Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogniwo peltiera - kilka pytań

rafiks 09 Lip 2005 23:02 2826 8
  • #1 09 Lip 2005 23:02
    rafiks
    Poziom 18  

Nigdy sie nie bawiłem takim czymś niestety na forum nie znalazłem odpowiedzi.

1. Czy jest mozliwość popsucia takiego ogniwa jak zasile je z transformatora 12V + mostek gretza (bez filtracji)?

2. Jak popsuc takie ogniwo? Co sie stanie jak podłacze sama plytke pod zasilanie bez radiatorów.

3. Do ilu max stapni C schłodzi mi powietrze w bardzo małej komorze ok 5cm3 (bez dobrej izolacji termicznej)? Uzyskam ponizej 0C?

0 8
  • #2 09 Lip 2005 23:12
    Orochimaru
    Poziom 30  

1. Nie
    2. najprawdopodobniej nic ale chłodzenie będzie znacznie mniejsze.
    3. do ok -10-15°C z izolacją myślę że zejdzie do -30°C

0
  • #3 10 Lip 2005 10:56
    Wobes
    Poziom 20  

1. Nie, ale spadnie sprawnosc.
    2. Podlacz je bez radiatora. Gdy sie mocno nagrzeje, to stopia sie polaczenia wewnatrz i modul mozna juz tylko wyrzucic.
    3. Zalezy od wielkosci radiatora po stronie "goracej".

0
  • #4 11 Lip 2005 00:17
    yanek_00
    Poziom 10  

Z tego co wiem to strona "zimna" bedzie miala o kilkanascie/dziesiat stopni mniej niz strona "ciepla" wiec zeby uzyskac np -10 powiedzmy, ze ciepla bys musial schlodzic do 10 :) o ile wogole da sie uzyskac takim ogniwem takie niskie (ujemne) temperatury, nie mam pojecia jaki jest zakres ale pewnie jakis jest.
    Pozdrawiam

0
  • #5 12 Lip 2005 12:06
    _jta_
    Specjalista elektronik

Takie ogniwo ma jakieś parametry podawane w katalogu - na przykład jaką temperaturę
    zimnej strony da się uzyskać przy określonej temperaturze ciepłej, przykładowo widziałem
    moduł, który może pompować strumień ciepła 89W przy zasilaniu 15.4V 10A przy zerowej
    różnicy temperatur (27 stopni C po obu stronach), a przy zerowym strumieniu ciepła może
    wytworzyć różnicę temperatur 68 stopni (27 C po ciepłej, -41 C po zimnej stronie).

W katalogu powinny być również parametry dopuszczalne - np. moc, temperatura...

0
  • #6 12 Lip 2005 18:55
    rafiks
    Poziom 18  

modół to tec 12710 - 89wat. I mam problem jak uchronic sie przed skraplaniem wody. Niby ogniwo jest zalane do okoła silikonem czy czymś ale boje sie z sie woda dostanie. Myslalem zeby przylozyc do peltiera miedziana plytke ok 6x6 cm i dac paste przewodzaca i do okola jeszcze raz zalac wszystko silikonem. (plytka od strony zimnej)

Mam radiatorek od procka z wetylatorem 8cm taki jak na zdjeciu poniżej dosyc mocno sie grzeje czy lepiej dac cos wiekszego?

0
  • #7 12 Lip 2005 21:08
    rafiks
    Poziom 18  

Zrobilem mała komore z laminatu 5x5x5cm laminat polutowałem tak ze nie ma szpar w jednym laminacie jest dziura ok3,6x3,6cm tam idzie ogniowo peltiera. całość obłożylem sterobionem 1cm i uszczelniłem do cieplej strony przykrecilem radiator widoczny na zdjeciu wyzej z wentylatorkiem z zasilacza. Ogniowo pobiera 8 amper. temperatura w srodku komory wynosi 5sC. radiatora ok 38C. Czy nie powinno byc niższej temperature wewnątrz? Chciałem uzyskać coś koło -10-20C, macie jakiś pomysł ogniwo ma niby 67C róznicy a umnie raczej niema tyle :(

0
  • #8 13 Lip 2005 13:57
    _jta_
    Specjalista elektronik

A ogniwo jest na prąd 8A, czy 10A? Jak oszczędzasz prąd, to i różnica temperatur
    wychodzi mniejsza, chociaż jednak powinno być dużo lepiej - przy pełnej mocy
    straty ciepła w ogniwie powodują duże nagrzewanie.

Można by spróbować poprawić chłodzenie radiatora (choć w taką pogodę, jaka
    jest teraz, to raczej trudno, trzeba by chyba używać do tego zimnej wody),
    i może trzeba zrobić lepszą izolację cieplną - a może to ogniwo nie ma
    takich parametrów, jakie powinno mieć, i chłodzi dużo słabiej?

0
  • #9 17 Lip 2005 23:11
    mega
    Poziom 11  

Im bardziej schłodzona strona gorąca, tym niższa temperatura strony zimnej. Czyli od strony gorącej solidny radiator z wydajnym wentylatorem, a jeszcze lepiej jak by strona gorąca miała chłodzenie wodne, wtedy przekazanie gorąca jest efektywniejsze, a przez to po stronie zimnej jest jeszcze niższa temperatura. Parametrów katalogowych nigdy się nie uzyska.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo