Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel MPI 540Sonel MPI 540
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja w domku jednorodzinnym

04 Lip 2005 22:48 8551 8
 • Poziom 2  
  Witam wszystkich elektryków - ja też jestem elektrykiem ale szkołę kończyłem 25 lat temu ale myślę, że mi pomożecie. Muszę wykonać kompletną instalację w domku jednorodzinnym zaczynając od przyłącza ze słupa poprzez instalację wewnętrzną do Gniazdek i oświetlenia.
  Energetyka dała mi czas do końca sierpnia na te przeróbki a ja nie mam pojęcia jak wykonać zewnętrzne przyłącze ze słupa chcę zrobić wszystko żeby tylko energetyka dokonała podłączenia na słupie. Proszę jakie kable i skrzynki rozdzielcze zastosować żeby już zrobić jako 5-cio żyłową instalację.
  Dzięki za pomoc
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
 • Poziom 22  
  Mogę pomóc.Tylko najpierw Ty musisz podać trochę informacji.Na początek-jaka moc przyłączeniowa(inaczej nie określisz kabla)Jaki układ sieci?Przyłącze napowietrzne,czy kablowe?Jaka odległość od słupa do złącza licznikowego?Złącze licznikowe na ścianie,czy w ogrodzeniu.To na początek.Najlepiej by było żebyś odczytał to co masz w warunkach z ZE.
 • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
 • Poziom 2  
  Witam
  do tej pory na zabezpieczeniu głównym mialem bezpieczniki topikowe 20A
  ja mam podłączenie napowietrzne jeszcze starego typu czterema oddzielnymi przewodami. Teraz chcę to wykonać takim plecionym czterożyłowym, ze słupa po ścianie na zewnątrz i na ścianie zewnętrznej chcę umieścić skrzynkę w której chcę umieścić główne zabezpieczenie oraz licznik a w domu tylko rozdzielnice z różnicówkami i S. In\stalacja wykonana chyba jako TN-S to jest 4 przewody ze słupa plus piąty będzie z uziomu wbitego w ziemię.Zaleceń nie mam przy sobie dlatego tak top opisuję.
 • Poziom 22  
  No to po kolei.Od słupa-AsXSn 4x25mm²(ale radzę zapytać w ZE czy nie wymagają jako najmniejszy przekrój 35mm²).Przewód od słupa do stojaka na budynku.Od stojaka przewód w rurce po ścianie do złącza licznikowego(rurka po wierzchu).Jeśli chodzi o złącze licznikowe to też niestety musisz zapytać w ZE,ponieważ różne rejony "preferuja" złącza różnych producentów(tak to jest niestety pokręcone u nas).Jeśli już kupisz odpowiednie ZL to w nim będzie wszystko to co potrzeba(podstawa pod licznik,pod zabezpieczenie główne,podstawa pod zegar,listwa).Do złącza musisz podciągnąć uziemienie(bednarka).W złączu licznikowym robisz rozdział na N i PE.Z tego złącza do rozdzielnicy w domu kabel 5x6,ale ja dałbym 5x10mm².(zależy jaka odległość a może zwiększysz moc w przyszłości).Co do uziemienia to też musisz mieć określone w warunkach jaką wartość musisz uzyskać.W domu rozdzielnica dowolna(taka wielkość jak Ci pasuje).Należałoby jeszcze rozpatrzeć wykonanie drugiego uziomu jak najbliżej rozdzielnicy i połączenie go z poprzednim w rozdzielnicy.Jak coś niejasne to pisz.Pozdrawiam.
 • Poziom 13  
  Witam
  Zależy też od Zakładu Energetycznego. U nas stosuje się na ścianach budynków KH-00 i tam w rurce nad tynkiem od stojaka idzie przewód ASX Z tamtąd wlz do TL przewodem Ly min 16mm oczywiście w rurce nad tynkiem. No i oczywiście na montaż tablicy licznikowej musisz mieć pieczątkę .Wymagany też jest przez ZE protokór rezystancji izolacji Wlz, schemat jednokreskowy. Od licznika to już twoja sprawa ale jak robić to raz a dobrze więc nie zapomnij o różnicówkach mogą uratować życie oraz ochronnikach przepięć bo burze u nas ostatnio szaleja a to niewielki koszt.
  Pozdrawiam
 • Poziom 2  
  Witam obydwóch Panów
  Sprawę przyłącza mam rozwiązaną i teraz następne pytanko po wyjściu z licznika planuję zainstalować 2 rozdzielnice jedną na parterze a drugą na piętrze. Od licznika do rozdzielnicy na parterze jaki przewód( będę robił z niej wyjącia na gniazda 3 fazowe na silniki nawet 3,5KW). jakie najlepiej zastosować zabezpieczenia i jak podzielić obwody?? (chodzi mi o różnicówki, wyłączniki nadmiernoprądowe itp.

  Dzięki
 • Poziom 13  
  Witam
  Jeżeli chodzi o przewód z licznika do rozdzielnicy na parterze to 5x10mm lub 4x 10mm i w tym przypadku rozdział z TN-c na TN-s zrobić właśnie w tej rozdzielnicy nie zapominając o szynie ekwipotencjalizacyjnej.Z kolei przewód z rozdzielnicy z parteru na pierwsze piętro to 5x6mm w zupełności wystarczy. Podaj jaką będziesz miał moc przyłączeniową i zabezpieczenie przedlicznikowe to dobierzemy wtedy s-ki , różnicówki itp.
  Pozdrawiam
 • Poziom 2  
  Witam
  Już jestem po urlopie i przywiozłem te zalaecenia więc
  1. Moc przyłącza to 15 KW
  2. Napięcie sieci to 230/400
  3.wewnętrzna linia zasilająca od przyłącza 4 x 25 mm2
  na zewnątrz budynku zastosować złącze typu Z-1 zamykane na typowy zamek energetyczny i uziemić przewód PEN przy złączu zainstalować szafkę pomiarową w obudowie z twożywa sztucznego wysokiej jakości posiadającą znak bezp.
  4. W szafie przygotować miejsce na licznik
  5. od planowanego zabezp gł. wykonać sieć odbiorczą niskiego nap. w układzie TN-S wyposażoną w urządzenia ochrony przeciwporażeniowej i przeciwprzepięciowej. Stosować wyłączniki ochronne różnicowo-prądowe
  6.System ochronny od porażeń:przyjąć samoczynne wyłączenie energii elektrycznej
  7. Zainstalować zabezpieczenia przedlicznikowe o max prądzie znamieniowym 3 x 25 A w szafie pomiarowej
  8. Rodzaj i usytuowanie zabezpieczenia głównego : wkładki bezpiecznikowe w planowanym zabezpieczeniu głównym typu Z-1 w Kierunku instalacji odbiorcy.

  Proszę jak możecie to bardzo proszę o pomoc w doborze tego ich Z-1 oraz zabezpieczeń na pareter jak i na piętro. tj. różnicówki ,S itp

  Pozdrawiam i dzięki
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Złącze kablowe-licznikowe Z-1 masz np. tutaj:
  http://lamel.home.pl/kl/zk-a-k--z-1.htm
  Różnicówki min 25A.Zabezpieczenia obwodów świetlnych-10A.Zabezpieczenia gniazd-16A.Możesz też wydzielić sobie kilka większych obwodów 20A.Ja zrobiłbym też 25A.