Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie ogrzewaniem- listwa TECH

1Chris 15 Feb 2017 09:21 993 2
    1Chris
    Level 2  
    Witam,
    Pytanie dotyczące sterowania ogrzewaniem jak w temacie. W domku będzie ogrzewanie podłogowe, ale dodatkowo będzie 5 grzejników, które maja być niezależne od siebie. Pomyślałem o takim rozwiązaniu Będzie to działać? ten wyłącznik czasowy może zastąpić regulator pokojowy?
    voyytas
    Level 15  
    Nie napisałeś czym będziesz grzał...powiem Ci jak to wygląda u mnie: grzeję gazem, piec kondensacyjny, sterowanie pogodowe. Ogrzewanie podłogowe ma dużą bezwładność i po 3 sezonach widzę że ono samo się najlepiej reguluje. Na rozdzielaczu podłogówki mam zawór RTL, którym ustawiłem sobie próg ciepłoty podłogówki. Ponadto piec gazowy pracuje w trybie komfort (21 st. C) w określonych przeze mnie porach a w pozostałych godzinach w trybie eko (18 st. C). Tam gdzie jest podłogówka mam systematycznie temp. 23 st. C i ciągle ciepłą (komfortową) podłogę. Też zastanawiałem się nad tego typu sterowaniem ale doszedłem do wniosku że zbędny, wydatek. Uważam że lepiej byłoby (zrobię to w przyszłym sezonie) nad elektronicznymi głowicami termostatycznymi do kaloryferów które sprzęgne bezprzewodowo aby mieć nad nimi kontrolę.
    1Chris
    Level 2  
    Sercem w instalacji będzie BUFOR. Podłogowe według projektu, regulatory w każdym z pomieszczeń z tym nie mam problemu.
    A pytam, jak sterować dodatkowymi grzejnikami przyjmując, że w garażu będzie rekuperator i przyłącze z sieci wodociągowej i rozdzielacz na zewnętrzne punkty wody. Kotłownia tymczasowo brak kotła zobaczymy co czas pokaże. Źródłem ciepła na początku będzie kominek na pellet i drewno i grzałki elektryczne. Dlatego grzejnik w kotłowni (koszt pociągnięcia rurki podczas budowy, niewielki). Pralnia jak widać na projekcie niema swojego obwodu tylko zależna jest od innych a obliczone jest że pobiera potrzebne ciepło właśnie z tych innych (taka sytuacja- kociołek w salonie pracuje, nagrzewa pomieszczenia w strefie otwartej. Ponad połowa obwodów jest zamknięta, chcąc podnieść temperaturę w pralni załącza się grzejnik (drabinka). Łazienki- drabinki do suszenia ręczników i okres przejściowy, bo jakoś tak chłodno.
    Pralnia, kotłownia i garaż- regulatory pokojowe
    Łazienki właśnie te wylaczniki czasowe. I to problem mam taki że niewiem czy można je podpiac pod tą listwe zamiast dwóch regulatorów pokojowych. Jeśli można to dla mnie byłoby to super rozwiązanie.