Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pilot Normstahl, Brama Somfy Elixo 500 3S jak podłączyć radioodbiornik Proxima

bulgard 26 Sty 2016 14:31 1395 8
  • #1 26 Sty 2016 14:31
    bulgard
    Poziom 4  

Witam,
    posiadam bramy garażowe marki Normstahl (dwa napędy Magic 600) do tego (producent ogrodzenia aluminiowego dokłada w atrakcyjnej cenie) napęd Somfy Elixo 500 pakiet komfort. Pogrzebałem trochę na forum i w sieci znalazłem radioodbiornik Proxima jednokanałowy na allegro (nr aukcji: 5935025184) pasujący do Normastahl'a (chcę obsługiwać Somfy przy pomocy pilotów Normastahl). Znalazłem też schemat podłączenia bramy Somfy w załączniku strona nr 9 na stronie bitly.pl/Em0qP
    Zasilanie do Proxima wystarczy podłączyć pod nr 34 i 35 w somfy, a gdzie połączyć pozostałe dwa wejścia do Proxima? Pod antenę (nr 7 i 8 w somfy) czy pod motor wejście 32 i 33?
    A co z anteną wystarczy podpiąć pod Proxime antenę od Somfy?
    Chyba, że źle kombinuje to proszę o wybaczenie i pomoc.

0 8
  • #2 26 Sty 2016 17:01
    Marek J.
    Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne

Większość odbiorników jest na 12/24V ac/dc więc podpięcie pod zaciski 230v o których piszesz spali odbiornik. Zasilanie podpinasz pod 12 i 13 a wyjście przekaźnikowe z odbiornika pod 21 i 22. Antenę zostawiasz w odbiorniku proxima (drucik ok 17 cm) chyba że zasięg będzie za mały to podpinasz koncentryk anteny zewnętrznej do zacisków antenowych proximy.
    Oczywiście powyższy opis dotyczy elixo 500 24v... Zaciski elixo 500 230v są inne.

0
  • #3 26 Sty 2016 18:48
    bulgard
    Poziom 4  

Rozumiem, że radioodbiornik należy podpisać pod fotokomorkę?

0
  • #5 26 Sty 2016 19:07
    Marek J.

Zasilanie radia pod zaciski które są też wykorzystywane do ZASILANIA fotokomórek:
    "12-13 24V~/= Wyjście prądu zmiennego 24 V do zasilania dodatkowych urządzeń"

1
  • #6 27 Sty 2016 08:54
    bulgard
    Poziom 4  

Widzę, że przez mój mały błąd rozmawiamy o dwóch różnych schematach. Przepraszam nie zauważyłem tego jednego zdania

Marek J. napisał:
    Zaciski elixo 500 230v są inne

Ja zamieściłem wyżej inny właśnie schemat do elixo 500 230v, Marek J. odpowiedział na schemat pod 24V o czym poinformował w związku z tym chciałbym przeprosić za moje niedopatrzenie.
    Nie wiem też dlaczego jeśli nie przeczytaliście schematu z podanego przeze mnie linku
    bulgard napisał:
    Znalazłem też schemat podłączenia bramy Somfy w załączniku strona nr 9 na stronie bitly.pl/Em0qP
    tak się bulwersujesz i piszesz
    kotbury napisał:
    Na razie jesteś na najlepszej drodze żeby coś uwalić.

Może dlatego, że jako świeżo zarejestrowany użytkownik nie mogę dodawać plików jako załącznik (teraz już działa po kilku wyskrobanych postach). Co zmusiło mnie do wstawienia linku ze schematem. A to z reguły spowodowało nieprzejrzystość tematu dla osób szukających odpowiedzi w przyszłości. Za to jeszcze raz przepraszam.

W tabelce będzie łatwiej dla ludzi szukających odpowiedzi na ten problem który poruszyłem:

rodzaj napięcianr zacisku opis
    230V 23 i 24 Zasilanie akcesoriów 24 V
    230V ???? ???? Sterowanie otwieraniem i zamykaniem bramy
    24V12 i 13 Wyjście prądu zmiennego 24 V do zasilania dodatkowych urządzeń
    24V 21 i 22 21 - Współdzielone przez wejścia sterujące (22-23-24-25-26); 22 - Wejście punktu sterowania działaniem sekwencyjnym (regulowane w menu LoGic, patrz strona 11)

Dla przejrzystości załączam dwie instrukcje

0
  • Pomocny post
    #7 27 Sty 2016 11:19
    Marek J.

Widzisz, wszystko przez to że niedokładnie podałeś symbol... ( io) . Te dwie małe literki a tak wiele znaczą....
    Ponieważ w pierwszym poście napisałeś o zaciskach 34 i 35 , a w wersji na 230V takich nie ma więc konkluzja była taka , że chodzi o elixo 500 24V. Gdyby był dodatek io to i odpowiedzi były by inne...Na przyszłość pamiętaj o dokładnym wpisaniu nazwy/symbolu lub jak napisał kotbury wklejaj fotki. To rozwiewa wątpliwości i pozwala trafnie odpowiedzieć na problem. Nie każdy otwiera linki, a szczególnie te podejrzane, bo wiadomo z czym może się to wiązać...
    I nie denerwuj się wypowiedziami

kotbury napisał:
    Na razie jesteś na najlepszej drodze żeby coś uwalić.
    bo to forum jest po to aby pomagać i przestrzec przed błędami które mogą być "kosztowne".
    Reasumując:
    Zasilanie Proximy podłączasz do zacisków 23 i 24 "zasilanie akcesoriów"
    Wyjście przekaźnikowe z Proximy do zacisków 10 i 11.
    Antena (jak pisałem wcześniej)

1
  • #8 27 Sty 2016 13:47
    bulgard
    Poziom 4  

Super teraz już wszystko wiem, dziękuję bardzo za pomoc

0
  • #9 01 Cze 2016 14:34
    bulgard
    Poziom 4  

Odświeżam post, ponieważ napotkałem na problem.
    Posiadam dwie bramy Normstahla i 4 piloty (2 duże i 2 małe). Podczas programowania udało mi się zaprogramować dwa piloty (prawdopodobnie od jednej bramy) jeden duży jeden mały. Z pozostałymi dwoma radioodbiornik Proxima niestety nie działa i nie wiem dlaczego. Obie bramy garażowe działają z wszystkich pilotów. Macie jakieś pomysły albo sugestie?

0