Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacje OZE - sprawy techniczne i ekonomiczne

idepopizze 25 Jun 2017 23:07 4842 59
 • #1
  idepopizze
  Level 33  
  Wątek ze sprawami technicznymi, rozliczeniowymi itp związanymi z instalacjami OZE
 • #2
  Speed76
  Level 13  
  Witam,

  Skoro powstał taki wątek, to może tu zadam moje pytanie.
  Jak tak naprawdę jest bo co firma to inna opinia.
  Kiedy możemy włączyć naszą instalację?
  Czy zaraz po zgłoszeniu do operatora nie mając jeszcze wymienionego licznika?
  Czy po zgłoszeniu i po wymianie licznika?

  Spotkałem się z dwoma opiniami, dlatego pytam.
 • #3
  prose
  Level 34  
  Po wymianie licznika można włączyć.
 • #4
  3301
  Level 29  
  Właśnie otrzymałem z Tauronu aneks do umowy, oraz nowy nr konta i klienta i jeszcze rozliczenie za pobraną energię od 20.12.2o16 do 19.06.2017 z nadwyżką wpłat z prognoz ok. 1tyś. Czy taka nadwyżka zostanie przeksięgowana na to nowe konto czy podlega zwrotowi?
  Jeżeli by to był zwrot to pierwszy tysiąc oszczędności.
 • #5
  theo33
  Level 27  
  3301 wrote:
  to pierwszy tysiąc oszczędności.

  A nie pierwszy tysiąc ukradziony ze słońca?
 • #6
  Juras 1981
  Level 13  
  Panowie, a ja mam nieco inne pytanie dotyczące OZE. Założyłem instalacje on grid 1kW, a dokładniej firma do tego uprawniona. Złożyłem potrzebne papiery wraz ze schematem i innymi papierami do operatora energii.
  Miął już ponad miesiąc i 10dni i zero odzewu. Panowie jak długo trzeba czekać na reakcje operatora?
  Czy oni nie powinni sie wyrobić w ciągu miesiąca od wysłania przeze mnie papierów do nich?
  Słońce świeci a instalacja przynosi tylko "straty"...
 • #7
  3301
  Level 29  
  Powinni w miesiąc tak chyba jest ustawie, w Tauronie czekałem 10 dni., chociaż w międzyczasie dosyłałem dane techniczne paneli.
  Pochwal się jaki to operator, i czy sam to zanosiłeś czy firma?
 • #8
  prose
  Level 34  
  Juras 1981 wrote:
  Panowie, a ja mam nieco inne pytanie dotyczące OZE. Założyłem instalacje on grid 1kW, a dokładniej firma do tego uprawniona. Złożyłem potrzebne papiery wraz ze schematem i innymi papierami do operatora energii.
  Ja czekałem na licznik 2 tygodnie sąsiad z mojej ulicy 2 miesiące wiec nie wiem ile będzie u ciebie.
 • #9
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Juras 1981 wrote:
  Panowie, a ja mam nieco inne pytanie dotyczące OZE. Założyłem instalacje on grid 1kW, a dokładniej firma do tego uprawniona. Złożyłem potrzebne papiery wraz ze schematem i innymi papierami do operatora energii.
  Miął już ponad miesiąc i 10dni i zero odzewu. Panowie jak długo trzeba czekać na reakcje operatora? ..

  W sumie możesz włączyć już teraz nie czekając.
  Nie wolno, ale nic za to nie grozi.
  Najważniejsze to mieć dobry licznik. Najlepszy jest tarczowy, który się kręci do tyłu. Trochę gorszy tarczowy z blokadą - wykorzystasz na zużycie własne, a reszta za darmo do sieci.
  Najgorsze są elektroniczne naliczające jako zużycie w obie strony. Wtedy lepiej zaczekać.
 • #11
  sebanrg
  Level 10  
  Dzwoń do Energa w takim razie. Mają 30 dni na wyrobienie się więc już jest dawno po!
 • #12
  XnIcRaM
  Level 17  
  Mam działającą, własnoręcznie wykonaną instalację PV 2kW off-grid, zastanawiam się czy dałoby się ją bez większych problemów podłączyć do sieci (on-grid) i nie chodzi mi tu o sprawy techniczne a o papierkowe tzn, jakie dokumenty muszę posiadać aby PGE (mój dostawca) zgodziło się na przyłączenie mojej instalacji PV do sieci energetycznej?
 • #13
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Mój dostawca Enea dostał ode mnie wszystkie papierki czyli moje zapewnienie że instalowałem zgodnie z normami nie mając uprawnień, certyfikaty, schemat i nie miałem najmniejszych problemów.
  Masz certyfikaty CE na panele i inwertery? To podłączaj. Off grid to marnowanie energii. Mam w kamperze to wiem.
 • #14
  joy
  Level 20  
  Otrzymałem fakturę z Tauron za okres od stycznia do czerwca 2017, i mam pytanie bo na poprzednim rozliczeniu tego nie zauważyłem(a dostępu do poprzedniej faktury nie mam ze względu na prace konserwacyjne), wprowadziłem 1010 kWh, pobrałem 1279kWh a zatem 1279-1010x0,8 więc mam zapłacić za 471 kWh za energię i przesył oraz 1010x0,8=808kWh czyli za 808 za przesył ? Czyli ten przesył w jest płatny ? U mnie w sumie uzbierało się 195zł.
 • #15
  esowa
  Level 15  
  Płacisz tylko za 471 kWh ( energia i przesył ) plus opłaty stałe. Na moje oko korzystasz z którejś z taryf G12, bo przy G11 miałbyś więcej do zapłaty. Same opłaty stałe za 1/2 roku, niezależnie od taryfy, to kilkadziesiąt złotych.
 • #16
  joy
  Level 20  
  Wszytko się wyjaśniło mam na fakturze pozycję 195zł jako "Rozliczenie opłat za usługi dystrybucji uiszczanych przez Sprzedawcę zgodnie z Ustawą o OZE za okres od 01/01/2017 do
  30/06/2017" ale nie płacę za to, w podsumowaniu nie mam tej pozycji. Do zapłaty za półrocze mam 384zł, taryfa G11.
 • #17
  esowa
  Level 15  
  384 zł z kolei wydaje mi się trochę za dużo. Czy mógłbyś wrzucić tu skan tej f-ry ? Oczywiście z zasłoniętymi "danymi wrażliwymi".
 • #18
  amalino
  Level 13  
  Swoją przygodę z oze rozpocząłem 17 marca 2016, wtedy też została podłączona pierwsza instalacja o mocy 2,2kW. W tym roku dokładnie 13 marca zwiększyłem moc moje instalacji o kolejne 2,3kW przez dołożenie drugiego inwertera i 10 paneli. W ciągu 14 dni od uruchomienia drugiej instalacji wysłałem komplet dokumentów z aktualizacją danych związana z podpojeniem mocy. Ostatni(w czerwcu) otrzymałem fakturę co do której miałem wątpliwości. Próbowałem wyjaśnić sposób naliczenia opłat stałych oraz okresu rozliczeniowego. Cały kontakt przebiegał drogą mailową. Część udało się wyjaśnić bez problemu. Na fakturze był błąd w pozycji "moc źródła" zamiast 4,5kW było 2,2kW. Przyjęli to zgłoszenie, ale następnego dnia otrzymałem taką odpowiedź: "Dzień dobry

  Po weryfikacji przez Energa Operator brak informacji o zmianie mocy, proszę o przesłanie dokumentów potwierdzających zmianę mocy."
  I zaczęły się schody. Wysłałem skan potwierdzenia odbioru wysłanych dokumentów i w tym momencie kontakt ze strony Energi się po prostu urwał, zero odzewu.
  Dzisiaj pojechałem w tej sprawie do Energi. Na początek wizyta w Energa Operator w Gdańsku. Oczywiście nikt nic nie wie, odsyłają od stanowiska do stanowiska. Po kolejnych tłumaczeniach o co mi chodzi, przedstawieniu potwierdzenia z poczty dostałem informację że dokumenty dotarły, zostały pozytywnie rozpatrzone, zmiany widnieją w systemie i wszystko jest u nich w porządku. Skierowali mnie do Energi Obrót również w Gdańsku. W Obrocie twierdzą że nic nie wiedzą o zmianie mocy, że nie mają żadnych dokumentów w tej sprawie i że muszę wszystko załatwić w Energa Operator. Tłumaczę 4 razy że właśnie byłem u operatora i że u nich wszystko jest ok. Pani w obrocie dalej swoje. Po konsultacji z kimś "wyżej" okazało się że Operator nie wystawił certyfikatu na drugą instalację i nie przesłał żadnych informacji do Obrotu. Pani w Obrocie skierowała pismo do Operatora o wystawienie certyfikatu i sporządzenie nowej umowy kompleksowej. Na tym się skończyła moja wizyta. Mam czekać na dokumenty i po ich otrzymaniu ponownie się udać do Obrotu.

  Czy u nich operatorów również macie takie przygody? Jak tylko usłyszą słowo prosument dostają białej gorączki i nastawienie do petenta zmienia się o 360 stopni.
 • #19
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Zgłosilem od razu 10 zanim ukończyłem instalację.
 • #20
  garfi78
  Level 10  
  amalino wrote:


  Czy u nich operatorów również macie takie przygody? Jak tylko usłyszą słowo prosument dostają białej gorączki i nastawienie do petenta zmienia się o 360 stopni.


  Mój pierwszy kontakt z Enea był taki że zamiast wymienić mi licznik to wymienili sąsiadowi. Wcześniej kolega miał taką samą przygodę z Tauronem to mu nie wierzyłem że takie rzeczy są możliwe.
  Później 4 miesiące walczyłem żeby móc legalnie włączyć inwerter. W końcu wszystko się wyjaśniło powodem było to że "....pani postawiła ptaszka nie w tym miejscu...." - oficjalna odpowiedź.
  Parę dni temu napisałem do nich (równie profesjonalnie) że chyba mają jeszcze nie odfajkowaną tą kratkę co potrzeba bo odkąd zostałem prosumentem nie dostałem żadnego rozliczenia.
  Dalej Enea. Znajomy kupił mieszkanie (nie prosument) i złożył dokumenty na przepisanie licznika. Przez prawie rok nie dostawał rachunków za prąd w końcu poszedł do biura obsługi żeby wystawili mu fakturę bo pewnie uzbierała się duża kwota i wciąż rośnie. Pani go poinformowała że w tej chwili nie mogą mu wystawić i żeby co miesiąc odkładał sobie do skarbonki pieniądze żeby miał na zapłacenie wysokiego rachunku gdy dostanie.
 • #21
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Też ENEA.
  Łączny czas w jakim papiery leżały po ich stronie to miesiąc do dwóch. Żadnych problemów.

  Inwerter legalnie możesz włączyć już wcześniej bo nie ma za to żadnych sankcji ani nie jest zabronione ustawą, ani ZE na tym nie traci.

  Rozlicżenie było po roku. I bardzo dobrze. Jaki problem w tym, że przez rok nie ma rachunków? To same zalety. Można obracać gotówką bez odsetek. Każdy przecież potrafi sobie ze stanu licznika oszacować ile będzie do zapłaty.
 • #22
  garfi78
  Level 10  
  Tak, tylko że mój poprzedni licznik energię oddawaną do sieci liczył jako pobieraną, w tym sensie nie mogłem włączyć inwertera.
  Liczę i mam w sumie jakieś 1.500 zł za dwa okresy 6-cio miesięczne (co mnie bardzo cieszy bo całą zimę grzałem prądem i cwu też na prąd) taką gotówką za bardzo nie poobracam, wolałbym mieć już to z głowy.
 • #23
  SVT4/6
  Level 9  
  Za okres od lipca do grudnia 2016 powstała mi nadwyżka 800 kWh. Teraz otrzymałem fakturę za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2017 powstała kolejna nadwyżka ale już 1000 kWh natomiast zużyłem tylko 800 kWh. Dlaczego do rozliczenia z poprzedniego okresu przyjęli mi tylko 300 kWh a nie całość czyli 800 kWh. Czy w rozliczeniu faktury dążą do tego aby mi przepadły te 500 kWh z poprzedniego półrocza ?
 • #24
  CiekawyŚwiata
  Level 6  
  Jak to jest z tym OZE? Jeślibym na przykład przez cały rok oddał bym do sieci 20000 kWh a pobrał tylko 10000 kWh to ile za ten rok będę musiał zapłacić "elektrowni"?
 • #25
  esowa
  Level 15  
  Zapłaciłbyś jedynie tzw. opłaty stałe tzn. ok 150 zł/rok. Jednak w Twoim przykładzie istotne jest, że oddałbyś za darmo sporo wyprodukowanej energii. W/g obowiązującej ustawy możesz korzystać z opustu ( 1:0,8 lub 1:0,7 w zależności od wielkości instalacji), czyli za każdą wprowadzoną do sieci kWh możesz odebrać (bez opłat) 0,8 kWh ( lub 0,7 kWh przy instalacjach>10kWp). A więc chcąc płacić tylko opłaty stałe, nie oddając nadwyżki za darmo i odebrać z sieci 10 GWh, musiałbyś wprowadzić do sieci rocznie ponad 14 GWh swojej energii (14 x 0,7=ok 10 ).
 • #26
  3301
  Level 29  
  Za energię nic, 4000 z tego przepadnie.
  Zapłacisz za dystrybucję i OZE od 10000, abonament, opłaty stałe i przejściowe za każdy m-c
 • #27
  esowa
  Level 15  
  3301 wrote:
  Zapłacisz za dystrybucję

  Za dystrybucję energii wprowadzonej i zbilansowanej się nie płaci!
 • #28
  3301
  Level 29  
  No i się spóźniłem

  Dodano po 1 [minuty]:

  Za 10000 więc pobranej
 • #29
  amalino
  Level 13  
  esowa wrote:
  Zapłaciłbyś jedynie tzw. opłaty stałe tzn. ok 150 zł/rok.


  Jak to policzyłeś? W moim przypadku przy rozliczeniu 2 miesięcznym(tylko takie jest w Enerdze) do zapłaty mam w granicach 50zł co za rok daje 300zł.
 • #30
  esowa
  Level 15  
  amalino wrote:
  esowa napisał:
  Zapłaciłbyś jedynie tzw. opłaty stałe tzn. ok 150 zł/rok.  Jak to policzyłeś? W moim przypadku przy rozliczeniu 2 miesięcznym(tylko takie jest w Enerdze) do zapłaty mam w granicach 50zł co za rok daje 300zł.


  Rzeczywiście liczyłem to dawno i zapamiętałem z błędem. Aktualnie w Tauronie płacę miesięcznie nast. opłaty stałe (G12w):
  Stała stawka dystrybucji ( 3 fazy ) = 7,00
  Stała stawka energii =3,98
  Abonament ( odczyt 1 raz w roku) = 0,38
  Opłata przejściowa (>1200kWh) = 6,50
  Opłata OZE = 0
  RAZEM 17,86+VAT 23% =21,97 zł/ mc co rocznie daje ok 263 zł a nie 150 jak napisałem wyżej.

  Przy odczycie co 2 m-ce płaciłbym miesięcznie więcej o ok 2,37 zł