Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stary telefon na korbę -> GSM

01 Sty 2016 23:10 4929 10
  • Poziom 8  
    Mam ułańską fantazję mieć na biurku telefon stacjonarny. Ale nie mam i nie planuję mieć podłączenia kablowego do domu. Chcę to zrobić za pomocą sprytnych sztuczek z konwertowaniem sygnału GSM do aparatu telefonicznego. Jako że moje doświadczenia z elektroniką są co najmniej podstawowe, chciałbym zapytać czy to co sobie umyśliłem w ogóle ma rację bytu.

Plan jest taki:
    1. Odbiornik GSM i konwerter sygnału do wyjścia analogowego

2. Ponieważ nie chce mi się dłubać w kablach to adapter RJ11 <-> GTU

3. Telefon na korbę z końcówką GTU

Zdjęcia poglądowe, służą jako przykład.

Jeśli z jakiegoś powodu telefonu na korbę nie da się podpiąć w ten sposób w jakiś prosty sposób, to czy nada się np taki rupieć bez korby:

Na koniec pytanie za sto punktów czy da się przerobić wybieranie z tarczy na tonowe (bo tylko pewnie takie obsługuje ten konwerter z punktu 1)? :)
  • Poziom 39  
    Sygnał dzwonienia z przystawki GSM będzie na pewno za słaby aby pobudzić dzwonek w aparacie, no i oczywiście pytanie czy przystawka GSM obsłuży wybieranie w trybie impulsowym?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Koluszki napisał:
    Telefon na korbę z końcówką GTU

To jest aparat przebudowany z MB na CB, korba pozostawiona zapewne służy jako "bajer".

Koluszki napisał:
    Jeśli z jakiegoś powodu telefonu na korbę nie da się podpiąć w ten sposób w jakiś prosty sposób, to czy nada się np taki rupieć bez korby:

Telefon z tarczą nada się z zastosowaniem konwertera DTMF pod warunkiem że bramka GSM zasili odpowiednio konwerter (albo konwerter będzie miał własne zasilanie).
    Inne alternatywy zamiast konwertera:
    - tania centrala 1/4 lub podobna
    - "beeper" DTMF przykładany do mikrofonu

Koluszki napisał:
    Alexpress jest w tym temacie jak zwykle niezastąpiony. Znalazłem jakiś konwerter dla starych telefonów z wybierania pulsowego na tonowe:

To nie musi działać - w/g informacji w sieci działa dla napięcia linii 32..60V, większość bramek GSM daje 24V.
  • Poziom 8  
    Znalazłem jakąś centralkę Digitex DCT 12. W instrukcji piszą że obsługuje wybieranie impulsowe i ma między innymi takie parametry:
    - prąd w linii abonenta 22–35 mA;
    - napięcie sygnału wywołania – 60 Vpp/ 50 Hz;
    - sygnał zgłoszenia – ciągły 400 Hz;

Bramki GSM które przeglądałem faktycznie robią zbyt małe napięcie. Czyli jak rozumiem, użycie centralki z takimi parametrami będzie odpowiednie i załatwi problem?
  • Poziom 8  
    Dokopałem się do informacji, że aby taki telefon działał w ogóle musi mieć napięcie stale na linii 50V, czyli tyle właśnie jest w gniazdku w ścianie od Orange i w bezpośrednim połączeniu będzie działać.

Pytanie więc czy powyższa centralka Digitex DCT 12 z takimi parametrami da radę zrobić 50V? Niestety niezbyt jestem biegły w wyliczeniu tego na podstawie mA i Vpp :-)

Znalazłem jeszcze inną centralkę opisaną tak (i też nie wiem czy dałaby radę):

Stary telefon na korbę -> GSM Stary telefon na korbę -> GSM
  • Poziom 39  
    Obie centralki to Panasonic i powinny spokojnie spełnić twoje oczekiwania z tym że pierwsza i druga jest na 120V zasilania z sieci mowa jest o centralce KX-T308 :cry: .
    Koluszki napisał:
    Dokopałem się do informacji, że aby taki telefon działał w ogóle musi mieć napięcie stale na linii 50V, czyli tyle właśnie jest w gniazdku w ścianie od Orange i w bezpośrednim połączeniu będzie działać.

Jakaś dziwna teoria - 24V też starczy.
  • Poziom 8  
    Podłączyłem model z 49 roku do centralki z wyjściem 24V. Działać działa - można dzwonić i odbierać rozmowy. Tyle tylko że dzwonek jak już dzwoni to strasznie niemrawo, w zasadzie to bzyczy sobie tylko. Na moje oko niestety zbyt niskie napięcie żeby się ładnie rozdzwonił. Czy da się coś z tym zrobić jeszcze czy pozostaje tylko poszukiwać centralki z większym napięciem?
    Koluszki napisał:
    Na moje oko niestety zbyt niskie napięcie żeby się ładnie rozdzwonił.

Telefon ma dzwonić na kilku-kilkunastokilometrowym łaczu, 24V mu starczy w zupełności. problem masz albo z tym że centralka daje dzwonienie 50Hz zamiast przepisanego 25Hz albo masz dzwonek rozregulowany.

Koluszki napisał:
    Czy da się coś z tym zrobić jeszcze

Tak - wyregulowac dzwonek (sprawdzić czy nie jest popsuty regulator dzwonienia, odpowiednio obrócić czasze).