Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przywracanie obrazu systemu na innym dysku.

fortaigne 02 Lut 2017 12:51 1047 8
  • #1 02 Lut 2017 12:51
    fortaigne
    Poziom 11  

Hej
    Mam takie pytanko. Programem Norton Ghost zrobiłem sobie obraz partycji systemowej C (systemu wraz ze sterownikami i kilkoma programami). W razie awarii lub innych mecyjek zawsze w ciągu kilku minut przywracam sobie stan systemu do momentu kiedy robiłem ten obraz.
    Myslę nad dyskiem SSD. Mam jednak kilka oryginalnych programów graficznych do których kody licencyjne już dawno posiałem, dlatego nie chciałbym robic na nowo systemu.
    Czy wkładając nowy dysk SSD i zakladając na nim partycję C o takiej samej wielkości z której robiłem ten obraz będę mógł przywrócić Ghostem mój windows ?
    Czy z uwagi że były to inne dyski (pojemnościowo, firmowo, oraz z innym układem partycji) nie będzie to możliwe ?
    Wolałbym uniknąć czystej instalacji tak długo jak to możliwe z powodu utraty tychże właśnie programów do których licencję już posiałem.

0 8
  • #2 02 Lut 2017 13:02
    krakarak
    Poziom 39  

Wielokrotnie przywracałem w ten sposób system na różnych dyskach, lecz w identycznej konfiguracji sprzętowej (oprócz dysku). Wszystkie programy działały jak powinne. Nie robiłem tego na SSD.
    A nie dowiesz się jak sam nie wypróbujesz. Przecież przywracanie systemu z obrazu nie niszczy jego samego.

0
  • #3 02 Lut 2017 13:07
    Vytautas_YT
    Poziom 26  

Dokładnie jak kolega wyżej, robiłem to z dysku na inny dysk, nawet lepiej, 16 kompów w sali informatycznej, wszystkie identyczne, na jednym instalacja systemu ze sterownikami a później klon na resztę i działało. Ale z HDD na SSD nie próbowałem, wydaje mi się że nie powinno być problemu ale to tylko domniemania.
    Co do kluczy tych programów, spróbuj pobawić się programem KeyFinder.

0
  • #4 02 Lut 2017 13:40
    fortaigne
    Poziom 11  

Ano nie niszczy jego samego, ale nie mam go jeszcze fizycznie i nie mam jak spróbować. Chciałem dopiero zamówić, a przedtem wybadać czy taki zabieg ma sens. Z tego co piszesz Tobie się udało więc jest szansa że to działa. Zastanawiałem się tylko nad układem partycji. Plik obrazu jeśli robiłem obraz tylko partycji systemowej zawiera informację tylko o tej partycji ? Czy także informację z MBR-u o tablicy partycji ? Chodzi o to że dysk SSD będzie sporo mniejszy od dysku który do tej pory miałem, a zatem nie będę w stanie zrobić tylu partycji ile miałem wcześniej ani przypisać im takiego rozmiaru. Dlatego zastanawiałem się czy to zadziała bo nie wiem jakie informacje zawiera obraz oprócz rzeczonego systemu,

0
  • #5 02 Lut 2017 13:44
    krakarak
    Poziom 39  

Ważne, aby wielkość pojemności dysku docelowego była większa od sklonowanej partycji. Ilość założonych partycji nie ma znaczenia, program skopiuje tam gdzie wskażesz. Może być tylko jedna partycja na całym nowym dysku.

0
  • #6 02 Lut 2017 13:49
    Vytautas_YT
    Poziom 26  

Problem pojawiłby się jeżeli wykonał byś kopię dysku a nie partycji. W przypadku partycji nie powinno być problemu że jest to dysk mniejszej pojemności.

0
  • #7 02 Lut 2017 19:39
    fortaigne
    Poziom 11  

Mam jeszcze takie pytanko. Wpadł mi w ręce fajny program EaseUS Todo Backup Free.
    Polecają go na stronie Cruciala, ma nawet opcję optymalizacji danych pod dysk SSD. Jest oczywiście opcja klonowania całego dysku. Zaciekawiła mnie opcja tworzenia pendrive bootowalnego i w przypadku awarii systemu (podobie jak to robiłem ghostem) boot z pena i przywrócenie obrazu. Pen tworzy się od razu z programu, nie trzeba tak jak w ghoście kombinować. Mam tylko pytanie co do tworzenia obrazu partycji systemowej. Czy w opcji tworzenia obrazu tej partycji zaznaczyc oprocz partycji systemowej C także te systemową partycję 100MB-owa którą sobie podczas instalacji zrobiła 7-mka ? W ghoscie zaznaczalem tylko C a tu jest także możliwość zaznaczenia tej 100MB-owej.

0
  • #8 16 Mar 2018 20:33
    mirsiek
    Poziom 1  

Vytautas_YT napisał:
    Problem pojawiłby się jeżeli wykonał byś kopię dysku a nie partycji. W przypadku partycji nie powinno być problemu że jest to dysk mniejszej pojemności.

A co w przypadku gdy partycja źròdłowa i obraz (np utworzony w W8 systemowo) mają system zainstaloweny na partycji GPT - HDD-0 a docelowo chcę przenieść na SSD typ MBR

-fortaigne - czy chcesz tworzyć i przenosić obraz czy klonować partycję systemową?

0
  • #9 18 Mar 2018 00:14
    malik123
    Poziom 14  

bez różnicy, robiłem wiele razy na przemian z SSD na HDD i na odwrót, nie ma problemu, uzywam parogon . Wielkosc czasem moze być nawet mniejsza, jesli dane zajmuja np 30gb a partycja ma 50, to ją spokojnie sklonujesz w wolne miejsce 40gb

0