Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stacja do napełniania freonu

29 Cze 2005 10:56 10943 22
  • Poziom 10  
    Pozdrawiam jak w temacie.
    Interesuje mnie jak zrobić taką stacje do napełniania freonem lodówek i ew. klimatyzacji, być może można ktoś podałby namiary na kogoś kto miałby ową sprzedania za niedrogie pieniądze?
  • Poziom 18  
    Witam.Ludzie z serwisów którzy to robią idąc do klienta mają butlę pod pachą z reduktorem z wężem zwykłym i końcówką zaciskową na rurkę
    przy agragacie ,piłę do metalu do obcinania zaprasowanej końcówki
    i kleszcze do zaciskania rurki po napełnieniu układu.Niektórzy przed napełnieniem lutują końcówki a niektórzy jak pisałem zaciskają rurki
    i koniec.
    Pozdrawiam.Andrzej.
  • Poziom 22  
    Witam!
    Osobiście nie znam nikogo, kto by pracował w opisany powyżej sposób - szczególnie na stosowanym obecnie czynniku R600 jak i wcześniejszym R134a, ale mniejsza o to.
    Uważam, że stosowanie tzw stacji napełnień aktualnie nie ma sensu. Koniecznie potrzeba mieć pompę próżniową, rozdzielacz z manometrami, dokładną wagę (dokładność 1 gram) i trochę specjalizowanych drobiazgów jak obcinarkę krążkową, szczypce do zaciskania złączy typu locring.
    Do lutowania twardego rurek używa się najczęściej zgrzewarki oporowej.
    Nieźle też mieć wykrywacz przecieku czynników chłodniczych, skraplarkę, worki ewakuacyjne...

Niestety cała inwestycja to kilka tysięcy zł.

pozdr. Andrzej K.
  • Poziom 13  
    Witam.Kolega chce sprzedać stację do napełniania PSN201Jego numer tel.wyślę ci na pw jeśli jesteś zainteresowany.
  • Poziom 10  
    poprosze o ten telefon
  • Poziom 15  
    AAnnddrrzzeejj napisał:
    Witam.Ludzie z serwisów którzy to robią idąc do klienta mają butlę pod pachą z reduktorem z wężem zwykłym i końcówką zaciskową na rurkę
    i kleszcze do zaciskania rurki po napełnieniu układu.Niektórzy przed napełnieniem lutują końcówki a niektórzy jak pisałem zaciskają rurki
    i koniec.
    Pozdrawiam.Andrzej.

witam, jestem serwisantem urządzeń chłodniczych i jakoś nigdy nie zdarzyło mi się nosić reduktora "zwykłego węża " a tymbardzej piłki do metalu do obcinania rur. Człowieku ktoś kto obcina rury brzeszczotem mie powinien nawet oglądac lodówki!!!!!!!!!!!!!
    pozdr
  • Specjalista AGD
    AAnnddrrzzeejj napisał:
    i koniec.

"Serwisantów" jak przyjdą z takim sprzętem, to od razu wyp....... z chałupy.
  • Poziom 10  
    ciekawe :) usmiałem sie nieźle
    butla pod pachą itp itd...
    moze masz jeszcze jakies ciewawe pomysły???
  • Poziom 25  
    Witam .
    W czasach kiedy królowały agregaty AZ-90 , AS-2G i podobne wynalazki , do skutecznego napełnienia wystarczyła druga sprężarka do wytworzenia podciśnienia , butla freonu , i trójnik z zaworami . Przydatny bywał alkohol( do chłodziarki , a nie do spożycia ) . Po zabiegu klient udawał zadowolonego , sprzęt naprawdę chłodził , a naprawiający był dumny z siebie . Ale to już odległa historia z łezką w oku . Młodsi serwisanci tych czasów już napewno nie pamiętają .
    Pozdrawiam .
  • Poziom 10  
    Może jestem nie doinformowany,ale freonu nie wolno używać chyba już z 10lat :) To jak w końcu z nim jest??
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    tak ale kolega nie napisał że chodzi mu o r12
    R22 to też freon
  • Specjalista AGD
    Nazwa "FREON", dotyczy większości gazów- zamienników. To nie jest freon, tylko ma swoją nazwę, np R-134a, to TETROFLUORETAN...
    A R-600a. to ISOBUTAN... :|
  • Poziom 15  
    skryn napisał:
    Nazwa "FREON", dotyczy większości gazów- zamienników. To nie jest freon, tylko ma swoją nazwę, np R-134a, to TETROFLUORETAN...
    A R-600a. to ISOBUTAN... :|

niestety tak nie jest
    nazwa freon dotyczy chlorofluorowęglowodorów Przykłady: R11;R12;R22;R115;R502
    niektóre z nich zostały całkiem zakazane i niedostępne w sprzedaży inne dopiero są wycofywane tak jak w przypadku R22 który na być całkiem wycofany do 201X nie pamiętam dokładnie
    R134a istotnie nie jest freonem i istnieje wiele innych gazów które są czynnikami bezfeonowymi. Nazwa freon np. R407c jest zupełnie niesłuszna bo nie należy on do chlorofluorowęglowodorów tylko do hydrofluorowęglowodorów. Nazwa Freon to nazwa wymyślona przez koncern DuPont. kiedyś używano prawie wyłącznie freonów i tak już zostało że czynniki chłodnicze są potocznie nazywane freonami . Tak więc freon ciągle jest i narazie będzie w sprzedaży!!!!!!!!

//////////////a tak jak ktoś chce się wykazać co to jest R718:)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Moderator Elektrotechnika
    ja9 napisał:
    bo nie należy on do hydrofluorowęglowodorów tylko do hydrofluorowęglowodorów.

Sądzę że to pomyłka spowodowana szybkim pisaniem,ale warto sprostowac(dla tych którzy czytają)Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    no jasne w poście już zmieniłem troche te nazwy są zamotane
  • Poziom 10  
    Ok fajnie,nawet rozumiem.A co to jest skrót CFC?? To chyba jakiś zakazany freon??
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    irek321 napisał:
    Ok fajnie,nawet rozumiem.A co to jest skrót CFC?? To chyba jakiś zakazany freon??

Irku, zawsze tak liczysz na łatwiznę???
    Jaki problem "zapuścić" wyszukiwarkę? Dostęp do netu jak widzę masz :D

Jedno z pierwszych wyników od razu pojaśnia:
    "
    What About CFC's?

Chlorofluorocarbon refrigerants, or CFC's, were phased out of production on January 1, 1996. You're still able to use CFC's in your existing cooling equipment, but you are now subject to more stringent record-keeping and regulations against venting of refrigerants. And CFC's are becoming more scarce and costly."
  • Poziom 16  
    Aleście fajnie rozdmuchali temat stacji do napełniania pod moją nieobecność.
    Ale do tematu. Z tego co wiem to napełniać instalacje istniejące np R12 to można jeszcze długo należy go tylko mieć. Zakaz obowiązuje tylko nowych instalacji.
  • Poziom 11  
    Mam takową może robić wszystko ma nawet wbudowaną zgrzewarke do lutowania srebrem technicznym prózniarke oraz wbudowaną butle na czynnik chlodniczy.Zainteresowanym zapodam fotki
    Urządzenie w pełni sprawne i sprawdzone .
    Pozdrawiam wszystkich :idea:
    Kontakt na e-mail lub skype : klimafrost
  • Poziom 10  
    Witam po sporej nieobecności, ale koledzy chyba trochę odbiegli od tematu :|