Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Audi A6 C6 - Błąd dEF po naprawie licznika

rosak 09 Sie 2017 14:32 660 8
  • #1 09 Sie 2017 14:32
    rosak
    Poziom 21  

Witam,
    naprawiałem niedawno klientowi licznik z Audi A6 C6, 2008 rok.
    Wysłał do mnie z uszkodzonym podświetleniem LCD.
    Wymieniłem inwerter bo był przerwany na wtórnym uzwojeniu.
    Profilaktycznie, bez sprawdzania wymieniłem też bramkę 74HC08A i MOSFET Si9945A, bo podobno często padają.
    Zamiast 74HC08A dałem wersję bez "A" czyli zwykłą, nie Automotive grade.
    Niestety wtedy jeszcze nie miałem jak przetestować licznika poza autem więc odesłałem.
    Klient włożył do auta i wszystko działało.

Kilka godzin później zadzwonił do mnie twierdząc, że na liczniku pojawił się napis "dEF" i ciągle mrygają kontrolki. Mówi też, że VAG-COM reportuje błędy ICM, ale to może być dlatego, że na biurku podłączałem licznik do zasilania, więc może to błędy braku wszystkich czujników itp.

Co może oznaczać ten błąd dEF?
    Czy może to mieć coś wspólnego z moją naprawą? (wykluczam jakieś niestaranne lutowanie, te układy są ogromne, lutowanie zgodne ze sztuką)

Wysłał mi zdjęcie płyty, nie widać, żeby coś było wypalone.

Audi A6 C6 - Błąd dEF po naprawie licznika

Na razie powiedziałem mu, żeby wykasował wszystkie błędy i spróbował odpalić, a potem zczytał jeszcze raz.

Z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam

0 8
  • Pomocny post
    #2 09 Sie 2017 18:43
    janusz2008
    Poziom 33  

Błąd eep. np po złej korekcie.

0
  • #3 10 Sie 2017 00:29
    rosak
    Poziom 21  

Przesłał mi jeszcze zdjęcia tych błędów:

Audi A6 C6 - Błąd dEF po naprawie licznika Audi A6 C6 - Błąd dEF po naprawie licznika

niestety nie wiem, czy wcześniej skasował błędy jak mu mówiłem. Ciężko się od niego wyciąga informacje, choć to elektryk samochodowy.
    Raczej wątpię aby te błędy miały coś wspólnego z tą sytuacją.
    Piszesz błąd EEPROM, czyli chyba dobrze myślę, że nie ma to zupełnie nic wspólnego z moją wymianą inwertera, bramki i MOSFETu?

Klient uparł się, żeby mi odesłać licznik, bo niby przed naprawą działał (choć po naprawie też, przez kilka godzin).
    Mam nadzieję, że uda mi się odtworzyć ten stan, błąd "dEF" na biurku bez auta.

Ewentualnie, jeśli to jakiś błąd EEPROM, będę w stanie coś zdziałać dysponując tylko XPROGiem? Nie miałem jeszcze okazji go użyć.

0
  • #4 10 Sie 2017 08:53
    janusz2008
    Poziom 33  

Błedy to przycisk na panelu do testu licznika i kontrolek, może ma za wielkie paluchy i zerwał luty.

0
  • #5 12 Sie 2017 13:33
    rosak
    Poziom 21  

Dostałem licznik spowrotem, podłączyłem na biurku i chyba wszystko działa.
    Nawet go nie otwierałem.
    Tak to wygląda:

Link

Jak myślisz, mogę założyć, że wszystko jest ok, ewentualnie klient sam coś namieszał z przebiegiem/adaptacją?

0
  • Pomocny post
    #6 12 Sie 2017 20:23
    Falubaz1

Specjalista grupy V.A.G.

Najważniejsza zasada - klient zawsze kłamie :) Robił przebieg jakimś chinolem i coś uwaliło.

0
  • Pomocny post
    #7 12 Sie 2017 20:29
    janusz2008
    Poziom 33  

Przebieg chyba coś za mały widać? Jak podłaczyłeś licznik/em.can/

0
  • #8 12 Sie 2017 20:52
    rosak
    Poziom 21  

Emulowałem ramki które dostałem od Zdzisława z modernsoft.pl

Co do przebiegu, nie wiem, jest 62765 mil czyli 101010 km. Błędy ma zapisane przy przebiegu 100988 i 100990 więc jeżeli coś było grzebane to wcześniej. Auto jest z 2008 roku. Fakt, że moje w tym samym wieku ma 2x tyle.
    Dodam jeszcze, że klient to dealer/mechanik samochodowy który do kontaktu ze mną i wyciągania/wkładania licznika zatrudnia elektryka samochodowego. Auto o ile dobrze rozumiem należy do ich klienta. Gdyby coś namieszali to chyba raczej z głupoty/niewiedzy.
    Nie wiem już co o tym myśleć.

0
  • Pomocny post
    #9 12 Sie 2017 21:25
    janusz2008
    Poziom 33  

Licznik jest sprawny/tak myślę/ bez auta nie sprawdzisz.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo