Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy RackSzafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie klimatyzacji - bezpieczniki

03 Mar 2017 07:38 7146 23
  • Poziom 9  
    Witam. Chciałbym się dowiedzieć jakimi bezpiecznikami zabezpieczyć podłączenie klimatyzacji do prądu.
    Obecnie klimatyzacja była włączana do prądu zwykłą wtyczką (klimatyzacja ścienna- nie klimatyzator ale klimatyzacja, razem z jednostką zewnętrzną).
    Zrobiłem tak by w razie długiej nieobecności wyłączać z gniazdka klimatyzację (przede wszystkim przed burzami).

Obecnie chciałbym podłączyć klimatyzację także do gniazdka ale po drodze do samego urządzenia zabezpieczyć go bezpiecznikiem/bezpiecznikami - tzn mała skrzyneczka z bezpiecznikami. Nie mogę podłączyć klimatyzacji bezpośrednio do skrzynki z bezpiecznikami- technicznie nie mam takiej możliwości.
    Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie ale z prądem lubię się pobawić i jak na razie nic nie spaliłem :)
    Chciałbym by w razie przepięcia, skoków napięcia, zabezpieczyć urządzenie klimatyzacji przed usterką (np gdy jedno z urządzeń podłączonych do gniazdek w pokoju zrobi zwarcie - nie chciałbym by klima na tym ucierpiała).

I teraz pytanie do Was - jakie bezpieczniki zastosować (typ i moc) ? podłączyć to już raczej będę potrafił (tak mi się wydaje).

Moja klimatyzacja to:

Zabezpieczenie klimatyzacji - bezpieczniki Zabezpieczenie klimatyzacji - bezpieczniki

Jakieś rady ?
    Ps. nie chcę odpowiedzi typu:
    nie bierz się za to bo zepsujesz albo zadzwoń po elektryka
    Nie po to opisuję tutaj wszystko na forum by zaraz zlecić komuś innemu robotę.
    Chcę to zrobić sam na własną odpowiedzialność.
  • Szafy RackSzafy Rack
  • Poziom 33  
    piszmaile napisał:
    Nie znam na tą chwilę mocy jednostki zewnętrznej (zawieszona dość wysoko)

No to czego oczekujesz? wróz Maciej zaprasza
    :-)
  • Szafy RackSzafy Rack
  • Poziom 9  
    dodałem zdjęcia jednostki zewnętrznej i wewnętrznej - wszystko podane
  • Poziom 9  
    @p.obelix
    Z tego co napisałeś rozumiem że:
    klima się nie spali ani nie uszkodzi bo ma wszystkie zabezpieczenia wewnątrz jednostki zewnętrznej.
    Za to może spalić czy uszkodzić mi się kabel do klimy...

Nie jestem ekspertem ale wiem że nawet zabezpieczenia wewnątrz klimatyzacji może kiedyś szlak trafić - nie ważne jakie są....wszystko kiedyś się zepsuje. A wtedy będę musiał wymieniać, naprawiać jednostkę od klimy - rozbierać i wymieniać itp a tego chcę uniknąć.
    Dlatego chciałbym zabezpieczyć dodatkowo klimatyzację - z tego co czytałem na innych stronach to pisali by klimę podłączać osobno do szafy z bezpiecznikami - chociażby z powodu poboru prądu przez klimę (czytaj klimę można uszkodzić jak i klima może uszkodzić inne urządzenia). Tak czy siak dla mojego świętego spokoju chcę zabezpieczyć klimę dodatkowym bezpiecznikiem.

W klimie przewód elektryczny zasila jednostkę zewnętrzną jak i wewnętrzną - zasilanie idzie jednym kablem do dwóch jednostek (pierwsze do jednostki zewnętrznej skąd idzie zasilanie do jednostki wewnętrznej. Chcę to wszystko zabezpieczyć - pytam Was tylko jakie bezpieczniki mam wstawić przed klimą. Zdjęcia jednostek dałem by wyliczyć moc dla bezpieczników.
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    Przecież wyraźnie jest napisane 6.5 A prąd maksymalny w opcji grzania. Prowadzisz nowy obwód przewodem 2.5 mm2 do rozdzielni i zabezpieczasz go bezpiecznikiem B10. Nie bardzo rozumiem przed czym chcesz bronić klimę jakie widzisz zagrożenia. Bo idąc twoim tokiem myślenia musiałbyś zabezpieczyć dodatkowo lodówkę, zmywarkę, pralkę, komputer.
  • Poziom 9  
    chodzi mi o to czy zabezpieczam tylko fazę (L) ,neutralne (N) czy także ochronne (PE) ?
  • Poziom 39  
    piszmaile napisał:
    chodzi mi o to czy zabezpieczam tylko fazę (L) ,neutralne (N) czy także ochronne (PE) ?

Kolego, przy tak zadanych pytaniach zostaw to i poproś kumatego elektryka aby wykonał całą tą "robote", bo napytasz sobie tylko biedy.
  • Poziom 9  
    @niewolno2

przeczytaj końcowe zdanie mojego pierwszego postu - jeżeli nie chcesz pomagać to lepiej nie pisz. Bo tak to tylko nabijacie bezwartościowe posty
  • Poziom 33  
    piszmaile napisał:

Na N i PE nie stosuje się bezpieczników.

piszmaile napisał:
    jakie bezpieczniki zastosować (typ i moc) ? podłączyć to już raczej będę potrafił (tak mi się wydaje).

Jedno tu jest prawdą wydaje się tobie :-(

Pomagać można i powinno się ale w wypadku braku podstawowych podstaw to tylko że szkodą dla pytającego :-)
  • Poziom 9  
    dlaczego pytałem o N i PE ?

Dlatego:

Link
  • Poziom 33  
    Pytanie jaką sieć ma kolega w domku?
    TN-C TN-C-S TN-S czy jeszcze jakąś inną to na początek :D
  • Poziom 9  
    nie znam się na typach sieci - gdybym się znał to nie było by tego tematu.
    Moim zdaniem to zwykła sieć w bloku. Mogę zrobić zdjęcie bezpieczników (skrzynki) ale nie wiem czy to coś da w temacie.
    Chcę mieć dodatkowe zabezpieczenie ponieważ ostatnio w całym bloku był problem z napięciem i w mieszkaniu mi wszystkie żarówki migały - nie był to przypadek tylko jednego mieszkania ale wszystkich w bloku. Na różnicówce w moim mieszkaniu było słychać pykanie w chwili kiedy żarówki "migały". Były nawet sytuacje sekundowego braku napięcia. Problem naprawiono ale skoki napięcia były w całym zasilaniu w mieszkaniu z tym że nie było ich widać np na komputerze czy telewizorze.

Wiem że moja skrzynka bezpieczników powinna trochę "uchronić" urządzenia ale dla świętego spokoju chciałym mieć jeszcze podobne rozwiązanie właśnie przed klimą
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    Żaden bezpiecznik czy też różnicówka nie zabezpiecza urządzeń przed skokami czy też spadkami napięcia. Poczytaj o zabezpieczeniach przepięciowych, podnapięciowych i nadpięciowych. Jeśli w twoim mieszkaniu nie ma żadnej różnicówki to oznacza że na 99% instalacja nie jest do niej przystosowana i pod żadnym pozorem jej nie wstawiaj.
  • Poziom 39  
    Kolego piszmaile o jakim nabijaniu punktów ty piszesz, jak na razie nic nie podałeś jaki rodzaj sieci posiadasz w mieszkaniu to w jaki sposób podłączysz przewód ochronny od klimatyzatora? Zabawa z napięciem 230V to poważna sprawa i w przypadku nie rozważnego podejścia do tematu może mieć opłakane skutki a chyba nie oto chodzi.
  • Poziom 9  
    więc tak:

klimatyzację miałem podłączoną do prądu za pomocą kabla zakończonego wtyczką (taką do gniazdka na której miałem możliwość włączenia 0/1).
    Dodatkowo w czasie burzy wyłączałem mechanicznie wtyczkę z gniazdka (totalne odcięcie wszystkich przewodów od klimy). Jednak nie chciałbym się nadal tak bawić z klimą w jej wyłączanie ale uprościć to wszystko. Dlatego chciałem zastosować bezpieczniki przed klimą - wyłączać bezpieczniki zamiast wyciągać wtyczkę z gniazdka. I o to mi właśnie chodzi.

Dlatego pytałem o ilość bezpieczników na kablach ponieważ nie wiem czy zabezpieczenie przewodu napięcia bezpiecznikiem wystarczy czy nie. W przypadku awarii któregokolwiek ze sprzętów podłączonych do gniazdek w mieszkaniu impuls elektryczny nie pójdzie do klimy także innymi przewodami ? (N i PE ? ) , bo zabezpieczony będzie tylko L.

Nie chcę wypowiedzi typu , nie rób tego tylko pomocy w tym jak to dobrze zabezpieczyć SAMEMU.
  • Poziom 9  
    dwutorowy czyli rozumiem że podłączamy do niego L i N (PE) idzie normalnie tak ?
    Są jakieś moce takich wyłączników ? czy takie wyłączniki są w jednym standardzie ?
  • Poziom 39  
    piszmaile napisał:
    dwutorowy czyli rozumiem że podłączamy do niego L i N (PE) idzie normalnie tak ?
    Są jakieś moce takich wyłączników ? czy takie wyłączniki są w jednym standardzie ?

Ad.1. Tak.
    Ad.2. Tak, TH35.
  • Poziom 9  
    @ad.2 - to jakiej mocy muszę kupić taki wyłącznik ? bo ten TH35 to rodzaj mocowania włącznika
  • Poziom 39  
    Nie mocy, tylko na jaki prąd powinien być wyłącznik FR. TH35 to rodzaj szyny montażowej. Sprawa druga to jak się ma podłączenia klimatyzatora na sztywno do instalacji co na to producent/gwarant? Chodzi mi oto, skoro producent zastosował połączenie wtyczka-gniazdo, to miał ku temu jakieś powody, Ty natomiast zmieniasz to i rozumiem że jesteś świadom tych zmian? Ingerujesz w urządzenie, bo usunięcie wtyczki i podłączenie bezpośrednio do instalacji zmienia rodzaj podłączenia.
  • Poziom 9  
    monterzy klimy pytali gdzie podłączyć klimę i pierwsze co mi przyszło do głowy to gniazdko które było najbliżej miejsca instalacji , bez zbędnego wiercenia, przerabiania itp. Jak powiedziałem tak zrobili. Klima juz nie jest na gwarancji więc i tak to nic nie zmienia.
    To powiecie mi jaki konkretnie model i typ włącznika ma być? bo w końcu chciałbym to wszystko zmontować
  • Poziom 10  
    Katalogowo ta jednostka 09 czyli 2,5 kW powinna mieć przewody zasilające 3x1,5 i zabezpieczenie 16A typu C