Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Retarder Intarder 3 est 52 Man tgx 2012 brak komunikacji

Piotr_bigi 18 Sty 2017 18:45 2388 13
  • #1 18 Sty 2017 18:45
    Piotr_bigi
    Poziom 4  

Witam
    mam problem z retarderem w Man tgx 18.440 2012r. Zamontowany jest komputer/sterownik est 52 na chlodnicy ret, na wyświetlaczu komputera raz pokazuje błąd, raz znika (najczęsciej swieci).
    Po diagnozie komputerem wywala błąd "brak komunikacji'. Instalacja sprawdzona miernikiem oraz "żarówka" na zasilaniu przy ret i wszystko niby ok. Wyciągniecie bezpieczników i włożenie pomagało na chwilę.
    Jak świeci błąd to nie działa automatyczna skrzynia biegów (działa tylko na ręcznym przerzucaniu biegów)
    Nie działa oczywiście tempomat oraz sam ret
    Do wymiany sam sterownik czy możliwe że gdzieś instalacja coś jednak szwankuje, czujnik jakiś....?
    MOże macie jakies doswiadczenia, pytam poniewaz jak Wiecie nowy sterownik ok 10 tys netto.
    Auto było również u 2 różnych elektryków i twierdzą, że raczej sterownik.
    dzięki za wszelkie odpowiedzi.
    Może jakiś namiar, kto potrafi to naprawić.....

1 13
  • #2 18 Sty 2017 19:14
    pitool
    Poziom 30  

Komunikacja leci po canie,więc tam bym się przyjrzał.

0
  • #3 18 Sty 2017 19:20
    Piotr_bigi
    Poziom 4  

podejrzewam, że najszybciej będzie zamienić z innym autem te sterowniki i zobaczyć co się będzie działo...

0
  • #4 18 Sty 2017 19:25
    pitool
    Poziom 30  

Jak masz możliwość podmianki to będzie najpewniej,bo z canem gdyby był problem to błąd występowałby cały czas a tu po restarcie bezpiecznikiem przez chwile jest dobrze.

1
  • #5 18 Sty 2017 19:32
    Piotr_bigi
    Poziom 4  

dzwoniłem do sklepu, który sprzedaje częsc do ZF i uzyskałem wiadomość że dzwonie jako pierwszy z pytaniem o ten sterownik.
    Najczęściej jak ktoś dzwoni to już pytają o całe wiązki instalacji do ret, bo to najczęsciej usterka według nich, tak mi powiedział.
    I dlatego trochę zwątpiłem czy to sam sterownik ma awarię,,,, ale czy 2 elektryków może sie mylic ?
    Dlatego chyba najlepiej będzie podmienić (na razie nie mam za bardzo możliwości) . Założyłem te pytanie, ponieważ może trafi tu ktoś co już rozwiązał taki problem, albo będę pierwszy.

0
  • #6 18 Sty 2017 22:27
    ROKADI

Poziom 19  

Witam jesli masz brak komunikacji to raczej can sprawny sprawdził bym ile sterownik pobiera prądu to ważne bo wtedy można naprawić taki sterownik ale też to nie mała sprawa udało mi się naprawić kilka w tamtym roku z tym podłączaniem uważaj bo można uszkodzić tak zrobiło parę serwisów i był problem nowy sterownik jakieś 9500 netto

0
  • #7 18 Sty 2017 22:39
    Piotr_bigi
    Poziom 4  

Jesteś z okolicy Częstochowy ?
    Dzisiaj odebrałem auto od elektronika i próbował naprawic, ale bez skutku nadal raz chodzi raz nie. Po odpaleniu samochodu rano z reguły działa ale po paru km zaświeci się blad. Tak jakby reagował na wstrząsy lub ciepło. Czasami nawet od rana nie dziala.
    PS. W Skuba powiedzieli 9000 netto

Dodano po 3 [minuty]:

Jeszcze jest tak, że błąd retardera świeci od razu a skrzynia działa na automacie i wykrzyknik znika po naciśnięciu ok, a po tych paru km zapala się na czerwono i skrzynia przechodzi w tryb manualny

Dodano po 1 [minuty]:

Na jakim poziomie powinno być natężenie prądu ?

0
  • Pomocny post
    #8 18 Sty 2017 22:54
    ROKADI

Poziom 19  

Witam z zależnosci czy sterownik to 7012 czy 7015 powiedz ile pobiera to powiem czy ok bez urazy ale szkolenie koszt i czy elektryk pomierzył dobrze wiazkę na którym serwisie to było to się spytam

0
  • #9 19 Sty 2017 09:42
    Piotr_bigi
    Poziom 4  

Retarder Intarder 3 est 52 Man tgx 2012 brak komunikacji

Dodano po 10 [minuty]:

Auto pojechało w trasę więc dopiero w poniedziałek będzie możliwa dalsza diagnoza. Jeśli ktoś chciałby podjąć się diagnozy /naprawy proszę o kontakt. Okolice Częstochowy - lubliniec

1
  • #10 23 Sty 2017 23:42
    Piotr_bigi
    Poziom 4  

Rokadi przywiózł swój sterownik w celu sprawdzenia instalacji sterownika . Po połączeniu wszystko było ok więc stwierdxil, że mój sterownik nawalił. Zabrał go do firmy w celu weryfikacji - ciekawe czy będzie do uratowania.
    A błąd jaki jest w sterowniku, to brak komunikacji.

0
  • #11 31 Sty 2017 11:18
    Piotr_bigi
    Poziom 4  

Diagnoza : uszkodzony procesor , raczej nie ma sensu naprawiać. Czyli zostaje wymiana sterowniki na nowy lub używany. Przy używanym znowu kolejny problem, ponieważ są różne oprogramowania. Choć podobno będzie działać tak czy tak, tylko będą różne siły hamowania retardera ...prawda ?

1
  • #12 05 Lip 2018 20:51
    tolo
    Poziom 33  

Mam pytanie do osób, które otwierały taki sterownik. To jest hybryda :?: Zalana żelem :?: Czy sterownik na zwykłym PCB :?:

0
  • #14 07 Lip 2018 10:16
    tolo
    Poziom 33  

Czyli większość usterek tego modułu to pewnie połączenia styków kostek z płytą porcelanową.

0