Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Diora Trawiata 301S - charczy prawy kanał

05 Cze 2017 14:54 717 14
  • Poziom 6  
    Witam Serdecznie

Jestem posiadaczem Trawiaty ws 301s, mam problem z prawym kanałem gdyż charczy, z początku myślałem że to głośnik, ale po zamianie kabli od głośników przy końcówce stwierdziłem, że to prawy kanał. Przeleciałem forum i przyznam się nie ogarnąłem tego tematu, zapoznałem się z instrukcją serwisową, schematem ideowym, nie jestem pewien co mi poszło na tym kanale, boję się grzebać jeżeli nie wiem, co mogło nawalić. Raz wymieniłem BDP283 i 284 na BD911 i 912, ale to pewnie było na lewym kanale.
    Czytając forum spotkałem się ze słowem "Elektrolity" - nie jestem pewien co to jest. :(
    Gdybym wymienił BDP283 i BDP284 na BD911 i BD912 pozbyłbym się problemu? Oczywiście do tego musiałbym wstawić nowe BD137 i BD138, myślę aby zmienić też BD135, zrobiłbym tą operacje na obu kanałach żebym miał nowe tranzystory na jednym i drugim kanale.
    Proszę o radę a nie odsyłanie do innych tematów, z których nic nowego się nie dowiem.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    To tak jak "komp" - też można się zastanawiać co to jest.

"Elektrolity" = Kondensatory elektrolityczne, które na razie zostaw w spokoju, jak i wymianę BPD

Znajdź kondensatory C501, C502, a dokładnie punkty NH-WH oraz NJ-WJ odlutuj przewody i połącz na krzyż, czyli z przedwzmacniacza kanał L sygnał trafi do końcówki mocy Kanał P.

W ten sposób dowiesz się czy usterka leży po stronie przedwzmacniacza czy końcówki mocy
  • Poziom 19  
    Ja bym przemył potencjometry najszybszy i najtańszy sposób.
  • Warunkowo odblokowany
    Potencjometry do przemycia lub zimne luty na płycie w obwodach mocy. Tu uwaga nie należy myć potencjometrów za pomocą WD40 gdyż niektóre potencjometry niszczy. Należy użyć preparatu PR Kontakt lub podobnego do potencjometrów. Można przepłukać też izopropanolem lecz pozostaje kwestia smarowania tu można użyć smaru teflonowego o ile dasz radę bez uszkodzenia rozebrać potencjometr. Względnie użyć WD 40 na test i jednak wiąże się to z wymianą potencjometru. Przy ewentualnej wymianie proszę zwrócić uwagę na typ potencjometru A, B lub C to ważne gdyż mają one różne charakterystyki rezystancji ścieżki oporowej.
  • Poziom 6  
    Przepraszam że tak późno, ale zrobiłem.
    Punkty NH-WH oraz NJ-WJ odlutowałem i zamieniłem miejscami, ale i tak trzeszczał prawy kanał, więc postanowiłem że wymienię BDP, ale nie miałem BDP283 i 284, ani BD911 i 912, kumpel zarzucił mi C5197 i A1940 z firmy Toshiba i działa pięknie, lecz i tak zamówię tranzystory, aby mieć ja w zapasie.
    Czyszczenie potencjometrów to raczej nie przy takiej sprawie, choć różnie mogłoby być.
    Poszukuję na internecie instrukcji obsługi, gdyż chcę się dowiedzieć jak podpiąć do mojej kochanki (tak mówi moja dziewczyna) 4 głośniki, na froncie mam opcję A, B i A+B i chciałbym to wykorzystać, słyszałem też że mają być kolumny 4 om, lecz tego typu nie mam i zastanawiam się, jak to podpiąć mając kolumny 8 om. :/
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Instrukcja:
    Link
  • Poziom 6  
    Co do podpięcia 4 kolumny, zalecane jest mieć 4 Ohm, ale czy mogę podłączyć 4 kolumny po 8 Ohm, jak podepnę je 4 Ohm to podłączając 2 kolumny to razem idzie na jednym kanale,
    dają ona 8 Ohm, takie moje wnioski, ponieważ jak przełączę na A+B, kolumny nie wydają dźwięku.
    Czyli jak podepnę po 2 kolumny 8 Ohm na jeden kanał będę one miały 16 Ohm, dobrze myślę ?
  • Poziom 40  
    Gdy A+B, kolumny sa łączone szeregowo, więc 16Ω

Pod samo A lub B, nie możesz podłączyć 4Ω

Instrukcja mówi, że można podłączyć 4Ω, gdy A=4Ω+B=Ω ale nie można wtedy przełączać na A lub B
  • Poziom 6  
    Mam rozumieć że mogę mogę podpięć 4 kolumny po 8 Ohm ?
    Czy coś się może stać z Trawiatką ??
  • Poziom 6  
    Trawiata ws 301s ma 8 Ohm na wyjcie
  • Poziom 6  
    Schematu nie potrzebuję mam prawie wszystkie, a co do odpowiedzi na pytanie czy mogę podpiąć 4 kolumny nic nie będzie, odpowiedź "tak" mało mi daje, bo nie wiem jakie będą objawy podpięcia.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    @grzybu88 moja odpowiedz powiązana była z twymi pytaniami z #9.
    grzybu88 napisał:
    Mam rozumieć że mogę mogę podpięć 4 kolumny po 8 Ohm ?

Tak możesz.
    grzybu88 napisał:
    Czy coś się może stać z Trawiatką ??
    Odpisałem: Nic się nie stanie i dodałem wycinek instrukcji z której jasno wynika to co wcześniej:
    HD-VIDEO napisał:
    Gdy A+B, kolumny sa łączone szeregowo, więc 16Ω

Pod samo A lub B, nie możesz podłączyć 4Ω

Instrukcja mówi, że można podłączyć 4Ω, gdy A=4Ω+B=4Ω ale nie można wtedy przełączać na A lub B

W przypadku A8Ω+B8Ω = 16Ω wzmacniacz będzie oddawał mniejszą moc na kolumny.
  • Poziom 6  
    gumisie napisał:
    W przypadku A8Ω+B8Ω = 16Ω wzmacniacz będzie oddawał mniejszą moc na kolumny.

no teraz to rozumiem, dzięki ;)