Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzenie wszystkich cewek wirnika silnika prądu 1 fazowego

bogiebog 16 Jan 2017 20:59 1308 4
    bogiebog
    Level 43  
    Wymieniałem łożyska w zelmerze 175.5 i chyba uszkodziłem wirnik.
    Po zmontowaniu mikser nie rusza.
    Brak przejścia między szczotkami (uzwojenia odpięte).
    WYmontowałem wirnik ponowie.
    Komutator wirnika ma 24 pola, (12 cewek zatem mniemam)
    Na wszystkich 12 parach pól komutatora, tzn na przeciwnych polach komutatora brak przejścia.

Widzę przerwane _dwa_ przewody które idą od komutatora i wchodza w rowki.

Czy możliwe aby przerwanie 2 przewodów rozwarło wszystkie 12 cewek wirnika ?

EDIT:
    czy schemat uzwojeń jak na obrazku ?
    tak ? to rozumiem
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Helpful post
    robokop
    Moderator of Cars
    Nawet tylko dwa przerwane druty dyskwalifikują wirnik z użycia, więc nie widzę sensu rozkminiania dalszego. Pokaż zdjęcie tego wirnika, konkretnie połączeń uzwojeń z komutatorem. Podejrzewam że stało się to co czasem w odkurzaczach się dzieje, przy zatarciu łożysk.
    bogiebog
    Level 43  
    Po dokładnych oględzinach jest więcej niż dwie przerwy (te dwie które zlutowałem ale bez rezultatu),
    inne przerwy są gorsze, drut urwany przy wejściu w placek żywicy epoxy (wyważanie plackami epoxy ?), nawet nie widać gdzie drugiego końca do przylutowania.

Ktoś napisał że przy pobijasniu mogło nastąpić 'przesunięcie wirnika względem komutatora' i ściećie wszystich połączeń. To mi bardziej pasuje, bo nie ma przejść między żadnymi parami pół komutatora.

robokop
    Moderator of Cars
    Pakiet blach rdzenia wraz z uzwojeniem obrócił się na osi względem komutatora, zrywając druty w dolnej warstwie - jak napisałem wyżej, w odkurzaczach, przy zatartych łożyskach zdarza się to często - oś gwałtownie hamuje, a siła bezwładności próbuje jeszcze kręcić ciężkim pakietem. Wirnik do wyrzucenia/przezwojenia. Nowe są chyba jeszcze dostępne.
    bogiebog
    Level 43  
    robokop wrote:
    Nowe są chyba jeszcze dostępne.

Będę wdzięczny za rąsię gdzie to dostać bo nic konkretnego nie wyguglałem.

Dodano po 1 [minuty]:

robokop wrote:
    Pakiet blach rdzenia wraz z uzwojeniem obrócił się na osi względem komutatora, zrywając druty w dolnej warstwie

Aż mnie korci aby zrobić temu sekcję zwłok szlifierką kątową.