Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pętla masy.... przydźwięk.... jak tego uniknąć.....

Mefu 06 Jul 2005 22:35 2720 4
    Mefu
    Level 22  
    Buduje wzmacniacz i chciałbym wiedzieć jak uniknąć przydźwięku sieciowego, jeszcze zamin powstanie (a coś czuje ze powstanie napewno). Mam trafo 2x24V + 2x18V + wspólna masa (5 wyprowadzeń z trafa). Przełacznik sygnałów i preamp mam zasilany ±15V (stabilizatory) a końcówke mocy zaila ±30V (po filtracji tyle gdzieś wyjdzie). I teraz pytanie... jak podłączyć mase do tych 2 układów (końcówka jeden, preamp i przełącznik są razem). Masy przewodów sygnałowych są też podłączone do masy (raczej oczywiste). Jak tu uniknąć pętli masy ?? Jak ona wogóle powsaje ?? (mam na myśli z jakiego połączenia ??)
  • Helpful post
    irek2
    Level 40  
    petla masy nie jest taka grozna pod warunkiem ze nie plynie przez nia prad. Wazne jest oddzielenia masy gdzie plyna duze prady szczegolnie zmienne z trafa. Masa zasilacza stabilizowanego juz nie jest grozna.W twoim przypadku masz jedna wspolna mase zasilacza wiec nie powinno byc problemu. A mase sygnalu wejsciowego podlaczasz do plytki preampa. Glosnik najlepiej podlaczyc do masy zasilacza z punktu pomiedzy kondensatorami filtrujacymi i z tego punktu tez dac mase na wzmak. Ten punkt powinein byc wspolna masa zasilacza glownego i zasilacza preampu.
  • Helpful post
    zibisound
    Level 23  
    Witam w sieci.Problemy z masami dotyczą przede wszystkim amatorów bez doświadczenia.Zajmuję się sprzętem estradowym i mam duze doświadczenie w konstrukcjach wzmacniaczy do 200-300W.Masa tzw centralna powinna być umieszczona blisko płyty czolowej <2-3 końcówki kutownicze>.Do tego punktu podłaczamy masę zasilacza niskonapięciowego i masę przedwzmacniacza oraz masy układów małej mocy.Masa gniazd wejściowych powinna być podłączona do płytki przedwzmacniacza.Masa zasilacza powinna być podłączona do końcówki mocy a masa gniazda głosnikowego do masy zasilacza<0 w przypadku zasilacza symetrycznego.Ważną sprawą jest podłączenie wyjścia przedwzmacniacza do końcówki mocy.Masa przedwzmacniacza powinna być podłączona do masy wejściowej końcówki mocy przewodem a sygnał,przewodem ekranowanym a ekran podłączony tylko do masy wej.W ten sposób masa wej. i masa mocy są rozdzielone.Niezachowanie tej zasady powoduje niebezpieczne wzbudzanie się wzmacniacza i może to uszkodzić końcówkę mocy.Pozdrawiam i życzę sukcesów.PS.Niestety,nikt nie nauczy sie elektroniki korespondencyjnie i trzeba to robic metodą prób i błędów.
  • Helpful post
    zibisound
    Level 23  
    Witam.W mojej odpowiedzi zapomnialem podać adres mailowy:zibisound@o2.pl Pozdrawiam-Zygmunt.
    Mefu
    Level 22  
    Wielkie podziękowania dla zibisound za wszelka pomoc w tej kwestli. Pętli masy uniknąłem przez podłączenie jej tak aby między preampem, a końcówką mocy nie płynął prąd zasilający końcówke. Wszystko chula bez przydźwięku :) Dzieki za wszystko :)