Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki wybrać miernik parametrów instalacji elektrycznych?

baks 02 Dec 2006 19:00 12040 11
 • #1
  baks
  Level 21  
  Witam wszytskich zainteresowanych moim postem. Zwracam się z zapytaniem do kolegów zajmujących się na codzień pomiarami parametrów instalacji elektrycznych. Noszę się z zamiarem zakupu uniwersalnego miernika parametrów instalacji elektrycznych (t.j rezystancji izolacji, rezystancji uziemienia, impedancji pętli zwarcia oraz poprawności zadziałania wyłączników różnicowo - prądowych). Z tego co widzę jest mnóstwo różnych mierników a firmy zabijają się z ofertami i cenami także. Mnie interesuje wypowiedź ludzi którzy korzystają z tego typu sprzętu i ich spostrzeżenia co do jego eksploatacji. Mnie jak do tej pory wpadł w oko miernik MFT-5010 (jego cena także), ma on wszystkie w/w funkcje, które mnie interesują - pytanie tylko jak się spisuje w codziennych pomiarach. Z góry dziękuję za wszelkie wypowiedzi.
 • #2
  wiewiórka
  Level 15  
  Polska firma SONEL o której pisze poprzednik jest niemal doskonałym rozwiązaniem. Miernik MPI-511 zadowoli każdego pomiarowca. Wszystko co potrzebne w jednym aparacie. Warto zakupić z programem do komputera i edytować gotowe protokoły. Cena jest dość wysoka. Mój szef zapłacił za miernik MPI 510, dodatkowe wyposażenie i program ok. 6500 zł. Jeśli ta cena Cię nie zniechęca to polecam. Nie znam natomiast wymienionego MFT 5010
  POZDRAWIAM
  Wiewiórka
 • #3
  baks
  Level 21  
  Dziękuję Panowie za zainteresowanie tematem. Miernik polecany przez was jest super. Ale powiem szczerze, że interesowałoby mnie w tej chwili coś do 2500 PLN. Wiem, że nie ma półśrodków jak sie chce coś robić profesjonalnie ale początki są zawsze ciężkie więc musze poszukać coś tańszego. Post traktuję więc nadal otwarty. Z góry dziękuję.
 • #5
  warbipower
  Level 18  
  MIE - 500 Sonela
  Mniejszy niż MPI - 511, lepiej się go nosi i trzyma w ręce niż taką "teczkę" jak MPI. Z podstawowych pomiarów możesz wykonać pomiar RCD oraz pętli zwarcia. Cena ok. 2tyś. zł

  Niestety nie znajdziesz uniwersalnego miernika za kwotę którą wpisałeś.
 • #6
  el_kar
  Level 10  
  KEW 6010B (KYORITSU) Wielofunkcyjny miernik instalacji elektrycznych
 • #7
  slawek1111

  Level 27  
  witam
  Ja jednak nadal polecam SONELA naprawdę warto.
  Pozdrawiam
 • #8
  lu106
  Level 15  
  Witam mam pytanie dodatkowe:
  Czy do pomiaru izolacji kabla, który łączy skrzynkę licznikową z rozdzielnią domu należy mierzyć napięciem 2500 V ?

  Bo wtedy miernik MPI-520 jest nie pełny dla osoby, która wykonuje instalacje domowe.
  Proszę o odpowiedz
  Pozdrawiam
 • #9
  INTOUCH
  Level 30  
  Wystarczy ci 1000V.
  Nie zawsze możesz mierzyć największym napięciem przyrządu pomiarowego.
 • #10
  karol-jaskulski
  Level 14  
  "Wystarczy ci 1000V.
  Nie zawsze możesz mierzyć największym napięciem przyrządu pomiarowego. "

  Zależy według jakiej normy wykonywany jest pomiar. W przypadku "domowych instalacji nn" Według normy PN-IEC 60364 (starsza wersja) napięcie pomiarowe powinno wynosić 500 V. Natomiast według nowej, aktualnie obowiązującej normy PN-HD 60364 badamy na napięciu 250 V. Wracając do mierników parametrów instalacji - sam szukam czegoś nowego i przede wszystkim uniwersalnego, jednak do takich pomiarów poleciłbym FLUKE modele od 1651 do 1653
 • #11
  zaks1984
  Level 10  
  Witam,

  Pewien czas temu stałem przed tym samym dylematem, mając do dyspozycji podobną ilość pieniędzy. Finalnie dobrałem wtedy trochę kasy w banku i kupiłem MPI-520. Opłacało się. Kiedy kupowałem do firmy drugi miernik- wybrałem tak samo.

  Kolego Baks- jeżeli planujesz zająć się pomiarami zawodowo, czy w formie dodatkowego zajęcia, to niestety by być w pełni zadowolonym ze sprzętu trzeba trochę wydać. Bierz też pod uwagę, że co 13 miesięcy musisz wysłać przyrząd do wzorcowania (coraz częściej zleceniodawca życzy sobie kserokopii dokumentu z corocznego wzorcowania- np placówki bankowe) i należy zwracać uwagę na koszty i dostępność usług serwisowo-laboratoryjnych.


  Link - tutaj znajduje się opis miernika MPI 520 napisany przez jego użytkownika. Zostawiam dla osób,które zastanawiają się nad MPI-520. Kiedy ja szukałem miernika brakowało w internecie takich opisów (uzupełnienie opisu i danych producenta).

  Odnośnie izolacji kabla to mój kolega ma odpowiedni sprzęt mierzący 2,5kV i kiedy zachodzi konieczność zbadania czarnego kabla- korzystam z nieswojego sprzętu. Ostatnio jednak dowiaduję się, że wszyscy mierzą 1kV. Jeden z jeleniogórskich
  inspektorów także powiedział mi, że 1kV wystarczy do kabla.. Podstawa prawna? Muszę poszukać.. Chyba, że ktoś wie- proszę o komentarz.

  Pozdrawiam,

  Moderated By Akrzy74:

  Do reklamowania swoich usług oraz własnego bloga służy inny dział! Radzę o tym pamiętać i nie zaśmiecać forum zbędnymi linkami!

 • #12
  e-sparks
  Electrician specialist
  karol-jaskulski wrote:
  Według normy PN-IEC 60364 (starsza wersja) napięcie pomiarowe powinno wynosić 500 V. Natomiast według nowej, aktualnie obowiązującej normy PN-HD 60364 badamy na napięciu 250 V.
  Instalacje niskiego napięcia (do 500V Uo) mierzymy napięciem 500 woltów niezależnie od wersji normy. Natomiast 250 woltów dotyczy tylko i wyłącznie obwodów SELV i PELV. 1000 woltów napięcia probierczego stosujemy dopiero gdy napięcie fazowe w instalacji przekracza 500V AC.

  Na dzień dzisiejszy nie ma żadnego uzasadnienia ani w Polskich Normach, ani w innych przepisach dla stosowania napięcia probierczego (pomiarowego) 2500 woltów do pomiarów przewodów i kabli w instalacjach odbiorczych. Natomiast energetyka zawodowa rządzi się innymi prawami i ma do tego prawo (linie kablowe).

  Quote:
  Artykuł MPI-520 - tutaj znajduje się opis miernika MPI 520 napisany przez jego użytkownika.
  Reklama dźwignią handlu?

  pozdrawiam, Wiesław