logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Wybór głośnika do subwoofera: 2x STX GDN 20-120-8-AW czy 1x GDN 27-300-4-SC?

Trenton 31 Lip 2005 23:06 1374 12
REKLAMA
  • #1 1696545
    Trenton
    Poziom 18  
    Posty: 304
    Pomógł: 20
    Ocena: 3
    Mam pytanko co bedzie lepsze do suba 2 STX GDN 20-120-8-AW czy 1 GDN 27-300-4-SC.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 1696617
    sloy8
    Poziom 16  
    Posty: 251
    Pomógł: 7
    Ocena: 2
    lepszy bedzie ten gdn 27-300-4-ss model z koncowka ss a nie sc poniewaz ma troszke lepsze parametry... przynajmniej tak mi sie wydaje... ja zrobilem sobie suba na tym glosniku i jestem pod wrazeniem jego grania... zasilam go wzmakiem na TDA 7294 w mostku czyli jakies 160W przy napieciu 45-48 V... do tego filtr subsoniczny ustawiony na 20 Hz i dolnoprzepustowy na 75 Hz... regulator czestotliwosci o 20-75 Hz, przesuwnik fazy o 180 stopni i takie tam... hehe no nic

    wiec uwazam ze lepszy bedzie ten stx 27 cm... wsadzilem go w obudowe 75l i dalem bass reflex 10 cm x 34 cm ustawiony na 27 Hz.... plyta o gr 36 mm nic nie drga.. a bas jest wysmienity... co prawda nei jest to jakis rarytas za 1000 zl hehe ale gra niezle :) do filmow i muzyki sie nadaje :D mi sluzy do filmow bo kompletuje sobie kino domowe na stx'ach :D wiec jak kto lubi

    pzdr Sloy
  • REKLAMA
  • #3 1698157
    zeberko
    Poziom 32  
    Posty: 1615
    Pomógł: 143
    Ocena: 43
    Wszystko zależy czego oczekujesz, czym dysponujesz (kasa, pomieszczenie, umiejętności)
    Np. ta paczka 75 l. ciekawo jak by się znalazła w 8m2 pokoiku.
  • #4 1698172
    plik4
    Poziom 26  
    Posty: 1021
    Pomógł: 61
    Ocena: 12
    matko 75L to chyba w 80L tomaszo chcial wcisnac GDN 42-300. Weglud mnie duzo troszke. I jeszcze na 8m2 tez absurd zalili spokojnie pokoj o powiezchniok 12-15m2.....
  • #5 1698177
    Trenton
    Poziom 18  
    Posty: 304
    Pomógł: 20
    Ocena: 3
    [quote="zeberko"]Wszystko zależy czego oczekujesz, czym dysponujesz (kasa, pomieszczenie, umiejętności)

    Jeśli chodzi o umiejętności to masz moją pierwszą konstrukcje w diy, wole od razu powiedzieć ze interesują mnie tylko te głośniki i żadne inne. Myśle że zdecyduje się na GDN 27-300-4-SS tylko jeszcze nie wiem czy closed czy bass reflex(obydwa w 70l)Pokój nie ma 8mkw tylko koło 13mkw
  • Pomocny post
    #6 1698269
    toadi
    Poziom 36  
    Posty: 2846
    Pomógł: 315
    Ocena: 62
    ja to bym nie wpladal tych 27-300 w obudowe wieksza niz 50L i strojona 40-42Hz inaczej bbbbbaaaasssssssss beeeedziiieeee buuuuuuuuuuuuuczzzzzaaaaaaaaaaaaał w nieskonczonosccccccccccccccccccccc. :D byl kiedys taki temat o dylematch budowy subów z glosników o bardzo malym qts a tu sa rzedu 0,2 .
  • #7 1698819
    Trenton
    Poziom 18  
    Posty: 304
    Pomógł: 20
    Ocena: 3
    Ja bym chciał wogóle dać go do closed i przy 50l to będzie strojenie 47 Hz może być? I czy wogóle opłaca się go dawać do zamkniętej?
  • REKLAMA
  • #8 1699424
    sloy8
    Poziom 16  
    Posty: 251
    Pomógł: 7
    Ocena: 2
    witam

    niestety ten glosnik ze swoimi parametrami nie pasuje calkowicie do obudowy zamknietej... ratuje go jedynie bass-reflex, a to jesli koledzy mowia ze za duza obudowa?? sadze ze nie... bo specjalnie zrobilem wieksza by mi sie bass-reflex zmiescil o dl 24 cm strojony na 27 Hz bodajze. nie slychac buczenia (narazie) :D hehe kolumna zostala wygluszona na tyle gabka 2 cm z trojkacikami rozpraszajacymi fale stojaca, a tak to trojkaciki na reszte scianek po przyklejalem... nei chcialem calej kolumny wygluszac by nie zwiekszyc zbytnio obudowy... glosnik jest naprawde ciekawy jak na swoja cene

    pzdr sloy
  • #9 1699771
    jakubkrawiec
    Poziom 18  
    Posty: 326
    Pomógł: 17
    Ocena: 7
    W subwooferach zjawisko fali stojącej nie występuje. Nie rozumiem, dlaczego czepiacie się dużych obudów? Ja mam GDN 32-300-8-SC w ponad 80 l @ 35 Hz i jest świetnie.
  • #10 1700113
    sloy8
    Poziom 16  
    Posty: 251
    Pomógł: 7
    Ocena: 2
    jak to nie wystepuje? zjawisko fali stojacej :/
  • REKLAMA
  • #11 1700197
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #12 1700390
    sloy8
    Poziom 16  
    Posty: 251
    Pomógł: 7
    Ocena: 2
    aha ok no tak w sumie macie racje hehe ale od niczego i tak uzylem gabki piramidkowej :D

    pzdr sloy
  • #13 1704218
    Trenton
    Poziom 18  
    Posty: 304
    Pomógł: 20
    Ocena: 3
    Mam jescze jedno pytanie robilem symulacje na tym głośniku w bass reflex strojenie na 35 Hz i ma zejscie -4 db a w closed przy 51 litrach jest strojenie na 49 Hz i zejscie -7db czy jest to wogole możliwe i co jest lepsze??

    OK przysłali głośnik teraz jeszcze tylko deseczki i można zaczynać, a tak wogóle to zdecydowałem się na GDN 27-300-4-SC.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy wyboru głośnika do subwoofera między dwoma opcjami: 2x STX GDN 20-120-8-AW a 1x GDN 27-300-4-SC (lub wersja SS). Zalecane jest użycie modelu GDN 27-300-4-SS ze względu na lepsze parametry i dobre efekty brzmieniowe w subwooferze zasilanym wzmacniaczem TDA 7294 (ok. 160W). Optymalna obudowa dla tego głośnika to około 50-70 litrów, najlepiej z bass-reflex strojonym na 27-35 Hz; większe obudowy (np. 75-80 l) mogą powodować buczenie z powodu niskiego Qts (~0,2). Obudowa zamknięta (closed) o pojemności 50-51 l i strojenie około 47-49 Hz jest możliwe, ale głośnik nie jest idealny do takiego układu, gdyż bass-reflex lepiej kompensuje jego parametry. W małych pomieszczeniach (około 13 m²) ważne jest odpowiednie dostrojenie obudowy i filtrów (subsoniczny, dolnoprzepustowy, regulator częstotliwości, przesuw fazy). Wątpliwości pojawiły się także wokół zjawiska fali stojącej w subwooferach, które w praktyce przy niskich częstotliwościach i typowych rozmiarach obudów jest nieistotne. W efekcie autor zdecydował się na głośnik GDN 27-300-4-SC i planuje dalsze testy z obudową i strojeniem.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA