Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Lenovo G780 ekran podświetla na różowo, czy to taśma popsuta?

28 Lis 2016 14:50 2946 11
  • Poziom 5  
    Siedziałem sobie przy laptopie i normalnie użytkowałem, aż tu pojawiły się u góry ekranu poziome dwie linie koloru różowego ( pierwsze zdjęcie ) a za dziesięć sekund ekran zaczął się podświetlać na różowo ( drugie zdjęcie ), w międzyczasie nie przycisnąłem palcem ekranu, nie było też puknięcia. Dzisiaj włączam laptopa o 14:15 i okazuje się, że ekran został zasłonięty srebrnymi pionowymi liniami, które trochę odsłonią górę ekranu a za chwilę podskakują do góry i zasłaniają górę i tak na zmianę, trochę odsłonią a za 5 minut zaczynają zasłaniać. Proszę powiedzcie co trzeba naprawić przy tym laptopie, bo mam cichą nadzieję, że to poluzowana wtyczka od ekranu wewnątrz obudowy. Powiedzcie jak to naprawić proszę.
    Laptop Lenovo G780 ekran podświetla na różowo, czy to taśma popsuta? Laptop Lenovo G780 ekran podświetla na różowo, czy to taśma popsuta? Laptop Lenovo G780 ekran podświetla na różowo, czy to taśma popsuta? Laptop Lenovo G780 ekran podświetla na różowo, czy to taśma popsuta?

Poprawiłem tytuł.
    Nie stosuj wielkich liter w tytule.
    RADU23
  • Moderator - Komputery Serwis
    Jarek_sdz napisał:
    Proszę powiedzcie co trzeba naprawić przy tym laptopie, bo mam cichą nadzieję, że to poluzowana wtyczka od ekranu wewnątrz obudowy. Powiedzcie jak to naprawić proszę.

Sprawdź czy na zewnętrznym ekranie obraz będzie prawidłowy.
    Jeśli również będzie zniekształcony- winna grafika.
    Jeśli będzie ok, taśma do wymiany.
  • Poziom 5  
    sprawdzałem na telewizorze LCD podłączając laptopa przez HDMI i na telewizorze obraz jest dobry w porządku. Obraz na zewnętrznym tv jest ok więc mam uszkodzoną taśmę tak uszkodzenie ekranu jest w 100% wykluczone

Dodano po 1 [minuty]:

Czemu masz 100% pewność że to taśma uszkodzona w sumie pewnie nie jest droga taka taśma za sekundę sprawdzę cenę
    O
    Jarek_sdz napisał:
    Czemu masz 100% pewność że to taśma uszkodzona

Nie mam 100% pewności, próbuję ustalić.

Poruszaj klapą i zobacz czy w którymś momencie obraz będzie normalny.
  • Poziom 5  
    Objawy ekranu przy laptopie:
    -dzisiaj ekran zalany srebrnymi pionowymi pasami/liniami ostukuje delikatnie palcem obudowę i stukając w okol. kamery pasy srebrne pion. znikają a pojawia się obraz pulpit i ikony lekko zabarwione na róż. Ale to tęż jest ten róż nie na stałe lecz się zmienia co chwile wpadają i zasłaniają ekran te pionowe srebrne pasy.
    -dzisiaj po włączeniu srebrne pionowe pasy/linie u szczytu/góry ekranu podskakują z tendencją do odsłaniania górnej części ekranu
    -wczoraj mam tylko obraz zabarwiony na lekki róż podłączam wtyczkę od zasilacza podświetlenie różowe znika robię na odwrót odłączam zasilacz lekko buraczkowe podświetlenie nachodzi.
    -po poruszaniu klapką od ekranu góra dół brak zmian.
    -tak jak pisałem u góry niewielkie zmiany po ostukaniu palcem
    W załączniku dzisiejsze zdj. ekranu po ostukaniu palcem delikatnym obudowy Laptop Lenovo G780 ekran podświetla na różowo, czy to taśma popsuta?
    Dodano po 16 [minuty]:
    Przed ostukaniem palcem Laptop Lenovo G780 ekran podświetla na różowo, czy to taśma popsuta?
    Według mnie bardzo możliwe uszkodzenie matrycy lub układu graficznego. Mniej prawdopodobne uszkodzenie taśmy, szczególnie że przy ruszaniu skrzydłem matrycy nie widać żadnych zmian.

Najlepiej podstawić inną matrycę do testu (albo przetestować tę matrycę w innym sprzęcie). Wcześniej na pewno warto sprawdzić, czy wtyki taśmy LCD zarówno na płycie głównej jak i w gnieździe matrycy siedzą poprawnie. Czy to jest laptop wyposażony w dwa układy graficzne (Intel oraz nVidia)? Jeśli tak, czy uruchomienie jakiejś aplikacji na drugim procesorze graficznym (nv) daje takie same efekty?
  • Poziom 5  
    Nie wiem ile ma układów graficznych ale wcześniej u góry pisałem że laptopa przez hdmi gniazdo podłączałem do telewizora LCD i obraz z komputera byłdobry
    To wcale nie znaczy, że karta graficzna jest sprawna. Gdyby obraz był tak samo zmasakrowany mogłoby to znaczyć, że karta jest niesprawna, natomiast poprawny obraz na HDMI wcale nie wyklucza uszkodzenia układu graficznego.

Nie wiesz ile laptop ma układów graficznych to sprawdź. W końcu masz tego laptopa pod ręką, możesz zajrzeć do menedżera urządzeń chyba?
  • Poziom 5  
    W menadżerze urządzeń mam dwie grafiki : intel HD graphics 3000 + Nvidia GeForce Gt 630M
    Mam dostęp do całego komputera poprzez telewizor czy jest jakiś sposób żeby zdiagnozować co jest uszkodzone może wgrać jakiś program diagnostyczny (pewnie program diagnostyczny nie zdiagnozuje wadliwego monitora ani popsutej taśmy )

Dodano po 2 [minuty]:

Chciałem dodać że obecnie ekran mam w te srebrne pionowe pasy już nie przeskakuje w ten odcień buraczkowy ale z telewizora mam pełen dostęp
    Zdiagnozowanie układów graficznych już zaproponowałem (uruchom aplikację na drugim układzie graficznym, dwa nie powinny być identycznie uszkodzone).

Taśmę wstępnie (chociaż nie koniecznie słusznie) można wykluczyć, jeśli przy machaniu matrycą niewiele się zmienia.

Matrycę można przetestować wstawiając do sprawnego komputera (lub wstawiając sprawną matryce w miejsce obecnej).
  • Poziom 5  
    Możesz podpowiedzieć jak w laptopie z windowsem 8 po przełączać te grafiki
  • Spec od komputerów
    Typowe objawy uszkodzenia matrycy. Wymieniaj matrycę.