i jak zawór ruszyłem to już zaczęło ciec mocno. W końcu po kilku obrotach zaworem, zawór zaskoczył, tzn. przestało ciec. Zleciało mi sporo wody z kotła więc dopuściłem wody i chcąc kocioł odpowietrzyć zakręciłem gaz i kilka razy puściłem bez gazu. Po czym zapomniałem odkręcić zawór powrotny z c.o. i odpaliłem kocioł, zaczął grzać ale po chwili coś zaczęło szumieć w kotle, więc kapnąłem się że mam ten zawór zakręcony, wyłączyłem kocioł pokrętłem, odkręciłem zawór c.o. ale kocioł już zaczął nawalać i pokazywał błąd E02. Po kilku próbach odpalenia zostawiłem go i wezwałem serwis. Po godzinie serwis przyjechał, bez żadnych problemów uruchomił normalnie kocioł popatrzył, powiedział, że może był zapowietrzony i w wymienniku było powietrze zamiast wody i dlatego się przegrzewał i wywalał błąd. Mechanik poszedł a kocioł działał bez niespodzianek przez ok. 1h. Potem chciałem nalać ciepłej wody i się zaczęło - po 3-4 sek. kocioł strzelał i wyrzucał parę wraz z wodą przez zawór bezp. i błąd E02 ponownie. I tak kilka razy. Na drugi dzień próbowałem uruchomić c.o. i po kilkunastu sekundach coś zaczyna szumieć, więc wyłączam, patrzę na ciśnienie i okazuje się, że wzrasta dość gwałtownie więc kocioł wyłączam, ciśnienie spada a potem kolejna próba i znów to samo.
    Co jest grane?
  • REKLAMA
  • #2 15285649
    zybie
    Poziom 30  
    Posty: 1207
    Pomógł: 133
    Ocena: 754
    Prawdopodobnie zapowietrzona pompa, odkręć srebrną śrubę na osi pompy niech zejdzie powietrze a przy okazji sprawdż śrubokrętem czy obraca się wirnik.
  • #3 15285663
    gzyms68
    Poziom 18  
    Posty: 375
    Pomógł: 22
    Ocena: 105
    Też stawiam na pompę ale raczej na uszkodzenie jej lub sterownika :?:
  • REKLAMA
  • #4 15285723
    gezaj
    Poziom 10  
    Posty: 113
    Ocena: 15
    Odkręcałem śrubę na pompie, lekko z niej wylatywała woda, ale nie próbowałem nią kręcić. Chociaż wydaje mi się że pompa działa dobrze, bo jak odpowietrzałem kocioł to słychać było że pcha powietrze i za chwilę syczało na automatycznym odpowietrzniku w najwyżej położnym kaloryferze.
  • #5 15285855
    gzyms68
    Poziom 18  
    Posty: 375
    Pomógł: 22
    Ocena: 105
    Oczekujesz pomocy a ciężko zakręcić śrubokrętem aby wyeliminować zablokowaną pompę :?:
  • #6 15286092
    gezaj
    Poziom 10  
    Posty: 113
    Ocena: 15
    Ależ oczywiście zrobię to, muszę tylko dotrzeć do chaty :|
  • #7 15289820
    gezaj
    Poziom 10  
    Posty: 113
    Ocena: 15
    Więc sprawdziłem - płaskim śrubokrętem bez oporów oś pompy można kręcić. Odkręciłem filtr na powrocie c.o. i było kilka blaszkowatych niemałych paprochów. Ale co innego mnie zaniepokoiło. Zauważyłem że z kotła lekko kapało ale gdzieś ze środka,więc zdjąłem obudowę i wyglądało na to że cieknie z zamkniętej komory spalania! Zdjąłem przednią część komory i widzę że kapie z prawej strony komory a dokładnie ze złącza wymiennika z rurą miedzianą. Przepuszcza uszczelka, mają takie coś w sklepach? Termet GCO-DP-21-03 - Gotuje wodę, wzrasta ciśnienie - błąd E02

    więc wymontowałem wymiennik i popłukałem i wyleciały z niego całkiem spore paprochy takie jak na filtrze. No i co dalej? Mógłbym to zmontować i próbować odpalić kocioł ale to chyba bez sensu bo te odłamki pewnie są w większej ilości w kotle i nie tylko. Być może blokują one przepływ?
    Termet GCO-DP-21-03 - Gotuje wodę, wzrasta ciśnienie - błąd E02
  • #8 15290880
    gzyms68
    Poziom 18  
    Posty: 375
    Pomógł: 22
    Ocena: 105
    Małe to one chyba nie są trzeba było położyć zapałkę do porównania obok,one mogą być przyczyną.Co to jest -kamień ?
  • REKLAMA
  • #9 15290919
    gezaj
    Poziom 10  
    Posty: 113
    Ocena: 15
    Raczej kamień, tak jakby przepalony kamień o półkolistych kształtach, tak jakby oderwane z wnętrza rury (wg mnie pochodzi to z wymiennika) . Jeśli chodzi o wielkość to największe kawałki mają 5-7 mm dł. ale ponieważ są pokruszone trudno dokładnie stwierdzić.
  • #10 15291912
    diodak_13
    Poziom 20  
    Posty: 293
    Pomógł: 47
    Ocena: 106
    jak już masz nagrzewnicę wymontowane to przepłukaj ją w dwóch kierunkach na zmianę mocnym strumieniem wody, później sprawdź filtry i czy pompa sie kręci. Jeśli masz wymiennik płytowy to przy okazji też go wypłukaj (a najlepiej zalej jakim kwasem solnym albo szczawiowym niech się odkamieni). Sprawdź czy zawór 3d (jeśli masz) się przełącza. Zamontuj wszystko jak trzeba, zalej i odpowietrz. Sprawdź czy nakrętka na odpowietrzniku popuszczona, uruchom bez gazu niech pompa pochodzi. posłuchaj czy pompuje, czy przelatuje powietrze z wodą, jeśli kocioł 2funkcyjny to poruszaj zaworem 3d niech się odpowietrzy. Uruchom z gazem i patrz po rurkach gdzie idzie ciepło i w jakim czasie. Warunek - niech będą poodkręcane grzejniki i zawory.
    Jak już masz bez wody kocioł to też sprawdz jakie masz ciśnienie powietrza w naczyniu przeponowym, powinno byc w granicach 1-1,4bara (chyba że masz więcej jak 3 piętra nad sobą)
  • REKLAMA
  • #11 15293814
    gezaj
    Poziom 10  
    Posty: 113
    Ocena: 15
    Tak, to kocioł dwufunkcyjny.
    Płukanie wymiennika zrobiłem. Może zalać go jeszcze jakimś odkamieniaczem? Wymiennika płytowego raczej w nim nie ma?
    Jak sprawdzić czy zawór 3d się przełącza skoro kocioł wyłączony i prawie rozebrany?
    Aby go zmontować najpierw muszę kupić uszczelki bo przecież mi woda kapała ze złączki.
    Cytat:
    Sprawdź czy nakrętka na odpowietrzniku popuszczona
    O który odpowietrznik chodzi? Na pompie wodnej?
    Jak ruszać zaworem trójdrożnym aby go odpowietrzyć? Z tego co wiem da się chyba tylko w lewo/prawo?
    Mieszkanie jest na parterze więc mam nad sobą 4 kondygnacje. Wobec tego jakie w naczyniu przeponowym powinno być ciśnienie? Jak je sprawdzić? pompką rowerową z manometrem? Tam jest chyba nie samochodowy tylko zwykły wentyl?
  • #12 15294700
    diodak_13
    Poziom 20  
    Posty: 293
    Pomógł: 47
    Ocena: 106
    od wymiennika idą 4 rurki czy dwie?
    Jak jest kocioł 2f to musi być zawór 3d i wymiennik płytowy.
    zawór 3d - ściąg siłownik i zobacz jak chodzi trzpień, posmaruj smarem silikonowym, a jak zmontujesz włącz grzejniki i jak zacznie grzać odkręć kran, powinien się przełączyć na grzanie CWU.
    Odpowietrzyć powinien się na odpowietrzniku na pompie, ale jak będziesz miał siłowni ściągnięty to włącz pompę i poruszaj trzpieniem zaworu 3d, w ten sposób przełączysz obwód hydrauliczny wymiennika płytowego i grzejników.
    Nie ma znaczenia ile pięter nad Tobą, ale ile metrów jest do najwyżej położonego grzejnika od kotła, jeśli to blok to rozumiem że kocioł jest w najwyższym punkcie, wtedy ciśnienie powietrza wystarczy CI ok 1,2bara w naczyniu przeponowym (tym z tyłu kotła)
  • #13 15295683
    gezaj
    Poziom 10  
    Posty: 113
    Ocena: 15
    od wymiennika idą 2 rurki. Jedna - wlot dochodzi z prawej (zdjęcie powyżej) druga wychodzi z lewej i zaraz poniżej za złączką jest czujnik temperatury wody wychodzącej z kotła.
    W schemacie nie znalazłem czegoś takiego jak wymiennik płytowy.
    Cytat:
    rozumiem że kocioł jest w najwyższym punkcie,
    tak, kocioł jest wyżej niż najwyższy grzejnik.
  • #14 15295849
    diodak_13
    Poziom 20  
    Posty: 293
    Pomógł: 47
    Ocena: 106
    jak z kotła wychodzi 5 rurek to jest 2f (zresztą tak piszesz), jak wychodzą 3 rurki to grzeje tylko grzejniki. Przejdż po rurkach od CWU a po drodze znajdziesz wymiennik płytowy
  • #15 15296083
    gezaj
    Poziom 10  
    Posty: 113
    Ocena: 15
    Kocioł jest dwufunkcyjny z zamknięta komorą spalania, TERMET minimax dynamic turbo GCO-DP-21-03. W którym miejscu może być wymiennik płytowy?

    Termet GCO-DP-21-03 - Gotuje wodę, wzrasta ciśnienie - błąd E02
  • #16 15296174
    gzyms68
    Poziom 18  
    Posty: 375
    Pomógł: 22
    Ocena: 105
    Masz tam schemat ideowy kotła
    Załączniki:
    • minimax_dynamic.pdf (7.59 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #18 15298228
    gezaj
    Poziom 10  
    Posty: 113
    Ocena: 15
    To co nazywasz wymiennikiem płytowym to na schemacie wymiennik woda-woda (poz. 21 na rys.)?
    Nagrzewnica to wymiennik ciepła spaliny – woda (poz. 13. na rys.). OK, teraz się dogadaliśmy :)
    Wg schematu z wymiennika płytowego wychodzą 4 rurki to tak musi być w moim kotle.

    Jeszcze raz zapytam, czy uszczelkę z której mi ciekło da się kupić i wymienić samą czy jest to element niezdejmowalny i wymienia się całą rurkę. Pytam bo jak już zdemontowałem nagrzewnicę to próbowałem zdjąć tę uszczelkę i nie za bardzo mi się to udawało.
  • #19 15298346
    diodak_13
    Poziom 20  
    Posty: 293
    Pomógł: 47
    Ocena: 106
    gezaj napisał:
    czy uszczelkę z której mi ciekło da się kupić

    oczywiście, to zwykły oring, ściąg go i zabierz do sklepu z oringami (lub motoryzacyjny), tam CI dobiorą odpowiedni. Oczyść gniazdo i kielich z nierówności i osadów najlepiej szmatką do czyszczenia miedzi. Ważne abyś posmarował przed złożeniem, to doszczelni złącze. Najbezpieczniej byłoby wymienić każdą ruszoną uszczelkę. Zrób to co pisałem w poprzednich postach i daj znać co się dzieje.
  • #20 15305404
    gezaj
    Poziom 10  
    Posty: 113
    Ocena: 15
    W nagrzewnicy było mnóstwo kamienia Termet GCO-DP-21-03 - Gotuje wodę, wzrasta ciśnienie - błąd E02 po zalaniu odkamieniaczem chyba nic w środku nie zostało, bo przedtem aż szurało.
    Oringi kupiłem, wymieniłem. Skoro już mam kocioł bez wody to chciałem sprawdzić ciśnienie w naczyniu przeponowym i moim ciśnieniomierzem (taki z wyświetlaczem elektronicznym) nie udało mi się, ten ciśnieniomierz nie jest w stanie wcisnąć tego trzpienia w wentylu.
    Poza tym gdy nacisnąłem drutem to nie słychać było żadnego syczenia. Bo przecież powinno chyba coś zasyczeć? Czy tam fabrycznie jest azot? A
  • #21 15305629
    diodak_13
    Poziom 20  
    Posty: 293
    Pomógł: 47
    Ocena: 106
    gezaj napisał:
    Bo przecież powinno chyba coś zasyczeć?
    zgadza się:) skombinuj pompkę ręczną, kompresor itp, napompuj 1,4bara i składaj kocioł, jesteśmy ciekawi czy będzie działać!
  • #22 15305777
    gezaj
    Poziom 10  
    Posty: 113
    Ocena: 15
    Silnik z zaworu 3d ściągnąłem, trzpień zaworu chodzi płynnie choć palcem trudno go wcisnąć bo się wbija.
    Pisałeś
    Cytat:
    wymiennik płytowy to przy okazji też go wypłukaj (a najlepiej zalej jakim kwasem solnym albo szczawiowym niech się odkamieni).
    tylko jak to zrobić? Dostęp do wymiennika jest mocno utrudniony. Jak wlać odkamieniacz (bo nic innego nie mam)?
    Podejrzewam, że to iż kocioł "kichał" parą i się wyłączał krótko po przełączeniu na grzanie cwu było spowodowane tym, że kamień z nagrzewnicy poszedł w dół i przytkał coś gdzieś w obiegu cwu. Może wymiennik? Bo zawór 3d chodzi, pompa wody się kręci bez oporów. Więc dlatego przy jednej robocie chciałbym go odkamienić aby wymiennik wyeliminować.
  • #23 15305830
    diodak_13
    Poziom 20  
    Posty: 293
    Pomógł: 47
    Ocena: 106
    a jeszcze go nie wyjąłeś...? zakręć wodę użytkową przed kotłem. NIe pamiętam jak on jest montowany ale prawdopodobnie od przodu są dwie śrubki pomiędzy wylotami wody z wymiennika. popatrz na zdjęcie http://e1.otwarte24.pl/otw413/c7b69658000f744d4f678caf
    Jak go wyciągniesz to też wypłukaj raz z jednej raz z drugiej strony niech wylacą paprochy. Wylej wodę, i zalej preparatem do odkamieniania (kwas solny, szczawiowy - najskuteczniejsze, kamix słabszy itp) i niech posiedzi. Kamixa podgrzej. Wypłukaj i zalej ponownie, wypłukaj i składaj. Sprawdz też filty w kotle, są przed pompą i na wejściu zimnej wody do kotła.
  • #24 15308651
    gezaj
    Poziom 10  
    Posty: 113
    Ocena: 15
    Wyjąłem wymiennik, wlot do niego był niemal zatkany odłamkami kamienia. Kamień usunąłem. Wypłukałem na ile się dało zawór 3d, też trochę wyleciało. Z zbiornikiem przeponowym jest OK. Poskładałem rurki i nabiłem wody 1,3 bara, nic nie cieknie. Ale... byłoby za dobrze.
    Pompa wodna buczy i się grzeje. Po kilku załączeniach (bez gazu oczywiście) słychać było jak się odpowietrza, trudno powiedzieć czy pompuje ale jak ją dotknąłem to była gorąca i cicho buczała, przedtem tego nie było. Wymontowałem ją, w środku nie było odłamków kamienia, za sitkiem które jest w głębi za pompą też raczej nic nie było. Co dalej? Nowa pompa? Prawie 400 peeleny!!! FAQ!!!
    Jutro dalszy ciąg zabawy z kotłem.
  • #25 15309057
    diodak_13
    Poziom 20  
    Posty: 293
    Pomógł: 47
    Ocena: 106
    gezaj napisał:
    Pompa wodna buczy i się grzeje

    powodem przegrzewania się pompy jest jej zablokowanie - pracuje w stanie zwarcia. Najczęstsze powody to jej zakleszczenie bo dłuższym bezruchu (czego u Ciebie nie ma, bo pisałeś ze się kręci), wytarte łożyska i się blokuje wirnik, oraz uszkodzony kondensator (ten na pompie) - proponuje to sprawdzić miernikiem pojemności lub podmienić na sprawny z innej pompy, ewentualnie uszkodzone uzwojenie - co się rzadko zdarza. Wilo nie należy do dobrych pomp, na serwisie to właśnie te pompy najczęściej padają.
    W ogóle to sprawdź pompę czy pracuje - odkręć śrubkę odpowietrzania i włącz kocioł i sprawdź czy się wirnik obraca. Może być tak że śrubokrętem ruszysz i będize ok, ale jak zacznie sama pracować to może sie zablokować. Czy przed awarią pompa pracowała cicho czy wydawła jakieś dzwięki, otarcia itp?
  • #26 15309208
    gezaj
    Poziom 10  
    Posty: 113
    Ocena: 15
    Przed awarią pompa raczej nie buczała (pewnie zwróciłbym na to uwagę bo teraz buczy cicho ale słuchać wyraźnie ) i słychać było jak woda z powietrzem przemieszcza się w rurach a teraz było cicho. Od razu wydało mi się że coś nie jest OK.
    Podmienić kondensatora nie mam skąd. Zamontuję ją na zespole wodnym, odkręcę śrubę na pompie i zobaczę czy się kręci. Smarować tam raczej nie ma czego?
  • #27 15309316
    diodak_13
    Poziom 20  
    Posty: 293
    Pomógł: 47
    Ocena: 106
    gezaj napisał:
    Smarować tam raczej nie ma czego?
    łożyska wodą posmaruj ;) Jak jest wodą zalana to nie trzeba niczym smarować.
  • #28 15312724
    gezaj
    Poziom 10  
    Posty: 113
    Ocena: 15
    wymontowałem kondensator, nie daje żadnych wartości w uF, postaram się kupić taki sam i wymienić. Czy są możliwe jakieś odstępstwa w pojemności kondensatora? Tam jest 2uF a jakby włożyć 2,2 uF (bo taki jest w sklepie niedaleko)?
  • #29 15312774
    diodak_13
    Poziom 20  
    Posty: 293
    Pomógł: 47
    Ocena: 106
    gezaj napisał:
    Tam jest 2uF a jakby włożyć 2,2 uF (bo taki jest w sklepie niedaleko)?

    może być większy, praktycznie jak masz 1 albo 3uF to do sprawdzenia wystarczy, natomiast do ciagłej pracy możę być +- 0,5uF różnicy ale lepiej na +
  • #30 15312870
    gezaj
    Poziom 10  
    Posty: 113
    Ocena: 15
    Kondensator 2uF namierzyłem w pobliskim sklepie :)
    Jeszcze jedno mnie martwi. Jak puszczam kocioł na co (gaz zakręcony) to elektroda zapłonowa daje iskrę, jak przełączę na cwu to elektroda zapłonowa nie daje iskry, słychać cyknięcie w kotle, ale wg mnie powinno iskrzyć. Przedtem nie było z tym problemów.
    A może chodzi o to, że uszkodzona pompa nie pompuje wody to i iskry nie ma. Bo chyba to nie ma znaczenia że komora spalania jest jeszcze nie zamknięta deklem.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłosił problem z kotłem Termet GCO-DP-21-03, który po awarii zaczął wyświetlać błąd E02. Po próbie odpowietrzenia i naprawy zaworu bezpieczeństwa, kocioł przestał działać prawidłowo. Serwis wskazał na możliwość zapowietrzenia oraz obecność kamienia w wymienniku ciepła. Użytkownik wymontował wymiennik, usunął zanieczyszczenia i wymienił uszczelki. Po wymianie kondensatora pompa zaczęła działać, ale wystąpił problem z jej przegrzewaniem. Użytkownik zasięgnął rad na temat dalszej diagnostyki pompy oraz ustawień kotła, co doprowadziło do poprawy jego działania.
REKLAMA