Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak ładować akumulatory 2 szt żelowe połączone szeregowo 12 V

Przemas466 13 Jul 2016 20:39 2649 8
    Przemas466
    Level 2  
    Witam ,
    Otrzymałem hulajnogę dla swoich synów z Norwegii i problem polegał na tym , że akumulatory były całkowicie nie do użytku. Zakupiłem identyczne akumulatory nowe o następujących danych 12 V 4.5 Ah/20 HR.

Mam problem ponieważ nie było ładowarki do nich. Hulajnoga działał świetnie dopóki nie wyczerpały się akumulatory . Teraz nie wiem jaką ładowarkę mam użyć.
    Próbowałem 12 V ponieważ taką znalazłem ale hulajnoga jeździ max 4 min i koniec.

Wyczytałem że przy szeregowym połączeniu muszę sumować V czyli ładowarka powinna być 24 V? co z Ah ?
    czy do żelowych musi być specjalna?
    Chciałbym zakupić ale oczywiście odpowiednią aby się spisała dlatego potrzebuje pomocy

z góry dziękuję za podpowiedzi
  • Helpful post
    A.Gieronimo
    Level 35  
    Przy połączeniu szeregowym pojemność pozostaje bez zmian.
    Do takiej zabawki nie ma co kupować cudów na kiju, wystarczy coś takiego jak ACTIO AC3015
  • Helpful post
    vodiczka
    Level 43  
    Przemas466 wrote:
    Wyczytałem że przy szeregowym połączeniu muszę sumować V czyli ładowarka powinna być 24 V? co z Ah ?
    Amperogodziny się nie sumują czyli masz 24V/4,5 Ah.
    Do czasu zakupu nowej ładowarki możesz każdy akumulator (po wyjęciu z hulajnogi) ładować oddzielnie.
  • Helpful post
    A.Gieronimo
    Level 35  
    Nawet zalecane jest je naładować, bo jak będą stać wyładowane to się zasiarczą.
    Pozostaje pytanie, co to za ładowarka (ta 12V).
  • Helpful post
    Rzuuf
    Level 43  
    Witam!
    Akumulatory 12V możesz ładować w połączeniu szeregowym - wówczas wymagane KOŃCOWE napięcie ładowania jest 27,6 ... 28,8V.
    Aby ładowanie nie trwało "wieczność", dobrze by było, jeśli ładowaka miała by wydajność prądową ok. 0,5A - wówczas po ładowaniu przez całą noc akumulatory powinny być naładowane.
    Ładowarki do akumulatorów żelowych muszą być "specjalne" pod jednym względem: podczas ładowania nigdy nie powinno być przekroczone napięcie 2,4V na ogniwo, czyli 14,4V dla akumulatora 12V i 28,8V dla zestawu 2 akumulatorów 12V połączonych szeregowo.
    Wydajność prądowa może być większa, niż "C/10", ale ograniczenie prądu ładowania do wartości nie większej niż "C/5" (u Ciebie: ok. 1A) może być korzystne, ze względu na dłuższą żywotność akumulatorów.
    Przy rozładowaniu należy dbać, aby akumuatory nie były rozładowywane poniżej 1,8V na ogniwo (10,8V dla akumulatora 12V i 21,6V dla zestawu 24V).
    Przemas466
    Level 2  
    Witajcie ,

Wszystkim bardzo dziękuję za szybką pomoc. Podsumowując jeżeli użyję takiej ładowarki jak jeden z kolegów wspomniał czyli ACTIO AC3015 będzie ok ?
    Bardzo dziękuje za wasze potwierdzenie
    rafbid
    Level 33  
    Rzuuf wrote:
    czyli 114,4V dla akumulatora 12V
    Kolego popraw literówkę na 14,4V
    A.Gieronimo
    Level 35  
    Trzeba pamiętać że to tania chińszczyzna, pilnował bym jej zachowania pierwsze 2-3 (prąd/napięcie) ładowania, głupio by było od razu rozwalić akumulatory.