Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylacja mechaniczna - każdy pokój z osobna

andrew666 29 Gru 2016 21:11 885 3
 • #1 29 Gru 2016 21:11
  andrew666
  Poziom 9  

  Planuję w nowobudowanym domu jednorodzinnym instalację wentylacji mechanicznej wraz z rekuperatorem ( + GWC).

  Pomijając fakt niełatwego doboru urządzenia, zastanawiam się nad trybami pracy rekuperatora, a głównie nawiewami do poszczególnych pomieszczeń z osobna.
  W nocy " używanymi" pomieszczeniami będą:
  - sypialnie jednego dziecka - 2 szt
  - sypialnia dwójki dorosłych - 1 szt

  W ciągu dnia powiedzmy standardowo:
  - duży pokój
  - kuchnia
  - wc , łazienka, pralnia...
  Popołudniem również dwa pokoje małych dzieci; reszta pomieszczeń ( 3 -4 pom.) będzie nieużywana.

  Zatem jeśli w nocy nie będzie używany salon i 2-3 pokoje, a w ciągu dnia nie będą używane 3-4 pokoje praktycznie wogóle po co je wentylować z intensywnością wymaganą dla pomieszczeń które się używa/ w których się przebywa?

  Zastanawiam się nad przepustnicami do poszczególnych przewodów do pomieszczeń które miałyby na celu odcięcie nieużywanych pomieszczeń odpowiednio w ciągu dni i nocy na określony czas ( bądź wymiana np dwa razy w ciągu dnia).

  Kolejny temat to pomieszczenia ( konkretnie dwa) w których ktokolwiek będzie przebywał tylko przez weekend - kolejne wg mnie bezsensowne wentylowanie non-stop i wymiana powietrza z intensywnością jak dla pomieszczeń używanych.


  Prośba o poradę czy są sposoby na wentylację wybiórczą pomieszczeń używanych / nieużywanych albo naprostowanie mojego myślenia o wentylacji mechanicznej.
  ps pomijam i jestem świadomy faktu że nawet w pokoju używanym raz na tydzień trzeba grzać przewietrzać itp....

 • #2 29 Gru 2016 21:48
  beaver79
  Poziom 10  

  proponuje wyłączniku czasowe (lub Arduino ze zdalnym sterowaniem), "najzdrowiej" wg mnie to spięcie z czujnikiem wilgoci który "wykryje" okupowane pomieszczenie... A totalnie najprościej to prosty obwód "+12h" od momentu pierwszego zapalenia światła w pomieszczeniu.
  pzdr
  r.

 • #3 29 Gru 2016 23:25
  Wlodek22
  Poziom 24  

  Przerost formy nad treścią. Jak z GWC, to nie potrzebny rekuperator, jak z rekuperatororem, to GWC - czysta strata pieniędzy. Zastosuj prostą wentylację z wydajnością stałą 25m3/h na osobę i zapomnij.

 • #4 02 Sty 2017 21:37
  lukaszkot89
  Poziom 9  

  Witam,

  Wentylacja mechaniczna poprzez rekuperator ma zapewnić mieszkańcom:
  - dopływ świeżego i filtrowanego powietrza
  - usuwanie wilgoci z mieszkania
  - rekuperator ma za zadanie odzyskać maksymalną ilość ciepła z wywiewanego powietrza co za tym idzie zmniejszają się nam rachunki za ogrzewanie (przy prawidłowo pracującej wentylacji oczywiście)

  To najważniejsze plusy jakie daje nam posiadanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
  Do plusów zalicza się też to że przy rekuperatorze nie trzeba budować komina a jego budowa też do tanich nie należy. Koszt budowy samego komina wentylacji grawitacyjnej, koszt obróbki blacharskiej dachu w miejscu komina.
  W lecie wieczorem przez otwarte okno wpadam nam do domu mnóstwo nieproszonych gości (komary i inne owady). Chyba że mamy moskitiery no ale one też kosztują.
  Przy rekuperatorze wystarczy włączyć przewietrza i mamy wywietrzony cały dom przed spaniem.

  Co do GWC ja widzę tylko same plus może oprócz ceny, no ale jeśli dysponujemy kapitałem, działką z odpowiednim gruntem to prawidłowo zaprojektowany i wykonany gruntowy wymiennik ciepła przyniesie nam same korzyści.

  W zimie będzie pobierał ciepło z gleby dzięki temu temperatura powietrza docierającego na wymiennik krzyżowy będzie wyższa od temperatury zewnętrznej.
  Wyższa temperatura na czerpni równa się wyższa sprawność urządzenia w zimie
  W okresie letnim powietrze przepływające przez GWC będzie oddawało ciepło do gleby. Wyniku czego temperatura na wlocie do rekuperatora będzie niższa od zewnętrznej.
  Niższa temperatura na czerpni w okresie letnim, powoduję że dom nie nagrzewa się tak szybko jak przy braku GWC

  Wracając jeszcze do sterowania i wentylowania bądź niewentylowania pomieszczeń to moim zdaniem nie ma to sensu.
  Myślę że najlepszym rozwiązaniem jest dobry projekt i sensowne korzystanie z urządzenia.
  Tam gdzie spędzasz najwięcej czasu będziesz miał wyższe wartości świeżego powietrza (zapewniające dopływ świeżego powierza dla każdej osób wg normy).
  Wystarczy sterować urządzeniem poprzez zmianę jego biegów czyli wydatku.
  W normalnych użytkowaniu przy normalnym obłożeniu domu wartości nominalne, przy braku potrzeby nominalnej wentylacji czyli kiedy nikogo nie ma w domu przez dłuższy czas wartość zredukowana, a przy dużej ilości osób (odwiedziny rodziny/znajomych) wartość podwyższona lub przewietrzanie co jakiś czas w zależności od własnego komfortu.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME