Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silnik mercedes 2,5 TD 150 KM - bezpieczne obroty długotrwałe

15 Lip 2017 20:29 579 9
  • Poziom 30  
    Witam
    Jeżeli post powinien być w innym miejscu to proszę go przenieść.
    Mam silnik od mercedesa okulara 2,5TD pięciocylindrowy 150KM, nie pamiętam jego symbolu M601 czy jakoś tak.
    Chodzi mi o to, jakie maksymalne obroty długotrwale można mu zapodać?
    Mam ten silnik zamontowany w łódce i aby dobrze płynąć muszę trzymać 5tyś - 5,5tyś /obr, boję się że to za dużo na Diesla i go zarżnę.
    Jak znałbym maksymalne długotrwale obroty, to mógłbym obliczyć jaką muszę kupić śrubę aby silnik mocniej obciążyć i aby łódka dobrze płynęła przy mniejszych obrotach.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista Sieci, Internet
    Moc maksymalna przy obrotach jak kolega wyżej pokazał, a moment obrotowy jest przy 2400 rpm i to przy tych obrotach silnik się najlepiej czuje i najdłużej będzie bezawaryjnie pracował.

Samochody mają tak skonstruowaną skrzynię biegów aby dostosować maksymalny moment obrotowy do prędkości którą samochód powinien się najcześciej poruszać.
    np 3 bieg - 2000rpm = 50km/h
    5 bieg - 2000rpm = 90km/h

masonry napisał:
    muszę trzymać 5tyś - 5,5tyś

wg instrukcji to są maksymalne obroty tego silnika, jeśli wkręca się bardziej to obrotomierz masz źle wyskalowany.
  • Moderator Samochody
    banda.amatorów napisał:
    Silnik to OM602 z jednym wałkiem rozrządu, czy OM605.962 z dwoma

Nawet gdyby był z 10-cioma wałkami, to 5 tys. obr/min to zbyt dużo - żaden diesel tego nie lubi.
    Rozleci się. Jeśli to nie kuter rybacki, to niestety inwestuj w benzynę.
  • Poziom 30  
    Faktycznie, nie pomyślałem że obrotomierz może oszukiwać, ale na słuch zdaje się że obroty są wysokie.
    Jutro postaram się zmierzyć obroty tachometrem optycznym i zobaczę ile jest faktycznie.
    Silnik z jednym wałkiem.
    Nie jest to kuter rybacki, do tego właśnie benzynę wywaliłem. :D
    Pływała całkiem przyzwoicie ale spalanie 35l na godzinę trochę bolało.
    Sporo ludzi teraz ładuje Diesle do łodzi i sobie chwalą.
    Ja jednak do końca nie jestem zadowolony i teraz trochę żałuję że nie wsadziłem jakiejś benzyny na wtrysku.
  • Moderator Samochody
    A co to za łódka - konkretnie ile mocy na śrubie potrzebuje? Bo oprócz multiplikatora, to niewiele sensownych rozwiązań przychodzi na myśl.

Dodano po 58 [sekundy]:

masonry napisał:
    Sporo ludzi teraz ładuje Diesle do łodzi i sobie chwalą

Albo się bawić jak bogaty światowiec, albo dac sobie spokój. Jakoś nie wyobrażam sobie wyjącego turbodiesla na jachcie. Podobnie z drganiami które generuje.
  • Poziom 30  
    Stare siedmiometrowe Sealine z kabiną (łudź ślizgowa).
    Napęd przez przekładnię Z. Można pokombinować z przełożeniem w samej przekładni, ale to bardzo droga zabawa i ciężko dostać części.
    Dlatego lepiej pokombinować ze śrubą, ta co mam ( dokładnie taka jak w instrukcji ) jest stanowczo za mała.
    Przystarym silniku lepiej się spisywała, teraz kompletnie sobie nie radzi, tak jakby się ślizgała po wodzie zamiast się w wodę wkręcać i odpychać łódkę.
    Można to trochę porównać do ślizgającego się sprzęgała w aucie.
    Nie wiem ile mocy potrzebuję na śrubie, w oryginale był Volvo penta na dwóch gaźnikach o mocy 147KM.
    Teraz jest ten Diesel o mocy około 150KM na podkręconą turbinę i założyłem pompę wtryskową mechaniczną z większymi sekcjami.
    robokop napisał:
    Jakoś nie wyobrażam sobie wyjącego turbodiesla na jachcie. Podobnie z drganiami które generuje.

Ja sobie wyobraziłem, poczytałem i zobaczyłem ze sporo ludzi montuje właśnie te silniki od mietka 2,5 lub 3,0 TD.
    Teraz jestem rozczarowany właśnie hałasem i wibracjami.
    Dzisiaj wiem że to był błąd, ale dopiero tydzień temu ją uruchomiłem, to są dopiero pierwsze próby na wodzie i ewentualne poprawki. Ten sezon muszę przepływać na nim.
    Raz że szkoda kasy na inny silnik, dwa szkoda włożonej roboty.
    Jak się nie przyzwyczaję, to zimą wymienię na benzynę albo sprzedam łódź i kupię inną.
  • Poziom 39  
    Poszukaj śruby o blisko dwukrotnie większym skoku, jeśli ta zetka to seria Bravo, to nie powinno być problemu. Ewentualnie śruba czterołopatowa (droga). Po dobraniu odpowiedniej śruby, obroty powinny wynosić od 2200-2600 rpm, płynąc w ślizgu, reszta obrotów służy do zabawy :D Wydech robiłeś mokry? Przy turbo, trzeba zwrócić uwagę na ciepło i jego odprowadzenie.
  • Poziom 30  
    W niedzielę lało cały dzień, więc nie zmierzyłem jakie mam faktycznie obroty.
    Na sobotę kolega ma załatwić śrubę 15x21, to zobaczę jaka będzie różnica.
    Dwukrotnie większy skok to będzie za dużo, bo opór rośnie w kwadracie do skoku.
  • Poziom 8  
    Witam mam ten sam problem co ty , jaki był efekt jjak założyłeś ta śrubę 15x21 z tym silnikiem mercedesa ? możesz podać numer telefonu na meila chetnie bym porozmawiał rafal447(malpa)op.pl z góry dziekuje

Dodano po 1 [minuty]:

Masonry prosze o numer na meila jeżeli to nie problem dziekuje