Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPS - spuchnięte baterie - co dalej?

lapsio2 03 Maj 2017 19:15 870 6
  • #1 03 Maj 2017 19:15
    lapsio2
    Poziom 4  

Witam od 2.5 roku używam UPSa Orvaldi 3000JP sinusoida. Dzis rano usłyszałem "świszczenie" UPSa. Pierwsze co mi przyszło do głowy to może rozszczelniona bateria. Po rozebraniu UPSa i krótkim, jakże entuzjastycznym okrzyku "O K***A" wyłączyłem UPS, odłączyłem od prądu, wyjąłem bezpiecznik i wyciągnąłem UPSa na balkon. Po kilkunastu minutach jak trochę ostygł podjąłem próbę wyjęcia baterii z UPSa. Wymagało to rozmontowania przedniej części obudowy bo bateria spuchła na tyle że sanki się zaklinowały.

Baterie wyglądają tak:
    UPS - spuchnięte baterie - co dalej?
    Jest to dokladnie ten model: http://sklep.prostowniki-akumulatory.pl/akumulator-agm-85ah-yuasa-npw45-12-p-114.html

Nie bardzo wiem co mam teraz zrobić. Próbowałem uruchomić UPSa bez baterii żeby zobaczyć czy sama elektronika w ogóle działa po rozmontowaniu i zmontowaniu z powrotem ale się nie włączył co chyba jest standardowym zachowaniem UPSów bez baterii. Wymiana baterii w tym modelu kosztowałaby ok 600zl. Nie jestem pewien czy powinienem podejmować próbę wymiany baterii czy w ogóle założyć że jest zepsuty, wywalić całego UPSa i kupic coś nowego. Baterie nigdy nie były wymieniane, są fabryczne mają te 2.5 roku (data nabycia wrzesien 2014)

W ogóle nie wiem za bardzo co o tym myśleć. Trochę się boję teraz UPSa w domu. Na szczęście jest weekend majowy więc byłem w domu, ale gdyby mnie nie było zapewne mogłoby się to źle skończyć dla mnie (śpię w tym samym pokoju co UPS a te baterie chyba nie wydzielają szczególnie bezpiecznych dla człowieka gazów) lub mieszkania (UPS stoi na dywanie przy drewnianych meblach).

Czy mógłbym użyć do tego UPSa jakiś innych, bezpieczniejszych baterii? Stare baterie były w technologi AGM. Co mogłoby się stać gdyby jednak nie było mnie w domu i bateria by spuchła aż do pęknięcia? Czy bezpiecznie jest nie wkładać tych baterii tylko położyć "obok" UPSa żebym widział jak zaczną znowu puchnąć? (konstrukcja UPSa umożliwia wyciągnięcie kabli na zewnątrz, mam na myśli czy takie baterie mogą porazić człowieka)

0 6
  • Zasilacze Ups
  • #2 03 Maj 2017 20:21
    Radiowiec 2
    Poziom 31  

Wywalaj to i to jak najprędzej. Naprawiać sie nie opłaca a baterie... dobrze że nie wybuchły. Kup nowy UPS i po temacie. A w obudowie starego możesz sobie zmajstrować... np. prostownik do ładowania akumulatorów samochodowych. Jedyna rada jak będziesz ten prostownik wykonywał to nie z tych części które są w UPS poza transformatorem. Reszta na śmietnik.

0
  • Zasilacze Ups
  • Pomocny post
    #3 03 Maj 2017 20:46
    Xantix
    Poziom 39  

lapsio2 napisał:
    się to źle skończyć dla mnie

No, głównym zagrożeniem byłby pożar.
    lapsio2 napisał:
    śpię w tym samym pokoju co UPS a te baterie chyba nie wydzielają szczególnie bezpiecznych dla człowieka gazów)

Akurat akumulatory kwasowe - żelowe są względnie bezpieczne. Gazy jakie wydzielają to jedynie tlen i wodór, więc trujące nie są, co najwyżej wybuchowe w mieszaninie. Kwas też jest związany w materiale akumulatora, więc nie zostałby rozpryśnięty po pokoju nawet gdyby akumulator pękł. Pewne zagrożenie stwarzałyby opary kwasu siarkowego, ale w w/w sytuacji bardziej bałbym się ewentualnego pożaru UPS-a niż jakichś oparów.
    lapsio2 napisał:
    Czy mógłbym użyć do tego UPSa jakiś innych, bezpieczniejszych baterii?

A jakie znasz, bardziej bezpieczne baterie kwasowe od AGM? Żelowe? To w zasadzie podobna technologia tyle, że z większymi ograniczeniami np. wydajności prądowej. I tak wszystkie akumulatory VRLA są bezpieczniejsze niż starego typu akumulatory z elektrolitem płynnym (np. takie jakie są w autach).
    lapsio2 napisał:
    Stare baterie były w technologi AGM.

I takie zazwyczaj montuje się w UPS-ach.
    lapsio2 napisał:
    Co mogłoby się stać gdyby jednak nie było mnie w domu i bateria by spuchła aż do pęknięcia?

Bateria by pękła, ale raczej nie byłby to spektakularny jakiś wybuch. Głównym zagrożeniem byłaby ewentualna awaria elektroniki w UPS-ie i jej pożar.
    lapsio2 napisał:
    Czy bezpiecznie jest nie wkładać tych baterii tylko położyć "obok" UPSa żebym widział jak zaczną znowu puchnąć?

Cóż, baterie same z siebie nigdy spuchnąć nie powinny. Coś się musiało stać. Albo elektronika UPS zawiodła i poszło na akumulatory napięcie wyższe niż 2,4 V/celę co spowodowało gazowanie elektrolitu i pęcznienie akumulatora, albo też w samym aku doszło do awarii (zwarcie wewnętrzne?) co dało widoczny na zdjęciach skutek.
    lapsio2 napisał:
    mam na myśli czy takie baterie mogą porazić człowieka

Jeden taki akumulator ma 12 V, a więc w normalnych warunkach jest to napięcie bezpieczne. Problem może być tylko wtedy, gdy tych baterii jest 4 i więcej i są połączone szeregowo - to daje sumarycznie napięcie kilkadziesiąt woltów co już może być niebezpieczne.

1
  • #4 03 Maj 2017 21:41
    lapsio2
    Poziom 4  

Radiowiec 2 napisał:
    Wywalaj to i to jak najprędzej. Naprawiać sie nie opłaca a baterie... dobrze że nie wybuchły. Kup nowy UPS i po temacie. A w obudowie starego możesz sobie zmajstrować... np. prostownik do ładowania akumulatorów samochodowych. Jedyna rada jak będziesz ten prostownik wykonywał to nie z tych części które są w UPS poza transformatorem. Reszta na śmietnik.

Jakieś rekomendacje? Ten juz jest EOL. Nowy Orvaldi KC-3000 widzę jest aktywnie chłodzony poza tym trochę zraziłem się do marki...

Ostatnim razem miałem trudności ze znalezieniem pasywnie chłodzonego UPSa 2000W+ z wyjściem sinusoidalnym (do UPSa jest podpięty też studyjny sprzęt audio który podejrzewam może być dość wrażliwy na niskiej jakości zasilanie). Ten był przy działaniu obciążony w 60-70% (3000VA, 2100W), a jako że raczej planuję rozbudowę a nie kurczenie się komputerów nie sądzę żeby schodzenie poniżej miało sens. Poprawne odmontowanie macierzy RAID, zahibernowanie maszyn wirtualnych na serwerach, wyłączenie systemów na wszystkich maszynach fizycznych troche zajmuje i 30 min rezerwa jaką dawał mi ten UPS dawała mi całkiem niezły komfort obsługi awarii. Z drugiej strony jak mówie śpię w tym samym pokoju co UPS więc troche obawiam się aktywnie chłodzonych rozwiązań.

Prędzej rozważałem rozbicie tego UPSa na kilka mniejszych. Byćmoże takie rozwiązanie byłoby korzystne także z innych względów - na chwilę obecną jak włączam czy to UPSa, czy teraz już tylko listwę i wszystkie urządzenia wstają naraz wywala mi w domu korki. Kilka UPSów pewnie pozwoliłoby włączać urządzenia stopniowo. Ale wizja trzech 20kg pudeł pod oknem przekonuje mnie w umiarkowanym stopniu. Czytałem że jeżeli traktujemy UPSa jako ochronę antyprzepięciową to cała gałąź sprzętu która jest wzajemnie połączona powinna być zasilana z UPSa, więc no nie wiem... Rozważałem także kupno panelu gaśniczego, widziałem takie w kilku firmach gdzie instalowałem serwery, ale nie mam szafy rackowej na sprzęt i tylko część mojego sprzętu jest rackmount więc myślę że to by nie zadziałało.

0
  • Pomocny post
    #5 03 Maj 2017 21:51
    Xantix
    Poziom 39  

lapsio2 napisał:
    Czy bezpiecznie jest nie wkładać tych baterii tylko położyć "obok" UPSa żebym widział jak zaczną znowu puchnąć?

PS. Zapomniałem dodać. Jeśli baterie miałyby być umieszczone poza UPS-em to należy dobrze zadbać, żeby złącza (klemy) były zabezpieczone materiałem izolującym. Chodzi o to, że gdyby przypadkiem spadło na te akumulatory coś metalowego (np. klucz, długopis, łańcuszek itp. przedmioty) doszłoby do zwarcia akumulatora, a ja w takim wypadku nie chciałbym być w pobliżu... :(

0
  • #6 03 Maj 2017 22:29
    Radiowiec 2
    Poziom 31  

Ja nie preferuję żadnego typu bo ich osobiście nie używam. A montuje ( czasami) to co klient zakupi. Ale... jest TU na Elektrodzie jedna znana mi z pisania osoba która ma wiedzę w temacie i której JA OSOBIŚCIE mogę ufać No dwie faktycznie . jedna to Alana - Pani która jest fachowcem od tych spraw. A druga osoba to Spec 997. także z Elektrody. Ich zapytaj za Nich ręczę że cie w maliny nie wpuszczą.

1
  • #7 09 Lis 2017 16:07
    lapsio2
    Poziom 4  

zamykam temat, UPS wymieniony na APC SMT2200I

0