logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Kombajn Gitarowy - 3 kanały (2 gitary, bass) - 100W

ESP 21 Lip 2005 14:10 10415 117
Najlepsze odpowiedzi

Jak zasilić trzy kanały wzmacniacza gitarowego i przedwzmacniacze jednym albo kilkoma transformatorami, żeby nie robić osobnych zasilaczy dla każdego modułu?

Najprościej zasilić wszystkie kanały ze wspólnego zasilacza zamiast robić osobne trafo i mostek dla każdej końcówki; dla 3×100 W / 4 Ω wystarczy około 450–500 VA, transformator 2x28 V AC, mostek Graetza min. 20 A / 100 V i filtry około 30 mF / 50 V, a każdy kanał powinien mieć własny bezpiecznik 3,15 A zwłoczny [#1676979] Przedwzmacniacze możesz zasilić z tego samego trafa przez stabilizatory dające niższe napięcie, np. 7815/7915 lub układ na diodach Zenera, więc nie ma potrzeby kupowania osobnego zasilacza dla preampu [#1670351] Jeśli chcesz podłączyć uzwojenia wtórne, łącz je szeregowo tak, by środek trafa był punktem CT/0V, dwa skrajne przewody idą na wejścia AC mostka, a kondensatory filtrujące są podłączone do +, - i 0V [#1737480] Masę całego układu zbierz w jednym punkcie 0V; nie prowadź prądów dużej mocy przez chassis, a obudowę połącz z przewodem ochronnym PE [#1738669]
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA
  • #1 1670307
    ESP
    Poziom 15  
    Posty: 213
    Pomógł: 1
    Ocena: 14
    Witam wszystkich.
    Stworzył się pomysł zbudowania jednego wzmacniacza ktory by pelnił rolę 3 osobnych wzmacniaczy, czyli coś idealnego dla zespołów na proby.

    Kombajn składałby się z 3 kanałów clean + korektory dla kazdego.
    Przedwzmacniacze to konstrukcja janka ("Piec gitarowy dla kazdego") zasilane 18V. Koncówki to Jabel J-35 (100 W mono) dla glosnikow 4Ω, dla ktorego zalecane jest aby transformator zasilający układ powinien miec moc ok. 200W i dostarczac napięcia zmiennego 2x28V.

    Mam teraz pytanie jak to wszystko zasilić ? W sklepie elektronicznym dostalem propozycję założenia transformatora 600W i do kazdego kanału założenie zasiliania osobno do koncowki i osobno do preampu.

    Czy są jakieś propozycję na inne zasilanie? Ta opcja jest dość kosztowna, bo takie trafo to ok. 150 zł + 3 zasilacze do J-35 + 3 zasilacze do preamów.

    Zakupione przeze mnie elementy to juz cała obudowa (750x120x210) i blacha alu oraz czesci potrzebne do zbudowania 1 kanalu bez elementow zasilajacych.

    Dołączam schematy koncówki jabela oraz preampu janka:
    Jabel J-35: https://tremolo.elektroda.pl/Wzmacniacze/100W-%20Jabel%20J-35.jpg
    Preamp: http://lipczyk.com/~krzysiek/elektronika/preampjanka.JPG

    Będe wdzięczny za jakies rady, sugestie. Jestem dość początkującym elektronikiem, a nawet w sumie hobbystą :)
  • REKLAMA
  • #2 1670351
    darkfenriz
    Poziom 22  
    Posty: 388
    Pomógł: 41
    Ocena: 10
    Spokojnie wystarczy jeden zasilacz 600W na +-40V, jeden mostek 35A albo lepiej po jednym 35A na połówkę dodatnią i ujemną, kondensatory 10 000 uF lub więcej na stronę. Niższe zasialnie uzyskasz ze stabilizatora np. lm7815/lm7915 da klasyczne +-15V, ewentualnie trochę pokombinujesz z zenerkami żeby nie spalić scalaka. Absolutnie nie ma sensu dawać osobnych zasilań, nawet w hi-fi na oba kanały stereo daje się zwykle wspólne zasilanie.
    Zastanawia mnie tylko gdzie dostaniesz głośniki gitarowe 4Ω.
    pozdro
  • #3 1670500
    ESP
    Poziom 15  
    Posty: 213
    Pomógł: 1
    Ocena: 14
    Podłącze równolegle 2 x 8Ω. No ale to powiedzmy jest mniejszy problem. Jednak moglby ktos mi to wytłumaczyc tak łopatologicznie, krok po kroku. Nie jestem elektronikiem i zbyt duze skroty myslowe powoduja ze nic nie rozumiem :)
  • REKLAMA
  • #4 1671138
    janek11389
    Poziom 42  
    Posty: 6695
    Pomógł: 780
    Ocena: 239
    Witam! Pij zimną wodę i słuchaj sprzedawców, a daleko zajdziesz! Wydaje mi się, że robisz błąd z tym kombajnem, to ma więcej wad, niż zalet, niech Ci padnie zasilanie, i masz po występach, druga sprawa, to mam nadzieję, że z tym joblem, do zespołu to chyba żart, jeżeli tak to udany, tam jest tylko jedna para, na sto wat i na występy, to przyznam, że jesteś bardzo odważny, stopień prądowy musi mieć spory zapas, to jest podstawa. Na wokal, to wydaje mi się, że minimum, jeszcze raz tyle, co na pozostałe, a to dla tego, że mikrofony, mają tendencje do wzbudzania się, z praktyki wiem, że w pomieszczeniu, można to puścić do 56%, potem zaczyna się pod wzbudzać, kolumny estradowe, są drogie, przydałoby się zabezpieczenie, przed składowa stałą, czego jobel nie ma, ogólnie pomysł dobry, ale, po co to wszystko pakować w jedna obudowę, ale jeżeli już koniecznie tak musi być, to zasiliłbym to wszystko osobno, żeby nie być zależnym, w razie awarii.
    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #5 1671448
    ESP
    Poziom 15  
    Posty: 213
    Pomógł: 1
    Ocena: 14
    O takie rady i sugestie mi wlasnie chodzilo. Mysle ze ciut mnie zle zrozumieliscie, to jest cos co nie ma miec super jakosci dzwieku tylko zadowalajaca :) i to nie ma byc na koncerty tylko do tzw. garazu :)
    Po to zeby nie wozić sprzętu. O podlaczaniu w to mikrofonu nie ma mowy bo nie taki cel tego kombajny.

    Problem w tym ze mam juz deski pokrojone, wszystko kupione oprocz zasilania, wiec nie chcialbym tego marnowac. Prosze o pomoc. jak to podlaczyc. Jezeli trzeba bedzie wydac troche kasy to trudno, zawsze wyjdzie to taniej niz 3 osobne wzmacniacze i kolumny.

    Ewentualnie jeśli to duzo zmieni, to moge zrezygnować z 3 kanału (bassu) i zrobic drugi kanal z opcjonalnym wejsciem na bass (zgodnie ze schematem).
  • REKLAMA
  • #6 1674292
    janek11389
    Poziom 42  
    Posty: 6695
    Pomógł: 780
    Ocena: 239
    Witam! Jeżeli faktycznie planujesz tylko 3x100W, to trafo 450W w zupełności wystarczy, a jak już chcesz użyć trafa 600W, to trafo TST 600/012, będziesz miał koło 200W na kanał, z czasem sam się przekonasz, że dobrze mieć coś więcej pod maską..
    Pozdrawiam
  • #7 1674477
    ESP
    Poziom 15  
    Posty: 213
    Pomógł: 1
    Ocena: 14
    Nie rozumiem do konca z tym cos wiecej pod maska ? Wiecej z tego trafa czy wiecej mocy wzmacniacza (powyzej 100W). Bo jezeli faktycznie 100W to jest mało lub za malo na takie granie na probach to moze od razu zmienic troche ten pomysl i dac cos silniejszego? W sumie takie 100W tranzystowce firmowe daja calkiem czadu.

    Nie wiem jeszcze jak z glosnikami zrobie, bo chciałbym zbudowac do kazdego kanalu osobne wejscie na glosniki, a kolumna by sie skladala albo z 2 glosnikow albo z 4. Teraz nie wiem czy taki wzmacniacz da rade pociagnac taka paczke z 4 glosnikami.

    Poprosiłbym o jakis taki prosty schemat jak to podlaczyc to trafo,zasilacze, co gdzie, z czym itd.
  • #8 1675204
    janek11389
    Poziom 42  
    Posty: 6695
    Pomógł: 780
    Ocena: 239
    Witam! Chyba masz racje z tą mocą, 100W w zupełności wystarczająco na próby garażowe, w tym układzie, to trafo 450W, jest w zupełności wystarczające TST 450/010, 2x30V, podłączeniem się nie martw na zapas, do tego musisz kupić mostek greca, taki 25A, one są tanie i świetnie się je przykręca i cztery elektrolity po10000uF50V, na 105 stopni, gdyby to była jedna trzy setka, to jeden komplet by wystarczył, ale jak tam siedzą trzy końcówki, to pobór prądu będzie trochę większy. Co do trzech wyjść głośnikowych, to koniecznie każde osobno innej możliwości nie ma. Trochę źle podchodzisz do tej budowy, powinieneś najpierw wszystkie elementy zebrać do kupy, łącznie z płytkami, z radiatorami, a potem to rozkładasz tak jak to powinno być i to Ci wyznaczy gabaryty obudowy, w twoim wypadku, może się okazać, że jest za mało miejsca, na rozmieszczenie wszystkiego, zobacz sobie na ten mały wzmacniacz, dla tego taki mały, bo najpierw wszystko ułożyłem, jak najciaśniej, a potem dobrałem obudowę. Głośniki kup o dużej sprawności, bo z czasem stwierdzisz, że były to wyrzucone pieniądze.
    Pozdrawiam
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic314618.html
  • #9 1675491
    ESP
    Poziom 15  
    Posty: 213
    Pomógł: 1
    Ocena: 14
    Juz w drodze sobie uswiadomilem ze konstrukcja obudowy moze byc za mala, bo w koncu szeroka na 74 cm, ale gleboka na 18, wyskoka na 10.

    Jak kupie juz potrzebne czesci to sie okaze. Teraz mam w takim razie podobne pytanie, jezeli zdecyduje sie zrobic jednak tylko 2 kanaly z braku miejsca (jeden bedzie miec wejscie i na bas i na gitare) to wtedy trafo jakie powinno byc ?- 300W ? bo reszta to sie nie zmieni chyba.
  • #10 1675585
    -RoMan-
    Poziom 42  
    Posty: 8778
    Pomógł: 766
    Ocena: 406
    Pomysł jest chybiony od samego początku. Przy wspólnym zasilaniu wzmacniacze będą sobie nawzajem bruździć spadkami napięcia zasilającego koncówki. Na przykład bas będzie 'modulował' końcówki gitarowe - czyli na przykład każde 'kopnięcie' basu będzie powodowało wzrost zniekształceń dla gitary. Chwilowy oczywiście.
    Zdecydowanie polecałbym jednak osobne trafa dla końcówek.
  • #11 1675650
    ESP
    Poziom 15  
    Posty: 213
    Pomógł: 1
    Ocena: 14
    No i teraz to sie namieszało... Nie znam sie niestety to nie mam wlasnego zdania, ale jezeli mowisz ze takie znieksztalcenie bedzie chwilowe to powinno nie razic tak bardzo, zwlaszcza ze to jest na proby :)
  • #12 1675663
    -RoMan-
    Poziom 42  
    Posty: 8778
    Pomógł: 766
    Ocena: 406
    Kapela na tyle bogata, ze osobny sprzęt na próby i osobny na koncerty a Ty oszczędzasz pojedyncze PLN na różnicy pomiędzy jednym dużym a dwoma mniejszymi trafami?
  • #13 1675720
    ESP
    Poziom 15  
    Posty: 213
    Pomógł: 1
    Ocena: 14
    W sumie to nie tak mało ta roznica wynosi. Jezeli koncowka powinna miec ok 200 W to trafo pewnie przynajmniej dla tej koncowki ze 150W, to 3 x 150 = 210 zł a 1 X 450 = 140 zł , w koncu to 70 zł.

    A ty jestes na 100% pewnien ze tak bedzie sie dzisac czy tylko tak podejrzewasz? Grales juz kiedys na takim wynalazku ?

    Sam juz nie wiem co ma z tym byc. Chce to skonczyc bo juz mam czesci i szkoda by bylo to zmarnowac.

    Dodano po 25 [minuty]:

    W sumie to nie tak mało ta roznica wynosi. Jezeli koncowka powinna miec ok 200 W to trafo pewnie przynajmniej dla tej koncowki ze 150W, to 3 x 150 = 210 zł a 1 X 450 = 140 zł , w koncu to 70 zł.

    A ty jestes na 100% pewnien ze tak bedzie sie dzisac czy tylko tak podejrzewasz? Grales juz kiedys na takim wynalazku ?

    Sam juz nie wiem co ma z tym byc. Chce to skonczyc bo juz mam czesci i szkoda by bylo to zmarnowac.
  • Pomocny post
    #14 1676979
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #15 1678803
    ESP
    Poziom 15  
    Posty: 213
    Pomógł: 1
    Ocena: 14
    Przedwzmacniacz już działa - podłączony pod 24V do komputerowego Line in i slychać gitare - wiec jest dobrze, fakt ze nie zbyt glosno, ale dziala.

    Teraz mam nowe pytanie, otóż jako że J-35 jest przystosowany do 4Ω głosników, jak go przerobić zeby był na 8Ω - w koncu wszystkie obecnie glosniki gitarowe sa na 8, a chcialem zbudowac pod to paczke 4x12". Jakies sugestie? Opis krok po kroku moze :)
  • #16 1679700
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #17 1680408
    ESP
    Poziom 15  
    Posty: 213
    Pomógł: 1
    Ocena: 14
    Odnosnie transformatoru jeszcze. Zatem będe mieć trafo 600VA, 2x35V AC bo takie dostane za friko. I teraz muszę dostosować wzmaczniacz pod to trafo.
    Wiec wzmacniacz będzie mieć 2 kanały tylko a nie 3 (bo sie nie zmiesci w obudowe) ale za to ten drugi bedzie mieć wejscie na gitare bassową równierz jako alternatywa.
    Dzisiaj podeślę schemat J-35 zeskanowany z zestawu z wartosciami.
    Jako głośnik kupiłem Alpharda HWC8-12MA300 (8Ω) - wiem ze to żadna rewelacja, ale jako próbnik musi wystarczyć.

    Zamieszczam schemat J-35 z wartościami. Prosze wskazówki jak go zmienic na 8Ω
    Załączniki:
    • Kombajn Gitarowy - 3 kanały (2 gitary, bass) - 100W schemat-J35.jpg (162.23 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #18 1682150
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #19 1687701
    ESP
    Poziom 15  
    Posty: 213
    Pomógł: 1
    Ocena: 14
    Co do kwesti pukntu nr 6 to na płytce montażowej te emitery są połączone z szyną OUT.
    W zestawie otrzymałem bezpieczniki z taką nazwą - F3.15A255 - są w porządku czy trzeba wymieniać ?
    Zgodnie z opisem T8,T9 oraz T10 i T11 powinny być wyposażone w radiatory? Czy ktoś wie jakie duże? Prosiłbym o pomoc w doborze.
  • #20 1687809
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #21 1690647
    ESP
    Poziom 15  
    Posty: 213
    Pomógł: 1
    Ocena: 14
    nemo07 napisał:
    wybrać jakieś osiągalne na rynku typy T4 i T8....T11 (trzeba szukać).


    Byłem w sklepie i w ramach poszukiwan tych czesci sprzedawca dal mi wielki karalog tranzystorów i zamienników...
    Czy ktoś zna może już jakieś konkretne nazwy tranzystorów które spełniały by te warunki ?

    Cytat:
    Wymagania dla tranzystorów, które należy wymienić:
    T4 - NPN, Icmax≥100mA, Ptotmax≥5W, Ucbo≥100V. (T4 będzie tracił ca. 1W).
    T8 - NPN, Icmax≥400mA, Ptotmax≥10W, Ucbo≥100V.
    T9 - PNP, typ komplementarny do T8, dane elektryczne, jak dla T8, (T8 i T9 będzą traciły po ca. 2,5W).
    T10, T11 - NPN, Icmax≥8(10)A, Ucbo≥100V, Ptotmax≥100W. (T10, T11 będzą traciły do 35W każdy, a do 50W przy zwarciu wyjścia).
  • #22 1690815
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #23 1692732
    ESP
    Poziom 15  
    Posty: 213
    Pomógł: 1
    Ocena: 14
    OK. Trafo już mam.
    Jest to - TST 600/012 [230V, 2x35V - 2x8.6A].
    A co z tym chłodzeniem? Będa 2 kanały po 100W to co by było dobrym rozwiązaniem na chłodzenie? Bo radiatory na tranzystory już mam.
  • #24 1735236
    ESP
    Poziom 15  
    Posty: 213
    Pomógł: 1
    Ocena: 14
    Cytat:
    Na T4 nada się BF457/458/459 - obojętne, te chyba nietrudno kupić.
    T8/T9 - np. BD237/BD238 lub odpowiedniki.
    T10/T11 - np. BD249C/BD250C lub odpowiedniki.
    Spróbuj następnym razem w bardziej sensownym geszefcie. :P


    Nie znam sie na tym, ale na chłopski rozum mi cos sie nie zgadza. W dostarczonej instrukcji do j-35 na wykazie czesci T4 i T8 maja te same typy tranzystorów (BD135,335,139) a T9 ma swoj (BD136,138,140).

    Teraz oryginalnie T4, T8 i T9 są w obudowie TO-126 (prostokąt). JA dostałem w sklepie T8 i T9 w obudowie T0-92 (sciety walec). Napisałeś że T9 i T8 będą traciły po ok 2.5W a T4 1W - u mnie T4 jest dużo większy niż T9 i T8 - jak założyć jakieś radiatory do nich ?Dla T4 mam mały radiator a dla pozostałych (8,9) nie mam bo nie wiem jak założyć na te obcietne walce.
  • #25 1736960
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #26 1737197
    ESP
    Poziom 15  
    Posty: 213
    Pomógł: 1
    Ocena: 14
    No to już chyba wiem. Jako T8 i T9 dostalem tranzystory z takim napisem - CBC238B, wiec pewnie błędne. Teraz jak bede kupować to zwrócę uwage na obudowe. Dzięki za pomoc.

    Jeszcze jedno pytanie:
    Jak ten zasilacz mam zbudować?
    Trafo ma łacznie 6 kabelków, 3 x 2 pary. 2 pod 220 i 4 pewnie pod ten prąd DC.

    220V---------Trafo-------mostek Graetza-------filtry------koncówka----stabilizator----przedwzmacniacz

    Rozumiem ze wczesniej wymienione 2 filtry mam podłączyć szeregowo? czy jak?
  • #27 1737480
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #28 1738031
    janek11389
    Poziom 42  
    Posty: 6695
    Pomógł: 780
    Ocena: 239
    Witam! Jeżeli można, to chciałbym zwrócić uwagę, na ten schemat, ponieważ z praktycznego punktu to on jest źle narysowany, a zarazem i dobrze, to wszystko zależy, kto na niego patrzy, czy laik, czy ktoś obeznany w temacie. Gdyby to faktycznie zrobić tak jak jest narysowane, to wzmacniacz dostanie mocny przydźwięk sieciowy, ponieważ według rysunku, to masa i zarazem ładowanie elektrolitów, które jest 25 razy szybsze, niż rozładowanie, poleci po szasi układu, co jest w praktyce nie dopuszczalne. Wyprowadzenie środkowe trafa musi iść bez pośrednio do samego środka elektrolitów, ale nie przez obudowę, tak jak to wynika ze schematu, a rzeczywistą masą będzie w tedy punkt między C3, a C4, czyli BU, a nie między Ci, a C2 i jeżeli tych kondensatorów było by jeszcze ze dwie pary więcej, to wyprowadzenie trafa musi iść na środek pierwszej pary, a pobierana masa dla układu, musi iść ze środka ostatniej pary, w tedy sukces murowany.
    Pozdrawiam
  • #29 1738669
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #30 1739240
    ESP
    Poziom 15  
    Posty: 213
    Pomógł: 1
    Ocena: 14
    Cytat:
    Dwie pary uzwojeń wtórnych po 35V łączysz szeregowo tak, żeby między skrajnymi kabelkami było 70V AC.


    Chodzi o to zeby zrobic mostek? tak? Tylko nie wiem jak ? Przysyłam rysunek trafa z numerkami :) Prosze o wsparcie.

    Fioletowe koleczka na kabelkach zastepuja kołnierzyk na trafie (ktory w rzeczywistosci jest niebieski)
    Załączniki:
    • Kombajn Gitarowy - 3 kanały (2 gitary, bass) - 100W trafo.jpg (9.88 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy budowy wzmacniacza gitarowego typu kombajn z trzema kanałami (2 gitary, bas) o mocy 100W na kanał, z wykorzystaniem przedwzmacniaczy według projektu "Piec gitarowy dla każdego" autorstwa janka oraz końcówek mocy Jabel J-35 zasilanych napięciem ±38V do ±48V. Poruszono kwestie doboru i konfiguracji zasilania – zalecano stosowanie jednego transformatora o mocy około 450-600VA z mostkiem Graetza i filtrami elektrolitycznymi (min. 2x10 000µF na stronę), zasilającego wszystkie kanały wspólnie, co jest tańsze i praktyczne, choć pojawiły się opinie o wadach wspólnego zasilania (modulacje i zniekształcenia chwilowe). Omówiono również przeróbki końcówki J-35 do pracy z głośnikami 8Ω zamiast 4Ω, w tym zmiany rezystorów, kondensatorów i zwieranie niektórych elementów, aby dostosować układ do wyższego napięcia zasilania ±48V i impedancji 8Ω.

Wielokrotnie podkreślano konieczność prawidłowego doboru tranzystorów mocy (np. BD249C w obudowie TO-3P dla T10 i T11, BD237/BD238 dla T8 i T9, BF459 dla T4) oraz stosowania odpowiednich radiatorów o określonej rezystancji termicznej. Dyskutowano o poprawnym podłączeniu transformatora i mostka Graetza, zwracając uwagę na właściwe łączenie uzwojeń wtórnych i masy, a także o prawidłowym podłączeniu kondensatorów filtrujących z zachowaniem polaryzacji.

Autor relacjonował problemy z uruchomieniem końcówki mocy, w tym zwarcia powodujące przepalanie bezpieczników, przegrzewanie tranzystora T4, spalenie rezystora R22 oraz trudności z ustawieniem prądu spoczynkowego za pomocą potencjometru R15 i regulacji R5. Wskazywano na konieczność stopniowego uruchamiania układu, najpierw bez tranzystorów końcowych, z zastosowaniem bezpieczników o niskim prądzie i oporników ograniczających prąd, a także na potrzebę sprawdzenia poprawności tranzystorów i ich wzmocnienia hFE.

W końcowej fazie autor uzyskał działający wzmacniacz, choć z zauważalnymi szumami i ograniczeniami w reprodukcji wysokich częstotliwości, co jest typowe dla tanich rozwiązań garażowych. Zasugerowano, że dalsze poprawki i profesjonalne uruchomienie mogą wymagać pomocy serwisu elektronicznego, a także rozważenie zakupu lub budowy prostszych, sprawdzonych końcówek mocy MOSFET.

Podsumowując, dyskusja obejmuje projektowanie, zasilanie, modyfikacje i uruchomienie wzmacniacza gitarowego 3-kanałowego 100W, z naciskiem na praktyczne aspekty montażu, dobór komponentów, diagnostykę usterek i regulację parametrów pracy końcówki mocy Jabel J-35.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA