Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Laptop Acer Aspire - Nie zainstaluje systemu windows 7 na żadnej z partycji powo

Arni2008 05 Cze 2016 18:51 732 6
  • Laptop Acer Aspire - Nie zainstaluje systemu windows 7 na żadnej z partycji powo

Poziom 9  

Witam Serdecznie

Dziś po "kilku latach" chciałem przeinstalować windowsa na laptopie Acer Aspire i postawić go znów na nogi, gdyż ledwo się włącza jak i wyłącza (trwa to kilkanaście lub kilkadziesiąt niekiedy minut). Przyczyną sa głównie wirusy itp.. ale do rzeczy...

Wkładam płytkę z windowsem 7 - wypalam na laptopie po czym wybieram wersje professional 32-bit (aktualnie ta sama jest zainstalowana na laptopie) i w miejscu gdzie wybieram na jakiej partycji mam zainstalować świeżą kopie windowsa pojawia się problem.

Pod wszystkimi partycjami na dole wyswietla się komunikat :

"nie można zainstalować systemu windows na dysku 0 i partycji 4 (pokaż szczegóły)

Dla jasności partycja 4 - to system na którym zainstalowny jest aktualnie windows i zaznaczam na nim chciałbym zainstalować nowy.

Partycja 4 ma ok. 53Gb - wolnego miejsca a w szczegółach komunikatu pisze :
    wybrana partycja wymaga co najmniej 5579 MB wolnego miejsca.

pozostałe 2 partycje posiadaja po ok 50 GB (każda) i tez nie da się na nich zainstalować windowsa (ten sam komunikat). Jednakże partycje te chce zachować ponieważ znajdują się na nich ważne dla mnie dane których nie mogę usunąć.

4 partycja to 100 MB - zastrzeżone przez system.

Nie mam pojęcia co się podziało i jak sobie z tym poradzić. Szukałem podobnych tematów ale nie znalazłem żeby problemem był brak wolnego miejsca... które de fakto jest ..

Bardzo bym prosił o pomoc jak zainstalować świeżą kopie windowsa na partycji ze starym.

Dołączam również zdjęcia zrobione telefonem.
    Z góry dziękuje za pomoc.

Laptop Acer Aspire - Nie zainstaluje systemu windows 7 na żadnej z partycji powo Laptop Acer Aspire - Nie zainstaluje systemu windows 7 na żadnej z partycji powo

0 6
    Poziom 11  

Świeża instalacja systemu Windows wymaga trochę miejsca, a komunikat, który Ci sie wyświetla informuje Cie o tym, że potrzebne jest około 5,8 GB wolnego miejsca. Na żadnej z partycji nie masz tyle i stąd ten komunikat, dlatego przed zainstalowaniem systemu musisz sformatować (wyrzucić z niej wszystko) partycję, na której obecnie masz zainstalowany Windows 7. Wiąże się to z tym, że będziesz musiał na nowo zainstalować wszystkie sterowniki do urządzeń oraz programy, z których korzystasz. Sposób w jaki chcesz to zrobić jest nieprawidłowy, ponieważ próbujesz w ten sposób postawić 2 takie same systemy na jednej partycji, a to się mija z celem, bo i tak będziesz musiał instalować wszystko na nowo. Poza tym zrobisz w ten sposób jeszcze większy śmietnik niż posiadasz teraz. Jeśli na partycji systemowej masz jakieś ważne dokumenty, dane itp. to poprzerzucaj je na inną część dysku (partycję) i dopiero potem instaluj świeżą kopię systemu. Partycję zastrzeżoną przez system też będziesz musiał sformatować.

0
  • Pomocny post
    Poziom 30  

Zgadzam się - w przypadku gdy masz zainstalowany system i nie chcesz formatować partycji to w grę wchodzi tylko przywracanie systemu, ale to nie rozwiąże Twojego problemu. Tak jak @-Sullivan- napisał - najlepiej, jeśli chcesz mieć czysto, zgrać profil użytkownika na inną partycję (albo dysk zewnętrzny) a następnie przeprowadzić czystą instalację formatując partycję systemową.

1
    Poziom 9  

Dziękuje bardzo za wypowiedzi :)
    Chyba jednak zapomniałem jak się windowsa przeinstalowywuje az wstyd się przyznać.
    Partycje "C" na której jest aktualnie windows, mogę śmiało formatować bo wszystkie swoje pliki poprzenosiłem na pozostałe 2 partycje. Jednak od początku byłem przekonany że instalując windowsa wybiera się pierwsze partycje na której ma się tego dokonać potem nacisnąć przycisk - dalej i format nastąpi automatycznie....

Czyli podsumowując jak dobrze myśle mam po prostu wybrać tam partycje "C" na której jest już windows nacisnąć formatuj i dopiero potem będę mógł na niej ponownie zainstalować windowsa i nie będzie żadnych problemów a pozostale dwie partycje zostaną wówczas nienaruszone?.
    Czekam jeszcze na potwierdzenie od Was i działam :).

0
  • Pomocny post
    Poziom 11  

Dokładnie tak masz zrobić. Bardzo dobrze, że masz zrobione nazwy w partycjach. Masz 100% pewności, że formatujesz tą właściwą czyli z nazwą System. Najpierw sformatuj tą zastrzeżoną przez system, bo tam znajdują się pliki odpowiedzialne za rozruch systemu. Potem formatuj tą, na której chcesz instalować system i instaluj dalej. Pamiętaj tylko, że po zakończeniu instalacji systemu MUSISZ w pierwszej kolejności instalować sterowniki do urządzeń począwszy od płyty głównej. Jeśli nie masz sterowników to najpierw się w nie zaopatrz, bo może się okazać, że nie wszystkie urządzenia będą działały prawidłowo.

1
    Poziom 9  

Dzięki wielkie jeszcze raz!
    Już wszystko wiem i biorę się do roboty. Jeśli chodzi o sterowniki to na tym laptopie przy win 7 nie musiałem ich nigdy instalować chyba ze do drukarki :). Takie instalacje przeprowadzałem wszystkich podzespołów ale w win XP.
    Myśle że temat można uznać za zamknięty wszystkim z góry dziekuje i Pozdrawiam :)

0
    Poziom 11  

Windows 7 ma dużo sterowników w sobie, ale sprzęt będzie działał znacznie sprawniej jeśli zainstalujesz sterowniki do urządzeń od producenta. Te od Microsoftu są kiepskie i przez nie komputery nie pracują już tak wydajnie. Polecam Ci je zainstalować. Pozdrawiam :)

0