Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BASCOM,ATTINY13 ADC i Powerdown

01 Lut 2017 10:19 750 6
  • Poziom 27  
    Witam,
    Mam problem następujący. Napisałem sobie i nawet działający :) programik, ale z jednym wyjątkiem. W programie tym wykorzystuję 'Powerdown' dla oszczędzania energii w czasie bezczynności. Budzony jest przerwaniem 'INT0' i jest OK. Wyłączam wszystkie wyjścia oraz przetwornik ADC i pobór prądu spada do nie mierzalnych moim sprzętem wartości (poniżej 1 mikroampera). Pobudka działa OK, ale niestety pomimo 'Start ADC' w obsłudze przerwania przetwornik nie działa. Jeśli przed użyciem 'Powerdown' nie wyłączę przetwornika ADC to program po przebudzeniu działa prawidłowo ale pobór prądu przy "spaniu" jest dla mnie za wysoki.
    Co może być nie tak ?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 27  
    Hmm . . . myślałem, że z opisu ktoś coś wymyśli. No nic , napiszę i przetestuję mały programik, bez niepotrzebnych funkcji zaciemniających obraz i jeśli w nim ten problem też będzie występował to zamieszczę tu kod.

PS.
    Kompiluję w wersji 2075 darmowe DEMO

Dodano po 35 [minuty]:

Tu jest fragment kodu z tego programu. To działa, ale jak "odremuję" linię 'Stop ADC' to nie widzi przetwornika.
    Kod: vbnet
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Próbowałem wkleić kod tak jak widziałem na forum ale za chol... nie wiem jak pomimo przewertowania netu :(

PS.PS.
    Ale udało się . Dzięki za pomoc w tym temacie , a co z naszymi baranami ? :D
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 27  
    No niestety nie pomogło :(, po wyłączeniu i ponownym włączeniu przetwornik milczy jak grób.
    Zachowuje się tak samo nawet jak wyrzucę Powerdown i przerwanie.
    Zrobiłem programik, w którym była taka sekwencja:
    . . .
    Stop ADC
    Waitms 100
    Start ADC
    . . .
    I nadal nic.
    No ale ja się tak łatwo nie poddaję. Nalałem sobie małą szklaneczkę mojego ulubionego Burbona :D, (jak bym palił to pewnie bym to zrobił), siadłem i pomyślałem. No i wymyśliłem :)
    Zamiast 'Start ADC wpisałem : 'Config Adc = Free , Prescaler = Auto , Reference = Internal' jak na początku programu i poszło. Widać ATTINY13 nie toleruje Start ADC.
  • Użytkownik usunął konto