Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dodatkowy wyłącznik schodowy

koczis_ws 30 Mar 2020 23:42 1521 6
  • Witam serdecznie,
    Namówiony przez spec220 w tym temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3668572-30.html postanowiłem opisać to "dzieło" :).
    Tam jest trochę inny układ, ale ogólne działanie jest takie samo.
    Problem powstał gdy potrzebowałem dołożyć jeszcze jeden wyłącznik schodowy na poddaszu, ale niestety przeróbka instalacji ze względu na estetykę i nie prowadzenie kabli po wierzchu nie wchodziła w rachubę. Wymyśliłem więc sterowanie bezprzewodowe. Wygrzebałem z przydasiów sterownik radiowy z pilotem i go tu zastosowałem. Problem był taki, żeby sterować tylko jednym przyciskiem pilota i stan przełącznika był zapamiętany również po wyłączeniu zasilania. Wybór padł na przekaźnik bistabilny 2-cewkowy. Do sterowania nim dorobiłem układ z kondensatorami jak niżej.

Kondensatory równolegle do cewek zapewniają naprzemienne przełączanie styków po każdym podaniu impulsu 12 V ze sterownika radiowego.
    Działa to bezbłędnie. Pilota umieszczę w przycisku natynkowym, który przymocuję w wybranym miejscu w korytarzu. Bateria powinna długo wytrzymać, bo ten pilot będzie stosunkowo rzadko używany.

Moderowany przez Marek_Skalski:

Dziękuję za opracowanie schematu. Temat wygląda teraz lepiej. Czekamy na instalację. :)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    koczis_ws
    Poziom 27  
    Specjalizuje się w: urządzenia technologiczne, automatyka
    koczis_ws napisał 1443 postów o ocenie 246, pomógł 38 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2009 roku.
  • PCBwayPCBway
  • PCBwayPCBway
    koczis_ws
    Poziom 27  
    Zgadza się. Zastosowałem ten na próbę bo miałem i nic groźnego się nie dzieje bo napięcie na rozwartych stykach po połaczeniu "żarówki" LED wynosi ok 127V a przełączany prąd ok. 50mA. Nawet przebicie w tym wypadku niczym nie grozi. Docelowo chyba zakupię RT424F12, który jest na 250V ale 2x droższy.
    koczis_ws
    Poziom 27  
    Doszedł wreszcie ten przekaźnik i mogłem zweryfikować układ. Wartości elementów na schemacie z poprzedniego postu wyliczyłem w przybliżeniu znając z katalogu rezystancję cewek. Niestety układ nie zadziałał tak jak ten poprzedni. Tzn. w jedną stronę ok ale w drugą przekaźnik tylko próbował przełączyć i wracał do pierwszego stanu. Nie pomogły żadne zmiany wartości komponentów. Z uporem maniaka tak działał, nawet po zmianie polaryzacji. Myślałem, że przekaźnik jest wadliwy ale normalnie podając napięcie na poszczególne cewki jest ok, przełącza w obie strony. Widać jest jakaś ostra asymetria w konstrukcji tego przekaźnika.
    Ale się nie poddałem i postanowiłem sprawdzić układ z tego tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3676182&highlight=
    No i zadziałało ale tylko na tej cewce, która poprzednio przełączała prawidłowo.
    Nawet uprościłem tamten schemat. Teraz pracuję nad PCB i finalizacją. Jak skończę to porobię zdjęcia i zamieszczę je i schemat tu.

Dodano po 4 [godziny] 46 [minuty]:

No i zrobione. Narazie na stole bo w związku z zaistniałą sytuację siedzę w domu i narazie nie wybieram się do domku na wsi. Ale działa i prawie skończone.

Z tego samego powodu jw. nie mam dostępu do drukarki laserowej ani ksero, więc płytkę wykonałem archaiczną metodą malowania pisakiem bezpośrednio na laminacie.
    Dodatkowy wyłącznik schodowy Dodatkowy wyłącznik schodowy

Schemat troszkę zmodyfikowany względem źródła.

W realu są 4 kondensatory bo akurat nie miałem 22uF, więc dałem po dwa 10uF, których mam garść :).
    Rezystor R1 może być podłączony do dowolnego punktu styków, ważne żeby był bo jest odpowiedzialny za rozładowanie kondensatorów. Im większa rezystancja tym dłuższe muszą być przerwy między przełączeniami.