Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony Vaio SVE14 - Jak naprawić oderwane zawiasy od klapy

03 Mar 2017 07:09 2673 13
  • Poziom 4  
    Witam
    W moim Sony Vaio SVE14 oderwały się zawiasy od klapy matrycy. Ma ktoś jakiś pomysł by je złączyć z powrotem z klapą?

• Poziom 18  
    Wklej w to samo miejsce te gwinty na jakiś 2 składnikowy klej epoksydowy.Dookoła masz trochę miesca więc zrób solidną packę takiego kleju
  • Poziom 4  
    Zapomniałem podać dość istotnej informacji z jakiego materiału jest klapa, więc jest to plastik >PC+ABS<. Teraz pytanie, jak będzie reagował klej epoksydowy z tym plastikiem, czy będzie na tyle trwały że wytrzyma ciągłe otwieranie klapy?
  • Poziom 24  
    Klapa matrycy pracuje więc nie wiem czy po czasie otwierania i zamykania ponownie to się nie rozleci. Poszukaj na A... klap nawet używanych może nie będą drogie.
  • Poziom 4  
    Problem w tym że nie ma żadnej aukcji z taką klapą, a moja klapa jest w idealnym stanie i chciałem ją jeszcze wykorzystać tym bardziej że jest pod kolor
  • Poziom 13  
    Sklej klejem, ma w nazwie "Plastic Welding" co znaczy "spawanie plastiku". Sam testowałem trzyma jak plastik.
  • Poziom 4  
    Testowałeś przy zawiasach?
  • Poziom 13  
    Tak. Zazwyczaj kleiłem od strony z klawiaturą ale tu też powinno trzymać
    Ewentualnie kup sobie taśmę tesa jak kolesia potrafiło utrzymać na kilku paskach to to też raczej wytrzyma. https://www.youtube.com/watch?v=_v6iBU-kcqs
  • Poziom 10  
    Witam
    PAN-B czy udało się zrobić tę klapę ? Bo mam podobny problem nawet jeszcze gorzej , bo klapa mi popękała przy zawiasach .
  • Poziom 4  
    jar-ku jeszcze nie naprawiałem, bo nie miałem czasu się za to wziąć, ale jak zrobię to dam znać jak wyszło
    Dodano po 7 [minuty]:
    Najchętniej kupił bym całą klapę, podmienił matrycę, przykręcił do starych zawiasów i po sprawie. Na allegro szukałem i nie ma takich, a na eBay kosztują zbyt dużo.

• Poziom 35  
    Są fajne kleje, widziałem poklejone cieńsze soniaki ale...aby wymienić potem tasmę matrycy trzeba łamać ponieważ trzeba kleić po całości a nie tylko gwinty - niestety nie wiem co to za super klej był bo sam nie stosuję klejów jak głównego elementu naprawczego, pokażę ci jak ja to robię jeżeli koszt nowej klapy przekracza rozsądek, niestety musisz miec spory wybór śrubek, czyli musiał byś mieć dodatkowych 6 takich co masz teraz do zawiasów.

Co prawda fotki mam pod ręką z Lenovo ale zasada ta sama, tak samo robie ultracienkie samsungi i sony.

Na foto nr1 gwinty akurat osadziełm na kropelce aby były stabilne podczas montażu, można osadzić też na poksipolu byle nie ociaprać wszystkiego, można też troche dla stabilności podłożyć trochę poksipolu jak widać na nr2.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Ja do takich rzeczy wykorzystuję klej dwuskładnikowy o wdzięcznej nazwie "płynny metal" firmy Dragon [EAN: 5903649017543]. Nabyłem w jakimś markecie budowlanym, chyba w Obi, ale pewności nie mam.

W zasadzie wklejam nim metalowe tuleje w pęknięte gniazda, jeśli kawałka gniazda nie ma - to na pozostałych resztkach pozycjonuję tuleję i tym samym klejem uzupełniam ubytki. Klej jest dla cierpliwych (długo schnie, daję mu nawet 24h na dobre zaschnięcie). W efekcie uzyskuje się klocek, który można szlifować i wiercić o dość dużej wytrzymałości.

Znalazłem przykładowe zdjęcia Gateway'a, w którym wyglądało to znacznie gorzej, niż w Soniaku Kolegi. Co prawda kleiłem dół, ale górę też się da tak zrobić, tym bardziej, że u Kolegi sporo z oryginalnych gniazd pozostało. Kilka zdjęć pamiątkowych z Gateway'a:

Sony Vaio SVE14 - Jak naprawić oderwane zawiasy od klapy Sony Vaio SVE14 - Jak naprawić oderwane zawiasy od klapy Sony Vaio SVE14 - Jak naprawić oderwane zawiasy od klapy Sony Vaio SVE14 - Jak naprawić oderwane zawiasy od klapy Sony Vaio SVE14 - Jak naprawić oderwane zawiasy od klapy Sony Vaio SVE14 - Jak naprawić oderwane zawiasy od klapy Sony Vaio SVE14 - Jak naprawić oderwane zawiasy od klapy Sony Vaio SVE14 - Jak naprawić oderwane zawiasy od klapy

Wyłamane szczątki, które przed rozkręceniem zwykle grzechoczą w laptopie przed zalaniem klejem pozycjonuję kropelką, żeby się jakoś trzymały, póki właściwy klej nie zaschnie.

Klej jest rzadki (konsystencja zbliżona do miodu), więc stawiam ograniczenia (przy czym warto przymierzyć mocowanie zawiasu, żeby zobaczyć, gdzie można bezkarnie ten klej wlewać). Również warto spojrzeć, czy gdzieś nie ma przechodzić kabel od LCD czy jakiś inny wychodzący ze skrzyła matrycy. Ograniczenia na klej są z taśmy piankowej dwustronnej. Idealnie szczelne to być nie musi, przez bardzo drobne otwory klej nie przepływa. Warto też doły tulejek zakleić taśmą (ja używam papierowej - remontowej), żeby klej nie wpłynął do otworu śruby.

Jeśli jest możliwość, to warto poluzować trochę śrubę na osi zawiasu (klapa luźniej chodzi i się trochę bardziej buja, ale jest mniejsze ryzyko wyłamania). Jeśli zawias nie ma możliwości regulacji i chodzi ciężko (jest zatarty) to warto go wymienić (wraz z zawiasem po drugiej stronie, najlepiej wymienić całą parę). Jak zamontujemy zatarty zawias, to sytuacja pewnie się szybko powtórzy.

Laptop ze zdjęć wyżej działa już pół roku i nic nie pęka, klapa chodzi przyjemnie, obudowa nie pęka, nie rozchodzi się, czyli naprawę można uznać chyba za udaną. Wcześniej na tej zasadzie skleiłem kilka innych modeli, klej zupełnie nieźle daje radę.

• Poziom 35  
    W tej sytuacji powinieneś moim zdaniem wydłubać resztki plastiku w którym osadzone są mufy gwintowe aby wieksza powierzchnia tulejek była łączona z tym cudem, co prawda nie ten klej widywałem ale dzięki za opis i fotki, przekonałes mnie do wykonania próby.
  • Poziom 13  
    dt1 napisał:
    Ja do takich rzeczy wykorzystuję klej dwuskładnikowy o wdzięcznej nazwie "płynny metal" firmy Dragon [EAN: 5903649017543]. Nabyłem w jakimś markecie budowlanym, chyba w Obi, ale pewności nie mam.

W zasadzie wklejam nim metalowe tuleje w pęknięte gniazda, jeśli kawałka gniazda nie ma - to na pozostałych resztkach pozycjonuję tuleję i tym samym klejem uzupełniam ubytki. Klej jest dla cierpliwych (długo schnie, daję mu nawet 24h na dobre zaschnięcie). W efekcie uzyskuje się klocek, który można szlifować i wiercić o dość dużej wytrzymałości.

Znalazłem przykładowe zdjęcia Gateway'a, w którym wyglądało to znacznie gorzej, niż w Soniaku Kolegi. Co prawda kleiłem dół, ale górę też się da tak zrobić, tym bardziej, że u Kolegi sporo z oryginalnych gniazd pozostało. Kilka zdjęć pamiątkowych z Gateway'a:

Sony Vaio SVE14 - Jak naprawić oderwane zawiasy od klapy Sony Vaio SVE14 - Jak naprawić oderwane zawiasy od klapy Sony Vaio SVE14 - Jak naprawić oderwane zawiasy od klapy Sony Vaio SVE14 - Jak naprawić oderwane zawiasy od klapy Sony Vaio SVE14 - Jak naprawić oderwane zawiasy od klapy Sony Vaio SVE14 - Jak naprawić oderwane zawiasy od klapy Sony Vaio SVE14 - Jak naprawić oderwane zawiasy od klapy Sony Vaio SVE14 - Jak naprawić oderwane zawiasy od klapy

Wyłamane szczątki, które przed rozkręceniem zwykle grzechoczą w laptopie przed zalaniem klejem pozycjonuję kropelką, żeby się jakoś trzymały, póki właściwy klej nie zaschnie.

Klej jest rzadki (konsystencja zbliżona do miodu), więc stawiam ograniczenia (przy czym warto przymierzyć mocowanie zawiasu, żeby zobaczyć, gdzie można bezkarnie ten klej wlewać). Również warto spojrzeć, czy gdzieś nie ma przechodzić kabel od LCD czy jakiś inny wychodzący ze skrzyła matrycy. Ograniczenia na klej są z taśmy piankowej dwustronnej. Idealnie szczelne to być nie musi, przez bardzo drobne otwory klej nie przepływa. Warto też doły tulejek zakleić taśmą (ja używam papierowej - remontowej), żeby klej nie wpłynął do otworu śruby.

Jeśli jest możliwość, to warto poluzować trochę śrubę na osi zawiasu (klapa luźniej chodzi i się trochę bardziej buja, ale jest mniejsze ryzyko wyłamania). Jeśli zawias nie ma możliwości regulacji i chodzi ciężko (jest zatarty) to warto go wymienić (wraz z zawiasem po drugiej stronie, najlepiej wymienić całą parę). Jak zamontujemy zatarty zawias, to sytuacja pewnie się szybko powtórzy.

Laptop ze zdjęć wyżej działa już pół roku i nic nie pęka, klapa chodzi przyjemnie, obudowa nie pęka, nie rozchodzi się, czyli naprawę można uznać chyba za udaną. Wcześniej na tej zasadzie skleiłem kilka innych modeli, klej zupełnie nieźle daje radę.

Lepszy klej jest chyba
    szymon1051 napisał:
    Sklej klejem, ma w nazwie "Plastic Welding" co znaczy "spawanie plastiku". Sam testowałem trzyma jak plastik.

Kleisz od strony płyty to trzyma, bo można dać dużo tego kleju i śruby są długie, ale od strony matrycy powinno trzymać ale zazwyczaj można wlać mniej kleju i dać krótsze śruby.