Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe typu D - serwer i komputery

chaos 23 Sty 2017 15:05 705 8
  • #1 23 Sty 2017 15:05
    chaos

Poziom 12  

Witam

Zastanawiam się nad zastosowaniem zabezpieczenia typu D w sewerowni.
    O ile zabezpieczenie samej szafy sterowniczej takim zabezpieczeniem jest oczywiste to o nie wiem jak zabezpieczyć komputery, które są podłączone do gniazdek z podtrzymaniem za pomocą UPSa.
    Opiszę jak to mam podłączone w tej chwili.
    Budynek jest nowy, kabel zasilający puszczony ziemią. Na budynku jest instalacja odgromowa.
    Ze skrzynki licznikowej główna linia dochodzi do skrzynki bezpiecznikowej zlokalizowanej na parterze. Tam zainstalowane są zabezpieczenia przeciwprzepięciowe C+D. Dalej leci kabel do drugiej rozdzielni na piętrze. W tej rozdzielni obwód zasilający serwerownie ma zainstalowany bezpiecznik C40A. Kolejna rozdzielnia jest już w samej serwerowni. Zasilanie dochodzi do UPSa 10000VA/9000W PowerWalker VFI 10000CT LCD. Z tego upsa rozdzielone są obwody na szafę serwerową i na kilka gniazd do których wpięte są komputery. Jest to takie centralne podtrzymanie zasilania na wszystkie jednostki.
    Czy instalować przepięciówkę typu D w każdym gniazdu do którego podłączone sa komputery czy można zainstalować jedną w szafce rozdzielczej w serwerowni. Gniazdek do których podłączone są komputery jest około 15.

0 8
  • #2 23 Sty 2017 15:14
    retrofood
    Moderator

Kolego, lokalizację i rodzaj zabezpieczeń przeciwprzepięciowych ustala projektant instalacji, tego się nie robi na forum.

0
  • #3 23 Sty 2017 15:59
    CYRUS2
    Poziom 36  

chaos napisał:
    O ile zabezpieczenie samej szafy sterowniczej takim zabezpieczeniem jest oczywiste to o nie wiem jak zabezpieczyć komputery, które są podłączone do gniazdek z podtrzymaniem za pomocą UPSa.
    Przed czym kolega chce się zabezpieczyć ?
    Proszę zdefiniować to przepięcie i jego źródło.
    chaos napisał:
    Tam zainstalowane są zabezpieczenia przeciwprzepięciowe C+D.
    Podejrzewam, że kolega nie wie co tam jest.
    chaos napisał:
    Zasilanie dochodzi do UPSa 10000VA/9000W PowerWalker VFI 10000CT LCD. Z tego upsa rozdzielone są obwody na szafę serwerową i na kilka gniazd do których wpięte są komputery.Czy instalować przepięciówkę typu D w każdym gniazdu do którego podłączone sa komputery
    Niema czegoś takiego.
    Kolega zabezpieczenia przeciwprzepięciowe traktuje jak klocki, "gażety".Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe to "wysoka półka" wiedzy.
    Dlatego:
    Retrofood napisał:
    lokalizację i rodzaj zabezpieczeń przeciwprzepięciowych ustala projektant instalacji.

0
  • #4 23 Sty 2017 18:04
    chaos

Poziom 12  

Tak się składa że instalacje w budynku projektowałem sam. Wszystko jest zrobione zgodnie ze sztuką. Jedyne niedopatrzenie to zabezpieczenie przeciwprzepięciowe typu D. Chcę zabezpieczyć sprzęt komputerowy przed skokami napięcia powstającymi np. po wyłączeniu i włączeniu zasilania przez zakład energetyczny lub przy przełączeniu źródeł zasilania sieć-agregat oraz przed skutkami wyładowań atmosferycznych, chociaż wiem że tu to praktycznie żadne zabezpieczenie nie pomoże jak dobrze pierdyknie.

W opisie powstał błąd oczywiście w pierwszej rozdzielni jest zabezpieczenie B+C.

0
  • #5 23 Sty 2017 18:32
    CYRUS2
    Poziom 36  

chaos napisał:
    Tak się składa że instalacje w budynku projektowałem sam. . Jedyne niedopatrzenie to zabezpieczenie przeciwprzepięciowe typu D.

Czego oczekujesz od ochronnika typu "D" - w liczbach, nie opisach słownych.
    Cytat:
    przed skokami napięcia powstającymi np. po wyłączeniu i włączeniu zasilania
    Ochronnik typu D przed tym nie zabezpieczy.

0
  • #6 23 Sty 2017 20:06
    chaos

Poziom 12  

CYRUS2 napisał:
    chaos napisał:
    Tak się składa że instalacje w budynku projektowałem sam. . Jedyne niedopatrzenie to zabezpieczenie przeciwprzepięciowe typu D.

Czego oczekujesz od ochronnika typu "D" - w liczbach, nie opisach słownych.
    Cytat:
    przed skokami napięcia powstającymi np. po wyłączeniu i włączeniu zasilania
    Ochronnik typu D przed tym nie zabezpieczy.

Nie rozumiem. jak to w liczbach? Ochronnik klasy 3 ma zabezpieczyć przed pojawieniem się napięcia do około 1,5kV na zabezpieczonym urządzeniu.
    Takie napięcie może się pojawić jak piorun uderzy w pobliżu budynku, oczywiście uwzględniając że po drodze zadzaiałają zabezpieczenia B i C.

Jak można zabezpieczyć urządzenia przed uszkodzeniem spowodowanym nagłym skokiem napięcia spowodowanym awarią sieci zasilającej?
    Teoretycznie UPS online powinien uchronić wszystkie do niego podpięte urządzenia ale co z innymi, które nie są do niego podpięte? Pytam dla tego że po ostatniej awarii zasilania i włączeniu napięcia przez zakład energetyczny spalił się u mnie w firmie sterownik do podnoszenia bramy. Innym razem po podłączeniu kiepskiego generatora awaryjnego zasilania uszkodzeniu uległo kilka sterowników pokojowych ogrzewania podłogowego i kilka elektrozaworów.

0
  • #7 23 Sty 2017 21:37
    CYRUS2
    Poziom 36  

chaos napisał:
    Ochronnik klasy 3 ma zabezpieczyć przed pojawieniem się napięcia do około 1,5kV na zabezpieczonym urządzeniu.
    Proszę przeczytać co jest napisane na ochronniku klasy „D”.Post # 4.
    Proszę uważnie przeczytć zwracając uwagę na wytłuszczenie.
    chaos napisał:
    Tak się składa że instalacje w budynku projektowałem sam. Wszystko jest zrobione zgodnie ze sztuką. Jedyne niedopatrzenie to zabezpieczenie przeciwprzepięciowe typu D. Chcę zabezpieczyć sprzęt komputerowy przed skokami napięcia powstającymi np. po wyłączeniu i włączeniu zasilania przez zakład energetyczny lub przy przełączeniu źródeł zasilania sieć-agregat
    Napisane, że kolega chce to zrobić ochronnikiem typu „D”.
    chaos napisał:
    Nie rozumiem. jak to w liczbach ?
    Trzeba zdefiniować liczbowo to co pisze kolega w cytacie.

0
  • #8 23 Sty 2017 22:26
    chaos

Poziom 12  

Nadal nie rozumiem co mam opisywać w liczbach.
    Napisałem że ochronniki klasy 3 mają chronić przed skokami napięcia do 1,5kV. Te do gniazdek są "czulsze" i mogą zadziałać nawet przy skoku napięcia poniżej 0,8kV.

Docelowo instalacja miała być wyposażona w ograniczniki montowane o gniazdek przy komputerach, ale teraz zastanawiam się czy nie zastosować jednego głównego zabezpieczenia w rozdzielnicy serwera. Kłopot w tym że odległość do niektórych gniazd przekracza 10m. Zastanawiam się również czy zastosować to zabezpieczenie przed UPSem czy już po UPSie.

Interesują mnie również rozwiązania na ochronę przed skokami napięcia do 0,4kV.

0
  • #9 24 Sty 2017 00:46
    CYRUS2
    Poziom 36  

chaos napisał:
    Napisałem że ochronniki klasy 3 mają chronić przed skokami napięcia do 1,5kV. Te do gniazdek są "czulsze" i mogą zadziałać nawet przy skoku napięcia poniżej 0,8kV.
    Nieprawda. Klasa 3 to jest "D".
    Napięcie - nie zależy od od tego, że do gniazdka.
    Posiada kolega urządzenia które nie wytrzymują 1,5kV ?
    chaos napisał:
    ale teraz zastanawiam się czy nie zastosować jednego głównego zabezpieczenia w rozdzielnicy serwera. Kłopot w tym że odległość do niektórych gniazd przekracza 10m.
    To chyba dobrze, że przekracza 10m.
    Niech to zaprojektuje ktoś bardziej doświadczony.
    chaos napisał:
    Interesują mnie również rozwiązania na ochronę przed skokami napięcia do 0,4kV.
    Trzeba szukać zabezpieczeń przed wzrostem napięcia w sieci w internecie.

0