logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Philips przetwornica AA5 - niskie napięcie B+ i próbkująca przetwornica

chicken007 15 Cze 2005 12:11 1545 12
REKLAMA
  • #1 1579322
    chicken007
    Poziom 26  
    Posty: 1172
    Pomógł: 6
    Ocena: 40
    Niestety nie wiem co to za model bo ktoś zdarł nalepke ale na płycie pisze , że jest to niby płyta AA5, ściągnołem z elektrody AA5AB i niestety to nie to. A problem jest taki: przetwornica próbkuje, był walnięty tranzystor kluczujące na wysokim, wymieniłem i to samo, tranzystora nie spaliło , jak odepne trafo WN i wstawie za niego żarówkę to świeci ale napięcie B+ jest w granicach 85V,(chyba trochę mało), podpiołem tą żarówkę bezpośrednio do zasilania B+ i napięcie jest takie samo, da się go regulować ale tylko w zakresie75-85V, powymieniałem kondensatory w przetwornicy i nic. Może ktoś mi coś doradzi, może ktoś wie co to za płyta. A nawiasem mówiąc to pewnie trafo będzie zwarte.
  • REKLAMA
  • #3 1579399
    wwiesiu
    Poziom 14  
    Posty: 42
    Pomógł: 7
    Ocena: 4
    Witam.
    W philipsie występują dwa rodzaje płyt: AA5AB oraz AA5AA widocznie masz tą drugą i dlatego nie zgadza się schemat.
  • REKLAMA
  • #4 1579484
    chicken007
    Poziom 26  
    Posty: 1172
    Pomógł: 6
    Ocena: 40
    Przetwornica jest na układzie MC44603P bez tranzystorów.
  • #5 1579532
    rtv3
    Poziom 14  
    Posty: 89
    Pomógł: 9
    A jaka jest przekątna ekranu
    w niektórych modelach Philipsa o przekątnej do 21 "
    występuje napięcie B+ w granicaxh 85-90v
    Sprawdz trafo.
  • #6 1579547
    miedzinski
    Poziom 17  
    Posty: 339
    Pomógł: 6
    W Philipsach chassis jest określane w nalepce na kineskopie.
  • REKLAMA
  • #7 1579636
    chicken007
    Poziom 26  
    Posty: 1172
    Pomógł: 6
    Ocena: 40
    W nalepce na kineskopie jest AA5 AB, według tego schematu napięcie jest dobre, tak więc chyba jednak trafo jest walnięte.
  • #8 1580015
    remot
    Poziom 33  
    Posty: 2430
    Pomógł: 278
    Ocena: 220
    chicken007 napisał:
    Niestety nie wiem co to za model bo ktoś zdarł nalepke ale na płycie pisze , że jest to niby płyta AA5, ściągnołem z elektrody AA5AB i niestety to nie to....


    Czy ja tu czegoś nie rozumiem - skoro AB - to AB.

    temat przenoszę do - "poczatkujący"
  • #9 1581902
    chicken007
    Poziom 26  
    Posty: 1172
    Pomógł: 6
    Ocena: 40
    to ciekawe dlaczego nie zgadza się schemat przetrwornicy, u mnie jest dużo więcej elementów niż na schemacie, dlatego nie wiem co jest grane, bo rzeczywiście jest napisane na kineskopie AB.
  • REKLAMA
  • #10 1582448
    maryann
    Poziom 37  
    Posty: 5404
    Pomógł: 342
    Ocena: 337
    A może napisz jak się nazywa trafopowielacz?
  • #11 1591937
    chicken007
    Poziom 26  
    Posty: 1172
    Pomógł: 6
    Ocena: 40
    Trafo jest 1352 5003. ale załatwiłem od kumpla takie trafo i po w stawieniu dalej przetwornicz próbkuje. Nie wiem co jest grane.
  • #12 1592675
    maryann
    Poziom 37  
    Posty: 5404
    Pomógł: 342
    Ocena: 337
    Ustalone, że to AA5AB; poszukaj, bo napisano o tym już chyba wszystko. Podrzucę Ci algorytm na PW
  • #13 1592801
    chicken007
    Poziom 26  
    Posty: 1172
    Pomógł: 6
    Ocena: 40
    Ok! Już się coś wyjaśniło, zwarty był kondensator 2450 680n/20V przy odchylaniu poziomym. TV odpalił ale jest kolejny problem z odchylaniem pionowym, mianowicie obraz jest zwężony od góry ok 2cm dołem jest idealnie, a regulacja jest tylko do szerokości, powymieniałem kondziorki ale nic nie dało.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy problemu z przetwornicą w telewizorze Philips z serii AA5, gdzie napięcie B+ jest niskie (około 75-85 V) i przetwornica próbuje się uruchomić (próbkowanie). Model płyty głównej jest niepewny – na kineskopie widnieje oznaczenie AA5AB, jednak schematy dla tego modelu nie zgadzają się z rzeczywistym układem, który zawiera więcej elementów i wykorzystuje układ MC44603P bez tranzystorów kluczujących. Wymiana tranzystora kluczującego i kondensatorów nie rozwiązała problemu. Napięcie B+ jest stabilne, ale niskie, co może wskazywać na uszkodzenie transformatora wysokiego napięcia (trafo 1352 5003). Po wymianie trafo problem z próbkującą przetwornicą nadal występuje. Dodatkowo wykryto zwarcie kondensatora 680nF/20V (oznaczenie 2450), którego wymiana pozwoliła na uruchomienie telewizora, ale pojawił się problem z odchylaniem pionowym – obraz jest zwężony u góry, a regulacja działa tylko na szerokość. Wskazano, że chassis Philipsa jest określane na nalepce kineskopu, a dla ekranów do 21" napięcie B+ około 85-90 V jest normalne. Sugerowano dalszą diagnostykę transformatora i elementów odchylania pionowego.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA