Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki miernik do pomiarów elektrycznych

Mateusz767 21 May 2016 20:48 6153 13
  • #1
    Mateusz767
    Level 7  
    Witam wszystkich.
    Mam do wykonania pomiary impedancji pętli zwarcia, i prądu zwarciowego dla sprawdzenia ochrony przeciwporażeniowej, oraz rezystancję izolacji. Dodatkowo muszę zbadać czas zadziałania wyłącznika różnicowo-prądowego. Do tej pory robiłem sterowania do dźwigów, a pomiary robił jeden z inżynierów. Pracodawca poprosił mnie o to bym zajmował się tym, gdyż posiadam uprawnienia dozorowe.

    Czy do wykonania takich pomiarów potrzebny (konieczny) jest sprzęt za 2-5 tysięcy? Czy jest to tylko ułatwienie pracy osoby robiącej pomiary, a można to zrobić w "klasyczny" sposób np. metodą techniczną? Czy takie badanie również nadal jest ważne?
    Jaki sprzęt mógłbym zakupić. Oczywiście pomiary robię w czasie pracy, a pracodawca chce by było zrobione to dokładnie więc nie mam presji czasu.

    Serdecznie pozdrawiam ;)
  • Helpful post
    #2
    rafi84
    Level 24  
    Poza "uprawnieniami" D musisz mieć jeszcze kontrolno-pomiarowe, a skoro zadajesz takie pytania to śmiem twierdzić że ich nie masz i robić nie potrafisz. Zresztą zrobić pomiar to jedno a interpretacja wyników to drugie.
    Wracając do pytania. Nie nie trzeba mieć wypasionych mierników, ale muszą być takie których zakres pomiarowy mieści się w wymaganiach normy PN-EN 61557-9:2015-03 (aby protokół był ważny).
  • #3
    Mateusz767
    Level 7  
    rafi84 wrote:
    Poza "uprawnieniami" D musisz mieć jeszcze kontrolno-pomiarowe


    Moje uprawnienia dotyczą również prac kontrolno-pomiarowych, inna kwestia że nie robiłem nigdy takich pomiarów - stąd moje pytanie. Jak już napisałem, zajmuję się sterowaniami a to inna bajka. To że ktoś ma prawo jazdy, nie oznacza że będzie umiał jeździć po lodzie, skoro to jego pierwsza zima ;) Czy powinienem szukać jednego konkretnego miernika czy raczej kilku urządzeń (induktor, woltomierz, amperomierz)?

    Pytanie do osób zajmujących się pomiarami a nie znającymi je z książki;) Proszę o konkretne odpowiedzi
  • #4
    .Jack
    Electrician specialist
    Mateusz767 wrote:
    Jaki sprzęt mógłbym zakupić.

    Polski sprzęt trzeba cenić jako patriota. Sonel MPI-530 wielofunkcyjny miernik parametrów sieci. No i sporo nauki przed kolegą, ale z przyrządem w warunkach rzeczywistych łatwiej niż na sucho z książek. No i przed komisją egzaminacyjną trzeba zdać na pomiary ochrony przeciwporażeniowej.
  • #5
    elpapiotr
    Electrician specialist
    No cóż - ja robię takimi :

    Jaki miernik do pomiarów elektrycznych

    Do tego MRU-21, Brymen BM157, miernik prądu upływu i parę starych typu IMU, IMI, MZK-2
  • Helpful post
    #6
    rst.elektryk
    Level 11  
    Kolego myślę że SONEL MPI 525 wystarczy jest do 2500 V badania rezystancji izolacji czego nie ma MPI 530 polecam i robisz pełen zakres podstawowych pomiarów jednym urządzeniem. Jak będziesz miał pytania pisz do mnie pomogę
  • #7
    Jacek1l
    Level 15  
    Witam
    MZC304 - wykonasz nim pomiar impedancji pętli zwarcia również w obw. z RCD bez jej wyzwolenia.
    Do pomiaru RCD - MRP120
    i np. MIC1000 do rezystancji izolacji
    Są to jednak 3 mierniki. Do pomiarów jakie chcesz robić możesz mieć 3 tańsze mierniki lub jeden jak kolega powyżej wskazał (drogi). Pracodawca musi zainwestować, żeby później oszczędzać. :)
  • #8
    rst.elektryk
    Level 11  
    Tylko przy jednym urządzeniu jest tańszy koszt badań mierników
  • #9
    elpapiotr
    Electrician specialist
    Jacek1l wrote:
    Witam
    MZC304 - wykonasz nim pomiar impedancji pętli zwarcia również w obw. z RCD bez jej "wybicia"
    Do pomiaru RCD - MPR120
    i np. MIC1000 do rezystancji izolacji
    Są to jednak 3 mierniki. Do pomiarów jakie chcesz robić możesz mieć 3 tańsze mierniki lub jeden jak kolega powyżej wskazał (drogi). Pracodawca musi zainwestować, żeby później oszczędzać. :)

    Nie MZC304 tylko MZC-303E - jasne że wykonam. Sprawdź wskazany przycisk (i kartę katalogową)

    Jaki miernik do pomiarów elektrycznych

    A że są to 3 mierniki - bo kupowane stopniowo. Na dzień dzisiejszy dwie walizki "pomiarowe".
    Ale jak kombajn nawali, nici z pozostałych pomiarów :D
    I nie MPR, tylko MRP
  • #10
    Jacek1l
    Level 15  
    MRP oczywiście - literówka.
    Podałem MZC304 z uwagi na fakt, że u mnie w pracy takimi właśnie robimy i zgadza się w 303e jest również tryb z RCD
  • #11
    rst.elektryk
    Level 11  
    Jak jeden z zestawu nawali to tak klapa z pomiarów :)
  • #12
    elpapiotr
    Electrician specialist
    Jak nawali MIC, to mam jeszcze IMI, jak nawali MZC, to MZK-2 pójdzie w ruch, jak nawali MRP, to zawsze można ... użyć arkuszy 4-41 i 6 wieloarkuszowej 60364.
    A jak nawali MRU-21, jest w zapasie IMU.
  • #13
    rst.elektryk
    Level 11  
    Jasne można i tak to są już gusta i przekonania ja doświadczyłem pomiarów wieloma miernikami i teraz mam jeden oczywiście SONEL i to polecam każdemu ale końcowe zdanie pozostaje do do zainteresowanego.
  • #14
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Wszystko ma swoje zalety i wady.
    Jak bijesz galmara w polu to po co tachać kombajn? Jak musisz sprawdzić izolację to taki sprytny zielony Sonel jak znalazł czy inny samodzielny miernik. Akurat ta stylistyka mi się podoba z małym wyjątkiem : komory baterii.
    Z jednej strony taniej badanie wzorcujące zaś z drugiej strony mniejsza strata w razie buby ( cokolwiek to znaczy ) :D