logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Electrolux ESF63012W - Spadki napięcia na wyjściach sterowanych triakami

bubu64 27 Lut 2017 20:33 1878 15
REKLAMA
  • #1 16311654
    bubu64
    Poziom 22  
    Posty: 590
    Pomógł: 57
    Ocena: 282
    Witam kolegów.
    Podczas pracy zmywarki w momencie kiedy załączane jest wyjście sterowane triakiem, następuje gwałtowny spadek napięcia na innych wyjściach. Tak np. gdy pracuje już pompa myjąca i załączyć ma się zasobnik detergentu to na chwile następuje spadek napięcia i słychać zakłócenie pracy pompy myjącej, a zasobnik raz się otworzy, a raz nie.

    Jeśli się nie otworzy to już moduł nie załącza grzałki i po jakimś czasie zmywarka kończy pracę nie sygnalizując błędu. Podobnie jest podczas nabierania wody, kiedy pstryknie hydrostat to na chwilę zanika napięcie elektrozaworu.
    Fotka płytki... Może ktoś ma jakieś sugestie, który element zawodzi?
    Electrolux ESF63012W - Spadki napięcia na wyjściach sterowanych triakami
  • REKLAMA
  • #2 16312052
    Szymon7507
    Poziom 13  
    Posty: 151
    Pomógł: 6
    Ocena: 55
    Sprawdź Ig, być może przy poborze jest duży spadek, albo jest problem ze złączem Ua1a2. Moim zdaniem to wina triaka
  • #3 16312437
    bubu64
    Poziom 22  
    Posty: 590
    Pomógł: 57
    Ocena: 282
    Triak już wymieniałem i dalej to samo:)
  • REKLAMA
  • #4 16314141
    Szymon7507
    Poziom 13  
    Posty: 151
    Pomógł: 6
    Ocena: 55
    Hmm. A sprawdzales kondensatory i kostki SMD?
  • #5 16315307
    bubu64
    Poziom 22  
    Posty: 590
    Pomógł: 57
    Ocena: 282
    Które konkretnie sprawdzić?
  • #6 16315461
    POL02
    Specjalista AGD
    Posty: 2596
    Pomógł: 180
    Ocena: 550
    bubu64 napisał:

    Podczas pracy zmywarki w momencie kiedy załączane jest wyjście sterowane triakiem, następuje gwałtowny spadek napięcia na innych wyjściach. Tak np. gdy pracuje już pompa myjąca i załączyć ma się zasobnik detergentu to na chwile następuje spadek napięcia i słychać zakłócenie pracy pompy myjącej

    Na jakiej podstawie tak sądzisz?Dokonałeś jakichś pomiarów.
  • REKLAMA
  • #7 16315486
    bubu64
    Poziom 22  
    Posty: 590
    Pomógł: 57
    Ocena: 282
    Sprawdziłem multimetrem, jest chwilowy spadek napięcia:)
  • #8 16315790
    Szymon7507
    Poziom 13  
    Posty: 151
    Pomógł: 6
    Ocena: 55
    Wszystkie , ponieważ przypuszczam że któryś kondensator jest popsuty i się rozladowuje i nie nadąża się naładować
  • #9 16316027
    POL02
    Specjalista AGD
    Posty: 2596
    Pomógł: 180
    Ocena: 550
    bubu64 napisał:
    Sprawdziłem multimetrem, jest chwilowy spadek napięcia:)

    Jeżeli tak to chwilowe zaniki napięcia mogą być spowodowane niewłaściwą pracą przetwornicy.Wymień układ przetwornicy.
  • #10 16317055
    bubu64
    Poziom 22  
    Posty: 590
    Pomógł: 57
    Ocena: 282
    Wstawiłem LNK304 z wylutu oryginalny jest LNK305, ale dalej to samo. Dzisiaj przychodzi mi nowy LNK305, wstawię i napiszę co i jak :) Co do kondensatorów, to dzisiaj podmienię elektrolity bo ich wartości są wiadome. Gorzej z innymi, chyba bez schematu się nie obejdzie :)

    Dodano po 7 [godziny] 17 [minuty]:

    Kondensatory podmienione, LNK364 nowy wlutowany i dalej to samo.
    Jak na pompie spadnie do 110V to idzie dalej prawidłowo, ale jak czasem spadnie do 60V to już nie podaje napięcia moduł na zasobnik i grzałkę :( Pomyłka z typem LNK w poprzednim poście :) Oryginalny jest LNK364.
  • REKLAMA
  • #11 16318009
    POL02
    Specjalista AGD
    Posty: 2596
    Pomógł: 180
    Ocena: 550
    Czy z zasilacza wychodzi +5V stabilne (nie zmienia się w czasie)?
  • #12 16319839
    bubu64
    Poziom 22  
    Posty: 590
    Pomógł: 57
    Ocena: 282
    Na wyjściu zasilacza stabilne 5V, natomiast napięcie na bramce triaka sterującego pompą spada z 0,5V do 0,2 i zaraz się podnosi:)
    Tak samo jest z triakiem elektrozaworu, podczas nabierania wody w momencie kiedy zwierają styki hydrostatu też następuje spadek napięcia bramki prawie do zera:)
    Jeszcze jedna sprawa, załączenie grzania nie powoduje spadku napięcia na bramce triaka pompy:)
  • #13 16320211
    POL02
    Specjalista AGD
    Posty: 2596
    Pomógł: 180
    Ocena: 550
    bubu64 napisał:
    Na wyjściu zasilacza stabilne 5V, natomiast napięcie na bramce triaka sterującego pompą spada z 0,5V do 0,2 i zaraz się podnosi:)
    Tak samo jest z triakiem elektrozaworu, podczas nabierania wody w momencie kiedy zwierają styki hydrostatu też następuje spadek napięcia bramki prawie do zera:)
    Jeszcze jedna sprawa, załączenie grzania nie powoduje spadku napięcia na bramce triaka pompy:)

    Może to być związane z przepięciami przy zał-wył.
    Pompa i elektrozawory to elementy indukcyjne zakłócenia są.
    Grzałka to czysta rezystancja i tu brak zakłóceń.
    Może trzeba założyć blokady warystor lub R-C.
    Może uszkodzony jest filtr przeciw zakłóceniowy.
    Trudno mi dokładniej coś Ci podpowiadać nie mając moduł w ręku.
  • #14 16320421
    Arcus1977
    Poziom 22  
    Posty: 310
    Pomógł: 66
    Ocena: 203
    Spróbuj jeszcze sprawdzić wiązkę przewodów pod drzwiami.
  • #15 16320602
    bubu64
    Poziom 22  
    Posty: 590
    Pomógł: 57
    Ocena: 282
    To nic zewnętrznego , problem tkwi w module bo mam moduł od trochę innej zmywarki i po zamontowaniu działa bez problemów:)
  • #16 16328745
    bubu64
    Poziom 22  
    Posty: 590
    Pomógł: 57
    Ocena: 282
    Ok:)
    Do klientki poszła zmywara ze sprawnym modułem, tego nie zdołałem naprawić:)
    Dzięki za pomoc kolegom:)

Podsumowanie tematu

✨ Podczas pracy zmywarki Electrolux ESF63012W występują spadki napięcia na wyjściach sterowanych triakami, co prowadzi do zakłóceń w działaniu pompy myjącej oraz zasobnika detergentu. Użytkownik wymienił triak, ale problem nadal występuje. Inni uczestnicy dyskusji sugerują sprawdzenie kondensatorów, układu przetwornicy oraz ewentualnych przepięć. Po wymianie kondensatorów i układu LNK304 na LNK364, problem nie został rozwiązany. Użytkownik zauważył, że napięcie na bramkach triaków spada podczas załączania pompy i elektrozaworów. Ostatecznie, po przetestowaniu innego modułu, stwierdzono, że problem leży w uszkodzonym module oryginalnym.
REKLAMA