Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KRUPS EA8010 - Kalibracja przy wymianie kompletnego zespołu grzejnego

mamkonto 24 Sty 2017 08:50 2526 14
  • #1 24 Sty 2017 08:50
    mamkonto
    Poziom 14  

Witam.
    Ekspres Krups MODEL EA8010PE/70E-1213R
    Wymieniłem kompletny moduł zaparzacza z kotłem siłownikami tłokami ....
    (MS5A21198 Grzałka kompletna GROUPE SEB) NOWY
    Czy przy pierwszym uruchomieniu muszę przeprowadzić kalibrację z pomocą pastylki o grubości 1cm którą wkłada sie między sito a tłok?
    Jeśli tak to w jaki sposób dokładnie to wykonać, czy trzeba wejść w jakiś specjalny tryb serwisowy?
    Z góry dziękuję za pomoc.

1 14
  • Pomocny post
    #2 24 Sty 2017 13:48
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Kalibrację robiło się w EA90xx, bo tam m. in. młynek ma elektroniczną regulacje.

0
  • #3 24 Sty 2017 15:24
    mamkonto
    Poziom 14  

O potrzebie kalibracji tego modelu EA8010 ( EA80XX) wiadomość otrzymałem od właściciela expresu, któremu o tym powiedział Białorusin z serwisu gdzie pół roku temu był ekspres.

Gdy ekspres trafił do mnie ciekła kawa z dołu i z góry, brak wyrzucania pastylki kawy, zawieszanie się sita nad krawędzią bojlera, połamana krzywka która steruje ramieniem wyrzutnika, postrzępione krawędzie sita...
    postanowiłem wymienić całość

Wcześniej wymieniałem już uszczelki oraz kompletny tłok w modelu EA8000, nie robiłem żadnej kalibracji i chyba wszytko było ok, bo klient nic nie narzekał.
    Ale skoro była informacja o potrzebie kalibracji wolałem zapytać serwisantów KRUPS-a
    Wielokrotnie naprawiałem już wiele różnych ekspresów głównie saeco, bosch, i deLonghi.
    Nie spotkałem się wcześniej z potrzebą kalibrowania zaparzacza, chociaż tu jest inne rozwiązanie, siłownik napędzany wodą a nie silnikiem dlatego wolałem zapytać

0
  • Pomocny post
    #4 24 Sty 2017 16:12
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

EA90xx ma młynek:
    KRUPS EA8010 - Kalibracja przy wymianie kompletnego zespołu grzejnego, gdzie grubość i ilość jest regulowana elektrycznie przez elektronikę. Tam trzeba po wymianie elektroniki, młynka, zesp. kotła, przeprowadzić wstępna kalibrację.
    W EA8xxx mamy młynek z ręczną regulacją i tam kalibracji nie robimy (nigdy nie słyszałem). W oficjalnej dokumentacji serwisowej do tego modelu (EA8010) nic o kalibracji nie ma.

0
  • #5 24 Sty 2017 19:29
    nioop

Specjalista AGD

Oj kolego Marcin, nie mogę się do końca zgodzić.
    W EA8010 od któregoś rocznika, nie pamiętam dokładnie wprowadzono kalibrację, wprawdzie dosyć "archaiczną" na mikrołączniku ale takowa funkcja występuję i szczerze mówiąc potrafi też dobrze nabroić.

Czy autor tematu może zamieścić mi zdjęcie płytki elektronicznej bocznej na której wpięte są wszystkie kostki połączeniowe ? Wówczas będę mógł precyzyjnie podpowiedzieć.

0
  • #6 24 Sty 2017 19:38
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

nioop napisał:
    Oj kolego Marcin, nie mogę się do końca zgodzić.
    W EA8010 od któregoś rocznika, nie pamiętam dokładnie wprowadzono kalibrację, wprawdzie dosyć "archaiczną" na mikrołączniku ale takowa funkcja występuję i szczerze mówiąc potrafi też dobrze nabroić.

Czy autor tematu może zamieścić mi zdjęcie płytki elektronicznej bocznej na której wpięte są wszystkie kostki połączeniowe ? Wówczas będę mógł precyzyjnie podpowiedzieć.

Niby w jakim celu w tym modelu kalibracja? Do tego model bez wyświetlacza.

0
  • Pomocny post
    #7 24 Sty 2017 19:55
    nioop

Specjalista AGD

Reguluje czas pracy młynka. Nie ukrywam, że ów dodatkowy bajer jest bardzo problematyczny zarówno w użytkowaniu jak i samej kalibracji.
    Brak kawy w pojemniku i uruchomienie młynka powoduje automatyczne rozkalibrowanie ekspresu.
    Dlaczego KRUPS zdecydował się na takie rozwiązanie, nie mam pojęcia i mam szczerą nadzieje, że mimo wszystko wycofają się z tego.

Do kalibracji służy oto ten poniżej moduł z mikrowłącznikiem umieszczony na dole zespołu kotła

0
  • #8 24 Sty 2017 20:02
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

nioop napisał:
    Reguluje czas pracy młynka. Nie ukrywam, że ów dodatkowy bajer jest bardzo problematyczny zarówno w użytkowaniu jak i samej kalibracji.
    Brak kawy w pojemniku i uruchomienie młynka powoduje automatyczne rozkalibrowanie ekspresu.
    Dlaczego KRUPS zdecydował się na takie rozwiązanie, nie mam pojęcia i mam szczerą nadzieje, że mimo wszystko wycofają się z tego.

Do kalibracji służy oto ten poniżej moduł z mikrowłącznikiem umieszczony na dole zespołu kotła

A no właśnie. Mało to się zdarza, że robimy kilka kaw (np. znajomi przyszli) i i pech. Kawa się skończyła i ekspres do naprawy (tj. kalibracji). Te i podobne modele są chyba od 2005 roku (kiedyś XP72xx) i brak kalibracji był dobry. Fakt, że po 6-8k zrobionych kaw, wydajność młynka spadała, ale i tak wcześniej poszedł do serwisu na coś innego i serwis wyregulował, tak aby grubość mielenia i wysokość krążka była optymalna.
    Chyba co niektórzy nie mogą w nocy spać, jak nie wymyślą jakiegoś dodatkowego czujnika, który utrudnia nam życie.

EDIT.

Dodałem proces kalibracji ekspresów Krups: Link

0
  • #9 25 Sty 2017 19:25
    mamkonto
    Poziom 14  

Dzięki za zainteresowanie.

Kolego "nioop".
    dodaje kilka fotek z demontażu.
    Czy to ten model?

Do kolegi MARCIN.SLASK
    oglądałem plik do którego podałeś link. Niestety chyba wolę tekst od obrazków, nie umiem czytać komiksów.
    Może jakieś tłumaczenie jeśli można. Chyba jakiś ciemny jestem.
    Jeszce spróbuje jutro to przeczytać, może się uda, dziś jestem bardzo zmęcz.ony

KRUPS EA8010 - Kalibracja przy wymianie kompletnego zespołu grzejnego KRUPS EA8010 - Kalibracja przy wymianie kompletnego zespołu grzejnego KRUPS EA8010 - Kalibracja przy wymianie kompletnego zespołu grzejnego KRUPS EA8010 - Kalibracja przy wymianie kompletnego zespołu grzejnego

0
  • Pomocny post
    #10 25 Sty 2017 21:15
    nioop

Specjalista AGD

Tak, to jest model z kalibracją.
    Kolega Marcin zamieścił prawidłową i jedyną instrukcję kalibracji, która wydaje mi się, że jest nad wyraz przejrzysta o ile można to tak nazwać przy zamotaniu tejże kalibracji..

Ale ja dostrzegłem poważny błąd montażowy na zdjęciach :

Ten zacisk nie może być skierowany do góry, dół czy dowolny bok owszem ale nie może być skierowany ku górze.

Podczas pracy blokuje on wyrzutnik krążków kawy i tłok prasujący najczęściej go łamie bezpowrotnie.

1
  • #11 25 Sty 2017 21:27
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

nioop napisał:

Ale ja dostrzegłem poważny błąd montażowy na zdjęciach :

Ten zacisk nie może być skierowany do góry, dół czy dowolny bok owszem ale nie może być skierowany ku górze.

Podczas pracy blokuje on wyrzutnik krążków kawy i tłok prasujący najczęściej go łamie bezpowrotnie.

Święta racja. Tam płasko pracuje wyrzutnik. Wystarczy delikatnie obrócić objemkę węża i będzie OK.

1
  • #12 26 Sty 2017 03:18
    mamkonto
    Poziom 14  

Drzemka i już mogę czytać. Widzę!
    Bardzo dziękuję za link i informację.

Jeszcze pytanie bo z instrukcji wynika że należy użyć pastylki przy jednoczesnym zasypie ziaren kawy, dobrze zrozumiałem?

Co do błędu montażu na fotce , to informacyjnie ,zacisk tak był, gdy ekspres trafił do mnie, możliwe że to było to przyczyną pęknięcia prowadnicy, (na fotkach pęknięcia nie widać) .
    Uwaga bardzo słuszna! Dziękuję.

A przy okazji. Czy założenie tu opaski skręcanej byłoby błędem?
    Oczywiście odpowiednio ułożonej.
    Czy bezpieczniej użyć zaciskanej jak w oryginale? Jakie macie doświadczenia.

I jeszcze jedno pytanie, dotyczące płytki kalibracyjnej, czy ktoś kolegów może sie podzielić informacja na temat jej wymiarów?
    KO-CY1014 jaka jest jej wysokość i średnica?

0
  • #13 30 Sty 2017 12:55
    Marc2010
    Poziom 5  

Witam.Posiadam ekspres jak w temacie i mam problem tzn. woda wydostaje się z od spodu ekspresu a nie leci do wylewki. Moge prosić o jakoms radę co mogło ulec uszkodzeniu.

0
  • #14 30 Sty 2017 22:59
    nioop

Specjalista AGD

Marc2010 napisał:
    Witam.Posiadam ekspres jak w temacie i mam problem tzn. woda wydostaje się z od spodu ekspresu a nie leci do wylewki. Moge prosić o jakoms radę co mogło ulec uszkodzeniu.

Oczywiście.
    Uszkodzeniu mogła ulec uszczelka trzpienia, któraś z uszczelek siłownika, sam siłownik, uszczelki tłoka, dystrybutor, może jakiś wężyk :) Bez rozebrania sprzętu można tak właśnie zgadywać. Rozebrać i zobaczyć trzeba skąd to cieknie. Uszkodzony element wymienić.

0
  • #15 25 Lut 2017 21:17
    mamkonto
    Poziom 14  

Po wymianie kompletnego bloku grzejnego i usunięciu jeszcze pozostałych drobnych usterek, co prawda nie udało się poprawnie skalibrować ekspresu, proces zawsze zakończony niepowodzeniem, jednak ekspres śmiga, klient zadowolony.

0