Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

baofeng uv-82 - skanowanie kanałów, połączenie z innym radiem

kaczmar620 09 Sty 2017 19:39 6858 15
  • #1 09 Sty 2017 19:39
    kaczmar620
    Poziom 2  

Witam, mam kilka pytań dot. tego radia, ponieważ zamówiłem je a nie za bardzo się na tym znam dodam szczerzę że nie orientuję się za bardzo w tych pasmach vhf/uhf itd.
    1. jak wygląda skanowanie - interesuje mnie żeby posłuchać głównie policji ale też innych rzeczy w eterze i tu mam pytanie jak ustawia się skanowanie pomiędzy 172-174MHz?
    2. posiadamy w pracy takie radio jak : motorola cp140, z racji tego ze mieszkam blisko zakładu chciałem sobie posłuchać czasem co się na radiu dzieje i tu kieruje pytanie ponieważ radio to posiada kanały 1-18 jak na bao. posłuchać tego ?
    3. skąd można wziąć aktualne częstotliwości znalazłem coś takiego:
    Link są tutaj podane ale które są poprawne? kilka razy jest policja straż itd.
    bardzo przepraszam jeżeli są to głupie pytania ale po prostu się nie znam za bardzo a nigdzie to nie jest opisane jak "chłopie na rowie"

0 15
  • #2 10 Sty 2017 21:35
    cristal2242
    Poziom 25  

kaczmar620 napisał:
    Witam, mam kilka pytań dot. tego radia, ponieważ zamówiłem je a nie za bardzo się na tym znam dodam szczerzę że nie orientuję się za bardzo w tych pasmach vhf/uhf itd.

Poszukaj instrukcji obsługi.

kaczmar620 napisał:
    1. jak wygląda skanowanie - interesuje mnie żeby posłuchać głównie policji ale też innych rzeczy w eterze i tu mam pytanie jak ustawia się skanowanie pomiędzy 172-174MHz?

Ustawiasz np 172,000 i naciskasz gwiazdkę rozpocznie się skanowanie w zależności od ustawień będzie zatrzymywać się gdy coś znajdzie lub chwile będzie odbierać i pójdzie dalej.

kaczmar620 napisał:
    2. posiadamy w pracy takie radio jak : motorola cp140, z racji tego ze mieszkam blisko zakładu chciałem sobie posłuchać czasem co się na radiu dzieje i tu kieruje pytanie ponieważ radio to posiada kanały 1-18 jak na bao. posłuchać tego ?

Kanały nie mają nic do rzeczy musisz znać tylko częstotliwość tamtych krótkofalówek jeżeli będą się mieściły w zakresie baofengu wtedy posłuchasz.

kaczmar620 napisał:
    3. skąd można wziąć aktualne częstotliwości znalazłem coś takiego:

http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=75390&temat=428974 I dziesiątki postów na elektrodzie.

link który podałeś to bandplan tam jest rozpiska kto używa jakich częstotliwości.

1
  • #3 11 Sty 2017 12:19
    yes2mike
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jeżeli powiesz o jaki zakład chodzi, to coś się wymyśli w temacie częstotliwości. Inaczej nawet szklana kula nie pomoże.

cristal2242 napisał:
    naciskasz gwiazdkę rozpocznie się skanowanie

Naciskasz i PRZYTRZYMUJESZ aż rozpocznie się skanowanie.

0
  • #4 11 Sty 2017 16:59
    SITO79
    Poziom 27  

Kiedyś aktywność radiowa służb była znacznie większa, dzisiaj bywa tak, że można siedzieć i skanować do za przeproszeniem "u...śmierci".
    Jak nie masz gotowca, to w niektórych regionach możesz stracić naprawdę sporo czasu zanim wyłowisz interesujące Cię częstotliwości. Nie ma co ukrywać, że najlepiej na forum zahaczyć kogoś z Twojego miasta lub z najbliższej okolicy, wtedy będziesz miał najpewniejsze informacje.

1
  • #5 11 Sty 2017 17:09
    yes2mike

Masz rację, ale ktoś skanował do tej u-śmierci nie licząc na gotowca ;) W dzisiejszych czasach wszyscy strasznie leniwi jacyś...

0
  • #6 11 Sty 2017 22:43
    SITO79
    Poziom 27  

Kiedyś robiło się to na porządnym sprzęcie i każda znaleziona frekwencja trafiała do notatek.
    Dzięki takim działaniom, powstały super bazy z częstotliwościami z których pewnie sam nie raz korzystałeś.
    Dzisiaj posiadając chiński odbiornik, który nie do końca zachowuje się poprawnie, mając do tego w miejscu zamieszkania masę zakłóceń od przeróżnych urządzeń, nie da się skanować czerpiąc z tego przyjemność, co dwa trzy kanały jakaś nośna, brum czy inne warczenie.

0
  • #8 12 Sty 2017 12:39
    yes2mike

Jeżeli chodzi o bazy ściągnięte z UKE, to jest kilka. Np. ta: http://uke.kurylowicz.info/
    Policji tam nawet nie próbujcie szukać ;)
    W najnowszej na stronie UKE ponoć są dodane częstotliwości PSP, ale nie sprawdzałem.

0
  • #9 13 Sty 2017 18:41
    Jap
    Poziom 28  

kaczmar620 napisał:

Ogólnie wygląda DZIADOWSKO jeśli porówna się z japońskim sprzętem. Prędkość skanowania to ok 2,5 kanałów na sekundę. Japoniec to minimalnie 25kanałów na sek.

Aby skanować od 172-174MHz musisz zawęzić odbiornik za pomocą oprogramowania np CHIRP. Nie odbierzesz jednak nic poza tym zakresem.

Mimo to cena do jakości odbiornika jest tak korzystna, że szkoda gadać. Niestety chińskie sprzęty mają bardzo kulawe skanery. I jeżeli nastawiasz się w tym kierunku to należałoby poszukać czegoś lepszego - niestety kilkukrotnie droższego.
    Jeśli nastawiasz się na słuchanie jednej czy kilku częstotliwości - to tylko chinolki.
    Jeśli różnych ciekawostek to już jest to lekko wkurzające na chińskich sprzętach.
    Wtedy SKANER (nie daj boże Alinco, PSR, czy tanie Unideny). Niestety trzeba poświęcić minimalnie ok 400 - 500PLN za używkę aby się nie rozczarować.

Najtaniej i najszybciej na początek kupić odbiornik SDR.

Z najciekawszych pod względem skanowania mogę polecić ZASTONE ZT2R (1000 pamięci, banki pamięci, skanowanie od- do, i wieeeele wieeeele innych) lub o wiele tańszy ale z większymi możliwościami niż Baofengi czy Wouxuny - TYT TH UV3R

Link

0
  • #10 13 Sty 2017 19:44
    yes2mike

Jap napisał:
    Prędkość skanowania to ok 2,5 kanałów na sekundę.

No to jesteś w błędzie. W niecałą sekundę 100kHz z krokiem 12.5.
    UV-82 - przed chwilą sprawdzałem.

0
  • #11 13 Sty 2017 20:25
    cristal2242
    Poziom 25  

Jap napisał:
    Z najciekawszych pod względem skanowania mogę polecić ZASTONE ZT2R (1000 pamięci, banki pamięci, skanowanie od- do, i wieeeele wieeeele innych) lub o wiele tańszy ale z większymi możliwościami niż Baofengi czy Wouxuny - TYT TH UV3R
    Po pierwsze nie skanują z taka małą prędkością po drugie polecasz zastone a nie baofenga? Wiesz chociaż ze wszystko idzie z jednej fabryki? Równie dobrze możesz zamówić te krótkofalówki pod nazwą JAP.

0
  • #12 14 Sty 2017 12:26
    Jap
    Poziom 28  

yes2mike - masz jakiś film z tym skanowaniem? Masz jakiegoś nowego Bao 82? Bo szczerze jestem w głębokim - ale pozytywnym szoku.

Nie spotkałem do dziś bao, tyt, wouxuna skanującego szybciej niż 2,5 do 3 kanałów na sekundę czyli jak skanery z lat 80dziesiątych (mam do porównania np wintage Realistic PRO 32).

A posiadałem / posiadam chinolki:
    Bao 82 (jakieś 3 lata temu - czyżby pojawiły się szybsze nowsze wersje?),
    Bao UV - 5R,
    super wersję Bao pod nazwą GT3 (nie mylić z UV 3R) w wersjach 1, 2 i 3 (8W na wyjściu),
    Wouxun KGUV6D,
    Zastone ZT2R - w sumie 3 sztuki bo ciągle znajomi ode mnie odkupywali - tak im się to podobało.
    TYT TH UV3R.

cristal2242

1 - wysil się kapkę i poczytaj troszeczkę w necie nt Zastone ZT2R przed wypisywaniem opinii na jego temat. Akurat ten model jako nieliczny był robiony w firmie, która produkowała YAESU VX 2R - po wejściu VX3R - chłopaki z chin produkowali 2R pod marką Zastone. Nawet instrukcja obsługi jest od Yeasu, znajdziesz tam nawet nazwę firmy VERTEX - właściciela Yaesu - no ale łatwiej jakieś brednie wypisywać pomimo, że nigdy tego urządzenia nawet nie widziałeś.

Napiszę jeszcze raz - ZASTONE ZT2R to YAESU VX 2R - nie tylko z taką samą obudową - ale jest dokładnie tym samym radiem. I nawet pod względem czułości bije następcę czyli VX 3R.

2 - co to znaczy wg Ciebie "nie skanują z taka małą prędkością"? względem jakiego urządzenia wyciągasz takie wnioski?

Ja opieram się na urządzeniach, które posiadam lub posiadałem:
    SKANERY: ICOM R20, YAESU VR500, UNIDEN 9000XLT (300 kanałów na sekundę!), ALINCO DJX3, GRE PSE 232, ALBRECHT AE66, Realistic PRO32.
    TRX,
    YEASU: FT857, FT8800, FT7900, VX8D
    ALINCO DR635
    i chmara ręczniaków wymienionych wyżej.

I żaden, kompletnie żaden z japońców nawet się nie zbliża ze ślamazarnością w skanowaniu do chinoli. Choć bardzo blisko jest ALINCO DR635 ale rekompensuje 2 niezależnymi VFO co jakby podwaja prędkość skanowania.

Żaden posiadany przeze mnie chinol poza ZASTONE ZT2R nie posiadał ekstremalnie przydatnych funkcji w skanowaniu / nasłuchiwaniu jak:
    1. banków pamięci
    2 skanowania od - do (jak pisze autor chce skanować zakres 172 do 174MHz).
    3. możliwości nadawania nazw komórkom pamięci z poziomu radia (ma to jeszcze TYT TH UV3R - dlatego polecam go na początek. Poza tym można dodać / odjąć komórkę pamięci z procesu skanowania z poziomu radia - a nie komputera)

p.s. nie twierdzę, że chinolki to złe radia - ale w przypadku SKANOWANIA mogą doprowadzić do szybkiego zniechęcenia tą zabawą.
    Dla przykładu - tak mój mały chinolek odbiera shakowaną setelitę wojskową oddaloną o ok 36 tys km, czego 8 krotnie droższe YAESU VX8 nie potrafi...

Link

Dodano po 34 [minuty]:

jeszcze jedno - z tego co pamiętam zmiana trybu VFO na MEMORY w Bao 82 wymagała chyba wyłączenia i załączenia radia z wciśnietym guzikiem???? Już nie pamiętam, bo krótko u mne bao 82 gościł....

Dodano po 3 [minuty]:

SITO79 napisał:
    mając do tego w miejscu zamieszkania masę zakłóceń od przeróżnych urządzeń, nie da się skanować czerpiąc z tego przyjemność, co dwa trzy kanały jakaś nośna, brum czy inne warczenie

Krzychu - czas na ICOM R20 (lub właśnie na dniach w sklepach R30) i funkcję VoiceSQ eliminującą znakomitą większość nośnych czy emisji cyfrowych. Z tego co wiem funkja dostępna też w skanerach ICOMA z niższej półki - R5, R6 i może tych niższych numerkach też.

0
  • #13 14 Sty 2017 13:17
    yes2mike

A ja wiem, czy nowy ? Kupiłem toto jako ciekawostkę, po której nie skoczę z mostu jeżeli zgubię. Niestety zakleszczyła mi się bateria przez ten cholerny "ząbek" zatrzasku i nie chcę na siłę. Z naklejki pamiętam tylko 8W. Żaden HP czy jak mu tam w oznaczeniu.
    Model bez specjalnych oznaczeń.

Film na szybko nagrany chwilę temu, nagrany lodówką (uprzedzając żale i skargi):

Link

0
  • #14 15 Sty 2017 22:32
    muzaff
    Poziom 2  

Co do częstotliwości to leksykon częstotliwości zobacz

1
  • #15 19 Sty 2017 05:20
    yes2mike

Z którego nic nie wynika poza tym, że pierwotna nazwa to bandplan.

0
  • #16 22 Mar 2017 12:14
    jarpod
    Poziom 9  

Chciałbym odświeżyć temat. Po wprowadzeniu do pamięci paru kanałów, i po przejściu w tryb MR (kanałów) skaner "widzi" tylko kanał 000 i kanał 127 - i tylko po nich skacze. Ręcznie - strzałkami - są widoczne wszystkie wprowadzone przeze mnie. Czyżby kanały, które chce skanować muszą być wprowadzone z poziomu PC?? Baofeng UV-82.

4