Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termet Ecocondens crystal II - błąd 03

Zelu00 16 Jun 2017 20:19 5394 11
 • #1
  Zelu00
  Level 15  
  Witam,

  Użytkuję od 6 miesięcy piec Termet Ecocondens Cystal II - 1 funkcyjny. Wczoraj wyskoczył mi błąd 03. Przyjechał serwis i stwierdził, że to chyba wymiennik jest zakamieniony i trzeba go wymienić na nowy. Mimo, że piec jest na gwarancji to wymiana zakamienionego wymiennik jest odpłatna (1900PLN).
  Opis kodu błędu z instrukcji - "Przekroczona temperatura graniczna w instalacji c.o. (100C)
  Przekroczona została temperatura 100C na czujniku NTC c.o. lub czujniku NTC c.o.-powrót"

  Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć co mogę sprawdzić zanim zdecyduję się na tą kosztowną wymianę? Troche niechce mi sie wierzyć że po 6 miesiącach pracy, aż tak się zakamienił (podobno u mnie w miejscowości jest bardzo twarda woda- tak twierdzi serwisant).
  Kocioł uruchamiany przez serwis, woda z centralnego nie była nigdy spuszczana.
  Doradźcie proszę, co można pomierzyć.
 • #2
  GETomek
  Level 16  
  Nic nie sprawdzaj tylko dzwon do termetu....ciekawe czy pan serwisant po uruchomieniu odpowietrzył wymiennik? Jak była twarda woda to co zrobił w tej sprawie? Takich termet ma serwisantów niestety....
 • #3
  BUCKS
  Level 39  
  Nie wiem jaka jest woda w Krakowie ale i tak diagnoza wydaje się być z czapy wzięta, bo trudno mi uwierzyć, aby jednorazowy zład był w stanie wytrącić kamień, który uszkadza wymiennik po 6 miesiącach eksploatacji. Poza tym zakamieniony wymiennik się czyści, a nie kupuje nowy.
  Prędzej uwierzyłbym jakby chodziło o kocioł dwufunkcyjny i wymiennik wtórny przez który przelewa się codziennie świeża woda z wodociągów.

  Problem zapewne wynika z czego innego.
  Wg strony Termetu w Krakowie masz kilku serwisantów do wyboru, także zmień serwisanta. A tak jak pisał GETomek skontaktuj się z producentem o ile był to autoryzowany serwis i masz oficjalne potwierdzenie jego wizyty i diagnozy.
 • #4
  Coyote75
  Level 15  
  Na początek trzeba by było sprawdzić w jakim stanie jest czujnik NTC C.O. W trybie informacyjnym zobacz co pokazuje parametr nr 2 i 3. Kocioł stoi wiec woda jest zimna, jeśli czujnik nic nie pokaże lub pokaże np.99 to jest do wymiany.
 • #5
  Zelu00
  Level 15  
  Witam,

  Parametr 02: 24C
  Parametr 03: 27C

  Wygląda, że czujniki wskazują prawidłową temperaturę. Serwisant ma dzisiaj podjechać wymienić pompkę (na gwarancji). Jeżeli to nie pomoże i będzie nadal chciał wymieniać wymiennik na mój koszt to zmienię serwis.
 • #6
  BUCKS
  Level 39  
  Nie wiem jak działa Twój kocioł ale zakładam, że pojawia się błąd, następnie Ty go "resetujesz" i używasz kocioł dalej, a potem znowu pojawia się ten sam błąd.
  Podane temperatury 24 i 27 stopni to rozumiem dla zimnego kotła. Spróbuj go odpalić i sprawdzić temperatury w chwili ponownego pojawienia się tego błędu. Potem jeśli nie masz żadnego zewnętrznego termometra to pozostaje organoleptycznie sprawdzić, czy temperatura z wyświetlacza na danym czujniku jest mniej więcej zgodna z rzeczywistością.

  Moim zdaniem czujnik na zimnym kotle może pokazywać prawidłowo ale po podgrzaniu może już podawać błędne wartości dlatego postarałbym się ustalić, czy temperatury w chwili wystąpienia błędu też będą wiarygodne.
 • #7
  Zelu00
  Level 15  
  Witam,

  Błąd pojawia się po kilku sekundach od restartu. Serwisant wymienił pompkę i odpowietrzył wymiennik. W tym momencie kocioł działa prawidłowo, ale serwisant twierdzi, że nadal słyszy szumy od kamienia w wymienniku.
 • #8
  serwo66
  Level 25  
  Miałem kilka nowych kotłów które po rozpoczęciu sezonu grzewczego i zaciąganiu zanieczyszczeń z układu od centralnego (wcześniej eksploatowanego w 70 % na zwykłym piecu a 30 na gazie ) zaczynały coraz głośniej pracować ale żaden nie wchodził w awarie . Wystarczy chemiczne czyszczenie wymiennika pompą.
 • #9
  BUCKS
  Level 39  
  W przypadku podłączania nowego kotła do starej instalacji c.o. to przed podłączeniem nowego kotła wskazane jest wyczyszczenie tej starej instalacji.
  Brak takiego czyszczenia to proszenie się potem o kłopoty.

  @serwo66
  W opisywanym przez Ciebie przypadku samo wyczyszczenie wymiennika nie rozwiązuje w 100% problemu, bo trzeba usunąć przyczynę, czyli wyczyścić całą instalację c.o., a potem można wyczyścić kocioł, aby mieć spokój na kolejne kilka lat.
 • #10
  Zelu00
  Level 15  
  W moim przypadku nie ma takiego problemu, ponieważ jest to nowy dom z nowa instalacja.
 • #11
  bro2004
  Level 30  
  Dla potomnych ten sam błąd. Kocioł to starszy brat Crystala II https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3001624.html

  Z doświadczenia wiem, że czasami błąd pojawia się, gdy pracuje z zasobnikiem do CWU nie przystosowanym do kotła gazowego - poziomy jak do węglówki, który ma za małą wężownicę do odbioru ciepła, a w kotle nie zmniejszono mocy na CWU. Kocioł 25 kW, a zasobnik 10 kW.
 • #12
  Zelu00
  Level 15  
  Zasobnik to Viessmann Vitocell montowany w zestawie z solarami.