Witam,
Planuję w przyszłości modernizację instalacji elektrycznej w budynku gospodarczym o powierzchni 100 m2. Aktualnie jest tam stara 2-żyłowa, po części aluminiowa. Służy przede wszystkim do oświetlania pomieszczeń w budynku. Zasilana jest kablem zawieszonym w powietrzu z domu odległego o 25-30m. Wstępnie planuję w części budynku zrobić kuchnię letnią i łazienkę. Pozostała część byłaby czymś w rodzaju warsztatu, graciarni. Używałbym tam krajzegi, spawarki, i elektronarzędzi (potrzebne 3-fazy).
Dom jest podłączony do sieci przez łącze napowietrzne i posiada skrzynkę licznikową na zewnątrz. Zabezpieczenie przedlicznikowe to wyłącznik nadprądowy B25. Skrzynka rozdzielcza znajduje się w przedpokoju przy wejściu na przyległej ścianie. Kabel 4-żyłowy od licznika do skrzynki rozdzielczej idzie po ścianie domu (~9m). Od skrzynki na zewnątrz wychodzi wspomniany kabel do budynku gospodarczego. W domu obwody 1-fazowe są wykonane kablami 3-żyłowymi, a w skrzynce rozdzielczej przewód N jest spięty z PE. Nie ma żadnego przewodu, który idzie do uziemienia.
W najbliższym czasie będę prowadził do wspomnianego budynku wodę i być może podłączał kanalizację. W związku z tym koparka wykopie rów głęboki na ~2 m pomiędzy domem a omawianym budynkiem. Zastanawiam się czy nie byłoby sensownym zakopać teraz w tym rowie kabel pod przyszłą instalację i bednarkę będącą przyszłym uziomem. Kabel leżałby elegancko pod ziemią i uniknąłbym w przyszłości dodatkowych prac ziemnych.
Moje pytanie to:
1. Czy po modernizacji połączenie do budynku będzie szło ze skrzynki bezpiecznikowej czy bezpośrednio ze skrzynki licznikowej.
2. W jaki sposób i jaki kabel położyć w ziemi (a może lepiej nie zakopywać go do ziemi).
3. Czy i w jaki sposób zakopać uziom dla budynku gospodarczego.
4. Czy i w jaki sposób zakopać uziom dla domu (czy może być np. ta sama bednarka).
5. Czy są jakieś prace ziemne, które należałoby zrobić teraz, aby nie trzeba było zamawiać koparki na czas modernizacji instalacji elektrycznej.
6. Inne sugestie, rady.
Radek
Planuję w przyszłości modernizację instalacji elektrycznej w budynku gospodarczym o powierzchni 100 m2. Aktualnie jest tam stara 2-żyłowa, po części aluminiowa. Służy przede wszystkim do oświetlania pomieszczeń w budynku. Zasilana jest kablem zawieszonym w powietrzu z domu odległego o 25-30m. Wstępnie planuję w części budynku zrobić kuchnię letnią i łazienkę. Pozostała część byłaby czymś w rodzaju warsztatu, graciarni. Używałbym tam krajzegi, spawarki, i elektronarzędzi (potrzebne 3-fazy).
Dom jest podłączony do sieci przez łącze napowietrzne i posiada skrzynkę licznikową na zewnątrz. Zabezpieczenie przedlicznikowe to wyłącznik nadprądowy B25. Skrzynka rozdzielcza znajduje się w przedpokoju przy wejściu na przyległej ścianie. Kabel 4-żyłowy od licznika do skrzynki rozdzielczej idzie po ścianie domu (~9m). Od skrzynki na zewnątrz wychodzi wspomniany kabel do budynku gospodarczego. W domu obwody 1-fazowe są wykonane kablami 3-żyłowymi, a w skrzynce rozdzielczej przewód N jest spięty z PE. Nie ma żadnego przewodu, który idzie do uziemienia.
W najbliższym czasie będę prowadził do wspomnianego budynku wodę i być może podłączał kanalizację. W związku z tym koparka wykopie rów głęboki na ~2 m pomiędzy domem a omawianym budynkiem. Zastanawiam się czy nie byłoby sensownym zakopać teraz w tym rowie kabel pod przyszłą instalację i bednarkę będącą przyszłym uziomem. Kabel leżałby elegancko pod ziemią i uniknąłbym w przyszłości dodatkowych prac ziemnych.
Moje pytanie to:
1. Czy po modernizacji połączenie do budynku będzie szło ze skrzynki bezpiecznikowej czy bezpośrednio ze skrzynki licznikowej.
2. W jaki sposób i jaki kabel położyć w ziemi (a może lepiej nie zakopywać go do ziemi).
3. Czy i w jaki sposób zakopać uziom dla budynku gospodarczego.
4. Czy i w jaki sposób zakopać uziom dla domu (czy może być np. ta sama bednarka).
5. Czy są jakieś prace ziemne, które należałoby zrobić teraz, aby nie trzeba było zamawiać koparki na czas modernizacji instalacji elektrycznej.
6. Inne sugestie, rady.
Radek