Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Architektura i wykonanie sieci ethernetowej wewnątrz budynku

Spongar 06 Mar 2017 11:27 1011 7
 • #1 06 Mar 2017 11:27
  Spongar
  Poziom 2  

  Witam,
  planuję budowę domu jednorodzinnego (~115m2) i zastanawiam się nad architekturą i wykonaniem sieci ethernetowej wewnątrz budynku. Poniżej znajduje się opis w jaki sposób chciałbym zabrać się do tematu, byłbym wdzięczny gdybyście posłużyli mi swoimi podpowiedziami i sugestiami czy dobrze wszystko rozpisałem, ewentualnie co i w jaki sposób mógłbym poprawić.

  Schemat sieci:
  v1.0
  v1.1
  v1.2:
  Architektura i wykonanie sieci ethernetowej wewnątrz budynku

  Opis schematu:
  Internet poprowadzony podziemnym złączem światłowodowym, zakładam że dostawca udostępni mi modem, do którego będę mógł podpiąć się ze swoim sprzętem. Bezpośrednio do modemu wpinam się routerem wi-fi, do którego podpięte są PC administratora, drukarka sieciowa, serwer plików NAS i switch (router ma 4 wyjścia, więc w sam raz). Będzie również istniała możliwość połączenia bezprzewodowego przez urządzenia mobilne. Do routera podpięty jest switch, a ten do patch panelu. Z tego ostatniego wychodzą kable, które prowadzą do 4 pokoi, a tam do gniazd naściennych RJ45.

  Gniazda naścienne będą miały 2x wejścia RJ45, jak również RTV + SAT, ale o okablowaniu RTV i SAT nie będę się tu rozpisywał. Z każdego z 4 pokoi będą zatem poprowadzone po 2 skrętki UTP cat. 5e (Madex) i wszystkie będą prowadziły do "gabinetu", w którym znajdzie się szafka rackowa ze sprzętem sieciowym. Kable chcę wprowadzić w peszel, aby nie murować ich bezpośrednio w ścianie.

  U ujścia wszystkich kabli w gabinecie pojawia się moja wątpliwość: w jaki sposób wyprowadzić kable ze ściany i podłączyć do swicha. Pomyślałem, że dobrą opcją może być wykorzystanie patch panelu - w takim wypadku 8 kabli (4 pokoje po 2 kable) będzie wychodziło bezpośrednio z otworu w ścianie i trafią do skrzynki rackowej, gdzie na stałe zostaną podłączone do panelu. Druga opcja to gniazda naścienne z 8 wtykami RJ45 (byłyby to np. 2 gniazda z 4 wtykami) - dzięki temu kable nie będą wychodziły ze ściany, będzie można z gniazdek poprowadzić kable od razu do switcha. Oczywiście "otwór w ścianie" mogę zamaskować prowadząc kable w rynience, w narożniku ściany, bezpośrednio do skrzynki rackowej. Skrzynka nie będzie duża (4-6 U), więc nie będzie stała na ziemi, a wisiała przyczepiona do ściany.

  Zakładam, że wszystkie kable będą niekrosowane, gdyż nie będzie bezpośrednich połączeń PC-PC. Zakładam również wykorzystanie wtyków RJ45, a nie 8P8C, oraz kabli UTP 5e, zamiast 6 (uważam 6 za niepotrzebny luksus, nieekranowe kable cat. 5e powinny być wystarczające). Docelowo w peszelu będą szły również kable RTV i SAT, ale jeszcze nie zgłębiałem tematu jakie to kable powinny być, jak i do czego podłączone.

  Jak ocenilibyście projekt powyższej instalacji? Czy o czymś jeszcze powinienem pomyśleć?

  0 7
 • Sklep HeluKabel
 • Pomocny post
  #2 06 Mar 2017 11:36
  bogiebog
  Specjalista Sieci, Internet

  Punkty WIFI planuj po pokojach, prawdopodobnie więcej niż jeden, jednym WIFI w centrum domu raczej nie ogarniesz.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Nas, printer, admin pc podpinasz pod switcha.

  0
 • Sklep HeluKabel
 • Pomocny post
  #3 06 Mar 2017 20:41
  jimasek
  Moderator - Sieci, Internet

  Potwierdzam to co pisał kolega @bogiebog - zaplanuj dwa trzy miejsca na AP.

  0
 • #4 07 Mar 2017 12:13
  Spongar
  Poziom 2  

  Dziękuję za odpowiedzi.

  Wszystkie urządzenia które były podpięte pod router przepiąłem do switcha. Dodałem na razie jeden punkt dostępowy, w przyszłości może dodam więcej, jako że w każdym pokoju będą dwa gniazda RJ45, to technicznie będzie to możliwe.
  Rozbudowałem również infrastrukturę o dodatkowe urządzenia, jak np. piec w kotłowni, czy moduły Raspberry PI.
  Z tego co widzę, będę potrzebował Patch Panelu z przynajmniej 10 portami, natomiast Switch będzie ich potrzebował co najmniej 15.

  Będę wdzięczny za podpowiedź, czy Patch Panel w ogóle ma sens i co jeszcze mogłoby się przydać w projekcie.

  0
 • Pomocny post
  #5 07 Mar 2017 12:16
  bogiebog
  Specjalista Sieci, Internet

  Do patch panela idą kable (drutowe) sztywne, kotwiczysz to sobie gdzieś solidnie a switch w dowolnym miejscu podłączasz 'elastycznymi' (linka zamiast druga) patchcord-ami..

  0
 • #6 07 Mar 2017 12:30
  Spongar
  Poziom 2  

  @bogiebog
  Co masz na myśli pisząc, że do patch panela idą kable drutowe? Myślałem, że wychodzące ze ściany skrętki będzie można zamocować tak jak na zdjęciu:
  Architektura i wykonanie sieci ethernetowej wewnątrz budynku

  0
 • Pomocny post
  #7 07 Mar 2017 13:16
  bogiebog
  Specjalista Sieci, Internet

  Skrętka (ta na metry w szpulach 100 200m) zrobiona jest z drutu miedzianego. Tzn każy z 8 przewodów jest drutem.

  Patchcordy używają linki miedzianej zamiast drutów.

  Drut jest tańszy w produkcji od linki.

  0
 • #8 24 Maj 2017 10:07
  Spongar
  Poziom 2  

  Mam pytanie: Czy widzicie jakieś przeciwwskazania, aby skrzynkę rackową ze sprzętem sieciowym umieścić w kotłowni? Pomieszczenie raczej nie będzie należało do "brudnych", znajdzie się tam kocioł gazowy, zbiornik CWU i rekuperator. Pierwotnie skrzynka miała stać w gabinecie, ale dzięki zmianie lokalizacji zarówno ona, jak i koryta kablowe nie będą szpeciły wyglądem, a odgłosy wentylacji nie będą przeszkadzały domownikom. Dodatkowo kotłownia umieszczona jest w bardziej strategicznym miejscu.

  Po rozmowie z dostawcami mediów zaktualizowałem schemat o światłowodową telewizję (v1.2 w pierwszym poście):
  - Sygnał z kabla światłowodowego zostanie przeniesiony na skrętkę za pomocą media convertera. Z media convertera jeden kabel zostanie podłączony do modemu (internet), a drugi bezpośrednio do dekodera w salonie (telewizja). Gdybym w przyszłości chciał mieć multiroom (np. w pokojach #3 i #4), to wystarczy, że odłączę kilka kabli z patch panelu i podłączę do media convertera.
  Powyższe uwzględnia sytuację, gdy światłowód podpinany jest do konwertera, a z niego wychodzą kable internetowy i TV. Ale np. Orange wpina kabel światłowodowy bezpośrednio do dekodera, a z niego idzie skrętka do modemu. Zabezpieczając się na wypadek zmiany operatora zrobię rozgałęzienie peszla, zakopując go dookoła domu, z wyjściem bezpośrednio w ścianie salonu. Dzięki temu światłowód podłączę do dekodera, a dekoder go gniazdka w ścianie prowadzącego do kotłowni, w której będzie stał modem. A z modemu to już do routera, switcha, pach panelu i internet znajdzie się we wszystkich pokojach.
  - Zrezygnowałem także z routera wifi na rzecz access pointów. Może na rysunku jest ich za dużo, ale na pewno nie będę kupował wszystkich naraz. Zamontuję 1-2 i zobaczę jak będzie wyglądała siła sygnału.

  Gdyby kogoś interesowało, to mogę dorzucić schemat rozmieszczenia kabli w ścianach budynku + doprowadzenie światłowodu.

  Będę wdzięczny za opinie :)

  0