Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Faust 211 D nie działa wskaźnik poziomu.

27 Maj 2016 12:49 681 8
  • Poziom 14  
    Witam.
    Przestroiłem tuner Unitra Faust 2111 D. Zrobiłem to poprzez wymontowanie głowicy (a nie jak inni przez wyrywanie kondensatorów). Dostroiłem i odbiera idealnie, ale niestety wskaźnik poziomu nie chodzi w ogóle. Dioda stereo zapala się bardzo często wiec chyba wszystko jest tak jak powinno. Napięcie dochodzi do scalaka ul 1800/ A 277 D. Co może być tego przyczyną? Dodam że używam anteny 300ohm (2 "czułki" od telewizora z wyciągniętym konwerterem na 75ohm. Sprawdza się idealnie, lepiej niż kawałek kabla :D )

Dodano po 1 [minuty]:

Jak się okazała po między stacjami (jak jest duży szum) wskaźnik dochodzi do 3 diody!
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Musiałeś coś źle zestroić. Zrób taki manewr - weź do końcówki 13 UL 1200 dołącz woltomierz napięcia stałego w zakresie do 5 Volt , następnie ustaw słabą stację na górze zakresu i zestrój rdzeniami na maksimum , następnie dół zakresu i zrób to samo tym razem trymerami. Jak powtórzysz kilka razy góra - dół powinno być OK. Końcówka 13 UL 1200 jest to końcówka odpowiedzialna za wysterowanie wskaźnika sygnału a serwisy według tych wskazań stroją całe odbiorniki "na ten punkt" na jak najwyższe napięcie. Powodzenia! :D
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Jakie jest napięcie na pin 13 UL1200 przy dobrze odbierającej stacji.

Dodano po 18 [minuty]:

Radiowiec 2 napisał:
    następnie ustaw słabą stację na górze zakresu i zestrój rdzeniami na maksimum , następnie dół zakresu i zrób to samo tym razem trymerami.

Chyba odwrotnie.
  • Poziom 27  
    Doprecyzuj, bo coś mi tu nie gra, że jak brak stacji to palą się 3 diodki a jak się dostroisz do stacji to wszystkie diody zgaszone. Oznaczałoby to, że sygnał stacji jest poniżej poziomu szumu...
    UL1200 (HA1137W, TDA1200, CA3089) przy silnej stacji lokalnej (nadajnik oddalony od nas do kilkunastu km o mocy przynajmniej kilku kW) daje na 13 nóżce napięcie 4,5-5,6V (na dipolu półfalowym w roli anteny odbiorczej), w zależności od egzemplarza układu scalonego. Takie napięcie powinno ci zapalać wszystkie 5 diodek. Zawsze możesz sobie sprawdzić sam wskaźnik czy reaguje prawidłowo na podawane napięcie na nóżkę 17 UL1980. Pierwsza dioda w tym układzie zapala się po przekroczeniu napięcia wejściowego 90mV (na punkcie pomiarowym 31), a piąta dioda powinna się zapalić gdy przekroczysz grubo poniżej 0,7V (będzie to pewnie coś koło 0,3V) Napięcie odniesienia na nóżce 16 to progowe napięcie którego przekroczenie ma powodować zapalenie "wirtualnej" w tym układzie 12 diody (dla tylu diod świecących jest projektowana ta kostka linijka), a tu tylko masz użyte 5 pierwszych diodek. Więc 5 dioda zapali się proporcjonalnie przy dużo niższym napięciu niż wskazane 0,75V na schemacie (zakres Umax-Umin dzieli się tu na 12 progów napięciowych).
    Tak więc wystarczy podać napięcie regulowane 0-0,7V potencjometrem na nożkę 17 UL1980 i sprawdzić czy układ wskaźnika reaguje prawidłowo. Generalnie ten układ wskaźnika jest dość lichy, bo pracuje na bardzo małej rozpiętości napięć Umax-Umin.
    Układ zawsze można przerobić gdzie sami sobie ustalamy napięcie na nóżce 16 - tak aby szum nic nam nie zapalał. A na nóżce 3 UL1980 ustalamy osobno napięcie przy którym zapali się nam ostatnia dioda linijki. Wtedy napięcie z UL1200 można podawać już bezpośrednio bez potrzeby dodatkowego dzielenia napięcia za pomocą podkówek po drodze i pracować w pełnym zakresie napięć podawanych na wejście 17 UL1980 0-5,6V.

Zestrajanie głowicy trymerami na dole pasma dotyczy tylko głowic, które są strojone wariometrami - czyli przestrajane wsuwanymi rdzeniami - stare polskie radia samochodowe, np Tramp2. W każdym innym przypadku gdy głowica jest strojona zmienną pojemnością u góry pasma zestrajamy zawsze trymerami.
  • Poziom 14  
    Przy strojeniu mam zewrzeć rezystor R24?
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    R24 odpowiada za czułość działania ARCZ, im mniejsza wartość tym łagodniej chwyta i trzyma odstrojoną stację. Nic nie zwieraj. ARCZ nie ma większego wpływu na zestrojenie. Co najwyżej można w ogóle wyłączyć ARCZ przez zapięcie R69 na 10 nóżkę zamiast jak obecnie na 7 UL1200. W epoce gdzie na ukf stacji jest tyle co gwiazd na niebie sens ARCZ przeminął (warto tylko zadbać aby heterodyna w głowicy była stabilna częstotliwościowo i ARCZ się wyrzuca) bo uniemożliwia odbiór stacji z sąsiedniego województwa, którą magicy od przydziału częstotliwości postawili na zboczu naszej lokalnej stacji 200kHz obok i ARCZ zawsze będzie ciągnąć do naszej stacji, a nie tej słabej. Nie podałeś nadal napięcia na 13 nóżce jakie występuje przy najmocniejszej stacji w twojej okolicy.
  • Poziom 14  
    Jednak siedzi tam "uaa180" . Na nóżce 13 mam 11.97v i nie zmienia sie. Po regulacji wzmocnienia nic sie nie zmienia.

Dodano po 7 [minuty]:

Udalo mi sie naprawić! Winny był zimny lut. Wskaźnik chodzi tak jak powinien!
  • Poziom 31  
    To teraz weź zestrój to jeszcze raz dokładnie na maksimum. Faktycznie, rdzeniami dół a trymerami górę. Bo w zależności od konstrukcji głowicy stroimy góra - dół albo tym albo tym. Dużo by gadać , ważne że się udało. :D
  • Poziom 14  
    Już zestroiłem. Już faust umila czas w warsztacie (niestety obudowa mocno zniszczona ale za 5zł się opłacało :D )