Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diora AWS 504 - problem

20 Lip 2005 10:41 2878 22
  • Poziom 15  
    Witam
    Posiadam wzmacniacz Diora AWS 504 nistety wyglada on inaczej niz na zdjeciach moj wyglada tak Diora AWS 504 - problem
    Mam z nim mały problem mianowicie dostalem go od kuzyna z polamana plyta do regulacji basu treable i balansu plytke naprawilem we wzmacniaczu byly wymienione prawie wszystkie bezpieczniki na 6A !!!! - nie wiem kto sie tak okrutnie bawil :P wiec wymienilem je na te co w opisie na plytce drukowanej, wzmacniacz mial uszkodzony przycisk nie chce sie narazie pakowac w zbedne wydatki wiec wymontowalem przycisk polaczylem kable na stale, sa jeszcze dwa kabelki niskonapieciowe jak mniemam sa to kebelki od standby-u czyli od resetu procesora 9tak mi kiedys mowil znajomy :)
    Wszystko poskladanae do kupy wyglada tak podlaczam wzmacniacz z rozlaczonymi kablami od standby-u dioda power mignie tylko i to koniec co wzmacniacz robi, natomiast kiedy przy wlaczaniu zewre styki od standbyu i po wlaczoniu je rozlacze to miga dioda power dioda od wyswietlacza led i zaczyna cos buczec wydaje mi sie ze to silniczek przy potencjometrze, w kazdym razie cos w tamtych okolicach.

Prosze o odpowiedz czy warto inwestowac w ten wzmacniacz i jakies sugestie jak to zreperowac.
    Pozdrawiam i dziekuje z gory :)
  • Poziom 15  
    dziekuje wszystkim forumowicza za tak gorace zainteresowanie moim problemem :)
    Dzieki chlopaki na was mozna liczyc :)

"umiesz liczyc, licz na siebie " :lol:
  • Poziom 15  
    dziekuje wszystkim forumowicza za tak gorace zainteresowanie moim problemem :)
    Dzieki chlopaki na was mozna liczyc :)

"umiesz liczyc, licz na siebie " :lol:
  • Poziom 15  
    Bardzo prosze podrzuccie chociaz jakas wskazowke gdzie szukac przyczyny
  • Poziom 18  
    Witam
    Wydaje mi się, że problem leży po stronie uszkodzonego włącznika sieciowego.Specjalnie otworzyłem swojego WS504 który ma identycznie rozwiązany reset procesora.
    Oto jak działa taki włącznik sieciowy:

-W momencie włączenia wzmacniacza -włącznik załącza na stałe zasilanie 220V i daje krótki impuls(zwiera na moment dwa przewody wychodzące z płytki z procesorem) do procesora.

-Przy wyłączaniu-włącznik najpierw daje krótki impuls do procesora w postaci zwarcia (jak wyżej) a dopiero potem wyłącza zasilanie 220V

Jeżeli to nie pomoże to sprawdż kondensator filtrujący w zasilaczu części cyfrowej 2200uF i kondensator resetujący procesor (nie pamiętam 2,2uF albo 4,7uF będzie zaraz przy procesorze.Przeczyść wszystkie złączki w środku-one lubią przerywać.
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Dzieki bardzo za odpowiedz :)
    mozliwe ze za pozno zwieam styki od resetu ?? poniewaz mam uszkodzony ptzycisk 230V jest na stale zwarte a po wlaczeniu ja drucikami od resetu manualnie resetuje procka :P i dzis zdazyla sie dziwna rzecz mianowicie w pewnej chwili kiedy buczal potencjometr a raczej silniczek potencjometr zaczal sie ustawac do pierwotnej pozycji co to moze znaczyc ??
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Witam
    Napisz czy działają inne funkcje wzmacniacza, czy działa pilot.
    Sprawdź czy są sprawne tranzystory sterujące silnikiem(są na tej samej płytce co silnik)
    Żeby dowiedzieć się co jest przyczyną takiego zachowania wzmacniacza musisz naprawić przełącznik sieciowy....takie dziwne rzeczy , które opisujesz występują gdy nie ma właściwego resetu procesora albo gdy jest zaniżone napięcie zasilające procesor (powinno być 5V)
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    nowosc w sledztwie :P
    dzis wymienilem elki w czesci cyfrowej chyba ??:| w kazdym razie te najwieksze przy zlaczu napiecia z zasilacza :)
    i wzmacniacz ozyl tzn wlacza sie muzyka jest ale tylko na wejsciu tape :/
    swieca sie wszytkie diodki od czestotliwosci pali sie mono i auto ale i swieci sie kawaleczek jednego wyswietlacza 7- segmentowego, niestety wzmacniacz nie reaguje na zaden przycisk nie mam pilota :/ i grzeje sie elka C289 :/ wymienialem ja na 4700µF /16V
    ---------------------Edit-----------------------------
    Zamontowalem przycisk :) przez te parenascie minut grania wzmacniacza elka napuchla w góre :( teraz jak wlaczam wzmacniacz znowu tylko mignie diodka power i malutki wyswietlacz :( i gasnie ale wzmacniacz gra :) nie wiem co jest nie tak :(
    przypomnialem sobie ze kiedy dostalem wzmacniacz zlacze zasilania bylo wpiete w miejsce w ktorym noemalnie jest przedzmacniacz
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Witam
    Sprawe przełącznika mamy już za sobą.

Co do grzejącej się elki...jeżeli wymieniłeś ją na nową i grzeje się to albo wstawiłeś ją odwrotnie albo ma za małe napięcie pracy (sprawdź na jakie napięcie był stary kondensator-musi być takie samo albo wyższe, nigdy nie mniejsze) C289 powinien mieć wartość 3300uF/16V i taki wstaw!

W/g mojego schematu (mam nadzieje że mamy takie same oznaczenia) kondensatory w zasilaczu części cyfrowej to C271- 2200uF/25V i C272 2200uF/16V-sprawdź je dobrze(czy nie są napuchnięte, cieple i czy nie są wylane) i ewentualnie wymień na nowe.Sprawdź napięcie na stabilizatorze IC205 (jest to scalony stabilizator +12V i +5V) Na nodze 8 powinno być 12V (jest to zasilanie tunera i przedwzmacniacz-IC500 i IC700-elektroniczny przełącznik źródeł sygnału i regulacje barwy dźwięku.)Na nodze 9 układu IC205 powinno być 5V i jest to napięcie zasilające część cyfrową!!

Posprawdzaj napięcia w następujących punktach:
    -procesor pin40 +5V
    -IC 403 ucy7407 pin14 +5V
    -IC301 saa1064 pin13 +5V
    -IC 205 tda8138 pin8 +12V , pin9 +5V
    -IC500 (przedwz gramofon) pin6 +11,5V
    -IC700 (elek przełącznik) pin16 +ok6,2V
    -Kondensator C271 na + powinno być ok 18,5V
    -kondensator C272 na + powinno być ok 13V
    -Sprawdź diody D208 i 211
    -Sprawdź kondwnsator C289- 3300uF/16V i wstaw identyczną wartość!!
    -Posprawdzaj wszystkie złącza czy są dobrze włożone i nie pozamieniane!
    -Sprawdź T409 BD135 na emiterze +5V (zasilanie silnika w potencjometrze głośności.
    Jeśli jest wszystko OK to masz najprawdopodobniej walnięty PROCESOR!!
    Powodzenia
  • Poziom 15  
    witam nie bylo mnie troche ale zrobilem to co kazales oprocz tego kondensatora 3700µF :cry: poniewaz nie znalazlem takiego w sklepach w moim miescie, wszytkie kondziolki wymienilem z czesci cyfrowej wszystkie wygladaja normalnie i sie nie grzeja jedynie zamiast tego 3700µF podstawilem 3x2200µF/16V polaczonych rownolegle :P czesc cyfrowa po wlaczeniu tylko migala sprawdzilem IC205 i napiecia byly takie mianowicie na 5V bylo 3V a na 12V 2,6V po ktoryms wlaczeniu z kolei wzmacniacza zauwazylem ze zaczynaja sie grzac juz kondziolki ktore podlaczylem rownolegle a wtedy w czesci cyfrowej zapalily sie wszytkie diodki statusu po za wyswietlaczem 7-seg. i nie zgasly a napiecia na IC205 wskazywaly wtedy na 5V 4,9V doszlo w pewnej chwili do 5V a na 12V wachalo sie od 9,6V do 11V z haczykiem, oczywiscie te kondziolki 3x2200 juz sa na smieci bo napuchly :/ i co teraz wymienic ic205 ?? :|
    ---------------------EDIT---------------------
    Przed chwila uruchomilem znowu wzmacnaicz i tak samo jak ostatnio tylko ze znowu gasna diodki od razu po wlaczeniu ale wlaczylem i wylaczylem go pare razy i zaczely sie palic juz na stale tak jak by kondensatory sie naladowaly, co z tym fantem zrobic ??
    na innych ukladach ktore podales napiecia sa zanizone tak jak na ic205
    niewydolnosc zasilacza ?? :|
    na c271 jest 23.5 V na c272jest 3.3V :/
  • Poziom 18  
    Witam
    Musimy ustalić czy uszkodzony jest zasilacz czy cyfrówka.
    Odłącz pin 8 i 9 IC205 (wylutuj nóżki albo przetnij ścieżki) w ten sposób odłączymy cyfrówkę od zasilacza.
    Zmierz napięcia na pin 8 i 9 jeśli nie zgadzają sie to:
    Sprawdź dobrze zasilacz
    1. Czy nie jest odwrotnie włożone złącze W202 (przewody z trafa do płytki)
    2. kondensator C289 powinien mieć 3300uF! (trzy 2200uF połączone równolegle dają 6600uF ????!!!! to trochę za dużo..wstaw jak nie masz 3300uF- 2200uF albo 2200uF i 1000uF połączone równolegle)
    3. Sprawdź D202 D210 D211
    4. Jeśli dalej jest źle wylutuj pin 1 i 2 IC205 i sprawdż napięcia na C271 i 272 jeśli teraz są dobre to masz uszkodzony stabilizator 205
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    sprawdzile noge 8 i 9 na ic205 po odlaczeniu ich od cyfrowki,
    napiecia sa prawidlowe czyli co teraz ?? :(
    oczywiscie wymienilem elki na 2200 i 1000 rownolegle nic nie dalo tak samo jak w poprzednich przydakach za pierwszym razem tylko mignela dioda ale wzmacniacz dziala po ktoryms z kolei wlaczeniu wzmacniacza ledy zaskakuja ale elka zaczyna sie juz przegrzewac :(
  • Poziom 15  
    napiecie to ok. 6V strasznie skacze od 5.98 do 6.5V
    przy czym juz jak pisalem wczesniej potencjometr buczy jak gdyby mial za malo napicia zeby sie obracac a moze za duzo ??
    sprawdzalem teraz napiecia na ic205 raz jeszcze na nodze nr. 1 jest ok. 1.8V do 2V a na 2 jest 23V
    uklad ic402 noga 40 jest ok. 1V IC403 noga 14 tak samo ok. 1V

Jeszcze dzis sproboje wykombinowac ta elke 3300µF/16 i wtedy pomierze raz jeszcze wszytko. bo wynalazek 2200 i 1000 rownolegle nie zdalo egzaminu i juz napecznialy
  • Poziom 18  
    Witam
    Trochę idzie nam to jak krew z nosa..ale to tak jak naprawiać sprzęt na telefon.
    Musimy teraz sztucznie obciążyć zasilacz.Po odłączeniu cyfrówki podłącz pod stabilizator pin9 (5V) dwie żarówki 6,3V O,3A połączone równolegle a pod pin8 (12V) dwie żarówki 6,3V O,3A połączone szeregowo.W ten sposób sprawdzimy wydolność prądową zasilacza.Jeśli wszystkie napięcia będą się zgadzały i kondensator nie będzie gorący to znaczy ,że zasilacz jest w 100% sprawny.
    Wspominałeś coś o buczącym silniku w potencjometrze...dla pewności czy to on nie obciąża możesz wylutować tranzystor T409 BD135 odpowiedzialny za zasilanie silnika.
    Jeśli zasilacz jest sprawny to trzeba sprawdzić co obciąża w cyfrówce..ja obstawiałbym na uszkodzony procesor.Żeby sprawdzić czy to procesor obciąża wylutuj pin40 procesora i podłącz go bezpośrednio pod stabilizator pin9..jeśli napięcie spadnie....to masz padnięty procesor.
    Pozdrawiam
  • Poziom 33  
    Witam, kilka lat tem miałem identyczny wzm i u mnie mniej więcej podobne objawy, ale z tego co pamiętam to był zwalony procesor (na przednim panelu) i scalaczek przedwzmacniacza (juz nie pamietam jaki), w każdym razie tez tak kombinowałem, potem dorwałem schemat, pomierzyłem i wyszło. Raczej moje sugestie wam nie pomogą, ale propnuje poszukać schemtu.
    Chociaż jeżeli kondensatory puchną to być może mostek za trafem jest walnięty i daje pulsujące napięcie.
  • Poziom 15  
    czyli co to bedzie ten mostek - stabiliztor ?? nie jestem elektronikiem i nie wiem zabardzo o co chodzi :(
    a nie mam w tej chwili pieniedzy zeby oddac wzmacniacz do naprawy :/
  • Poziom 32  
    Mostek Gretza to jest układ który ma za zadanie zmiane prądu zmiennego na stały, składa się z 4 diód prostowniczych.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 32  
    Dokładnie jak post wyżej. Sprawdź dokładnie elki.
  • Poziom 15  
    nie no panowie to ze sie nie znam na elektronice nie znaczy ze jestesm idiota - elki sa poprawnie wlutowane
  • Poziom 32  
    Witam.
    Czy dokopałeś się do tego mostka??
    Czy sprawdziłeś czy prostuje napięcie??
    Bez tego nieruszymy z miejsca.
  • Poziom 15  
    narazie musze porzucic prace z naprawa - wyjazd :/ w kazdym razie tranzystor od potencjometru byl sprawny - jak proponowal jeden z kolegow