logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jawa 50 Mustang -Ustawienie zapłonu.

bartekros 09 Maj 2016 18:50 22041 13
REKLAMA
  • #1 15661424
    bartekros
    Poziom 11  
    Posty: 41
    Pomógł: 3
    Ocena: 7
    Wita. Mam problem z ustawieniem zapłonu w jawa mustang 50. Wymieniłem cewkę prądową od iskrownika,kondensator,platynki i nie mam iskry :/ . Tłok w pozycji GMP. Przerwa na platynkach 0,40mm i zero iskry. Może mi ktoś wytłumaczyć na "chłopski rozum" jak ustawić zapłon? Oglądałem kilka filmików ale nie bardzo je rozumiem tzn. nie rozumiem tego cofania o 2mm.... Proszę o pomoc.
    Załączniki:
    • Jawa 50 Mustang -Ustawienie zapłonu. DSC_0600.jpg (1.75 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Jawa 50 Mustang -Ustawienie zapłonu. DSC_0599.jpg (1.93 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #2 15661503
    tomrom1985
    Poziom 30  
    Posty: 2167
    Pomógł: 133
    Ocena: 641
    Zrób więcej fotek bo nie widzę jak jest podłączone. Mam wrażenie, że masz źle spięte cewki. Z tego co pamiętam to jedna cewka była zapłonowa a 2 szły na światła. Zrób jeszcze foto cewki WN.
  • REKLAMA
  • #3 15661535
    bartekros
    Poziom 11  
    Posty: 41
    Pomógł: 3
    Ocena: 7
    tomrom1985 napisał:
    Zrób więcej fotek bo nie widzę jak jest podłączone. Mam wrażenie, że masz źle spięte cewki. Z tego co pamiętam to jedna cewka była zapłonowa a 2 szły na światła. Zrób jeszcze foto cewki WN.


    Proszę oto zdjęcia.Prawy kabelek przy cewce to chyba minus ponieważ ma jeden boczny kabelek do śrubki.A i sprawdzałem cewkę WN za pomocą baterii 9v iskra jest na świecy ale nic nie kopie,pożyczałem nawet od sąsiada cewkę butelkową i też iskra na baterii jest i też nie kopie w palec ale normalnie jemu odpala.
    Załączniki:
    • Jawa 50 Mustang -Ustawienie zapłonu. DSC_0601.jpg (1.76 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Jawa 50 Mustang -Ustawienie zapłonu. DSC_0602.jpg (1.85 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Jawa 50 Mustang -Ustawienie zapłonu. DSC_0603.jpg (2.05 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #4 15662523
    bartekros
    Poziom 11  
    Posty: 41
    Pomógł: 3
    Ocena: 7
    Panowie pomocy bo już nie wiem co jest 😚. Nikt nie ma pomysłu ?
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #5 15662586
    tomi32tomi

    Poziom 11  
    Posty: 4
    Pomógł: 2
    Ocena: 4
    Taką jawkę miałem przeszło 20 lat temu. Moim zdaniem masz źle kable. Z tego co pamiętam to z cewki impulsowej idzie prąd do cewki zapłonowej przecinany przez stacyjkę ( za lampą dwa czarne kabelki są połączone ) a powrót jest z cewki zapłonowej na przerywacz. Na zdjęciu widzę że przy silniku masz zielony kabelek zmostkowany z przerywaczem - źle.
    Z cewki przy silniku na cewkę zapłonową do 15 - przez stacyjkę w lampie.
    Z cewki zapłonowej z 1 powrót na przerywacz i kondensator.
    Cewka zapłonowa nie może mieć przykręconego kabelka do masy !
    Ważne żeby cewka zapłonowa miała dobrą masę z obudowy , z ramy .
    Więc tak na szybko - prąd na 15 cewki zapłonowej , a masa z przerywacza na 1.
    Konto firmowe:
    Auto Elektronika Tomasz Doering
    ul. Żymierskiego 11, Świebodzin, 66-200 | Tel.: 508XXXXXX (Pokaż)
  • #7 15662650
    bartekros
    Poziom 11  
    Posty: 41
    Pomógł: 3
    Ocena: 7
    tomi32tomi napisał:
    Taką jawkę miałem przeszło 20 lat temu. Moim zdaniem masz źle kable. Z tego co pamiętam to z cewki impulsowej idzie prąd do cewki zapłonowej przecinany przez stacyjkę ( za lampą dwa czarne kabelki są połączone ) a powrót jest z cewki zapłonowej na przerywacz. Na zdjęciu widzę że przy silniku masz zielony kabelek zmostkowany z przerywaczem - źle.
    Z cewki przy silniku na cewkę zapłonową do 15 - przez stacyjkę w lampie.
    Z cewki zapłonowej z 1 powrót na przerywacz i kondensator.
    Cewka zapłonowa nie może mieć przykręconego kabelka do masy !
    Ważne żeby cewka zapłonowa miała dobrą masę z obudowy , z ramy .
    Więc tak na szybko - prąd na 15 cewki zapłonowej , a masa z przerywacza na 1.

    Ok dzięki popatrzę. A teraz zdjąłem iskrownik i zobaczyłem,że magneto jest trochę "połupane". Czy to też przez magneto może być?
    Załączniki:
    • Jawa 50 Mustang -Ustawienie zapłonu. WP_20160510_08_37_09_Pro.jpg (538.05 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Jawa 50 Mustang -Ustawienie zapłonu. WP_20160510_08_37_00_Pro.jpg (532.15 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • Pomocny post
    #8 15662656
    rafik54321
    Poziom 30  
    Posty: 1140
    Pomógł: 158
    Ocena: 284
    Masz tam 3 cewki - dwie są ze sobą połączone, to te dwie zasilają światła. Ta trzecia ma być połączona z platynkami. W tym samym miejscu ma być również podłączony kondensator oraz cewka butelkowa (wyjściem nr 15).
    Pamiętaj że całe te połaczenie skręcone śrubką nie może dotykać metalowego uchwytu! To musi być odizolowane od masy.
    Kolejny temat - przerwa na platynkach ma być nie 0,4mm a 0,05m :) . Bardzo możliwe że przez zbyt wielką przerwę platynka wcale się nie zwiera, przez co nie masz zapłonu :)

    Na początek spróbuj to skręcić "na krótko" poza stacyjką (czyli poprowadź tylko zewnętrzny kabelek od platynek do cewki WN).
  • #9 15662747
    tomrom1985
    Poziom 30  
    Posty: 2167
    Pomógł: 133
    Ocena: 641
    Zobacz czy jak ustawisz przełącznik w pozycje świateł i kopniesz to czy żarówka zaczyna delikatnie świecić. Tak czy inaczej doszukuje się błędu w podłączeniu. Konstrukcja jest prosta jak cep.
  • #10 15662766
    bartekros
    Poziom 11  
    Posty: 41
    Pomógł: 3
    Ocena: 7
    tomrom1985 napisał:
    Zobacz czy jak ustawisz przełącznik w pozycje świateł i kopniesz to czy żarówka zaczyna delikatnie świecić. Tak czy inaczej doszukuje się błędu w podłączeniu. Konstrukcja jest prosta jak cep.

    Zero reakcji 😔. Już nie mam sił do tego silnika. Jeszcze pokombinuję a jak nie to poszukam kogoś w pobliżu kto mi to zrobi.
  • Pomocny post
    #11 15662773
    tomrom1985
    Poziom 30  
    Posty: 2167
    Pomógł: 133
    Ocena: 641
    Zobacz na schemat. Ewentualnie wpisz schemat instalacji ogar 200. Będą tez takie proste kolorowe schematy. Zobacz czy masz dobrze połączone. Jeśli dobrze to miernik w rękę i do sprawdzenia ciągłość przewodów. Wcześniej działało?
  • #12 15662795
    bartekros
    Poziom 11  
    Posty: 41
    Pomógł: 3
    Ocena: 7
    Wczesniej normalnie odpalał tylko zapłon był przestawiony i po jakimś czasie calkiem zginęła iskra. Myślałem,że to cewka WN ale jest sprawna. Ok zaraz pokombinuję. Dzięki za podpowiedzi.
  • Pomocny post
    #13 15663124
    olador
    Poziom 37  
    Posty: 2764
    Pomógł: 429
    Ocena: 1443
    Widzę źle złożony przerywacz. Prawidłowo powinno być tak:

    Jawa 50 Mustang -Ustawienie zapłonu.

    Jawa 50 Mustang -Ustawienie zapłonu.

    Jawa 50 Mustang -Ustawienie zapłonu.

    Jawa 50 Mustang -Ustawienie zapłonu.
  • #14 15664038
    bartekros
    Poziom 11  
    Posty: 41
    Pomógł: 3
    Ocena: 7
    olador napisał:
    Widzę źle złożony przerywacz. Prawidłowo powinno być tak:

    Jawa 50 Mustang -Ustawienie zapłonu.

    Jawa 50 Mustang -Ustawienie zapłonu.

    Jawa 50 Mustang -Ustawienie zapłonu.

    Jawa 50 Mustang -Ustawienie zapłonu.


    Ok. Już jest iskra. Były dwa problemy,a mianowicie "sprężyna" platynek" robiła zwarcie plus z minusem oraz musiałem połączyć ten kabelek od cewki WN z cewką iskrownika i pokazała się iskra 😊. Dzięki wszystkim za odpowiedzi.
    Załączniki:
    • Jawa 50 Mustang -Ustawienie zapłonu. WP_20160510_13_46_58_Pro.jpg (618.64 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Jawa 50 Mustang -Ustawienie zapłonu. WP_20160510_13_46_44_Pro.jpg (576.15 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik ma problem z ustawieniem zapłonu w motorze Jawa 50 Mustang, po wymianie cewki prądowej, kondensatora i platynki nie uzyskuje iskry. Po analizie podłączeń i schematów, zasugerowano sprawdzenie poprawności połączeń kabli oraz ustawienia przerwy na platynkach, która powinna wynosić 0,05 mm, a nie 0,4 mm. Po dalszych próbach i poprawkach, w tym usunięciu zwarcia w sprężynie platynki oraz prawidłowym połączeniu cewki WN z iskrownikiem, użytkownik uzyskał iskra.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA