Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Dobór regulatora MPPT do paneli

27 Lip 2017 14:36 3009 22
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Kompletuję instalację fotowoltaiczną. Chcę ładować akumulator 12V dwoma panelami i mam dylemat bo.... dzwoniłem do dostawcy paneli i zaproponował mi panele o napięciu 36V (max powyżej 40V) za bardzo dobrą cenę. Miały być takie na 20V ale pokusa cenowa silna...
    Regulator ma podane napięcie max 50V , powinno wydać ale jak liczyć prąd?
    3 panele to moc 540W a regulator 30A...
    Da się wykorzystać całą moc paneli czy regulator ograniczy?
    W żadnym regulatorze nie znalazłem czy podany prąd to jest in czy out ?
  • Poziom 33  
    Prąd jest out z 3 paneli wyda, napisz jaki to regulator i dane paneli V, A.
  • Poziom 33  
    Regulator Tracer będzie idealny. Maksymalne napięcie DC 100 V. Czyli dałbym dwa szeregowo.
    Jeżeli prąd out to mi ograniczy, sprawność spadnie......
    Regulator : 30A MPPT, ~36V 12-50V
    Panele 180W
    Te elementy są w drodze, jak dojdą to będę miał szczegółowe dane.
  • Poziom 31  
    30A mppt bedzie idealnie dopasowane. O sprawność się nie bój.
  • Poziom 29  
    Raz piszesz dwa panele, innym razem trzy. 540W przy instalacji 12V to 45A, a tracer 30A nic nie obetnie, po prostu się spali. Zostań czy 2 panelach, albo przejdź na 24V.
  • Poziom 31  
    Obetnie bo ma ogranicznik.
  • Poziom 29  
    Naprawiałem już kilka Tracer ów serii RN i jeden 40A serii A i jakoś ten ogranicznik ich nie uratował. 1210RN pracuje do 15A, dalej nie sprawdzałem. 2210RN chodził na 25A mimo, że jest tylko 20A owy. 4210A nadal leży i czeka na części z Chin.
    Wlodek22 napisał:
    Raz piszesz dwa panele, innym razem trzy. 540W przy instalacji 12V to 45A, a tracer 30A nic nie obetnie, po prostu się spali. Zostań czy 2 panelach, albo przejdź na 24V.
    Liczysz dla 12V a do ładowania musi być wyższe napięcie....:D
    Ale i tak powyżej 30A , muszę chyba poszukać regulator 40~50A. I co za różnica czy 2 panele czy 3 - liczy się moc...
    Myślałem o Tracerach ale jak są takie delikatne i przy tym drogie to chyba kupię jakiś chiński byle MPPT a nie PWM bo zależy mi na sprawności.
  • Poziom 29  
    Regulatory zazwyczaj palą się rano, lub gdy przelotne zachmurzenie. Panele są zimne, a akumulatory rozładowane.
    Wlodek22 napisał:
    Regulatory zazwyczaj palą się rano, lub gdy przelotne zachmurzenie. Panele są zimne, a akumulatory rozładowane.
    Hmmm.... wniosek z tego że ich ograniczniki prądowe są wadliwe i nie zabezpieczają urządzenia przed przeciążeniem..
    Czy ktoś sprawdzał jak pracują np dwa regulatory MPPT ładujące jeden akumulator? Oczywiście każdy regulator obsługuje swój panel...
  • Poziom 29  
    Dwóch nie sprawdzałem, ale gdy w nocy akumulatory podładuje ładowarka sieciowa, to rano tracer "strzela focha" i nie ładuje w ogóle. Nie ładuje do czasu, aż się go nie zresetuje.
    Wlodek22 napisał:
    ...gdy w nocy akumulatory podładuje ładowarka sieciowa, to rano tracer "strzela focha" i nie ładuje w ogóle.

Logiczne - jak masz ładowarkę to daje napięcie np 14,2V i rano regulator ustawiony np na bufor 13,8V widzi naładowany akumulator i nie włącza się. :D
    Czyli zachowanie prawidłowe
  • Poziom 29  
    Nie, on widzi napięcie poniżej 12,5V na jednym akumulatorze. Być może poprzez kabel USB dało by się coś z tym zrobić, ale ja kabla nie mam i nie sprawdzę.
  • Poziom 33  
    Jak to widzi? A jakie napięcie jest rzeczywiście na akumulatorze? Jakie jest na zaciskach regulatora?
  • Poziom 29  
    Instalacja jest 24V, dlatego dodałem informacje o jednym akumulatorze. Poziom napięcia jest dla niego w tym momencie nie istotny, gdyż nie zacznie ładować akumulatora do puki nie zostanie dołączony od zasilania, czyli zresetowany. Być może jest tak zaprogramowany, że po wykryciu wzrostu napięcia na akumulatorze w porze nocnej, że bo on wie, kiedy jest noc, a kiedy dzień, przechodzi w stan awaryjny, uważa akumulator za np uszkodzony.
  • Poziom 33  
    Bez sensu. Jakiego zasilania? Co to znaczy zresetowany?
  • Poziom 29  
    Jak bez sensu, to bez sensu. Dabranoc.
    Instalacja skompletowana.
    Kupiłem przetwornicę z zasilaczem i regulatorem MPPT firmy Volt, do tego dwa panele zamiast trzech.
    Działa, ładuje, jak brakuje prądu z paneli słonecznych to doładowuje akumulatory z sieci.
    Czy dobrze działa? Dobrze z tym że w grudniu brakuje prądu - mała aktywność słońca a do tego za nisko powiesiłem panele.... :(
    Wiosną będą poprawki, do tego dojdzie pewnie wiatraczek 300W na pochmurne dni i paskudną pogodę.... :D
  • Poziom 13  
    jozefg napisał:

Działa, ładuje, jak brakuje prądu z paneli słonecznych to doładowuje akumulatory z sieci.

Na co zużywasz tą energię zmagazynowaną w aku?
    I jaki jest sens doładowywania akumulatorów z sieci?
    Mam dwa panele zamontowane na łódce 2x260W + Tracer 4215BN i jeszcze nigdy
    te akumulatory (2x120ah) nie widziały prądu z sieci :D
    Zasilany jest całą dobę kocioł podajnikowy CO
    Normalnie prądu wystarcza ale w naszych warunkach klimatycznych grudzień i styczeń to są miesiące ubogie w słońce i dlatego braki trzeba uzupełniać doładowaniem z sieci. Dlatego pisałem o wiatraczku żeby uniknąć sieci...
    W lutym pewnie wystarczy z paneli.
  • Poziom 2  
    To może odgrzeje temat bo minął rok i pewnie pojawił się lepszy kontroler który polecicie.

Moj system klaruje sie tak:
    - 2 panele 150W (napiecie Voc 33v Vmppt 26,5V Isc 6,2A Imppt 5,8 A) połączone szeregowo
    - AGM 105Ah 12V

Już miałem kupować tracer 75/15 ale znalazłem człowieka co robi MPPT 30A https://www.youtube.com/watch?v=yXUP67WzUy8 i teraz mam zagwozdkę -- co o nich sądzicie? Może faktycznie jest coś innego co przeoczyłem?

Zależy mi na tym żeby to cholerstwo sie nie szfankowało z rana oraz miało LCD chociażby z Wh.

Dzięki!
    Ostatnio dołożyłem wiatraczek 400W , teraz prądu powinno starczyć. :D
    A czy na pewno? Okaże się do wiosny...