Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Delonghi ESAM 5600 - nie działa

omen_21 02 Aug 2017 15:39 1383 5
 • #1
  omen_21
  Level 2  
  Witam,
  Ostatnio po włączeniu mojego ekspresu do kawy, usłyszałem trzask, a panel przestał wyświetlać cokolwiek. Przycisk startu umiejscowiony z boku panelu nie reaguje, natomiast wyświetlacz jest podświetlony, ale bez jakiegokolwiek menu. Element zaparzający jest przesunięty na samą górę wewnątrz ekspresu.

  Czy możecie doradzić, co może być przyczyna, boję się że mógł wybuchnąć kondensator na płytce wyświetlacza, a nowej płytki nie da się kupić?

  Z góry dziękuję za pomoc.
 • #2
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Przyczyn może być sporo. Trzeba ekspres rozkręcić i sprawdzić. W czarnym scenariuszu koszt części przekroczy 1000zł.
  Chyba najlepiej oddać do serwisu do wyceny.
 • #3
  nioop

  Home appliances specialist
  Sam kondensator nie powoduje trzasku (tam w ogóle jest jakiś kondesator?),
  wymiana kondesatora to groszowa sprawa,
  płytek do 5600 jest szeroki wybór na rynku w różnych cenach (trzeba sprawdzić według bocznego numeru).
  Tak naprawdę bez rozbiórki ekspresu to można gdybać bez końca, otworzyć, sprawdzić zdiagnozować - Wówczas możemy coś podpowiedzieć ;)
 • #4
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Kondensatory elektrolityczne mogą eksplodować i mamy huk. Lub po naładowaniu i zwarciu mamy huk łuku elektrycznego. Ludzie też mylą filtr PZ z kondensatorem, a ten nie jest kondensatorem, chociaż w skład kondensatory wchodzą.

  Tu podejrzewam uszkodzenie jednego z odbiorników, który spowodował niewielkie zwarcie, uszkodzenie triaka i modułu głównego. Czy wyświetlacz jest sprawny, to się okaże dopiero po usunięciu usterki i podłożeniu sprawnego modułu głównego.
  Tak to wynika z tego opisu, że brak reakcji, ale podświetlenie jest - czyli zasilacz działa. Pomijam przepięcie, bo w tym przypadku zadziałał by warystor i przepaliłby rezystor zabezpieczający - nie byłoby by podświetlenia, bo zasilacz by nie działał.

  Ale na odległość można tylko gdybać.
  Jak autor nie czuje się na siłach, nie ma podstawowej wiedzy o elektryczności / mechanice, to lepiej oddać do serwisu niż samemu grzebać i narażać się na większe koszty i porażenie prądem.

  Jak mamy coś pomóc, to jak już wyżej napisano, podać numery z naklejki za pojemnikiem na wodę. Wersji ESAM5600 jest kilka. Dokładne zdjęcia wnętrza pomogą.
 • #6
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Trochę słaba jakość i jakoś nic nie zauważyłem na module. Czasem jak jest zwarcie, to aż laminat przepali na wylot, a innym razem to minimalne pęknięcie, punkcik przegrzania lub tylko multimetrem się da znaleźć usterkę.