Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacje OZE - sprawy techniczne i ekonomiczne

idepopizze 25 Cze 2017 23:07 3984 59
  • #1 25 Cze 2017 23:07
    idepopizze
    Poziom 32  

Wątek ze sprawami technicznymi, rozliczeniowymi itp związanymi z instalacjami OZE

3 29
  • #2 29 Cze 2017 11:19
    Speed76
    Poziom 13  

Witam,

Skoro powstał taki wątek, to może tu zadam moje pytanie.
    Jak tak naprawdę jest bo co firma to inna opinia.
    Kiedy możemy włączyć naszą instalację?
    Czy zaraz po zgłoszeniu do operatora nie mając jeszcze wymienionego licznika?
    Czy po zgłoszeniu i po wymianie licznika?

Spotkałem się z dwoma opiniami, dlatego pytam.

0
  • #3 29 Cze 2017 11:36
    prose
    Poziom 33  

Po wymianie licznika można włączyć.

0
  • #4 29 Cze 2017 15:25
    3301
    Poziom 19  

Właśnie otrzymałem z Tauronu aneks do umowy, oraz nowy nr konta i klienta i jeszcze rozliczenie za pobraną energię od 20.12.2o16 do 19.06.2017 z nadwyżką wpłat z prognoz ok. 1tyś. Czy taka nadwyżka zostanie przeksięgowana na to nowe konto czy podlega zwrotowi?
    Jeżeli by to był zwrot to pierwszy tysiąc oszczędności.

0
  • #5 29 Cze 2017 16:14
    theo33
    Poziom 12  

3301 napisał:
    to pierwszy tysiąc oszczędności.

A nie pierwszy tysiąc ukradziony ze słońca?

0
  • #6 29 Cze 2017 18:04
    Juras 1981
    Poziom 12  

Panowie, a ja mam nieco inne pytanie dotyczące OZE. Założyłem instalacje on grid 1kW, a dokładniej firma do tego uprawniona. Złożyłem potrzebne papiery wraz ze schematem i innymi papierami do operatora energii.
    Miął już ponad miesiąc i 10dni i zero odzewu. Panowie jak długo trzeba czekać na reakcje operatora?
    Czy oni nie powinni sie wyrobić w ciągu miesiąca od wysłania przeze mnie papierów do nich?
    Słońce świeci a instalacja przynosi tylko "straty"...

0
  • #7 29 Cze 2017 18:18
    3301
    Poziom 19  

Powinni w miesiąc tak chyba jest ustawie, w Tauronie czekałem 10 dni., chociaż w międzyczasie dosyłałem dane techniczne paneli.
    Pochwal się jaki to operator, i czy sam to zanosiłeś czy firma?

0
  • #8 29 Cze 2017 18:53
    prose
    Poziom 33  

Juras 1981 napisał:
    Panowie, a ja mam nieco inne pytanie dotyczące OZE. Założyłem instalacje on grid 1kW, a dokładniej firma do tego uprawniona. Złożyłem potrzebne papiery wraz ze schematem i innymi papierami do operatora energii.
    Ja czekałem na licznik 2 tygodnie sąsiad z mojej ulicy 2 miesiące wiec nie wiem ile będzie u ciebie.

0
  • #9 29 Cze 2017 20:21
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Juras 1981 napisał:
    Miął już ponad miesiąc i 10dni i zero odzewu. Panowie jak długo trzeba czekać na reakcje operatora? ..

W sumie możesz włączyć już teraz nie czekając.
    Nie wolno, ale nic za to nie grozi.
    Najważniejsze to mieć dobry licznik. Najlepszy jest tarczowy, który się kręci do tyłu. Trochę gorszy tarczowy z blokadą - wykorzystasz na zużycie własne, a reszta za darmo do sieci.
    Najgorsze są elektroniczne naliczające jako zużycie w obie strony. Wtedy lepiej zaczekać.

1
  • #11 05 Lip 2017 22:59
    sebanrg
    Poziom 9  

Dzwoń do Energa w takim razie. Mają 30 dni na wyrobienie się więc już jest dawno po!

0
  • #12 12 Lip 2017 01:42
    XnIcRaM
    Poziom 17  

Mam działającą, własnoręcznie wykonaną instalację PV 2kW off-grid, zastanawiam się czy dałoby się ją bez większych problemów podłączyć do sieci (on-grid) i nie chodzi mi tu o sprawy techniczne a o papierkowe tzn, jakie dokumenty muszę posiadać aby PGE (mój dostawca) zgodziło się na przyłączenie mojej instalacji PV do sieci energetycznej?

0
  • #13 12 Lip 2017 22:59
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Mój dostawca Enea dostał ode mnie wszystkie papierki czyli moje zapewnienie że instalowałem zgodnie z normami nie mając uprawnień, certyfikaty, schemat i nie miałem najmniejszych problemów.
    Masz certyfikaty CE na panele i inwertery? To podłączaj. Off grid to marnowanie energii. Mam w kamperze to wiem.

1
  • #14 14 Lip 2017 22:21
    joy
    Poziom 20  

Otrzymałem fakturę z Tauron za okres od stycznia do czerwca 2017, i mam pytanie bo na poprzednim rozliczeniu tego nie zauważyłem(a dostępu do poprzedniej faktury nie mam ze względu na prace konserwacyjne), wprowadziłem 1010 kWh, pobrałem 1279kWh a zatem 1279-1010x0,8 więc mam zapłacić za 471 kWh za energię i przesył oraz 1010x0,8=808kWh czyli za 808 za przesył ? Czyli ten przesył w jest płatny ? U mnie w sumie uzbierało się 195zł.

0
  • #15 15 Lip 2017 15:43
    esowa
    Poziom 14  

Płacisz tylko za 471 kWh ( energia i przesył ) plus opłaty stałe. Na moje oko korzystasz z którejś z taryf G12, bo przy G11 miałbyś więcej do zapłaty. Same opłaty stałe za 1/2 roku, niezależnie od taryfy, to kilkadziesiąt złotych.

0
  • #16 15 Lip 2017 15:55
    joy
    Poziom 20  

Wszytko się wyjaśniło mam na fakturze pozycję 195zł jako "Rozliczenie opłat za usługi dystrybucji uiszczanych przez Sprzedawcę zgodnie z Ustawą o OZE za okres od 01/01/2017 do
    30/06/2017" ale nie płacę za to, w podsumowaniu nie mam tej pozycji. Do zapłaty za półrocze mam 384zł, taryfa G11.

0
  • #17 15 Lip 2017 15:59
    esowa
    Poziom 14  

384 zł z kolei wydaje mi się trochę za dużo. Czy mógłbyś wrzucić tu skan tej f-ry ? Oczywiście z zasłoniętymi "danymi wrażliwymi".

0
  • #18 19 Lip 2017 17:11
    amalino
    Poziom 12  

Swoją przygodę z oze rozpocząłem 17 marca 2016, wtedy też została podłączona pierwsza instalacja o mocy 2,2kW. W tym roku dokładnie 13 marca zwiększyłem moc moje instalacji o kolejne 2,3kW przez dołożenie drugiego inwertera i 10 paneli. W ciągu 14 dni od uruchomienia drugiej instalacji wysłałem komplet dokumentów z aktualizacją danych związana z podpojeniem mocy. Ostatni(w czerwcu) otrzymałem fakturę co do której miałem wątpliwości. Próbowałem wyjaśnić sposób naliczenia opłat stałych oraz okresu rozliczeniowego. Cały kontakt przebiegał drogą mailową. Część udało się wyjaśnić bez problemu. Na fakturze był błąd w pozycji "moc źródła" zamiast 4,5kW było 2,2kW. Przyjęli to zgłoszenie, ale następnego dnia otrzymałem taką odpowiedź: "Dzień dobry

Po weryfikacji przez Energa Operator brak informacji o zmianie mocy, proszę o przesłanie dokumentów potwierdzających zmianę mocy."
    I zaczęły się schody. Wysłałem skan potwierdzenia odbioru wysłanych dokumentów i w tym momencie kontakt ze strony Energi się po prostu urwał, zero odzewu.
    Dzisiaj pojechałem w tej sprawie do Energi. Na początek wizyta w Energa Operator w Gdańsku. Oczywiście nikt nic nie wie, odsyłają od stanowiska do stanowiska. Po kolejnych tłumaczeniach o co mi chodzi, przedstawieniu potwierdzenia z poczty dostałem informację że dokumenty dotarły, zostały pozytywnie rozpatrzone, zmiany widnieją w systemie i wszystko jest u nich w porządku. Skierowali mnie do Energi Obrót również w Gdańsku. W Obrocie twierdzą że nic nie wiedzą o zmianie mocy, że nie mają żadnych dokumentów w tej sprawie i że muszę wszystko załatwić w Energa Operator. Tłumaczę 4 razy że właśnie byłem u operatora i że u nich wszystko jest ok. Pani w obrocie dalej swoje. Po konsultacji z kimś "wyżej" okazało się że Operator nie wystawił certyfikatu na drugą instalację i nie przesłał żadnych informacji do Obrotu. Pani w Obrocie skierowała pismo do Operatora o wystawienie certyfikatu i sporządzenie nowej umowy kompleksowej. Na tym się skończyła moja wizyta. Mam czekać na dokumenty i po ich otrzymaniu ponownie się udać do Obrotu.

Czy u nich operatorów również macie takie przygody? Jak tylko usłyszą słowo prosument dostają białej gorączki i nastawienie do petenta zmienia się o 360 stopni.

0
  • #19 19 Lip 2017 17:52
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Zgłosilem od razu 10 zanim ukończyłem instalację.

1
  • #20 21 Lip 2017 00:09
    garfi78
    Poziom 9  

amalino napisał:

Czy u nich operatorów również macie takie przygody? Jak tylko usłyszą słowo prosument dostają białej gorączki i nastawienie do petenta zmienia się o 360 stopni.

Mój pierwszy kontakt z Enea był taki że zamiast wymienić mi licznik to wymienili sąsiadowi. Wcześniej kolega miał taką samą przygodę z Tauronem to mu nie wierzyłem że takie rzeczy są możliwe.
    Później 4 miesiące walczyłem żeby móc legalnie włączyć inwerter. W końcu wszystko się wyjaśniło powodem było to że "....pani postawiła ptaszka nie w tym miejscu...." - oficjalna odpowiedź.
    Parę dni temu napisałem do nich (równie profesjonalnie) że chyba mają jeszcze nie odfajkowaną tą kratkę co potrzeba bo odkąd zostałem prosumentem nie dostałem żadnego rozliczenia.
    Dalej Enea. Znajomy kupił mieszkanie (nie prosument) i złożył dokumenty na przepisanie licznika. Przez prawie rok nie dostawał rachunków za prąd w końcu poszedł do biura obsługi żeby wystawili mu fakturę bo pewnie uzbierała się duża kwota i wciąż rośnie. Pani go poinformowała że w tej chwili nie mogą mu wystawić i żeby co miesiąc odkładał sobie do skarbonki pieniądze żeby miał na zapłacenie wysokiego rachunku gdy dostanie.

0
  • #21 21 Lip 2017 09:18
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Też ENEA.
    Łączny czas w jakim papiery leżały po ich stronie to miesiąc do dwóch. Żadnych problemów.

Inwerter legalnie możesz włączyć już wcześniej bo nie ma za to żadnych sankcji ani nie jest zabronione ustawą, ani ZE na tym nie traci.

Rozlicżenie było po roku. I bardzo dobrze. Jaki problem w tym, że przez rok nie ma rachunków? To same zalety. Można obracać gotówką bez odsetek. Każdy przecież potrafi sobie ze stanu licznika oszacować ile będzie do zapłaty.

0
  • #22 21 Lip 2017 14:06
    garfi78
    Poziom 9  

Tak, tylko że mój poprzedni licznik energię oddawaną do sieci liczył jako pobieraną, w tym sensie nie mogłem włączyć inwertera.
    Liczę i mam w sumie jakieś 1.500 zł za dwa okresy 6-cio miesięczne (co mnie bardzo cieszy bo całą zimę grzałem prądem i cwu też na prąd) taką gotówką za bardzo nie poobracam, wolałbym mieć już to z głowy.

0
  • #23 01 Sie 2017 02:12
    SVT4/6
    Poziom 8  

Za okres od lipca do grudnia 2016 powstała mi nadwyżka 800 kWh. Teraz otrzymałem fakturę za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2017 powstała kolejna nadwyżka ale już 1000 kWh natomiast zużyłem tylko 800 kWh. Dlaczego do rozliczenia z poprzedniego okresu przyjęli mi tylko 300 kWh a nie całość czyli 800 kWh. Czy w rozliczeniu faktury dążą do tego aby mi przepadły te 500 kWh z poprzedniego półrocza ?

1
  • #24 08 Sty 2018 20:17
    CiekawyŚwiata
    Poziom 3  

Jak to jest z tym OZE? Jeślibym na przykład przez cały rok oddał bym do sieci 20000 kWh a pobrał tylko 10000 kWh to ile za ten rok będę musiał zapłacić "elektrowni"?

0
  • #25 08 Sty 2018 20:31
    esowa
    Poziom 14  

Zapłaciłbyś jedynie tzw. opłaty stałe tzn. ok 150 zł/rok. Jednak w Twoim przykładzie istotne jest, że oddałbyś za darmo sporo wyprodukowanej energii. W/g obowiązującej ustawy możesz korzystać z opustu ( 1:0,8 lub 1:0,7 w zależności od wielkości instalacji), czyli za każdą wprowadzoną do sieci kWh możesz odebrać (bez opłat) 0,8 kWh ( lub 0,7 kWh przy instalacjach>10kWp). A więc chcąc płacić tylko opłaty stałe, nie oddając nadwyżki za darmo i odebrać z sieci 10 GWh, musiałbyś wprowadzić do sieci rocznie ponad 14 GWh swojej energii (14 x 0,7=ok 10 ).

0
  • #26 08 Sty 2018 20:35
    3301
    Poziom 19  

Za energię nic, 4000 z tego przepadnie.
    Zapłacisz za dystrybucję i OZE od 10000, abonament, opłaty stałe i przejściowe za każdy m-c

0
  • #27 08 Sty 2018 20:37
    esowa
    Poziom 14  

3301 napisał:
    Zapłacisz za dystrybucję

Za dystrybucję energii wprowadzonej i zbilansowanej się nie płaci!

0
  • #28 08 Sty 2018 20:38
    3301
    Poziom 19  

No i się spóźniłem

Dodano po 1 [minuty]:

Za 10000 więc pobranej

0
  • #29 08 Sty 2018 21:05
    amalino
    Poziom 12  

esowa napisał:
    Zapłaciłbyś jedynie tzw. opłaty stałe tzn. ok 150 zł/rok.

Jak to policzyłeś? W moim przypadku przy rozliczeniu 2 miesięcznym(tylko takie jest w Enerdze) do zapłaty mam w granicach 50zł co za rok daje 300zł.

0
  • #30 08 Sty 2018 21:38
    esowa
    Poziom 14  

amalino napisał:
    esowa napisał:
    Zapłaciłbyś jedynie tzw. opłaty stałe tzn. ok 150 zł/rok.

Jak to policzyłeś? W moim przypadku przy rozliczeniu 2 miesięcznym(tylko takie jest w Enerdze) do zapłaty mam w granicach 50zł co za rok daje 300zł.

Rzeczywiście liczyłem to dawno i zapamiętałem z błędem. Aktualnie w Tauronie płacę miesięcznie nast. opłaty stałe (G12w):
    Stała stawka dystrybucji ( 3 fazy ) = 7,00
    Stała stawka energii =3,98
    Abonament ( odczyt 1 raz w roku) = 0,38
    Opłata przejściowa (>1200kWh) = 6,50
    Opłata OZE = 0
    RAZEM 17,86+VAT 23% =21,97 zł/ mc co rocznie daje ok 263 zł a nie 150 jak napisałem wyżej.

Przy odczycie co 2 m-ce płaciłbym miesięcznie więcej o ok 2,37 zł

0