Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termet GCO-DP-21-03 - Gotuje wodę, wzrasta ciśnienie - błąd E02

gezaj 31 Dec 2015 13:51 8436 36
    gezaj
    Level 10  
    Opiszę całą historię po kolei bo może to być istotne.
    Kapało mi z zaworu bezpieczeństwa, niedużo, ale chciałem poprawić, i jak zawór ruszyłem to już zaczęło ciec mocno. W końcu po kilku obrotach zaworem, zawór zaskoczył, tzn. przestało ciec. Zleciało mi sporo wody z kotła więc dopuściłem wody i chcąc kocioł odpowietrzyć zakręciłem gaz i kilka razy puściłem bez gazu. Po czym zapomniałem odkręcić zawór powrotny z c.o. i odpaliłem kocioł, zaczął grzać ale po chwili coś zaczęło szumieć w kotle, więc kapnąłem się że mam ten zawór zakręcony, wyłączyłem kocioł pokrętłem, odkręciłem zawór c.o. ale kocioł już zaczął nawalać i pokazywał błąd E02. Po kilku próbach odpalenia zostawiłem go i wezwałem serwis. Po godzinie serwis przyjechał, bez żadnych problemów uruchomił normalnie kocioł popatrzył, powiedział, że może był zapowietrzony i w wymienniku było powietrze zamiast wody i dlatego się przegrzewał i wywalał błąd. Mechanik poszedł a kocioł działał bez niespodzianek przez ok. 1h. Potem chciałem nalać ciepłej wody i się zaczęło - po 3-4 sek. kocioł strzelał i wyrzucał parę wraz z wodą przez zawór bezp. i błąd E02 ponownie. I tak kilka razy. Na drugi dzień próbowałem uruchomić c.o. i po kilkunastu sekundach coś zaczyna szumieć, więc wyłączam, patrzę na ciśnienie i okazuje się, że wzrasta dość gwałtownie więc kocioł wyłączam, ciśnienie spada a potem kolejna próba i znów to samo.
    Co jest grane?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    zybie
    Level 30  
    Prawdopodobnie zapowietrzona pompa, odkręć srebrną śrubę na osi pompy niech zejdzie powietrze a przy okazji sprawdż śrubokrętem czy obraca się wirnik.
    gzyms68
    Level 18  
    Też stawiam na pompę ale raczej na uszkodzenie jej lub sterownika :?:
    gezaj
    Level 10  
    Odkręcałem śrubę na pompie, lekko z niej wylatywała woda, ale nie próbowałem nią kręcić. Chociaż wydaje mi się że pompa działa dobrze, bo jak odpowietrzałem kocioł to słychać było że pcha powietrze i za chwilę syczało na automatycznym odpowietrzniku w najwyżej położnym kaloryferze.
    gzyms68
    Level 18  
    Oczekujesz pomocy a ciężko zakręcić śrubokrętem aby wyeliminować zablokowaną pompę :?:
    gezaj
    Level 10  
    Ależ oczywiście zrobię to, muszę tylko dotrzeć do chaty :|
    gezaj
    Level 10  
    Więc sprawdziłem - płaskim śrubokrętem bez oporów oś pompy można kręcić. Odkręciłem filtr na powrocie c.o. i było kilka blaszkowatych niemałych paprochów. Ale co innego mnie zaniepokoiło. Zauważyłem że z kotła lekko kapało ale gdzieś ze środka,więc zdjąłem obudowę i wyglądało na to że cieknie z zamkniętej komory spalania! Zdjąłem przednią część komory i widzę że kapie z prawej strony komory a dokładnie ze złącza wymiennika z rurą miedzianą. Przepuszcza uszczelka, mają takie coś w sklepach? Termet GCO-DP-21-03 - Gotuje wodę, wzrasta ciśnienie - błąd E02

więc wymontowałem wymiennik i popłukałem i wyleciały z niego całkiem spore paprochy takie jak na filtrze. No i co dalej? Mógłbym to zmontować i próbować odpalić kocioł ale to chyba bez sensu bo te odłamki pewnie są w większej ilości w kotle i nie tylko. Być może blokują one przepływ?
    gzyms68
    Level 18  
    Małe to one chyba nie są trzeba było położyć zapałkę do porównania obok,one mogą być przyczyną.Co to jest -kamień ?
    gezaj
    Level 10  
    Raczej kamień, tak jakby przepalony kamień o półkolistych kształtach, tak jakby oderwane z wnętrza rury (wg mnie pochodzi to z wymiennika) . Jeśli chodzi o wielkość to największe kawałki mają 5-7 mm dł. ale ponieważ są pokruszone trudno dokładnie stwierdzić.
    diodak_13
    Level 18  
    jak już masz nagrzewnicę wymontowane to przepłukaj ją w dwóch kierunkach na zmianę mocnym strumieniem wody, później sprawdź filtry i czy pompa sie kręci. Jeśli masz wymiennik płytowy to przy okazji też go wypłukaj (a najlepiej zalej jakim kwasem solnym albo szczawiowym niech się odkamieni). Sprawdź czy zawór 3d (jeśli masz) się przełącza. Zamontuj wszystko jak trzeba, zalej i odpowietrz. Sprawdź czy nakrętka na odpowietrzniku popuszczona, uruchom bez gazu niech pompa pochodzi. posłuchaj czy pompuje, czy przelatuje powietrze z wodą, jeśli kocioł 2funkcyjny to poruszaj zaworem 3d niech się odpowietrzy. Uruchom z gazem i patrz po rurkach gdzie idzie ciepło i w jakim czasie. Warunek - niech będą poodkręcane grzejniki i zawory.
    Jak już masz bez wody kocioł to też sprawdz jakie masz ciśnienie powietrza w naczyniu przeponowym, powinno byc w granicach 1-1,4bara (chyba że masz więcej jak 3 piętra nad sobą)
    gezaj
    Level 10  
    Tak, to kocioł dwufunkcyjny.
    Płukanie wymiennika zrobiłem. Może zalać go jeszcze jakimś odkamieniaczem? Wymiennika płytowego raczej w nim nie ma?
    Jak sprawdzić czy zawór 3d się przełącza skoro kocioł wyłączony i prawie rozebrany?
    Aby go zmontować najpierw muszę kupić uszczelki bo przecież mi woda kapała ze złączki.
    Quote:
    Sprawdź czy nakrętka na odpowietrzniku popuszczona
    O który odpowietrznik chodzi? Na pompie wodnej?
    Jak ruszać zaworem trójdrożnym aby go odpowietrzyć? Z tego co wiem da się chyba tylko w lewo/prawo?
    Mieszkanie jest na parterze więc mam nad sobą 4 kondygnacje. Wobec tego jakie w naczyniu przeponowym powinno być ciśnienie? Jak je sprawdzić? pompką rowerową z manometrem? Tam jest chyba nie samochodowy tylko zwykły wentyl?
    diodak_13
    Level 18  
    od wymiennika idą 4 rurki czy dwie?
    Jak jest kocioł 2f to musi być zawór 3d i wymiennik płytowy.
    zawór 3d - ściąg siłownik i zobacz jak chodzi trzpień, posmaruj smarem silikonowym, a jak zmontujesz włącz grzejniki i jak zacznie grzać odkręć kran, powinien się przełączyć na grzanie CWU.
    Odpowietrzyć powinien się na odpowietrzniku na pompie, ale jak będziesz miał siłowni ściągnięty to włącz pompę i poruszaj trzpieniem zaworu 3d, w ten sposób przełączysz obwód hydrauliczny wymiennika płytowego i grzejników.
    Nie ma znaczenia ile pięter nad Tobą, ale ile metrów jest do najwyżej położonego grzejnika od kotła, jeśli to blok to rozumiem że kocioł jest w najwyższym punkcie, wtedy ciśnienie powietrza wystarczy CI ok 1,2bara w naczyniu przeponowym (tym z tyłu kotła)
    gezaj
    Level 10  
    od wymiennika idą 2 rurki. Jedna - wlot dochodzi z prawej (zdjęcie powyżej) druga wychodzi z lewej i zaraz poniżej za złączką jest czujnik temperatury wody wychodzącej z kotła.
    W schemacie nie znalazłem czegoś takiego jak wymiennik płytowy.
    Quote:
    rozumiem że kocioł jest w najwyższym punkcie,
    tak, kocioł jest wyżej niż najwyższy grzejnik.
    diodak_13
    Level 18  
    jak z kotła wychodzi 5 rurek to jest 2f (zresztą tak piszesz), jak wychodzą 3 rurki to grzeje tylko grzejniki. Przejdż po rurkach od CWU a po drodze znajdziesz wymiennik płytowy
    gezaj
    Level 10  
    Kocioł jest dwufunkcyjny z zamknięta komorą spalania, TERMET minimax dynamic turbo GCO-DP-21-03. W którym miejscu może być wymiennik płytowy?

gezaj
    Level 10  
    To co nazywasz wymiennikiem płytowym to na schemacie wymiennik woda-woda (poz. 21 na rys.)?
    Nagrzewnica to wymiennik ciepła spaliny – woda (poz. 13. na rys.). OK, teraz się dogadaliśmy :)
    Wg schematu z wymiennika płytowego wychodzą 4 rurki to tak musi być w moim kotle.

Jeszcze raz zapytam, czy uszczelkę z której mi ciekło da się kupić i wymienić samą czy jest to element niezdejmowalny i wymienia się całą rurkę. Pytam bo jak już zdemontowałem nagrzewnicę to próbowałem zdjąć tę uszczelkę i nie za bardzo mi się to udawało.
    diodak_13
    Level 18  
    gezaj wrote:
    czy uszczelkę z której mi ciekło da się kupić

oczywiście, to zwykły oring, ściąg go i zabierz do sklepu z oringami (lub motoryzacyjny), tam CI dobiorą odpowiedni. Oczyść gniazdo i kielich z nierówności i osadów najlepiej szmatką do czyszczenia miedzi. Ważne abyś posmarował przed złożeniem, to doszczelni złącze. Najbezpieczniej byłoby wymienić każdą ruszoną uszczelkę. Zrób to co pisałem w poprzednich postach i daj znać co się dzieje.
    gezaj
    Level 10  
    W nagrzewnicy było mnóstwo kamienia Termet GCO-DP-21-03 - Gotuje wodę, wzrasta ciśnienie - błąd E02 po zalaniu odkamieniaczem chyba nic w środku nie zostało, bo przedtem aż szurało.
    Oringi kupiłem, wymieniłem. Skoro już mam kocioł bez wody to chciałem sprawdzić ciśnienie w naczyniu przeponowym i moim ciśnieniomierzem (taki z wyświetlaczem elektronicznym) nie udało mi się, ten ciśnieniomierz nie jest w stanie wcisnąć tego trzpienia w wentylu.
    Poza tym gdy nacisnąłem drutem to nie słychać było żadnego syczenia. Bo przecież powinno chyba coś zasyczeć? Czy tam fabrycznie jest azot? A
    diodak_13
    Level 18  
    gezaj wrote:
    Bo przecież powinno chyba coś zasyczeć?
    zgadza się:) skombinuj pompkę ręczną, kompresor itp, napompuj 1,4bara i składaj kocioł, jesteśmy ciekawi czy będzie działać!
    gezaj
    Level 10  
    Silnik z zaworu 3d ściągnąłem, trzpień zaworu chodzi płynnie choć palcem trudno go wcisnąć bo się wbija.
    Pisałeś
    Quote:
    wymiennik płytowy to przy okazji też go wypłukaj (a najlepiej zalej jakim kwasem solnym albo szczawiowym niech się odkamieni).
    tylko jak to zrobić? Dostęp do wymiennika jest mocno utrudniony. Jak wlać odkamieniacz (bo nic innego nie mam)?
    Podejrzewam, że to iż kocioł "kichał" parą i się wyłączał krótko po przełączeniu na grzanie cwu było spowodowane tym, że kamień z nagrzewnicy poszedł w dół i przytkał coś gdzieś w obiegu cwu. Może wymiennik? Bo zawór 3d chodzi, pompa wody się kręci bez oporów. Więc dlatego przy jednej robocie chciałbym go odkamienić aby wymiennik wyeliminować.
    diodak_13
    Level 18  
    a jeszcze go nie wyjąłeś...? zakręć wodę użytkową przed kotłem. NIe pamiętam jak on jest montowany ale prawdopodobnie od przodu są dwie śrubki pomiędzy wylotami wody z wymiennika. popatrz na zdjęcie http://e1.otwarte24.pl/otw413/c7b69658000f744d4f678caf
    Jak go wyciągniesz to też wypłukaj raz z jednej raz z drugiej strony niech wylacą paprochy. Wylej wodę, i zalej preparatem do odkamieniania (kwas solny, szczawiowy - najskuteczniejsze, kamix słabszy itp) i niech posiedzi. Kamixa podgrzej. Wypłukaj i zalej ponownie, wypłukaj i składaj. Sprawdz też filty w kotle, są przed pompą i na wejściu zimnej wody do kotła.
    gezaj
    Level 10  
    Wyjąłem wymiennik, wlot do niego był niemal zatkany odłamkami kamienia. Kamień usunąłem. Wypłukałem na ile się dało zawór 3d, też trochę wyleciało. Z zbiornikiem przeponowym jest OK. Poskładałem rurki i nabiłem wody 1,3 bara, nic nie cieknie. Ale... byłoby za dobrze.
    Pompa wodna buczy i się grzeje. Po kilku załączeniach (bez gazu oczywiście) słychać było jak się odpowietrza, trudno powiedzieć czy pompuje ale jak ją dotknąłem to była gorąca i cicho buczała, przedtem tego nie było. Wymontowałem ją, w środku nie było odłamków kamienia, za sitkiem które jest w głębi za pompą też raczej nic nie było. Co dalej? Nowa pompa? Prawie 400 peeleny!!! FAQ!!!
    Jutro dalszy ciąg zabawy z kotłem.
    diodak_13
    Level 18  
    gezaj wrote:
    Pompa wodna buczy i się grzeje

powodem przegrzewania się pompy jest jej zablokowanie - pracuje w stanie zwarcia. Najczęstsze powody to jej zakleszczenie bo dłuższym bezruchu (czego u Ciebie nie ma, bo pisałeś ze się kręci), wytarte łożyska i się blokuje wirnik, oraz uszkodzony kondensator (ten na pompie) - proponuje to sprawdzić miernikiem pojemności lub podmienić na sprawny z innej pompy, ewentualnie uszkodzone uzwojenie - co się rzadko zdarza. Wilo nie należy do dobrych pomp, na serwisie to właśnie te pompy najczęściej padają.
    W ogóle to sprawdź pompę czy pracuje - odkręć śrubkę odpowietrzania i włącz kocioł i sprawdź czy się wirnik obraca. Może być tak że śrubokrętem ruszysz i będize ok, ale jak zacznie sama pracować to może sie zablokować. Czy przed awarią pompa pracowała cicho czy wydawła jakieś dzwięki, otarcia itp?
    gezaj
    Level 10  
    Przed awarią pompa raczej nie buczała (pewnie zwróciłbym na to uwagę bo teraz buczy cicho ale słuchać wyraźnie ) i słychać było jak woda z powietrzem przemieszcza się w rurach a teraz było cicho. Od razu wydało mi się że coś nie jest OK.
    Podmienić kondensatora nie mam skąd. Zamontuję ją na zespole wodnym, odkręcę śrubę na pompie i zobaczę czy się kręci. Smarować tam raczej nie ma czego?
    diodak_13
    Level 18  
    gezaj wrote:
    Smarować tam raczej nie ma czego?
    łożyska wodą posmaruj ;) Jak jest wodą zalana to nie trzeba niczym smarować.
    gezaj
    Level 10  
    wymontowałem kondensator, nie daje żadnych wartości w uF, postaram się kupić taki sam i wymienić. Czy są możliwe jakieś odstępstwa w pojemności kondensatora? Tam jest 2uF a jakby włożyć 2,2 uF (bo taki jest w sklepie niedaleko)?
    diodak_13
    Level 18  
    gezaj wrote:
    Tam jest 2uF a jakby włożyć 2,2 uF (bo taki jest w sklepie niedaleko)?

może być większy, praktycznie jak masz 1 albo 3uF to do sprawdzenia wystarczy, natomiast do ciagłej pracy możę być +- 0,5uF różnicy ale lepiej na +
    gezaj
    Level 10  
    Kondensator 2uF namierzyłem w pobliskim sklepie :)
    Jeszcze jedno mnie martwi. Jak puszczam kocioł na co (gaz zakręcony) to elektroda zapłonowa daje iskrę, jak przełączę na cwu to elektroda zapłonowa nie daje iskry, słychać cyknięcie w kotle, ale wg mnie powinno iskrzyć. Przedtem nie było z tym problemów.
    A może chodzi o to, że uszkodzona pompa nie pompuje wody to i iskry nie ma. Bo chyba to nie ma znaczenia że komora spalania jest jeszcze nie zamknięta deklem.