Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki wybrać miernik parametrów instalacji elektrycznych?

baks 02 Gru 2006 19:00 10153 11
  • #1 02 Gru 2006 19:00
    baks
    Poziom 21  

Witam wszytskich zainteresowanych moim postem. Zwracam się z zapytaniem do kolegów zajmujących się na codzień pomiarami parametrów instalacji elektrycznych. Noszę się z zamiarem zakupu uniwersalnego miernika parametrów instalacji elektrycznych (t.j rezystancji izolacji, rezystancji uziemienia, impedancji pętli zwarcia oraz poprawności zadziałania wyłączników różnicowo - prądowych). Z tego co widzę jest mnóstwo różnych mierników a firmy zabijają się z ofertami i cenami także. Mnie interesuje wypowiedź ludzi którzy korzystają z tego typu sprzętu i ich spostrzeżenia co do jego eksploatacji. Mnie jak do tej pory wpadł w oko miernik MFT-5010 (jego cena także), ma on wszystkie w/w funkcje, które mnie interesują - pytanie tylko jak się spisuje w codziennych pomiarach. Z góry dziękuję za wszelkie wypowiedzi.

• #2 03 Gru 2006 19:30
    wiewiórka
    Poziom 15  

Polska firma SONEL o której pisze poprzednik jest niemal doskonałym rozwiązaniem. Miernik MPI-511 zadowoli każdego pomiarowca. Wszystko co potrzebne w jednym aparacie. Warto zakupić z programem do komputera i edytować gotowe protokoły. Cena jest dość wysoka. Mój szef zapłacił za miernik MPI 510, dodatkowe wyposażenie i program ok. 6500 zł. Jeśli ta cena Cię nie zniechęca to polecam. Nie znam natomiast wymienionego MFT 5010
    POZDRAWIAM
    Wiewiórka

• #3 04 Gru 2006 15:19
    baks
    Poziom 21  

Dziękuję Panowie za zainteresowanie tematem. Miernik polecany przez was jest super. Ale powiem szczerze, że interesowałoby mnie w tej chwili coś do 2500 PLN. Wiem, że nie ma półśrodków jak sie chce coś robić profesjonalnie ale początki są zawsze ciężkie więc musze poszukać coś tańszego. Post traktuję więc nadal otwarty. Z góry dziękuję.

• #5 06 Lip 2007 11:24
    warbipower
    Poziom 17  

MIE - 500 Sonela
    Mniejszy niż MPI - 511, lepiej się go nosi i trzyma w ręce niż taką "teczkę" jak MPI. Z podstawowych pomiarów możesz wykonać pomiar RCD oraz pętli zwarcia. Cena ok. 2tyś. zł

Niestety nie znajdziesz uniwersalnego miernika za kwotę którą wpisałeś.

• #6 08 Lip 2007 19:41
    el_kar
    Poziom 9  

KEW 6010B (KYORITSU) Wielofunkcyjny miernik instalacji elektrycznych

• #7 08 Lip 2007 20:44
    slawek1111
    Poziom 26  

witam
    Ja jednak nadal polecam SONELA naprawdę warto.
    Pozdrawiam

• #8 10 Mar 2012 17:37
    lu106
    Poziom 15  

Witam mam pytanie dodatkowe:
    Czy do pomiaru izolacji kabla, który łączy skrzynkę licznikową z rozdzielnią domu należy mierzyć napięciem 2500 V ?

Bo wtedy miernik MPI-520 jest nie pełny dla osoby, która wykonuje instalacje domowe.
    Proszę o odpowiedz
    Pozdrawiam

• #9 10 Mar 2012 17:51
    INTOUCH
    Poziom 30  

Wystarczy ci 1000V.
    Nie zawsze możesz mierzyć największym napięciem przyrządu pomiarowego.

• #10 25 Mar 2012 21:53
    karol-jaskulski
    Poziom 14  

"Wystarczy ci 1000V.
    Nie zawsze możesz mierzyć największym napięciem przyrządu pomiarowego. "

Zależy według jakiej normy wykonywany jest pomiar. W przypadku "domowych instalacji nn" Według normy PN-IEC 60364 (starsza wersja) napięcie pomiarowe powinno wynosić 500 V. Natomiast według nowej, aktualnie obowiązującej normy PN-HD 60364 badamy na napięciu 250 V. Wracając do mierników parametrów instalacji - sam szukam czegoś nowego i przede wszystkim uniwersalnego, jednak do takich pomiarów poleciłbym FLUKE modele od 1651 do 1653

• #11 29 Mar 2012 09:01
    zaks1984
    Poziom 9  

Witam,

Pewien czas temu stałem przed tym samym dylematem, mając do dyspozycji podobną ilość pieniędzy. Finalnie dobrałem wtedy trochę kasy w banku i kupiłem MPI-520. Opłacało się. Kiedy kupowałem do firmy drugi miernik- wybrałem tak samo.

Kolego Baks- jeżeli planujesz zająć się pomiarami zawodowo, czy w formie dodatkowego zajęcia, to niestety by być w pełni zadowolonym ze sprzętu trzeba trochę wydać. Bierz też pod uwagę, że co 13 miesięcy musisz wysłać przyrząd do wzorcowania (coraz częściej zleceniodawca życzy sobie kserokopii dokumentu z corocznego wzorcowania- np placówki bankowe) i należy zwracać uwagę na koszty i dostępność usług serwisowo-laboratoryjnych.

Link - tutaj znajduje się opis miernika MPI 520 napisany przez jego użytkownika. Zostawiam dla osób,które zastanawiają się nad MPI-520. Kiedy ja szukałem miernika brakowało w internecie takich opisów (uzupełnienie opisu i danych producenta).

Odnośnie izolacji kabla to mój kolega ma odpowiedni sprzęt mierzący 2,5kV i kiedy zachodzi konieczność zbadania czarnego kabla- korzystam z nieswojego sprzętu. Ostatnio jednak dowiaduję się, że wszyscy mierzą 1kV. Jeden z jeleniogórskich
    inspektorów także powiedział mi, że 1kV wystarczy do kabla.. Podstawa prawna? Muszę poszukać.. Chyba, że ktoś wie- proszę o komentarz.

Pozdrawiam,

Moderowany przez Akrzy74:

Do reklamowania swoich usług oraz własnego bloga służy inny dział! Radzę o tym pamiętać i nie zaśmiecać forum zbędnymi linkami!

• #12 29 Mar 2012 18:02
    e-sparks
    Specjalista elektryk

karol-jaskulski napisał:
    Według normy PN-IEC 60364 (starsza wersja) napięcie pomiarowe powinno wynosić 500 V. Natomiast według nowej, aktualnie obowiązującej normy PN-HD 60364 badamy na napięciu 250 V.
    Instalacje niskiego napięcia (do 500V Uo) mierzymy napięciem 500 woltów niezależnie od wersji normy. Natomiast 250 woltów dotyczy tylko i wyłącznie obwodów SELV i PELV. 1000 woltów napięcia probierczego stosujemy dopiero gdy napięcie fazowe w instalacji przekracza 500V AC.

Na dzień dzisiejszy nie ma żadnego uzasadnienia ani w Polskich Normach, ani w innych przepisach dla stosowania napięcia probierczego (pomiarowego) 2500 woltów do pomiarów przewodów i kabli w instalacjach odbiorczych. Natomiast energetyka zawodowa rządzi się innymi prawami i ma do tego prawo (linie kablowe).

Cytat:
    Artykuł MPI-520 - tutaj znajduje się opis miernika MPI 520 napisany przez jego użytkownika.
    Reklama dźwignią handlu?

pozdrawiam, Wiesław

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME