Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Architektura i wykonanie sieci ethernetowej wewnątrz budynku

Spongar 06 Mar 2017 11:27 1011 7
  • #1 06 Mar 2017 11:27
    Spongar
    Poziom 2  

Witam,
    planuję budowę domu jednorodzinnego (~115m2) i zastanawiam się nad architekturą i wykonaniem sieci ethernetowej wewnątrz budynku. Poniżej znajduje się opis w jaki sposób chciałbym zabrać się do tematu, byłbym wdzięczny gdybyście posłużyli mi swoimi podpowiedziami i sugestiami czy dobrze wszystko rozpisałem, ewentualnie co i w jaki sposób mógłbym poprawić.

Schemat sieci:
    v1.0
    v1.1
    v1.2:

Opis schematu:
    Internet poprowadzony podziemnym złączem światłowodowym, zakładam że dostawca udostępni mi modem, do którego będę mógł podpiąć się ze swoim sprzętem. Bezpośrednio do modemu wpinam się routerem wi-fi, do którego podpięte są PC administratora, drukarka sieciowa, serwer plików NAS i switch (router ma 4 wyjścia, więc w sam raz). Będzie również istniała możliwość połączenia bezprzewodowego przez urządzenia mobilne. Do routera podpięty jest switch, a ten do patch panelu. Z tego ostatniego wychodzą kable, które prowadzą do 4 pokoi, a tam do gniazd naściennych RJ45.

Gniazda naścienne będą miały 2x wejścia RJ45, jak również RTV + SAT, ale o okablowaniu RTV i SAT nie będę się tu rozpisywał. Z każdego z 4 pokoi będą zatem poprowadzone po 2 skrętki UTP cat. 5e (Madex) i wszystkie będą prowadziły do "gabinetu", w którym znajdzie się szafka rackowa ze sprzętem sieciowym. Kable chcę wprowadzić w peszel, aby nie murować ich bezpośrednio w ścianie.

U ujścia wszystkich kabli w gabinecie pojawia się moja wątpliwość: w jaki sposób wyprowadzić kable ze ściany i podłączyć do swicha. Pomyślałem, że dobrą opcją może być wykorzystanie patch panelu - w takim wypadku 8 kabli (4 pokoje po 2 kable) będzie wychodziło bezpośrednio z otworu w ścianie i trafią do skrzynki rackowej, gdzie na stałe zostaną podłączone do panelu. Druga opcja to gniazda naścienne z 8 wtykami RJ45 (byłyby to np. 2 gniazda z 4 wtykami) - dzięki temu kable nie będą wychodziły ze ściany, będzie można z gniazdek poprowadzić kable od razu do switcha. Oczywiście "otwór w ścianie" mogę zamaskować prowadząc kable w rynience, w narożniku ściany, bezpośrednio do skrzynki rackowej. Skrzynka nie będzie duża (4-6 U), więc nie będzie stała na ziemi, a wisiała przyczepiona do ściany.

Zakładam, że wszystkie kable będą niekrosowane, gdyż nie będzie bezpośrednich połączeń PC-PC. Zakładam również wykorzystanie wtyków RJ45, a nie 8P8C, oraz kabli UTP 5e, zamiast 6 (uważam 6 za niepotrzebny luksus, nieekranowe kable cat. 5e powinny być wystarczające). Docelowo w peszelu będą szły również kable RTV i SAT, ale jeszcze nie zgłębiałem tematu jakie to kable powinny być, jak i do czego podłączone.

Jak ocenilibyście projekt powyższej instalacji? Czy o czymś jeszcze powinienem pomyśleć?

0 7
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 06 Mar 2017 11:36
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

Punkty WIFI planuj po pokojach, prawdopodobnie więcej niż jeden, jednym WIFI w centrum domu raczej nie ogarniesz.

Dodano po 1 [minuty]:

Nas, printer, admin pc podpinasz pod switcha.

0
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #3 06 Mar 2017 20:41
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet

Potwierdzam to co pisał kolega @bogiebog - zaplanuj dwa trzy miejsca na AP.

0
  • #4 07 Mar 2017 12:13
    Spongar
    Poziom 2  

Dziękuję za odpowiedzi.

Wszystkie urządzenia które były podpięte pod router przepiąłem do switcha. Dodałem na razie jeden punkt dostępowy, w przyszłości może dodam więcej, jako że w każdym pokoju będą dwa gniazda RJ45, to technicznie będzie to możliwe.
    Rozbudowałem również infrastrukturę o dodatkowe urządzenia, jak np. piec w kotłowni, czy moduły Raspberry PI.
    Z tego co widzę, będę potrzebował Patch Panelu z przynajmniej 10 portami, natomiast Switch będzie ich potrzebował co najmniej 15.

Będę wdzięczny za podpowiedź, czy Patch Panel w ogóle ma sens i co jeszcze mogłoby się przydać w projekcie.

0
  • Pomocny post
    #5 07 Mar 2017 12:16
    bogiebog

Do patch panela idą kable (drutowe) sztywne, kotwiczysz to sobie gdzieś solidnie a switch w dowolnym miejscu podłączasz 'elastycznymi' (linka zamiast druga) patchcord-ami..

0
  • #6 07 Mar 2017 12:30
    Spongar
    Poziom 2  

@bogiebog
    Co masz na myśli pisząc, że do patch panela idą kable drutowe? Myślałem, że wychodzące ze ściany skrętki będzie można zamocować tak jak na zdjęciu:

0
  • Pomocny post
    #7 07 Mar 2017 13:16
    bogiebog

Skrętka (ta na metry w szpulach 100 200m) zrobiona jest z drutu miedzianego. Tzn każy z 8 przewodów jest drutem.

Patchcordy używają linki miedzianej zamiast drutów.

Drut jest tańszy w produkcji od linki.

0
  • #8 24 Maj 2017 10:07
    Spongar
    Poziom 2  

Mam pytanie: Czy widzicie jakieś przeciwwskazania, aby skrzynkę rackową ze sprzętem sieciowym umieścić w kotłowni? Pomieszczenie raczej nie będzie należało do "brudnych", znajdzie się tam kocioł gazowy, zbiornik CWU i rekuperator. Pierwotnie skrzynka miała stać w gabinecie, ale dzięki zmianie lokalizacji zarówno ona, jak i koryta kablowe nie będą szpeciły wyglądem, a odgłosy wentylacji nie będą przeszkadzały domownikom. Dodatkowo kotłownia umieszczona jest w bardziej strategicznym miejscu.

Po rozmowie z dostawcami mediów zaktualizowałem schemat o światłowodową telewizję (v1.2 w pierwszym poście):
    - Sygnał z kabla światłowodowego zostanie przeniesiony na skrętkę za pomocą media convertera. Z media convertera jeden kabel zostanie podłączony do modemu (internet), a drugi bezpośrednio do dekodera w salonie (telewizja). Gdybym w przyszłości chciał mieć multiroom (np. w pokojach #3 i #4), to wystarczy, że odłączę kilka kabli z patch panelu i podłączę do media convertera.
    Powyższe uwzględnia sytuację, gdy światłowód podpinany jest do konwertera, a z niego wychodzą kable internetowy i TV. Ale np. Orange wpina kabel światłowodowy bezpośrednio do dekodera, a z niego idzie skrętka do modemu. Zabezpieczając się na wypadek zmiany operatora zrobię rozgałęzienie peszla, zakopując go dookoła domu, z wyjściem bezpośrednio w ścianie salonu. Dzięki temu światłowód podłączę do dekodera, a dekoder go gniazdka w ścianie prowadzącego do kotłowni, w której będzie stał modem. A z modemu to już do routera, switcha, pach panelu i internet znajdzie się we wszystkich pokojach.
    - Zrezygnowałem także z routera wifi na rzecz access pointów. Może na rysunku jest ich za dużo, ale na pewno nie będę kupował wszystkich naraz. Zamontuję 1-2 i zobaczę jak będzie wyglądała siła sygnału.

Gdyby kogoś interesowało, to mogę dorzucić schemat rozmieszczenia kabli w ścianach budynku + doprowadzenie światłowodu.

Będę wdzięczny za opinie :)

0