Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

szlifierka kątowa Bosch - obroty

jkier 13 Jul 2005 10:11 12664 11
 • #1
  jkier
  Level 12  
  Witam,
  szlifierka kątowa Boch nie wchodzi na obroty.
  Co to może być ?
  Wirnik wizualnie nie wykazuje przepaleń, nadpaleń. Jak go ewentaulnie dokładnie sprawdzić? Jaka powinna być rezystancja uzwojeń?
  A może kondensator jest przyczyną ? Jest tam 220 nF na 250 V.
 • #2
  BUMIRO
  Level 17  
  Napisz jak to szlifierka typ czy posiada układ elektroniczny ,regulacje obrotów.
  I podstaw czy z komutatora leca iskry (duży pobór prądu)???
 • #3
  jkier
  Level 12  
  Model szlifierki GWS 230
  Nie ma żadnego układu elektronicznego.
  Nie wiem czy lecą iskry, ale raczej nie.
 • #4
  qryszard
  Level 21  
  Sprawdż czy się nie grzeje .Ewentualnie rozbierz przekładnię i włącz sam silnik bez przekładni i posłuchaj jak chodzi
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  majeczny
  Level 12  
  Moze rozlecialo sie lozysko od strony glowicy i przyciaga wirnik do stojana.

  Dodano po 44 [sekundy]:

  Moze rozlecialo sie lozysko od strony glowicy i przyciaga wirnik do stojana.
 • #7
  Topolski Mirosław
  Moderator of Electrical engineering
  Witam
  Cewki na stojanie tak jak napisał RychoT powinny mieć jednakową oporność natomiast wirnik nie dysponując elektromagnesem najlepiej sprawdż w zakładzie przezwajania silników bądż tam,gdzie naprawiają elektronarzędzia.Pozdrawiam.
 • #8
  grzesiwek
  Level 13  
  Jeżeli silnkik nie wchodzi na obroty to w 99% uszkodzony jest wirnik najlepiej go sprawdzic czy nie ma zwarcia miernikiem mdo sprawdzania wirników oraz czy nie ma przerwy.Wizualnie może wyglądać dobrze a będzie uszkodzony

  Dodano po 6 [minuty]:

  [quote="grzesiwek"]Jeżeli silnkik nie wchodzi na obroty to w 99% uszkodzony jest wirnik najlepiej go sprawdzic czy nie ma zwarcia miernikiem mdo sprawdzania wirników oraz czy nie ma przerwy.Wizualnie może wyglądać dobrze a będzie uszkodzony[/quote.Cewkistojanu oraz kondensator nie ma ztym nic wspólnego
 • #9
  karol3
  Level 26  
  Uszkodzenie cewki stojana również powoduje podobne objawy . Tak że warto sprawdzić wirnik brzęczykiem , a stojan choćby prostownikiem , zwierająć szczotkotrzymacze i podając napięcie na wyprowadzenia stojana , mierzymy napięcie między zwartymi szczotkotrzymaczami , a końcówkami cewek . Napięcia powinny mieć podobną wartość . Napięcie należy podłączyć bezpośrednio pod wyprowadzenia stojana . Podłączenie pod wtyczkę wprowadza w błąd .
  Pozdrawiam .
 • #10
  Topolski Mirosław
  Moderator of Electrical engineering
  [quote="grzesiwek"]Jeżeli silnkik nie wchodzi na obroty to w 99% uszkodzony jest wirnik najlepiej go sprawdzic czy nie ma zwarcia miernikiem mdo sprawdzania wirników oraz czy nie ma przerwy.Wizualnie może wyglądać dobrze a będzie uszkodzony

  Czy możesz podać typ miernika do sprawdzania wirników.Pozdrawiam
 • #11
  karol3
  Level 26  
  Do sprawdzenia zwarcia wystarczy zwykły elektromagnes (brzęczyk ) + stalowa blaszka . Najprościej można zrobić brzęczyk z połówki rdzenia zwijanego . Wewnętrzne krawędzie można zeszlifować tak aby lepiej obejmowały rdzeń wirnika i nawinąć w zależności od przekroju do ok. 200zw drutu o średnicy i zasilić 24V , np, z transformatora bezpieczeństwa . Jeśli w uzwojeniu wirnika występuje zwarcie to przyłożona do rdzenia blaszka stalowa zaczyna drgać wydająć odgłos o częstotliwości sieci ( ciche brzęczenie i stąd nazwa tego wynalazku) .
  Pozdrawiam .
 • #12
  mirasski
  Level 11  
  Najprostszym sposobem sprawdzenia jakości uzwojeń jest pomiar rozkładu napięć na wirniku i stojanie. Musi być po połowie. Podłącz szlifierkę do dowolnego źródła napięcia , najlepiej znacznie obniżonego . Ja podłączam do stałego 32 V , bo takie mam pod ręką (spawarka MIG MAG). 1 - Pomiar napięcia przychodzącego = X voltów . 2 - Pomiar napięcia na szczotkach = 1/2 X voltów . Pewniak . Jeżeli w maszynce masz elektronikę , należy ją pominąć . Pamiętaj , że w technice pomiarowej obowiązuje kilkuprocentowa tolerancja .javascript:emoticon(':D')
  Very Happy