Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Passat B5 FL 1.8T czujnik F129

06 Paź 2016 20:14 2517 5
  • Poziom 19  
    Witam
    Miał bym parę pytań odnośnie działania klimy i wentylatora, na początek czujnik F129, ponieważ miałem bład na klimatroniku (318) postanowiłem go sprawdzić na kostce 14 pin ,tej obok zbiorniczka wspomagania. Tu pytanie, czy przy sprawnym czujniku i prawidłowym ciśnieniu piny 1-2 mają być zwarte a 3-4 rozwarte? Jak to jest w waszych paskach, czy nawet po przekręceniu na zapłon startuje wam na pierwszym biegu wentylator klimy mimo, że nawet klima jest off? U mnie on pracuje cały czas czy klima jest on czy off. A i jaki ma byc ten czujnik temperatury sterujący pracą wentylatora na króćcu chłodnicy, bo u mnie jest wstawiony taki jak w silniku, a z tego co czytam i patrze na schemacie jest tam czujnik który ma 2 blaszki termobimetalowe załączające 1 i 2 bieg wentylatora przy odpowiedniej temperaturze.
  • Poziom 18  
    Piny 1 i 2 czujnika F129 mają być zwarte przy ciśnieniu od około 2,5 bara do 24 bary, czyli jeżeli ciśnienie nie mieści się w tym zakresie mają być rozwarte aby nie załączyć sprężarki poniżej minimalnego ciśnienia i powyżej maksymalnego.

Wentylator nie powinien chodzić zawsze na włączonym zapłonie. Z tego co pamiętam to piny 3 i 4 powinny być rozwarte na wyłączonej klimie. Dopiero jak wzrośnie ciśnienie (po włączeniu się sprężarki) mają się zwierać i załączają wentylator.
  • Poziom 19  
    Hmm to niby wychodziło by,że czujnik jest w porządku. W sumie nawet nie sprawdzałem czy po wykasowaniu błędów klimatronika dalej się włącza wentylator. Może jutro zrobię jeszcze raz autodiagnoze i zobacze czy wentylator się włącza. A jeszcze odnośnie tego czujnika temperatury na dolnym króćcu chłodnicy, bo u mnie jest taki jak w bloku silnika, czy taki ma być? Bo na schematach jest termobimetalowy. Może spróbuje zrobić tak, że odłączę wtyczkę od tego czujnika i jak wyłączy się wentylator to będzie znaczyło,że to jednak nie taki czujnik.
  • Poziom 19  
    Chyba wszystkiemu winien jest ten czujnik n króćcu chłodnicy, dzisiaj jak go wypiąłem to wentylator klimy się nie załączył, po ponownym podpięciu kostki startuje zaraz po przekręceniu na zapłon mimo wyłączonej klimy. Może ktoś powiedzieć jaki tam powinien siedzieć czujnik? Ja mam zielony taki jak w bloku silnika, dodam że sam czujnik jest na 100% sprawny. Już sam nie wiem czy powinien być termobimetalowy czy z rezystorami NTSC?
  • Poziom 43  
    rosomak19 napisał:
    dodam że sam czujnik jest na 100% sprawny

Jak może być sprawny jak jest zwarty??? To włącznik termiczny a nie czujnik.
  • Poziom 19  
    I tu właśnie nie jestem pewien co tam ma siedzieć, czy tak jak piszesz włącznik termiczny, czy czujnik NTSC, bo teraz siedzi tam taki sam zielony czujnik jak w bloku silnika. Może inaczej na wskaźnik temperatury z którego czujnika jest brane wskazanie tego przy silniku, czy na króćcu? Bo jeżeli na króćcu to nie może tam siedzieć włącznik termobimetalowy. Jeżeli ten na króćcu to G62/2 to popatrz na schemat raczej na termobimetalowy to to nie wygląda . Passat B5 FL 1.8T czujnik F129

Dodano po 55 [minuty]:

Trochę poszperałem i sam sobie odpowiem, ten czujnik, a właściwie termiczny włącznik wentylatora to F18 i tak jak przeczuwałem, ktoś założył nie taki czujnik (http://forum.vw-passat.pl/threads/2243-Czujnik-temperatury-cieczy-chlodzacej?p=544314&viewfull=1#post544314 ). Powinien być jednak taki jak kupiłem, czyli niebieski termobimetalowy włącznik, który zwiera styki 1- przy 95°C a 2-przy 102° C załączając tym samym 1 i 2 bieg elektrycznego wentylatora klimy.