Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SAMSUNG HD161HJ - Odzyskanie danych

mjab 10 Maj 2016 12:04 906 16
  • #1 10 Maj 2016 12:04
    mjab

Poziom 10  

Witam,

Wydarzyło się nieszczęście. Mój dysk firmowy SAMSUNG HD161HJ (160GB / 7200rpm / 8M) Po prostu umarł z minuty na minutę.

Na dysku jest system Windows 10 Pro x64 z 2 partycjami. Podczas pracy system nagle wywalił bluescreen z informacją że wystąpił problem z wymiana danych. Po restarcie PC system już nie wstał. Rozpisuje się BIOS, po czym zapada czarny ekran i dysk włącza czerwoną diodę na stałe.

Wykręciłem dysk, podłączyłem do komputera z Linux'em, ale nie może zamontować żadnej partycji. Sam dysk jest widoczny, jednak próba kontaktu z nim trwa wieczność i kończy się niepowodzeniem.

Po podłączeniu dysku do prądu słychać start talerzy i charakterystyczne "charknięcie" głowicami, żadnych dziwnych czy niepokojących odgłosów.

Dysk ma mała wartość, cenne są dane. Zwłaszcza z partycji "D". Co zrobić by odzyskać ok 60GB plików tekstowych i graficznych ? :)

Z góry dzięki a pomoc.

PS.
    Dane jakie podaje NAS (Edimax):
    SAMSUNG HD161HJ - Odzyskanie danych
    Chodzi o dane z dysku "D".

0 16
  • #2 10 Maj 2016 13:45
    Robert B
    Poziom 43  

SMART dysku pokaż.

0
  • #3 10 Maj 2016 13:48
    mjab

Poziom 10  

S.M.A.R.T. jest niedostępny. Edimax (NAS) generuje go już 1h i nic. NAS umożliwił mi po LANie skopiowanie dysku D co teraz czynię. Partycji C nie widzi, a szkoda.

0
  • #4 11 Maj 2016 11:15
    PATAFIAN_PATAFIAN
    Warunkowo odblokowany

Spróbować można zamieścić smart dysku z programu MHDD który bez problemu można pobrać w internecie.
    Swoją drogą chrobotanie głowic dysku twardego oznaczać może zazwyczaj poważny problem z samymi głowicami a więc odzysk danych też może być poważnie utrudniony.

0
  • #5 12 Maj 2016 12:28
    mjab

Poziom 10  

Dane odzyskałem za pomocą NAS marki Edimax NS-2502.

Do samego dysku z poziomu np. Windows nie mam żadnego dostępu, nawet do S.M.A.R.T.
    Zastanawiam się czy wyzerowanie dysku umożliwi dalszą eksploatację. Jest sens próby naprawy tego dysku, czy lepiej od razu go wymienić?

0
  • #6 12 Maj 2016 13:17
    PATAFIAN_PATAFIAN
    Warunkowo odblokowany

Czy pobrałeś MHDD i przeskanowałeś dysk? Jeśli nie to pobierz ten oto program, odpal z poziomu dosu(z płytki) i pokaż smart dysku twardego. Aby zobaczyć smart wystarczy kliknąć F8.

0
  • #7 12 Maj 2016 13:19
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

mjab napisał:
    Zastanawiam się czy wyzerowanie dysku umożliwi dalszą eksploatację. Jest sens próby naprawy tego dysku, czy lepiej od razu go wymienić?

Bez SMART nie oczekuj odpowiedzi na to pytanie. Jeśli da się z niego kopiować dane i to i SMART da radę sprawdzić. Nawet jak do partycji C nie masz dostępu, to nie znaczy, że nie można z niej danych odzyskać.

0
  • #8 13 Maj 2016 16:16
    mjab

Poziom 10  

Skan klastrów wykazał 3 bady na samym początku. S.M.A.R.T. jest nie do odczytania. MHDD podczas próby odczytu S.M.A.R.T. zawiesza się, tylko RESET pomaga.

Podczas startu PC, BIOS wywala informację że odczyt S.M.A.R.T. jest niemożliwy i że mam nacisnąć F1 by kontynuować uruchamianie.

Czy jest sens robić lov format? Czy szkoda czasu?
    Dane już odzyskałem, teraz chodzi o HDD.

0
  • #9 13 Maj 2016 16:25
    PATAFIAN_PATAFIAN
    Warunkowo odblokowany

mjab napisał:
    MHDD podczas próby odczytu S.M.A.R.T. zawiesza się, tylko RESET pomaga.

Najprawdopodobniej dysk w tym momęcie się wyłącza(traci zasilanie). Przystaw ucho i sprawdź czy słychać zatrzymujące się talerze.
    mjab napisał:
    Czy jest sens robić lov format? Czy szkoda czasu?
    Dane już odzyskałem, teraz chodzi o HDD.

To zależy do czego chcesz ten dysk twardy używać. Jeśli na mniej ważne dane to komenda "erase" z pod MHDD i może to coś da lecz jeśli formatowanie niskopoziomowe(czyli to erase) przejdzie z błędami czy też nie przejdzie wcale to nie ma co zawracać sobie dalej głowy tym dyskiem.

0
  • #10 13 Maj 2016 16:28
    mjab

Poziom 10  

Dysk nie zatrzymuje talerzy. Po prostu nie ma dostępu do S.M.A.R.T.

Sprawdziłem i S.M.A.R.T. jest włączony, po prostu nie ma do niego dostępu. Pierwszy raz takie coś widzę.

0
  • #11 13 Maj 2016 16:42
    PATAFIAN_PATAFIAN
    Warunkowo odblokowany

Nie jest to jednak nic dziwnego ;-)
    Podejrzewam uszkodzenie strefy sterownej(firmware) dysku twardego w której najprawdopodobniej są bad sektory i w związku z tym żaden programik nie może go odczytać.
    Drugą opcją jest też podejrzenie, że ktoś grzebał przy dysku twardym i jakoś specialnie czy też omyłkowo wyłączył smart ;-)

0
  • #12 13 Maj 2016 16:47
    mjab

Poziom 10  

Stawiam na opcję nr 1 ;) w Poniedziałek zrobię zerowanie. I zobaczymy czy S.M.A.R.T. odżyje, a bady znikną.

0
  • #13 13 Maj 2016 17:05
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

SMART nie musisz wykonywać tylko pod MHDD. Są też inne programy.

0
  • #14 13 Maj 2016 17:25
    Robert B
    Poziom 43  

mati211p napisał:
    Są też inne programy.

Victoria dla DOS lub Windows, Smart Vision a z poziomu Windows najlepszy według mnie to
    www.hdsentinel.com

0
  • #15 19 Maj 2016 10:47
    mjab

Poziom 10  

Zerowanie nie naprawiło S.M.A.R.T. Dalej BIOS krzyczy przy starcie że nie może odczytać S.M.A.R.T. i muszę wciskać F1 by kontynuować.

Sam proces zerowania dysku zakończył się pomyślnie. Skanowanie klastrów teraz pokazuje że jest 100% sprawny.

Dysk pewno na śmieci?

0
  • #16 19 Maj 2016 18:25
    Robert B
    Poziom 43  

Zerowanie nie służy absolutnie do "naprawy" odczytu SMART. Może dysk ma wyłączony odczyt? Sprawdź za pomocą MHDD.
    Pokaż stosowne screeny z BIOSu i MHDD, bo na razie o tym tylko opowiadasz.

0
  • #17 20 Maj 2016 10:23
    mjab

Poziom 10  

Dysk ma włączony S.M.A.R.T. na 100%

BIOS podaje taki komunikat: "Read S.M.A.R.T. impossible. Press F1 to continue."

Jaki kol wiek program do diagnozy S.M.A.R.T. nie podaje żadnych danych, albo zawiesza komputer, albo tabelki są puste.

Dodam, że usterka nastąpiła po tym jak system Windows 10 Pro x64 uruchomił się z całkiem rozsypanym pulpitem, restart sprawił ze wyskoczył napis "Trwa diagnozowanie problemu ...", później "Trwa naprawa ..." i po tym się wysypał tak, że więcej nie wstał. Czarny ekran i dioda HDD na stałe świeci.
    Po zerowaniu dodatkowo zaczął się odzywać BIOS z problemem odnoście S.M.A.R.T.

Skanowanie klastrów przed zerowaniem dawało 3 błędy prawie na samym początku.
    Po zerowaniu jest czysty od błędów.

0