Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Poszukuję schematu do oscyloskopu OS-360 oraz porad dot. naprawy

Mister5Master 04 Jul 2017 21:12 960 13
Tespol
 • #1
  Mister5Master
  Level 8  
  Witam!
  Jak w temacie poszukuję schematu, instrukcji serwisowej, czegokolwiek pomocnego. Sam oscyloskop nie działa, po włączeniu do prądu i wciśnięciu przycisku zasilania słychać takie "cewkowate", nieregularne piszczenie z okolic tyłu lampy. Poza tym coś schrzaniło się z uchwytem, ale to nie jest zbyt istotne. Jeśli ktoś ma pojęcie o tym jak to wszystko rozmontować, tak, żeby sprawdzić, co z nim jest nie tak (nie do końca ogarniam samą obudowę) to proszę o pomoc.
  Pozdrawiam.
 • Tespol
 • #2
  zdzisiek1979
  Level 38  
  Jest kilka tematów z nim wiec przejrzyj.

  Zaś co do samego problemu. Nic nie wyświetla? Tylko słychać przetwornicę?
  Żarzenie jest?
  Można sprawdzić po lampie jaka tam siedzi ściągnąć PDFa i sprawdzić czy płytki mają sterowanie. Po przewodach dojść do wzmacniacza X i Y i sprawdzić napięcia czy się zmieniają podczas kręcenia potencjometrami od X i Y bo może uszkodzony wzmacniacz i plamka poza ekranem.
  Tam jest powielacz i zacisk anodowy na lampie?
  Może brak WN.Uszkodzenie w przetwornicy. Schemat by pomógł ale bez to chociaż opis lampy lepszy niż nic bo po kabelkach można dojść do bloków.

  Sam z siebie podczas włączenia zaniemógł czy podczas pracy?

  Przetwornica powinna pracować równo. Skoro dźwięk jest nieregularny to może sterowanie przetwornicą siadło. Tranzystor lub kondensator.
  Przydała by się sonda wn bo na pewno napięcia >1KV

  Jaki uchwyt?
 • #3
  Mister5Master
  Level 8  
  Nie wyświetla zupełnie nic, słychać tylko przetwornicę, chociaż po zdjęciu górnej obudowy daje się usłyszeć po wyłączeniu przyciskiem dźwięk podobny do "załączenia się" przekaźnika (takie skojarzenie).
  Żarzenia nie mam za bardzo jak sprawdzić, bo nie wiem gdzie dokładnie napięcie zmierzyć, a "na oko" też nie mam jak, bo obudowa zasłania praktycznie całą lampę. Co do lepszego sprawdzenia czegokolwiek to też za bardzo nie mam jak, boję się, że coś schrzanię jeszcze bardziej.
  Zacisk anodowy raczej jest, o ile mi się dobrze wydaje, są wyprowadzenia tak w środku mniej więcej, ale mogą to być wyprowadzenia od płytek odchylających, Raczej podejrzewam brak wysokiego napięcia, bo cała reszta "na oko" wygląda jakby działała (diody się świecą), chociaż "na oko" to nie za bardzo cokolwiek mówi.
  Czy przy włączeniu, czy podczas pracy, to nie mam pojęcia, dostałem takiego "trupa" z likwidacji.
  Jak patrzyłem (znowu "na oko") to kondensatory nie wyglądały na wybuchnięte, ale równie dobrze mogły sobie wyschnąć.
  A co do uchwytu-chodzi o tę rączkę z przodu zaczepioną po bokach. Ma bardzo ograniczony zakres ruchu i nie blokuje się. Nie działa odciąganie, dociskanie jak w innych oscyloskopach.
  Przepraszam, za brak wiedzy, ale niestety nie jestem profesjonalistą, coś tam kojarzę, ale nie za dużo.
 • Tespol
 • #4
  zdzisiek1979
  Level 38  
  Trzeba po ciemku zobaczyć czy świeci żarzenie. Coś zawsze się ujrzy. Lampa w ekranie. W połowie lampy to może cewki korekty horyzontu. Nie wiem ale tak podejrzewam.

  Trzeba ustalić jaka lampa tam siedzi i wtedy można ustalić jakie piny za co odpowiadają.

  Brak obrazu to problem z napięciami lub plamka poza ekranem ( wtedy odchylanie uszkodzone ) ale pewnie układ zasilania wn.

  Kondensatory mogą wytracić pojemność lub zwiększyć ESR może to przetwornicę rozregulować.

  Sugeruję się zdjęciami Link

  Na ostatniej foto to przetwornica a na lampie zaizolowane taśmą to powielacz. Tam mi się wydaje po zdjęciach.

  Skoro zasilacz jest odpinany od całości można by go pomierzyć.

  Trzeba by prześledzić jak idą przewody od lampy.

  Pomierz napięcia z zasilacza względem masy. Spróbuj rozpracować je.

  Może być tak ze przebił się kondensator w powielaczu i jest przeciążona przetwornica stąd dziwne dźwięki. Powinien być jednakowy w czasie.

  Przydała by się sonda wn.

  Multimetrem nie mierz na cokole lampy bo możesz sobie go zniszczyć.
 • #5
  Mister5Master
  Level 8  
  Żarzenia nie widać, zabiorę się do sprawdzania napięć na zasilaczu.
  Odnośnie lampy jaka jest to nic w internecie nie piszą.
  Myślę, że to jednak będzie problem z napięciami, a jak nie widać żarzenia, to może coś w zasilaczu się jeszcze popsuło, chociaż nie czuć, żeby transformator się grzał ani buczał. Całą resztę będę sprawdzał później z ostrożności.

  Dodano po 15 [minuty]:

  Napięcia na zasilaczu są... Zmienne.
 • #6
  zdzisiek1979
  Level 38  
  Jak zmienne brak stabilizacji ?

  Powinno być na pewno 5V dla układów scalonych. ( na pewno bite 5V nie będzie ale w granicy ). Można zmierzyć na układzie scalonym.
  Dla żarzenia 6.3V ( pewnie nawet przemienne ) jak idzie z zasilacza a pewnie idzie bo przetwornica chyba nie wyda prądowo.

  Pisałeś za ta instrukcją do gościa ?

  W prawdzie można zrobić tak. Wymontować zasilacz by był dostęp do cokołu lampy.
  Potrzeba kawałek przewodu i wkrętak izolowany. Dla pewności rozładować lampę. Tylko gdzie jest kapa anody. Jedna strona kabelka do masy ramy oscyloskopu druga do wkrętaka i pod kapę anody wsunięta by rozładować.
  Lampa jak kondensator się zachowuje.

  Bądź co bądź można określić podglądając jak idą elektrody do żarzenia i zmierzyć omomierzem włókno. Wtedy określisz gdzie masz piny żarzenia. Sprawdzasz włókno a potem czy jest zasilanie. Już jakiś ułamek roboty by był zrobiony i punkt odhaczony.
  Tylko rozładować lampę.
 • #7
  Mister5Master
  Level 8  
  No zmienne. W kilku miejscach 11-12V (miernik był na zakresie 20V AC), Jest też ok. 5V, 6V, 8V, wszystko zmienne. Tak, pisałem do gościa, instrukcja co prawda jest, schematu nie ma, ale jutro po nią i tak pojadę. Sprawdzę jeszcze na scalakach, ale to już jutro.
 • Helpful post
  #8
  zdzisiek1979
  Level 38  
  A dlaczego na zakresie AC ? To zasilacz to napięcia stałe DC. Najwyżej nie stabilizowane. Chya że tylko żarzenia pewnie AC. ( jeśli idzie z zasilacza )
 • #9
  Mister5Master
  Level 8  
  Bo na zakresie DC 20V pokazywał 0, czasem ok. 0,1V
 • #10
  Mister5Master
  Level 8  
  Zasilacz miał uwalony tranzystor, teraz jest wszystko ok po wymianie przetwornicy. Rączkę udało się naprawić, okazało się, że nie była wystarczająco "idiotoodporna". Pojawiły się jednak 2 nowe problemy: Podstawa czasu jest nieskalibrowana i regulacja jasności nie działa (cały czas świeci jak na full, pewnie zepsuty potencjometr). Poza tym chyba ok, nawet działa funkcja rysowanie charakterystyki (przynajmniej dla diody).
 • Helpful post
  #11
  zdzisiek1979
  Level 38  
  No nie może świecić na ful bo lampę zakatujesz.
  Pewnie to nie potencjometr tylko coś jeszcze uwalone. Prześledź drogę do potencjometru i od. Pewnie jaki półprzewodnik ubity. Dobrze powiedziane gorzej odszukać :D

  Na kalibrację ci nie poradzę. Moim zdaniem istotne by oba kanały działały równo w amplitudzie, podstawa trudno. Możesz spróbować skalibrować na sygnał ( okres sygnału ) ale dokładnie to nie będzie.
  Pewnie jeszcze dzielniki do kompensacji na sygnale prostokątnym.
 • #12
  Mister5Master
  Level 8  
  Rzeczywiście, potencjometr dobry, walnięty tranzystor tuż przy wejściu sygnału z potencjometru na jednym z laminatów, niestety na razie nie posiadam żadnego zamiennika (BC393). Odnośnie tego tranzystora - czy jest możliwe, żeby było przebicie kolektor-emiter w jedną stronę?
 • Helpful post
  #13
  zdzisiek1979
  Level 38  
  I tak i nie bo ... Tranzystory wysokiej częstotliwości np. BF198 czy bodaj BF241 ( i inne jeszcze ) mają taki objaw. Jest to efekt " diody pasożytniczej " na pomiarze wychodzi jak by była dioda miedzy C-E. Kiedyś się zestresowałem tym. Były dobre a uznałem za złe wiec napomknę ci o tym na boku.

  Pewnie przebity. Masz na poziomie 0.0cos tam V

  Sprawdź PDF ,ale pewnie to przebicie. To m.cz kozak.
 • #14
  Mister5Master
  Level 8  
  Okazuje się, że to nie wszystko, dorwałem jeszcze przedrapaną ścieżkę...

  Dodano po 7 [godziny] 5 [minuty]:

  Dobra, załatałem ubytek w ścieżce, wymieniłem tranzystor, po włączeniu wszystko działa, a do kalibracji podstawy czasu jest pokrętło od potencjometru, jak nie uda się ustawić, to coś jeszcze pokombinuję będzie ok. Poza tym temat zamknięty, dzięki za pomoc.