Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

MUX8 nowa antena - Telmor EK 345 , asr IQ

13 Feb 2017 23:11 3111 12
 • Level 9  
  Witam. Musze zainwestować w nową antenę. Wymagania ,żeby odbierała mux8 . Mieszkanie pierwsze piętro, blokowisko. Z kierunku Katowice/Kosztowy blisko stoi blok od strony Wisły/Skrzyczne powiedzmy że trochę większe luzy . Stara antena Opticum kierunkowa, odbiór z Wisły , testowana ze wzmacniaczem jak i symetryzatorem szału nie było.Sygnał niestabilny zakłócany przez auta . Myślę nad tymi

  EK 345

  asr IQ

  Odległość od nadajników Katowice 36 km Wisła 59 km
  Czy miał ktoś podobną sytuację, jaką antenę wybrać ?
 • Level 19  
  O odbiorze jedną anteną wszystkich mux'ów ze Skrzycznego zapomnij - Mux 8 nadają w pol.V a w dodatku u Ciebie pokrycie tym sygnałem jest słabiutkie. Zanim kupisz jakąkolwiek nową antenę, ustaw obecną (bez wzmacniacza) na Kosztowy i podaj jaki jest odbiór (siła i jakość sygnału) poszczególnych mux'ów, łącznie z Mux 8. Podaj również jaki konkretnie masz model Opticum.
  Na Twoim terenie jest również dostępny Mux 8 z nadajnika góra Św. Anny (k.6, pol. H, SFN z Katowicami).
 • Level 37  
  Kup zwykłą antenę siatkową za 30zł. Przynajmniej nie dużo będziesz stratny.
 • Level 9  
  Mam OPTICUM AX 1000 , Antena ma już parę lat , spadający śnieg i wiatr zrobiły swoje. Jak ustawię na Katowice czyli na sąsiedni blok to
  mux3 (NW 06SLA) siła74% jakość 0 .
  mux2 (emitel) siła 26% jakość 100% !! .
  Słaby sygnał kanał 47 siła 30% (tvt 4fun eska)
  Mux1 kanał 55 nie da się dodać siła 22% jakość 0%,
  mux8 nic .
  Jedynie co da się oglądać to mux2.

  Jak przekręcę w kierunku nadajnika Skrzyczne
  mux3 (nw 06 sla) siła 74% jakość 30-40%
  mux 1 (Emitel) siła 50% jakość 100%
  mux2 (Emitel) siła 40% jakość 100%
  mux8 odziwo coś widzi siła 0-38% jakość 0%

  Nie znam się może to jakieś odbite sygnały z Katowic .
  Ma sens inwestować w te anteny co wymieniłem czy brać najtańszą siatkę?

 • Level 30  
  mariusz8319 wrote:
  Sygnał niestabilny zakłócany przez auta . Myślę nad tymi

  Zakłóceni będą na każdej antenie.
  Jedynie antena z symetryzatorem i puszcze hermetycznej ekranowanej może pomóc w eliminowaniu zakłóceń. Antena siatkowa nie pomoże w tym.
  Jedynie oddalenie anteny od drogi będzie skutkowało zanikiem zakłóceń.
 • Level 9  
  Quote:
  Jedynie antena z symetryzatorem i puszcze hermetycznej ekranowanej może pomóc w eliminowaniu zakłóceń.


  Możesz coś polecić ?

 • Level 30  
  Televes ma ekranowane puszki, ale to kierunki. Jak masz nisko to kierunek słabo sobie może-będzie radził.
 • Level 19  
  mariusz8319 wrote:


  Jak przekręcę w kierunku nadajnika Skrzyczne
  mux3 (nw 06 sla) siła 74% jakość 30-40%
  mux 1 (Emitel) siła 50% jakość 100%
  mux2 (Emitel) siła 40% jakość 100%
  mux8 odziwo coś widzi siła 0-38% jakość 0%

  Nie znam się może to jakieś odbite sygnały z Katowic .

  Bardziej prawdopodobne, że to odbicie sygnału z góry Św. Anny. Teoretycznie najlepszy powinieneś mieć Mux 3, ponieważ najbliższy nadajnik masz w Rybniku. Anteny siatkowe podobnie jak ASR nie są przewidziane do odbioru VHF. Bardziej prawdopodobne, że sprawdzi się taka: Link
 • Level 43  
  Adi01 wrote:
  Anteny siatkowe podobnie jak ASR nie są przewidziane do odbioru VHF.

  ASP-8 a to? MUX8 nowa antena - Telmor EK 345 , asr IQ
 • Level 19  
  Nie pisałem, że siatka nie odbiera VHF tylko, że nie jest do tego przewidziana - nie ma elementów (dipoli) do VHF. Na dobrą sprawę każda antena UHF jest w stanie odebrać VHF i UKF (wszystko zależy od natężenia danego sygnału). W drugą stronę to również działa - w antenie UKF (88-108MHz) miernik DVB-T pokazuje mi m.in. 50dBuV w paśmie 800 MHz (LTE).
  Jeśli odbiór TV ma mieć jakąś sensowną jakość, autor tematu potrzebuje anteny dwuzakresowej (VHF/UHF) lub dwóch osobnych anten (VHF i UHF) połączonych zwrotnicą.
 • Level 21  
  Adi01 wrote:
  ... nie jest do tego przewidziana - nie ma elementów (dipoli) do VHF...

  Ja zagadnienie widzę nieco inaczej. Jeśli źle to proszę o fachowe sprostowanie.

  Antena szerokopasmowa synfazowa z płaskim reflektorem nazywana potocznie siatkową (powszechna w kraju) składa się z 4 szeroko-pasmowych dipoli cało-falowych (w postaci elementów "X") na zakres UHF, połączonych synfazowo. Tak się składa, że te dipole całofalowe, są ze względu na wymiary, jednoczeście szerokopasmowymi dipolami półfalowymi dla zakresu VHF. Zysk energetyczny (teoretyczny) dla zakresu VHF wynika z sumowania zysku czterech szerokopasmowych dipoli półfalowych (4x0dBd :arrow: 6dBd). Jako, że płaski reflektor położony jest zbyt blisko układu elementów czynnych (dla zakresu VHF), praktycznie nie zwiększa on zysku energetycznego układu.

  Dla układu synfazowego czterech dipoli szerokopasmowych całofalowych, układ z (optymalnie dla UHF oddalonymi): reflektorem płaskim i wtórnymi reflektorami w postaci prętów półfalowych przed elementami "X", działa jak antena typu back-fire.

  Zysk teoretyczny układu wynosi: G=1.95dBd (zysk dipola całofalowego odniesiony do zysku dipola półfalowego) +6dB (zysk synfazowego sumowania czterech dipoli całofalowych) +6dB(zysk idealnego układu back fire reflektora płaskiego i reflektorów prętowych półfalowych).
  W praktyce dochodzą straty na układzie transformatora rozgałęziającego układu synfazowego i wpływ różnic wymiarowych układu reflektorowego back-fire dla szerokiego pasma częstotliwości UHF (długości fali). Całość anteny pod względem wymiarowym dobierana jest dla zakresu UHF, tak aby zysk wynikowy anteny rósł wraz ze wzrostem częstotliwości.
  Mamy więc praktyce zysk energetyczny (odniesiony do zysku energ. dipola półfalowego) dla zakresu VHF:G(vhf)≈5÷6dBd i dla zakresu UHF: G(uhf)≈10÷13dBd

  Zysk dipola półfalowego odniesiony do antenu izotropowej wynosi 2.15dBi.
  Zysk dipola całofalowego odniesiony do anteny izotropowej wynosi 4.1dBi
  Zysk dipola całofalowego odniesiony do dipola półfalowego wynosi 1.95dBd

  Większość problemów we współpracy przedwzmacniaczy antenowych z antenami siatkowymi rodzimej produkcji wynika z oszczędnościowych odstępstw od prawidłowego wymiarowania tego typu anten dokonywanych przez producentów.

  Anteny "siatkowe" jak i ASR-860 nadają się do odbioru w zakresie VHF i UHF pod warunkiem, że sygnały w obu zakresach nadawane są w tej samej polaryzacji. ASR-860 ma w tym celu dwa elementy czynne (dipole) jeden na VHF drugi na UHF. Nie zmienia to faktu, że bardziej elastycznym rozwiązaniem są dwie oddzielne anteny: jedna na zakres VHF i druga na zakres UHF, połączone zwrotnicą antenową, bo pozwalają na niezależny dobór kierunku i polaryzacji odbioru.

  W sytuacji zasłoniętych kierunków na nadajnik na blokowisku, warto wypróbować łapania odbitych fal z różnych kierunków. Może się okazać, że kierunki mogą być odmienne dla UHF(1mux, 2mux, 3mux) i dla VHF(8mux, DAB). Można też próbować "łapać" fale załamane na pionowych krawędziach budynków i poziomych krawędziach dachów co wiąże się z odpowiednim skierowaniem anteny np. ukośnie w górę. Również zmiana miejsca zamocowania anten (na balkonie, lub zmiana okna) może mieć wpływ na jakość odbioru w warunkach niejednorodnego (przestrzennie, w pionie i w poziomie) natężenia pola sygnałów DVB-T powstającego na skutek dodawania się i odejmowania fal odbitych, załamanych i rozproszonych, w przestrzeni między budynkami.
 • Level 19  
  Niedawno sprawdzałem zachowanie (odbiór) różnych rodzajów dipoli (prosty, pętlowy, biquad, okrągły i szerokopasmowy) bez reflektora oraz z reflektorem. Wszystkie zrobione na tę samą częstotliwość rezonansową z tą samą odległością dipol/reflektor.
  Dipol szerokopasmowy z reflektorem (1/4 siatki) dawał na k.6 (Mux 8 Kosztowy) 40,9 dBuV ale jakość 0 (BER niemierzalny) podczas gdy na k.21 dawał 35,6 dBuV i słabą jakość (BER e-2). Dwa takie dipole z reflektorem (1/2 siatki - ASP-4) zachowywały się podobnie - sygnał na k.6 niby był ale 0 jakości. Użyty symetryzator VHF/UHF. Nie miałem pod ręką całej siatki (4 dipole) ale wynik byłby zapewne taki sam.
  Wnioski wyciągnij sam.
  Przy okazji wyjaśnij ten fragment o "całofalowym dipolu UHF będącym jednocześnie półfalowym dipolem VHF". Ramiona dipoli w siatkach mają po 20cm, czyli są dla fali 40cm. Długość fali dla k.6 to 162cm czyli dipol z siatki jest dipolem ćwierćfalowym dla VHF.
  Zyski energetyczne o których wspominasz również są dyskusyjne. W antenie siatkowej podwojenie ilości dipoli (dwa zamiast jednego) powoduje niewielkie zwiększenie zysku w dolnej części UHF przy jednoczesnym zmniejszeniu zysku w górnej części UHF i spore zmniejszenie zysku dla VHF. Na mój gust odległości między dipolami są stanowczo za małe, aby otrzymać te teoretyczne zyski.