Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wymiennik w instalacji z kominkem z płaszczem wodnym się nie nagrzewa

gruniu 11 Sty 2012 14:49 4661 19
  • #1 11 Sty 2012 14:49
    gruniu
    Poziom 18  

Wykonawca zrobił mi instalacje grzewczą: piec dwufunkcyjny + kominek z płaszczem wodnym.
    Obecnie piec gazowy jest nie podłączony, ale grzeje kominkiem. Jedna pompa przepompowuje wode z kominka na wymiennik (zamontowana jest przed wymiennikiem), w momencie kiedy temp. wody w kominku osiągnie powyżej 50C i przepompowuje wode na wymiennik i dalej wraca do kominka, tym samym wystudzając go. Pompa wyłącza się poniżej 50C.
    Wymiennik powinien się podgrzewać od tej wody, ale jest zimny co najwyżej letni.
    Woda, która idzie na ogrzewanie do grzejników i na podłogówke jest pompowana przez pompe za wymiennikiem i ta pompa pracuje cały czas. Dodatkowo na podłogówke jest jeszcze jedna pompa i termostat, który ustawiony jest na 30C.
    Chyba nigdy nie zadziałał, ponieważ temp. wody w instalacji (mam dwa termometry) co najwyżej osiąga temp. 25C.

Instalator cały czas mnie zwodzi, że nie umiem ustawić sterownika, że zamało powietrza dochodzi do kominka, itd.

Nie wiem gdzie leży problem dogrzewania wymiennika, a może jest on źle zamontowany (odwrotnie), może zamontowac pompe od kominka na wymiennik za wymiennikiem?

Doradźie coś bo ręce już rozkładam, zima co prawda jest ciepła, ale co zrobię jak nagle mrozy przyjdą.

0 19
  • #2 11 Sty 2012 14:59
    zygfryd.W
    Poziom 20  

Pytanie pierwsze, jak szybko kominek nagrzewa wodę? jest to proces ciągły czy cyklami? tzn woda zdąży się ostudzić na tyle że pompa przestaje pracować? jeśli tak to wina po stronie pieca lub źle zamontowanego układu tzn np za duży odstęp lub złe materiały przyczyn może być wiele,
    możesz wstawić zdjęcie wymiennika i podać link do pieca z tym płaszczem? Jestem raczej praktykiem samoukiem dlatego parametry techniczne mało mi mówią, nimi się nie kieruje jak spawam piece. Dla mnie piec ma grzać.

Wtedy coś pomyślimy.

0
  • #3 11 Sty 2012 15:14
    aadamuss
    Specjalista - systemy grzewcze

Jak wysoko jest naczynie wyrównawcze ? Układ otwarty czy może zamknięty ? Zapowietrzenie ? Za małe ciśnienie i pompa nie tłoczy? Zablokowoany zawór zwrotny ? Odwrotnie założony? Czy to kiedyś działało prawidłowo ? pozdr adam

0
  • #4 11 Sty 2012 15:25
    DonRomano
    Poziom 33  

Jeżeli w kominku pali się non stop i nie gotuje on wody znaczy, że ma odbiór ciepła i wymiennik przez dłuższy czas po rozpaleniu będzie ciepły.
    Jeżeli w kominku nie da się palić dużym ogniem to może oznaczać to zatkanie filtra przed pompą kominkową, lub zacięciem zaworu zwrotnego.

Jak to u ciebie wygląda?
    To palenie w kominku.

0
  • #5 11 Sty 2012 16:14
    berlingo
    Poziom 21  

Z twojego opisu wnioskuje ze masz za małą moc kominka w porównaniu do odbioru ciepła przez odbiorniki lub za krótko w nim palisz , bo jak by cos było nie tak z kominkiem np. zapchany filtr zablokowana pompa to by ci gotował wodę . Sprawdź czy wymiennik masz podłączony przeciwprądowo czyli wejście na przeciw wyjścia pozdrawiam

0
  • #6 11 Sty 2012 16:49
    gruniu
    Poziom 18  

zygfryd.W napisał:
    Pytanie pierwsze, jak szybko kominek nagrzewa wodę? jest to proces ciągły czy cyklami? tzn woda zdąży się ostudzić na tyle że pompa przestaje pracować? jeśli tak to wina po stronie pieca lub źle zamontowanego układu tzn np za duży odstęp lub złe materiały przyczyn może być wiele,
    możesz wstawić zdjęcie wymiennika i podać link do pieca z tym płaszczem? Jestem raczej praktykiem samoukiem dlatego parametry techniczne mało mi mówią, nimi się nie kieruje jak spawam piece. Dla mnie piec ma grzać.

Wtedy coś pomyślimy.

Kominek długo nagrzewa wodę i jest to proces cykliczny.
    Woda się nagrzeje, pompa się załącza i podaje wodę na wymiennik, a tym samym kominek się studzi. Pompa przestanie pracować, kominek znowu podgrzewa wodę.

aadamuss napisał:
    Jak wysoko jest naczynie wyrównawcze ? Układ otwarty czy może zamknięty ? Zapowietrzenie ? Za małe ciśnienie i pompa nie tłoczy? Zablokowoany zawór zwrotny ? Odwrotnie założony? Czy to kiedyś działało prawidłowo ? pozdr adam

Naczynie wyrównawcze zamontowane jest nad całym oprzyrządowaniem, układ otwarty.
    Od początku mam problemy z nagrzaniem.

DonRomano napisał:
    Jeżeli w kominku pali się non stop i nie gotuje on wody znaczy, że ma odbiór ciepła i wymiennik przez dłuższy czas po rozpaleniu będzie ciepły.
    Jeżeli w kominku nie da się palić dużym ogniem to może oznaczać to zatkanie filtra przed pompą kominkową, lub zacięciem zaworu zwrotnego.

Jak to u ciebie wygląda?
    To palenie w kominku.

W kominku pali się raz dziennie, da się palić dużym ogniem.

berlingo napisał:
    Z twojego opisu wnioskuje ze masz za małą moc kominka w porównaniu do odbioru ciepła przez odbiorniki lub za krótko w nim palisz , bo jak by cos było nie tak z kominkiem np. zapchany filtr zablokowana pompa to by ci gotował wodę . Sprawdź czy wymiennik masz podłączony przeciwprądowo czyli wejście na przeciw wyjścia pozdrawiam

Wody nie gotuje, wymiennik podłączony prawidłowo, chyba prawidłowo: lewe górne złącze to zasilanie z pompy kominka, lewe dolne złącze powrót na kominek.
    Prawe górne złącze zasilanie wody na instalacje, prawe dolne złącze powrót z instalacji.

0
  • #7 11 Sty 2012 17:16
    DonRomano
    Poziom 33  

No to za mały kominek albo nie umiesz palić w nim.
    Zapal i pal do skutku a wszystko będzie ciepłe.

gruniu napisał:
    W kominku pali się raz dziennie, da się palić dużym ogniem.

Rozpalić i palić, palić ile się da.

0
  • #9 11 Sty 2012 17:43
    DonRomano
    Poziom 33  

Rozpal i pal, potem się zobaczy.

0
  • #10 11 Sty 2012 19:22
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Za mała moc kominka. Jak wyżej: pal, pal pal ... ostro.

0
  • #12 13 Sty 2012 17:00
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Bo ciepła woda poszła w podłogę i się zmieszała z zimną. Jak i ta się nagrzeje, będzie bajka :)

0
  • #13 13 Sty 2012 17:00
    Kaszpir77
    Poziom 20  

gruniu napisał:
    Dzisiaj paliłem na ostro.
    Temp. wody w kominku 47C, temp. wody w instalacji 40C.
    Grzejniki nagrzały się już dość fajnie, ale w momencie załączenia podłogówki temp. na grzejnikach spadła.

Czy na pewno wszystko jest w porządku z tym kominkiem (dopływ powietrza, zacięte urządzenie rozruchowe :)? U mnie załączenie pompy kominka jest przy 55 st. Od początkowych ok. 30 st trwa to z 20 minut. Później pompa się nie wyłącza, kominek wytwarza więcej ciepła niż dom i bufor przyjmuje. Kominek chodzi na 30-50% mocy aż do wygrzania bufora. Nastawa docelowa to 70 st. C, osiągana po jakichś 40 minutach. Kominek 17kW, grzeje dobrze zaizolowane 200 m2.
    Ważne pytanie: czym palisz i ile to drewno schło?

0
  • #14 13 Sty 2012 17:26
    piracik
    Moderator - Systemy Grzewcze

Rozwiązaniem może być również zmniejszenie mocy pompki za wymiennikiem z 3 na 1 a pompkę przed wymiennikiem (ta od kominka) na 3.

0
  • #15 13 Sty 2012 21:13
    gruniu
    Poziom 18  

Kaszpir77 napisał:
    gruniu napisał:
    Dzisiaj paliłem na ostro.
    Temp. wody w kominku 47C, temp. wody w instalacji 40C.
    Grzejniki nagrzały się już dość fajnie, ale w momencie załączenia podłogówki temp. na grzejnikach spadła.

Czy na pewno wszystko jest w porządku z tym kominkiem (dopływ powietrza, zacięte urządzenie rozruchowe :)? U mnie załączenie pompy kominka jest przy 55 st. Od początkowych ok. 30 st trwa to z 20 minut. Później pompa się nie wyłącza, kominek wytwarza więcej ciepła niż dom i bufor przyjmuje. Kominek chodzi na 30-50% mocy aż do wygrzania bufora. Nastawa docelowa to 70 st. C, osiągana po jakichś 40 minutach. Kominek 17kW, grzeje dobrze zaizolowane 200 m2.
    Ważne pytanie: czym palisz i ile to drewno schło?

Dom nie jest jeszcze zaizolowany. Będę ocieplał wełną i nie zdąrzyłem na jesień.
    Strop już ocieplony. Kominek jeszcze niczym nie zaizolowany.
    Drewno częściowo suche do rozgrzania kominka, a częściowo mokre bo jeszcze nie wyschło.

piracik napisał:
    Rozwiązaniem może być również zmniejszenie mocy pompki za wymiennikiem z 3 na 1 a pompkę przed wymiennikiem (ta od kominka) na 3.

Jak zmniejsze obroty pompki za wymiennikiem, to nie będzie przypadkiem za wolno przepompowywać przez całą instalację wody?

Pompkę przed wymiennikiem mam ustawioną na 2, bo to chyba nie ma znaczenia z jaką prędkością pompuje wodę już za kominkiem, ponieważ i tak jest gorąca.

0
  • #16 13 Sty 2012 21:57
    Kaszpir77
    Poziom 20  

gruniu napisał:

Drewno częściowo suche do rozgrzania kominka, a częściowo mokre bo jeszcze nie wyschło.

I tu może być jedna z przyczyn małej mocy. Mokre drewno (czyli nawet takie, które schło 1 lato) daje mało ciepła. Płomień niby jest ale musimy tym ciepłem odparować dużo wody i efekt idzie w komin. Spróbuj 1 raz wykorzystać tylko suche, twarde drewno - zobacz co się będzie działo. Efekt może być zaskakujący :).

0
  • #17 03 Lut 2012 17:20
    gruniu
    Poziom 18  

Przy obecnych mrozach, grzeje cały czas. W domu jest fajnie ciepło, ale w kominku trzeba podkładać dwa razy dziennie, no i drewna ubywa, bardzo bardzo szybko.
    Macie może jakaś metodę ekonomicznego grzania, tj. najmniej drewna, a bardzo wydajnie.

0
  • #18 03 Lut 2012 17:42
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

gruniu napisał:
    Przy obecnych mrozach, grzeje cały czas. W domu jest fajnie ciepło, ale w kominku trzeba podkładać dwa razy dziennie, no i drewna ubywa, bardzo bardzo szybko.
    Macie może jakaś metodę ekonomicznego grzania, tj. najmniej drewna, a bardzo wydajnie.

Chyba należało by zamontować jakiś mały reaktorek.
    One spalają domowe odpadki (śmieci) więc obniżysz także koszty za wywóz nieczystości stałych.
    Jak to wygląda można zobaczyć w "Powrót do przyszłości II" było zamontowane w DeLorean . :D

0
  • #20 01 Lis 2013 18:10
    gruniu
    Poziom 18  

Idzie zima, a ja rozpocząłem grzanie kominkiem.
    Że nie przynosiło mi efektu, postanowiłem testować grzanie.
    Tak więc rezultat pojawił się odrazu jak pompę pomiędzy kominkiem, a wymiennikiem załączyłem na stałe, a pompę na grzejniki sterowaną, z regulatora.
    Obie pompy na minimalnych obrotach.
    Efekt natychmiastowy.
    Teraz buduje sterowanie pomp na regulatorach Lumel i testuje jak szybko nagrzać podłogówke.

0