Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kominek z płaszczem wodnym - zapowietrzony układ

06 Sty 2016 15:27 3330 27
  • Poziom 29  
    Witam,

Mam kominek z płaszczem wodnym z firmy kratki moc 24 kw.
    Wymiennik ciepła firmy Weberman zweryfikowałem wymiennik jest dobrze dobrany do kominka.
    Układ pracuje w systemie (kominek) otwartym - gaz w układzie zamkniętym.
    Co jakiś czas temperatura skacze do 90 stopni i woda w płaszczu zagotowuje się.
    Na początku zdarzało się to raz na jakiś czas, a teraz już za każdym razem.
    Właściwie to strach palić w kominku.
    Pompa jedna głośno pracuje ta z układu kominkowego(wiem zapowietrza się).
    Zgłosiłem to już kilka razy hydraulikowi i on tylko przybywał i odpowietrza układ.
    W końcu się wkurzyłem i kazałem to rozwiązać bo przeciecz tak być nie może.
    Zamontował zawór odpowietrzający.
    Nic nie pomogło efekt ten sam temperatura rośnie i potem woda w płaszczu gotuje się pompa głośno chodzi (zapowietrza się).

Dodatkowo powiem iż od zawsze czyli od roku (pale tylko w sezonie zimowym) kaloryfery są letnie (jak pali się gazem to są gorące).

Instalacja kominkowa była używana raptem przez 8 miesięcy.
    Cała instalacja ma równo rok .
    Wiem, że problem leży po stronie zapowietrzania się instalacji ale jak to rozwiązać.

Teraz gdy są mrozy zostałem bez kominka, który ma dogrzewać dom i jadę na gazie - bardzo jestem wpieniony.

Dodam jeszcze zdjęcie wymiennika.
    Kominek z płaszczem wodnym - zapowietrzony układwym.jpg Download (1.38 MB)
  • Poziom 28  
    A gdzie jest zbiornik wyrównawczy? Jak on wygląda? Zrób zdjęcia całości.
  • Poziom 29  
    Zbiornik wyrównawczy jest nad kominkiem w obudowie.

Dodano po 3 [godziny] 17 [minuty]:

Tak po przemyśleniach to mi się wydaje, że to odpowietrzenie powinno być przed pompą a nie za. Jak pompa się zapowietrzy, to system staje, a jak będzie automatyczne odpowietrzenie, przed pompą to całe powietrze zostanie wydalone z układu, jeszcze przed tym jak wiedzie do pompy.
  • Poziom 28  
    xoree napisał:
    mi się wydaje, że to odpowietrzenie powinno być przed pompą

To Ci się źle wydaje...Jak będzie przed pompą, to będzie Ci zasysało powietrze, bo tworzy się tam podciśnienie. Odpowietrznik ma być za pompą. Jak uzupełniasz stan wody w zbiorniku wyrównawczym? Masz tam zawór uzupełniający?

Ręce opadają. Chcesz pomocy, a nie chcesz podać podstawowych info. Nikt na podstawie Twojego zdjęcia nie odpowie Ci na Twoje pytania. Z tego zdjęcia niewiele wynika.
  • Poziom 29  
    Tak jak pisałem :

Mam pełny zestaw kupiony w kratki.pl wkład z wężownicą, zawór bezpieczeństwa naczynie wyrównawcze, przepustnice, sterownik.

Nie mogę zrobić zdjęcia naczynia ponieważ jest zabudowane (tak jak napisałem - no chyba że chcesz zobaczyć obudowę kominka).
    Mogę powiedzeń że naczynie jest jakiś 1m nad kominkiem - przy samym suficie.
    Naczynie jest podłączone do bieżącej wody.
    Ma odpływ do kanalizacji - nadmiaru wody.
    Oczywiście jest włączony zawór bezpieczeństwa który to w razie temperatury
    (95C) zaczyna działać i wychładza układ.
    Mam do naczynia dostęp po przez małą kratkę wentylacyjną.
    Sprawdzałem czy pływak się nie zawiesił - działa poprawnie, woda jest w naczyniu.
    Kominek uruchomiłem i działa poprawnie. Jak pompka głośno chodzi to odkręciłem śrubę i wypościłem nadmiar powietrza jak widzę wodę to zakręcam.

Ale nadal mam letnie kaloryfery.
  • Poziom 28  
    A co z odbiorem ciepła. Czy po drugiej stronie wymiennika wszystko jest ok? Może tu pompa się dławi i nie odbiera całego ciepła z wymiennika...Choć to będzie tylko przyczyna letnich kaloryferów...

Masz termometry na obu obwodach, zobacz jak wygląda temperatura na nich w trakcie pracy kominka. Dalej pytanie co staruje pompami...Czy jak palisz w kominku to pompa "prawa" pracuje? Czy masz pod pompą prawą filtr? I takie tam. Tak jak pisałem trochę słabe masz to zdjęcie...
  • Poziom 32  
    Pompa od instalacji kominka się zapowietrza bo kominek gotuje wodę. Prawdopodobnie brak jest właściwego odbioru ciepła po stronie instalacji zamkniętej. W tej instalacji brak jest odpowietrznika pompy i ona może być zapowietrzona. Dlaczego nie ma filtra przed pompą w układzie zamkniętym. Ten odpowietrznik który masz zamontowany powinien być w układzie zamkniętym, a układ otwarty powinien się sam odpowietrzać do naczynia pod warunkiem że jest prawidłowo podpięte naczynie z kominkiem.
  • Poziom 10  
    Sprawdź kierunek przepływu przez wymiennik po stronie odbioru ciepła(na mieszkanie) ponieważ jak pisze kolega wyżej Twój problem nie polega na zapowietrzaniu się kominka lecz na zbyt małym odbiorze ciepła .Wymiennik tego typu jest kierunkowy i źle wpięty będzie tłumił przepływ i odbiór ciepła z kominka powodując jego przegrzewanie.Nie znając Twojej instalacji trudno coś więcej wywnioskować.
  • Poziom 29  
    Po konsultacjach z innym hydraulikiem (mój przestał odbierać telefony :) - liczy że samo się naprawi) zadzwoniłem do kratek.
    Na infolinii umówiono mnie z mobilnym serwisem - mają podjechać i zobaczyć co się dzieje , a przede wszystkim mają sprawdzić instalacje (kominek - wymiennik).
    Dziękuje wszystkim za próbę pomocy.
    Jak dowiem się co było przyczyną to napisze.
  • Poziom 29  
    Po długich bojach wiem co było winne.
    Winny był mój hydraulik - źle podłączył kominek do instalacji.
    Powinien podłączyć krzyżowo a połączył w jednym pionie wyjście i wejście.
    Przez co kominek działa tylko w 50% (i też się przez to gotował).
    Na rysunku jest pokazane jak było, czerwona linia - jest to źle .
    Powinno być tak jak jest zieloną linia zaznaczone.
    Kominek z płaszczem wodnym - zapowietrzony układs_k.jpg Download (32.46 kB)
    Oczywiście musiałem rozpruć obudowę no i zrobić przeróbkę.
    Ale za to zapłaci hydraulik ... :)
  • Poziom 9  
    Witam,chcialem sie podpiac pod temat:)
    Zamierzam kupic kominek z płaszczem i wezownica.Całosc instalacji w ukladzie zamknietym.
    Czy przy zastosowaniu naczynia przeponowego w ukladzie zamknietym nie ma koniecznosci zastosowania dodatkowo wymiennika ciepla ?
    Poniżej taki schemat znalazłem i troche przerobiłem;) umieszczone naczynie porzeponowe z zaworami odcinającymi i zwrotnym przed zbiornikiem C.W.U
    Czy tak bedzie poprawnie wygladac połączenie ?
    Prosze o poprawki w miare mozliwosci;)
  • Poziom 9  
    Grzegorianin napisał:
    Abu się nigdy nie zapowietrzał należy prawidłowo podłączyć naczynie wyrównawcze.

Ale nie w ukladzie zamknietym.
    Potrzebuje informacje czy zbiornik przeponowy jest w dobrym miejscu,gdzie wstawic zawór bezp.,czy ewentualnie jeszcze cos dodac/zmienic. :)
    Czy naczynie przep. ma byc miedzy pompa a kominkiem,czy za pompa,czy na zasilaniu czy na powrocie etc ;) ?
  • Poziom 11  
    Kominek dla własnego bezpieczeństwa należy montować w układzie otwartym, jeżeli chcesz mieć układ zamknięty to zastosuj wymiennik płytowy.

Pompa jeśli jest jedna może być na powrocie, jeżeli są dwie lub więcej to na zasilaniu i oczywiście z zaworami zwrotnymi.

Układ kominek, Co i CWU proponował bym na wymienniku, oraz za wymiennikiem dwie pompy CO i ładującą CWU.
  • Poziom 9  
    Kominek jest z wezownica,wiec o uklad zamkniety raczej sie nie obawiam ;)Zreszta uklad otwarty odpada,z powodu opisanego wyzej.
    Dlatego poprosze jeszcze raz o wskazowki co dodac/odjac na schemacie.
  • Poziom 29  
    Ja nie jestem znawcą (choć dowiedziałem się już kilku rzeczy) ale.

Układ zamknięty nie wymaga i nie powinien być zastosowany wymiennik.
    Wymiennik jest stosowany w układzie otwartym.
    Układ otwarty jest bezpieczniejszy.
    Bo jeśli zagotuje się woda w układzie zamkniętym to mamy mały Czarnobyl (wywali cały wkład i pół domu) choć z tego co wiem układ zamknięty jest ciężko doprowadzić do wrzenia.
    W układzie otwartym - jak jest dobrze zrobiona instalacje to nic się nie gotuje.

Różnice :

Układ zamknięty jest droższy w początkowej facie inwestycji, dodatkowo nie ma straty na wymienniku (to jest plus).

Układ otwarty jest tańszy, ale ma stratę na wymienniku (według mojej opnij jest bezpieczniejszy, na przykład w momencie kiedy wyłączą prąd i przestanie działać pompka).
  • Poziom 9  
    Skoro producent nie wymaga zastosowania wymiennika w ukł. zamkn. to chyba cos w tym jest ;)wg jego glownym zabezp. jest wezownica i zabezpieczenie termiczne Watts.
    Wiec znowu ponawiam prosbe o poprawienie ewentualne schematu i naniesienie swoich uwag.
    Nie chce tutaj dyskutowac o rodzajach ukladow jakie mam zastosowac-bo decyzja juz jest podjeta z powodowów wyzej opisanych :) ( dla potomnych- brak mozliwosci pociagniecia rury 7 m do góry )
  • Poziom 29  
    Najlepiej jak by ten układ zmajstrował hydraulik (który wie co robi).
    A jeszcze lepiej to kupić gotowy zestaw, zoptymalizowany przez producenta.
  • Poziom 9  
    xoree napisał:
    Najlepiej jak by ten układ zmajstrował hydraulik (który wie co robi).

A jaka mam gwarancje ,ze hydraulik to rzeczywiscie hudraulik ?Zreszta ceny jakie oferuja za usluge jaka ja chce to zwala z nóg :!: Dlatego wole sam to zrobic-wtedy pretensje jesli juz to do siebie samego....
    Nie boje sie absolutnie tego sam połączyc/zmontowac-zeby sprawa była jasna :)
    Nigdy do niczego nie wołałem "fachowca"-zawsze wszystko sam robilem,no moze oprocz naprawy auta ze wzgledów praktycznych ;)
    Ale odbiegamy od moich pytan .... :D
  • Poziom 29  
    Problem w tym iż dobry hydraulik weźmie za to kasę.
    Dla pewności niech cie zabierze do kogoś kto już taki kominek ma zrobiony przez niego - i działa dobrze.
    Z drugiej strony tu nie chodzi o oszczędność bo cześć instalacji idzie w podłodze, jak chcesz za jakiś czas rozkuć podłogę bo jest coś źle to twoja sprawa (oby tak nie było). Innym tematem jest rozbiórka obudowy, mało przyjemne.
    Z drugiej strony bezpieczeństwo - myślę że to jest najważniejsze, bo jak wiem już z własnego doświadczenia, gotująca woda w kominku to nic miłego.
    A zwłaszcza w układzie zamkniętym gdzie takie coś nie może się wydarzyć.
    Z kominkiem z płaszczem wodnym nauczyłem się jednego, jest tam ogień i praktycznie nie masz nad nim żadnej kontroli, no chyba że wylejesz wiadro wody ... i choćby dlatego instalacja musi być zrobiona dobrze zgodnie z technologią oraz zaleceniami producenta wkładu. Jeśli jesteś w stanie wykonać to w taki sposób to rób, ale jeśli masz wątpliwości to odradzam bo nie chciał bym usłyszeć w faktach że ktoś wyleciał w powietrze i cala jego rodzina.
  • Poziom 32  
    Naczynie przeponowe może być w tym miejscu ale nie może być zaworu zwrotnego między nim a kominkiem. Oczywiście naczynie przeponowe musi być odpowiedniej wielkości. Najlepiej zastosować całą grupę bezpieczeństwa wraz z naczyniem.
    http://ths.pl/data/include/cms/grupa_co.jpg
    też zamontowaną na powrocie.
  • Poziom 9  
    gersik napisał:
    Naczynie przeponowe może być w tym miejscu ale nie może być zaworu zwrotnego między nim a kominkiem. Oczywiście naczynie przeponowe musi być odpowiedniej wielkości. Najlepiej zastosować całą grupę bezpieczeństwa wraz z naczyniem.
    http://ths.pl/data/include/cms/grupa_co.jpg
    też zamontowaną na powrocie.

I to chcialem uslyszec :) Czyli bez problemu przed pompa moge je dac.
    Jeszcze jedno pytanie - na zasilaniu w miejscu gdzie bedzie trojnik i potem do góry do C.W.U dodatkowa pompe dac przed czy za zaworem zwrotnym ?
    Czy nie bedzie sytuacji ,ze ciepla wode bedzie tylko pchac do C.W.U ?
  • Poziom 32  
    Pompy mają być albo na powrocie albo na zasileniu. Nigdy jedna tu a druga tam. Narysowałeś schemat z jedną pompą to po co Ci druga?
  • Poziom 9  
    Bo na schemacie jej nie ujałem,zastanawiam sie czy 1 starczy,zwazywszy ,ze dojdzie zbiornik c.w.u.
    Teraz jest jedna i starcza bez problemu.Jesli bym ssie decydowal to gdzie ja wstawic ?Skoro mowisz ,ze jesli wiecej nic jedna to wg mnie na powrocie z bojlera ?
  • Poziom 32  
    Na powrocie ale nie może jedna pompa pchać wodę przez drugą pompę. Muszą być podłączone równolegle a nie szeregowo.
  • Poziom 9  
    gersik napisał:
    Muszą być podłączone równolegle a nie szeregowo.

Mozna zobrazowac pogladowo :) :?:
    W sumie to chyba najlepiej bylo by aby dac za trojnikiem na zasilaniu ,przed zbiornikiem cwu i za tym samym trojnikiem zasilanie co.Dobrze mysle ? ;)
  • Poziom 29  
    Na wstępie proszę Administratora o umieszczenie w odpowiednim forum.

Temat jest związany z już wcześniejszym problemem :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3142291&highlight=

Problem w tym że obecnie wymiennik nie działa - nie przekazuje wcale ciepła.
    Z lewej strony rura jest wrzątek a z prawej strony rura jest letnie bądź zimne.
    Wymiennik lekko nagrzewa się od góry w pozostałej części jest zimny.
    Wszystko zostało sprawdzone pompy wymiennik i dalej nie dzieła.
    Nic się nie zapowietrza, pompy pchają wodę w układzie, wymiennik jest czysty.

Temperatury na kominku 75-85 stopni.
    Oczywiście ta temperatura maleje w czasie gdy załączają się pompy.
    A kaloryfery + podłogówka zimna.
  • Poziom 29  
    Jednak to koniec ...
    Po długim czasie udało się, wystarczy po manipulować sterownikiem w którym jest 1 milion (parametrów z dup....) ustawie i w końcu doświadczalnie udało się - prawa strona działa !.

Ważne jest by pompy były ustawiona nie na najszybszym "biegu".
    Wymiennik musi się nagrzać.
    Trzeba unikać nadmiernego wychładzania wymiennika w momencie spadku temperatury wody na powrocie (trzeba tak ustawić by na kominku zawsze było minimum 55 C).
    Temperatura 70 C bez tego G ... się zagrzeje.

I to wszystko :)